hír épületek tervek cikk Eszerháza Központ alakulása fertődi Esterházy kastély

Pezsgő életű Eszterháza Központ alakul Fertődön március 1-től


Java | 2014.02.26
A fertődi Esterházy-kastély csak 2014. február 28-ig tartozik a Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központhoz (Forster Központ), amely az elmúlt években több európai uniós pályázat és kormányzati forrás segítségével is igyekezett az egyedülálló épületegyüttest megújítani és fejleszteni. A rekonstrukciós még tart.

Március 1-től azonban Eszterháza Kulturális Kutató és Fesztiválközpontként folytatja egyedülálló, sokszínű tevékenységét, s támogatására ez évben a kormány 1,3 milliárdos forrásbővítéssel számolt. Ez is a kormányzat elszántságát jelzi – hangsúlyozta L.Simon László kormánybiztos a múlt heten, a kastélyban tartott sajtótájékoztatóján. Felvállalja többek között az Eszterházy család fraknói hercegi ága műtárgyainak, illetve a Joseph Haydn zeneszerző alkotói életéhez kapcsolódó tárgyi emlékeinek és kutatási dokumentumainak összegyűjtsét és közzétételét. A célok közé tartozik továbbá az is, hogy a fertődi Esterházy-kastélyegyüttes, mint kiváló helyszín, hozzájáruljon a méltó nemzetközi összművészeti szintér megteremtéséhez, azért, hogy a kastély a pezsgő zenekultúra és műveltség egyik kiemelkedő fellegvára és találkozóhelye legyen. Elvárás a tudományos gyűjtemény további gyarapítása, a rá bízott állomány megőrzése, védelme és hozzáférhetővé tétele, valamint izgalmas nemzetközi művészeti programok, előadások, rendezvények, fesztiválok, képzések szervezése és bonyolítása.


A kastély felújítása

Első ütem (2009–2012)

Hétéves tudományos, tervezési előkészítési időszakot követően a kastély felújítása 2009 szeptemberében kezdődött el. A beruházás első ütemének rekonstrukciós munkálatai érintették a kastély hátsó udvari homlokzatát, díszudvarát, a főépület díszítéseit. Megújultak a belső dísztereket: a díszlépcsőházat, a Sala Terrenát és a nyári ebédlőt, az emeleti Apolló termet és a Haydn termet, valamint új tetőszerkezetet is kapott a bábszínház épülete. A kilincsek, zárszerkezetek, csillárok a rekonstrukció után visszanyerték eredeti, 24 karátos arany borításukat. Elkészült a főallé északi végénél kialakított látogatói parkoló is.

Támogatás: 1,327 milliárd forint
 

Második ütem (2011–2015)

Az első ütem befejező munkálataival párhuzamosan indult el a kastély felújításának második üteme. A második ütem részeként 2013 tavaszára befejeződött a Marionettszínház és a narancsház épületének helyreállítása, a kettő közé visszaépült a barokk víztorony, melynek emeletére a gépészet került, földszintjén pedig a kastély történeti múltját bemutató, 360 fokos körvetítéses film látható.

Megújult a kastély melletti gránátosházak homlokzata, a főépület két világítóudvara, a kínai lakk-kabinet és a porcelánkabinet, valamint megtörtént a kapcsolódó infrastruktúra korszerűsítése is (mellékhelyiségek felújítása, akadálymentesítés, lift kialakítása).

A 2014 decemberéig zajló második ütem része lesz az új fogadóépület rendezvény- és vendéglátóterekkel.

A kastélykomplexum további részeihez kapcsolódó fejlesztések: a Fertőendréd–Sopron összekötő út Esterházy-kastély előtti szakaszának lesüllyesztése, csendesítő szigetek, díszburkolat, díszkivilágítás elhelyezése, valamint a gyalogosátkelő kiszélesítése.

Támogatás: 1,923 milliárd Ft


Harmadik ütem (2012–2015)

A várhatóan 2015. április végére befejeződő, harmadik fejlesztési ütem eredményeként a kastély főépületében megnyílhat a „Travaglia" című kiállítás, mely az Esterházy „Fényes" Miklós- korabeli fertődi operaház világát mutatja be.

Megújul a Mária Terézia lakosztály enteriőrje, a volt jószágkormányzói épület pedig alkalmassá válik az I. és II. ütemben elkészült rendezvényközpont közvetett kiszolgálására (próbatermek, öltözők, szervizháttér).

Támogatás: 1,017 milliárd forint

A kastélykomplexum felújításával párhuzamosan zajlik a csaknem 250 millió forintos kertrekonstrukciós beruházás is Eszterházán. Ennek részeként megtörténik a rózsakert, az angolkert és a Marchand-tag helyreállítása, a parki térszerkezet korhű visszaállítása. Fontos, az értékes idős fák megtartása és védelme. Javítják a kerttörténeti szempontból megfelelő helyen lévő, már meglévő szórt burkolatú utak állapotát, és visszaállítják a 18. századi, növényfuttatásra is használt téglafalat és a történeti útszerkezetet is.

Forrás: www.kultura.hu
www.mno.hu

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások