hír 300 m2 egyszerű bejelentés Lakóépület Lechner Tudásközpont

Jelentősen megugrott az építési kedv – jól szerepel az egyszerű bejelentés


droID | 2016.05.19
Látványosan beindult az építési hajlandóság hazánkban az építésüggyel kapcsolatos jogszabályok változásainak következményeként. Az építési kedv megugrása különösen az idei év első napján hatályba lépő 300 négyzetmétert nem meghaladó új lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló kormányrendelet, valamint a CSOK bevezetésének köszönhető.

Idén már májusban több egyszerű bejelentést regisztráltak, mint ahány építési engedélyt tavaly egész évben kiadtak. 2016 végére a bejelentések és lakásépítések száma a tavalyi kétszeresére-háromszorosára nőhet.


A kiadott építési engedélyek száma az előző év azonos időszakához képest is növekedett, akár lakóépületek átalakítására-bővítésére, akár egyéb épületekre kiadott engedélyekről van is szó. Legnagyobb mértékben az építési engedélyt kiváltó, új építésű 300 m2-t nem meghaladó összes hasznos alapterületű lakóépületek építését lehetővé tevő egyszerű bejelentések száma emelkedik januári bevezetése óta.

Míg 2015-ben a teljes naptári évben összesen 6526 db új lakóépületre adtak ki építési engedélyt, addig ez a szám a Lechner Tudásközpont adatai szerint 2016-ban már május 9-én megdőlt, jelenleg 6539 egyszerű bejelentésnél tartunk. Az egyszerű bejelentések száma tehát beérte a tavalyi év tizenkét hónapjának engedélytermését.  Az egyszerű bejelentés által érintett lakóépületekből 5153 db volt az egylakásos épület, azaz a családi ház. Noha a hiányosan, vagy szabálytalanul benyújtott kérelmek némileg torzíthatják a statisztikát, az biztosan elmondható, hogy a jogszabályoknak megfelelő tartalmú, építésre is jogosító egyszerű bejelentések száma az első félév végére meghaladja az előző évben regisztrált, lakóépület építésére kiadott engedélyek számát. Prognózisunk szerint a bejelentések száma az év végére több mint duplájára, sőt, akár háromszorosára is nőhet.

Az egyszerű bejelentések számának folyamatos gyarapodását jól példázza, hogy míg a jogszabály életbelépését követő első hónap 444 bejelentést hozott, addig a második hónapban, azaz februárban ez az érték csaknem megháromszorozódott (1181 db). Márciusban a januári szám több mint négyszeresére duzzadt az egyszerű bejelentések száma (1961 db), az áprilisi hónap további emelkedést hozott (2155 db), május első öt napjában pedig meghaladta a félezret.

A napi átlagokat szemlélve is szignifikáns emelkedés figyelhető meg, öt hónap alatt hétszeresére nőtt a bejelentések száma. Már januárban is napi 14 bejelentés volt az átlag, amely szám februárban 44-re, márciusban 60-ra, áprilisban 73-ra és májusban már 100 fölé kúszott. Május 5-ig így összesen 6 340-en jelezték ilyen módon építkezési szándékukat, 824 alkalommal Budapestről, 2 215 alkalommal Pest megyéből és 3 301 esetben az ország többi részéről.

Az egyszerű bejelentések közel egy harmadában már megkezdődtek a kivitelezési munkák is, és vélhetően a nyári időszakban ezek üteme tovább gyorsul.A KSH legfrissebb elemzése szerint a kiadott építési engedélyek és bejelentések alapján csaknem 40%-kal több lakóépület építését tervezik, mint tavaly ilyenkor, és a nem lakóépületekre kiadott engedélyek száma is 46%-kal emelkedett az egy évvel korábbi bázishoz képest. A változások eredményeként 2016 év végére a tavalyi évhez képest sokkal több család élhet majd korszerűbb, kényelmesebb lakhatási körülményeket biztosító új lakóépületben.

 


 

A Lechner Tudásközpontról

A Lechner Tudásközpont az elektronikus építésügy, az építészet, az intelligens városi szolgáltatások és a térségi tervezés képviselője Magyarországon. Tevékenységi köreit a szakinformatika, a területekhez kapcsolódó dokumentumokat és terveket kezelő dokumentációs központ és térinformatika támogatja. A Miniszterelnökség és az Építészeti és Építésügyi Helyettes Államtitkárság szakmai háttérfeladatainak ellátása mellett fontos szerepet vállal a vizuális kultúra terjesztésében és a tudásmegosztás területén is.
 

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások