Java | 2016.12.20
A kulturális épületek tervezése rendkívüli kihívást jelent az építészek számára, mivel a kultúra maga is sokszínű gyűjtőfogalom. A zene, a tánc, a kiállítás, a színház, az ismeretterjesztés (könyvtár) is ebbe a fogalomkörbe tartozik, s ezek szerinti eltérő funkciókkal és kívánalmakkal.

A designboom.com év végén összegyűjtötte 2016 legextrémebb kulturális épületeit szerte a világban.

1. Zeneszínház és Kiállítási Csarnok - Tbiliszi

A Fuksas olasz építésziroda tervezte ezt a csőszerű komplexumot, amelynek két fő tömbjében egy zeneszínház és egy kiállítási csarnok kapott helyet a grúz fővárosban a Rhike Parkban. A szokatlan formavilág a város felé egy periszkópot szimbolizál, a háttér pedig a lenyűgöző folyó látványa.

2. Elbphilharmonie - Hamburg

Hamburg Hafencity negyedében a Herzog & De Meuron tervezte a filharmonikusok koncerttermét, amely korábban raktárépületként funkcionált. Az üvegezett homlokzatot 1100 különböző formájú elem alkotja. A kulturközpont jövőre nyílik meg, amelyben három koncerttermet, egy hotelt és 45 privát apartmant alakítottak ki.

3. King Abdulaziz Center - Dhahran

A Snøhetta tervezte az új kulturális központot Szaúd-Arábiában, Dhahran városában. A 100 ezer négyzetméteres épületben előadóterem, mozi, könyvtár, kiállítási csarnok, múzeum és egy archívum is helyet kapott. A létesítmény formavilága követi az ország geológiáját és híres sziklaképződményeit. A könyvtárban 200 ezer kötet lesz, míg az előadóterem 930 személyes, ahol operaelőadásokat is élvezhet majd a közönség.

4. Vitra Design Múzeum - Weil am Rhein

A Vitra munkahelyi kampusza egy újabb épülettel bővült, hiszen a Herzog & De Meuron egy kiállító csarnokot tervezett a svájci bútorgyártó cég központjában. A szimpla házformájú épületen még ablak sincs, miközben egyedi téglákból alakították ki a homlokzatot.

5. Nemzetközi Ifjúsági Kulturális Központ - Nanjing

Kína keleti tartományában az 5 hektáros területen elhelyezett komplexum a Zaha Hadid építésziroda munkája, amely két önálló felhőkarcolóból áll. Az ingatlanegyüttes egy átmeneti zónában helyezkedik el, hiszen a vertikális üzleti negyedet köti össze a horizontális folyóvölggyel. A homlokzat rombusz alakú üvegszálas betonelemek rácsozatából áll, a felhőkarcolókban pedig hotel, iroda és konferenciaközpont található.

6. Faena Forum - Miami

A Faena Forum egy új kulturális negyedben található Miami Beachen. Az OMA által tervezett komplexum két azonos méretű szárnyból áll, míg az egyikük egy henger, addig a másikuk egy kockát formál, amelyek igény szerint összenyithatók vagy szeparálhatók.

7. Mocape Múzeum - Shenzhen (Sencsen)

A Coop Himmelb(l)au munkáját dicséri a MOCAPE, amely Shenzhen kortárs művészeti múzeuma és kiállítási csarnoka, vagyis az épületben két fő intézmény kapott helyet.

8. EUR-kongresszusi központ - Róma

Az új római EUR-kongresszusi központ és hotel a Felhő becenevet kapta, amely az elmúlt fél évszázad legnagyobb épülete az olasz fővárosban. Fuksas terve a kerület 1930-as évekbeli racionalista építészetének egyszerű merőleges vonalait követi.

9. Stavros Niarchos Alapítvány Kulturális Központ - Athén

Athénban Renzo Piano munkája az a kulturális központ, amely egy 170 ezer négyzetméteres parkban kapott helyet. Itt található a nemzeti könyvtár és a nemzeti operaház is. A helyszín korábban parkolóként funkcionált, majd megszűnt, miután Athén 2004-ben megrendezte az olimpiát. A hatalmas tetőn mintegy 10 ezer négyzetméternyi felületen napelemeket helyeztek el.

10. Művészeti Központ - Tajpej

Tajpejben az előadóművészetek számára tervezett az OMA egy különleges formájú központot, amelynek ikonikus eleme a gömbalakú játszóház. Három különálló helyszín lesz a komplexumban, amelyek egy transzparens kocka köré épültek, ahol 1500 személyes színházi termet alakítanak ki.

Forrás: http://realista.hu/ingatlanpiac/a-vilg-10-legcsodlatosabb-kulturlis-plete-2016-ban/132005













 

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások