cikk

A körforgásos gazdaság már kézzelfogható valóság a Deceunincknél


d.adel | 2023.06.01

A folyamatosan változó építőipari piacon már hosszabb ideje tapasztalhatjuk az alapanyagok korlátozott elérhetőségét és az építőanyagok árának növekedését, nem beszélve a minden iparágat érintő energiaár-emelkedésről.

A költségek megugrása a minél kisebb nyersanyagigényű termékek előállítására készteni az ajtó- és ablakgyártókat, akiknek olyan takarékossági szempontoknak is meg kell felelniük, mint a minél jobb hőszigetelés. A Deceuninck úgy véli, hogy a környezet védelme érdekében az újrahasznosított, illetve újrahasznosítható anyagok használata ma már nem opcionális, hanem egyenesen kötelező. Ezeket azonban olyan technológiai megoldásokkal kell kombinálni a nyílászárók esetében, amelyek garantálják a kedvező hőtechnikai tulajdonságokat.

A szén-dioxid-kibocsátás jelentős csökkentésére való törekvés már jó ideje itt van velünk, melyet támogatások (pl. Európai zöld megállapodás) és korlátozások is ösztönöznek. Az emelkedő nyersanyag- és energiaanyagárak pedig szintén abba az irányba terelik a cégeket, hogy újragondolják működésüket, és olyan megoldásokkal álljanak elő, amelyek egyszerre hasznosak a bolygónak és a pénztárcánknak.

Kibocsátás minimumon, újrahasznosítás maximumon

Ha a gyártóvállalatok nem akarnak kompromisszumot kötni a hatékonyság vagy a környezetbarát kivitel rovására, akkor kénytelenek fenntartható fejlesztésekbe kezdeni. Nincs ez másként a műanyag nyílászáróprofilokat gyártó belga vállalat, a Deceuninck esetében sem. A cég tavaly csatlakozott a Science Based Targets kezdeményezéshez, melynek keretében célja egyrészt a saját tevékenységéből származó károsanyag-kibocsátás csökkentése, másrészt minél több energia előállítása saját termeléssel, továbbá a zöld energia beszerzése, illetve befektetés az azt termelő megoldásokba.

A Deceuninck-nél a szén-dioxid-kibocsátás mindössze 20%-a származik a gyártótevékenységből, míg 80%-a nyersanyagtermelés során keletkezik, amire a vállalatnak korlátozott ráhatása van. Ugyanakkor 1 tonna PVC újrahasznosításával 75%-kal kevesebb szén-dioxid keletkezik, mint ugyanekkora mennyiségű nyersanyag előállításával. „Ezért is köteleztük el magunkat a fenntartható gyártás mellett. Ablakprofiljaink kisebb beépítési mélységgel is elérhetők, amivel már eleve alapanyagot takarítunk meg. Profiljaink magja pedig már most is tartalmaz újrahasznosított műanyagot, amelyet koextrudálással vékony réteg fehér szűz PVC-vel vonunk be, az elsődleges és az újrahasznosított anyagból készült profilok megjelenése így tökéletesen azonos. Nemrég azonban még ennél is tovább mentünk, és Phoenix termékcsaládunkat már 100%-ban újrahasznosított PVC-ből készítjük” – mondta Búcsi János, a Deceuninck szakértője.

Mint a főnixmadár hamvaiból

A PVC újrahasznosítása 90%-kal kevesebb energiát igényel és kilogrammonként 2 kilogrammal kevesebb szén-dioxid-kibocsátással jár, mint az új anyag előállítása, mivel az extrudált Phoenix profilok gyártásához a Deceuninck a használt műanyagból kinyert úgynevezett reciklátumot használja, amely nem igényel további megmunkálást. A rendelésre kapható profilok kétféle – 76 és 115 mm – beépítési mélységgel érhetők el, és Forthex termomerevítővel megerősített tokkal rendelkeznek, így hőszigetelési tulajdonságaik is rendkívül kedvezők.

„A mi iparágunkban a környezeti lábnyom csökkentése szinte már kötelező, hiszen a felhasználók környezettudatossága miatt akár komoly megrendelések is múlthatnak rajta. Ezért is fektetünk folyamatosan a körkörös gazdaságot támogató megoldásokba. Belgiumi újrahasznosító üzemünk évente 45 000 tonna PVC-t (2,3 millió ablaknak megfelelő mennyiséget) dolgoz fel automatizált folyamat során, melyekből aztán új profilokat gyártunk. Kevesen tudják, hogy a PVC akár tízszer is újrahasznosítható anélkül, hogy veszítene az eredeti minőségéből, így élettartama akár 350 évre is növelhető. Ráadásul a folyamat során az anyag még képlékenyebbé válik, ami előnyt jelent az új nyersanyaghoz képest. Az újrahasznosítás kíméli a környezetet, egyben pedig költségcsökkentő is, hiszen kevesebbet kell költeni nyersanyagra, ezáltal szállításra, illetve hulladékkezelésre” – tette hozzá a Deceuninck szakembere.

Deceuninck

(X)

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások