épületek Hűvösvölgy Magyar Szentföld-templom Molnár Farkas

A Magyar Szentföld-templom feltámadását várjuk

Tervező: Molnár Farkas


Java | 2015.04.03
Molnár Farkas 1938-ban kapott megbízást a ferences rendtől a hűvösvölgyi Magyar Szentföld-templom megtervezésére. Nagy örömmel és szakmai alázattal látott neki ennek az összetett feladatnak. A megbízás szerint modern eszközökkel és mentalitásban – legalább fragmentumokkal – a Szentföldön fennmaradt építészeti emlékekre kellett utalni.

Molnár Palesztinába is elutazott, ahol egy hónapig felméréseket végzett. Ezt követően tervezte meg a 20. század egyik legérdekesebb Szentföld-tematikájú templomát Magyarországon. Az alapkövet 1940-ben rakták le az egyházi jóváhagyást követően. Nemsokára megindult az építkezés, de a háború árnyékában vontatottan haladt, majd félbe is hagyták. Az enyészetnek indult romok maradványai azóta is égbekiáltóan várják a befejezést. Az utókor évtizedeken át felületesen ítélte meg az épületet, az építészt pálfordulással vagy a modernizmustól a historizmushoz való visszatéréssel vádolva. Valójában a Magyar Szentföld-templom lett volna Molnár Farkas fiatal pályafutásának addigi csúcsteljesítménye.

A szakrális architektúra az építészet minden korszakában különleges jelentőséggel és lehetőségekkel bírt. Gondoljunk csak Le Corbusier, Alvar Aalto vagy Mario Botta jeles templomaira. A Szentföldi-templom elliptikus alaprajzú terét változatos kápolnakoszorú övezte volna, a tér közepén a szent sírt idéző reminiszcenciával. Az íves fal korán felépült. A háború évei alatt összesen tíz oldalkápolna szentélyét áldották meg. A terv szerint a kupolát - amely egy bevilágító ablaksor felett szinte lebegett volna - már bezsaluzták. A kényes szerkezet megoldásához az építész barátja, Sámsondi Kiss Béla mérnök nyújtott segítséget. Az építkezésnek véget vetetett a háború tragikus kimenetele. Molnár Farkas így is halt meg fiatalon, a saját Lotz Károly utcai villájával együtt kapott bombatámadásban, 1945 januárjában. Az árván maradt félkész templomot a kor igénytelensége szerint barbár módon "hasznosították", de a gyönyörű szerkezet kitartóan, némán és kihívóan azóta is várja a méltó befejezését. Eddig hiába várta a feltámadást. Még akkor is hiába, amikor már mindenki megértette, hogy egy világszínvonalú magyar alkotó műve várja benne befejezését. Tovább tékozoljuk nemzeti értékeinket, de ennek véget kell vetni. 

Jelenleg annyit tehetünk, hogy a jobb idők reményében felhívjuk az illetékes hatóságok figyelmét az állagvédelem fontosságára. Gaudí Sagrada Familiája is közel egy évszázada vár a befejezésre.

Forrás: Wikipédia, hg.hu, Lakáskultúra

 

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások