sebesp | 2012.12.18
Híd alatt tölteni az éjszakát nem tartozik éppen a legelőkelőbb tevékenységek közé. Ez a londoni könyvtár éppen ilyen helyen található, pedig a világ legrangosabbjai közé tartozik.

A British Film Institute könyvtárát a világ legjobbjai között tartják számon. A most elkészült teljes átépítés az idei év legígéretesebb brit feltörekvő építésziroda tervei nyomán született. Coffey Architects neve hallatán vélhetően a magyarországi szakmabeliek többségét sem hozza izgalomba, pedig több izgalmas londoni projekt van a hátuk mögött. Korábbi eredményes munkáikon túl minden bizonnyal a BFI National Library (Brit Film Intézet Nemzeti Könyvtára) sikeres befejezése is hozzájárult ahhoz, hogy Young Architect of the Year 2012 (2012 Fiatal Építésze*) elismerésben részesültek.

A műemléki védettségű Waterloo Bridge alatt létrehozott új könyvtár szabadon hozzáférhető a nagyközönség számára. A tervnek három különleges elvárásnak kellett egyszerre megfelelnie:
• Transzparencia, azaz a funkció ne csak a téren belül, hanem kívülről is átlátható legyen;
• Szabályozott akusztika, más szóval az egyébként mozgalmas térben legyenek nyugodt, csendes zugok a kutatómunka számára;
• Flexibilitás, tehát legyen a tér multifunkcionális, rendezvényeket is tarthassanak benne.

Nagyméretű üvegfalon keresztül jutnak be a látogatók az előtérből magába a könyvtártérbe. Az így létrejövő köztes zóna lehetőséget biztosít filmes események megrendezésére, maga az üvegfal pedig filmvetítésekre alkalmas felület, így a vendégek számára olyan élményt tud jelenteni, mintha a filmbe lépnének be. A könyvtár három részből áll, így külön területen kaptak helyet az alkalmi használók, kutatók és filmtörténelemmel foglalkozó tudósok.

A belsőépítészeti megoldás anyagválasztása alapvetően hagyományos, de a tölgy famunkákat, a vörös bőr kárpitozást és az akusztikai szereppel is felruházott finom függesztett bronz hálót mai megfogalmazásban alkalmazták. Utóbbi függönyszerű megoldása egyrészt a filmszínházak függönyére utal, másrészt különleges eleganciával itatja át a teret, a köztük elhelyezett fényforrások selymes fényt szórnak a teremben.

*A szó szerinti fordítás félrevezető, mivel Nagy-Britanniában – a hazai gyakorlattal ellentétben - építészeti díjakat szinte soha nem személynek, hanem megvalósult projektnek, esetleg irodának ítélnek oda, egyszerűen azért, mert az építészeti tevékenységet csapatmunkának tekintik, hiszen az is. Ide sorolhatjuk a Stirling Díjat, vagy a különböző kategóriákban kiosztott RIBA díjakat. E „szabály” alól szinte egyedüli kivétel a RIBA Gold Medal.

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások