hír épületek videók, animációk Edelényi kastély rekonstrukció

Ismét régi fényében pompázik az Edelényi kastély


Java | 2014.03.31
L'Huillier Ferenc egri várparancsnoknak a Bódva-folyó mellett, egy mesterségesen kialakított szigeten álló kastélya különleges értéke a kora barokk időszak hazai építészetének. A kastély emeleti termeit ékesítő, az élet szépségét hirdető rokokó falképei pedig a kor leggazdagabb világi falkép együttesei közé tartoztak.

A kastély eredete
A gyönyörű környezetbe, a városközponttól egy kis híddal elválasztott szigetre a francia szármázasú L'Huillier Ferenc János építtetett barokk stílusú kastélyt 1727-ben. L'Huillier Buda visszafoglalásánál tanúsított érdemeiért kapta meg a bárói címet II. Rákóczi Ferenctől, s ekkor vehette zálogba az edelényi birtokot is – 1700-ban. A kastély építéséhez csak 1727-ben kezdett hozzá, amikor a birtok véglegesen saját tulajdonába került. Az építkezés befejezés után a kapitány hirtelen elhunyt, így a díszítő munkákat özvegye – Santa Croce Mária Magdolna fejezte be.

A helyszín:
Edelény a borsodi tájak egyik legszerencsésebb pontján helyezkedik el, a Bódva folyó hirtelen kiszélesedő völgyében, Miskolctól 25 kilométerre. A térség kereskedelmi és szellemi-kulturális központ. A város három község összevonása révén jött létre 1950-ben, amikor a megye névadó települését, Borsodot, majd 1963-ban Finkét hozzácsatolták Edelényhez: 1986-ban megkapta városi rangját.

A kastély megélt története
Eddigiekben csak az egykori fényképek árulkodnak arról, hogy az idő és a hálátlan utókor sem kímélte ezt a 18. században épült, gyönyörű kastélyt. Kalandos élete során volt itt járásbíróság, földhivatal, börtön, szovjet főparancsnokság, fűszerraktár, öregek napközi otthona, óvoda, sőt szükséglakás is.
Ahány funkció, annyi újabb és újabb rombolás! Az évekig üresen álló épület pusztulása drámai volt. Az értékes falképekben a legnagyobb rongálást a súlyos beázások okozták, különösen akkor, amikor az eresz, a párkányok és a tető végképp tönkrement. Így semmisült meg a falképek legnagyobb része, a díszterem boltozatát pedig a fagy feszítette szét.

Részlet az átadásról:
„Magyarország kastélynagyhatalom lesz” – jelentette ki március 27-én, csütörtökön Edelényben Balog Zoltán. Az emberi erőforrások minisztere az Edelényi Kastélysziget felújítási munkálatainak első ütemét adta át a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei városban. Magyarország hetedik legnagyobb kastélyának és a hozzá tartozó parknak a rekonstrukciójára 2009 óta összesen csaknem 2,4 milliárd forintot – nagyrészt európai uniós támogatást – fordítottak. Az Edelényi Kastélysziget április 5-én nyitja meg kapuit a látogatók előtt.

Rekonstrukció:
Az európai uniós támogatással most lezárult beruházás során nem csak a barokk kastélyépületet, de a csaknem 50 hektáros barokk kastélyparkot is felújították, visszaállítva a kastély környezetének eredeti sziget jellegét. A szakemberek számára komoly kihívást jelentett az épület belső tereinek helyreállítása és a páratlan rokokó falképek restaurálása. A történeti terek mintegy ezer négyzetméternyi festett falfelületének helyreállításán 12 restaurátor több mint másfél éven át dolgozott. Az, hogy a csaknem teljesen tönkrement falképek ma mégis eredeti pompájukban láthatók, az Edelényi kastély Baráti Köre tagjainak lelkes kutató munkájának köszönhető! Ma ismét lenyűgöző látványt nyújt a kastély, korhű, eredeti pompájában, helyreállították a címeres homlokzatot, a gondos kutatások eredményeként rekonstruálták az eredeti falszínt, lecserélték a nyílászárókat, s megújult a tető is, valamint korhűen helyreállították kovácsoltvas korlátokat és kapukat. A kastély keleti szárnya emeleti szobáinak falait díszítő, rokokó életjeleneteket egy, a kastélyban megtekinthető 3D-s film kelti életre. Az edelényi kastélybarátok régi fényképei adtak támpontot a restaurátoroknak a szovjet főparancsnokság idején barbár módon szétvert, majd a fagy által szétfeszített boltozatú díszterem kandallóinak a rekonstrukciójához is. A kastély felújított termei alkalmasak állandó és időszaki kiállítások rendezésére, valamint rangos tudományos és művelődési, kulturális rendezvények – konferenciák, koncertek – lebonyolítására is.

Építészeti szempontból talán a legnagyobb feladatot a 20. század elején szétvert kastélykápolna helyreállítása jelentette. Annak idején a kápolna légterét egy födémmel kettéosztották, szétrombolták a boltozatot, felismerhetetlenné tették az oratóriumot és bányászlakásokat alakítottak ki az egykor felszentelt helyen. Aprólékos kutatások és korabeli források alapján mára sikerült újjávarázsolnunk a kápolnát, s itt helyezték el a kastélyt építtető L’Huillier báró utolsó leszármazottjának, Dessewffy Ferencnek a helyreállított sírkövét is.

Az uniós projekt adatai:

Pályázó neve: Műemlékek Nemzeti Gondnoksága
Projekt megnevezése: Kastélysziget Kulturális-Turisztikai Központ Edelény - A Cserehát és a Galyaság turisztikai fejlesztése az edelényi L'Huillier-Coburg-kastély vonzerejének fejlesztése révén (ÉMOP 2.1.1/A–2008–0003)
Operatív program: ÉMOP
Pályázat neve: 2.1.1/A Turisztikai attrakciók fejlesztése
Beruházás helye (régió): Észak-Magyarország
Beruházás helye (megye): Borsod-Abaúj-Zemplén
Beruházás helye (helység): Edelény
Megítélt támogatás: 1.853.983.103 Ft
Önrész: 340.016.897 Ft
A beruházás bruttó összege: 2.194.000.000 Ft
Támogatás aránya: 85%

Forrás:www.edelenyikastely.hu
www.kormany.hu
www.latvany-terkep.hu

Videó:

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások