hír épületek Belvárosi Nagyboldogasszony-templom felújítás

A Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom új élete


Java | 2016.08.31
Augusztus 14-én Erdő Péter bíboros újraszentelte Budapest legrégibb, a váltakozó történelmi korok viharait átélt, megújult templomát. E viszontagságos történet egészen a rómaiakig nyúlik vissza. Az eredmény a feltárások, régészkutatások és Mezős Tamás építész mindenre figyelő, gondos tervezői munkáját dicséri.

A Belvárosi templom kedvelt helye volt nemcsak a vallásos gyülekezetnek, de ide vonzotta a hazai és külföldi komolyzene híveit is az itt megrendezett nívós orgonahangversenyek sorozataival. Két éve az ódon kapuk végleg bezártak, s elkezdődött a belső tér megújulásának kihívásokkal teli kalandos folyamata. A finanszírozás akadozása miatt a kivitelezés egészen idén nyárig húzódott, sőt valójában még be sem fejeződött teljesen, ugyanis a tervek szerint a 12. századi alapfalak között kialakított altemplomot csak 2016. november táján adják majd át.

A Belvárosi plébániatemplom a Contra-Aquincum erődítmény helyén épült. Legkorábbi emlékei kultikus épületként a román korig nyúlnak vissza:1046-ban ide temették Gellért püspököt. A 14. században Zsigmond király támogatásával gótikus stílusban a templomot átépítették, Mátyás király uralkodása alatt pedig két újabb oldalhajóval bővítették. A török időkben mecsetként szolgálta a muzulmán híveket, ennek emlékét idézi egy mihráb (imafülke) a szentély délkeleti falában.

Egy 1723-ban bekövetkezett tűzvész után, 1725–1739 között, barokk stílusban állították helyre az addig gótikus templomot Pauer János György (1692–1752) építőmester vezetésével.1839-ben a támpillérek közeit árusító bódékkal látták el, de ezeket végül 1932-ben szerencsére lebontották. Ekkor találták meg az egykori gótikus ablakokat és az ikerkapuzatot. 1805–1808 között Hild János, 1889-ben Steindl Imre, 1945 után Gerő László vezetésével restaurálták a templomot. Az elhanyagolt külsőt 2011-ben az előtte lévő park megújítását követően renoválták, Mezős Tamás építész tervei szerint.

A mostani kutatásból sok mindenre fény derült. A templom és környezete Pest város szakrális központja lehetett. A 13. században vélhetően erőteljesen visszabontották az egykori erődfalat is, ami miatt védhetetlenné vált a terület a mongol támadás idején, 1241-ben. Vélhetően Szent Erzsébet eljegyzését is itt tartották. Az épület jelenlegi formáját, a 19. század végéről Steindl Imrének köszönhetjük, aki igyekezett a templomtestet visszaállítani eredeti formájában. Mezős Tamás építész tervei szerint egy új járószintet hoztak létre, azaz kiterjesztették azt a szintet, amit még Lux Kálmán építész vezetésével alakítottak ki az 1930-as években. Abban az időben született meg az altemplomi tér, de ennek födémszerkezetét is eltávolították a hajó burkolatcseréje során és tereit egybenyitották .


Forrás: www.muemlekem.hu (Kovács Olivér cikke) / Wikipédia

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások