Az egykor Iparostanodaként, majd a második világháború után ének-zenei általános iskolaként működő épület, amely 30 esztendőn keresztül üresen állt, 12 építésziroda alkotóinak grafikáit mutatja be a termeinek falain – közölte a sajtótájékoztatót megelőzően Smiló Dávid, a szervező Paradigma Ariadné építészstúdió társalapítója.
Közölte: a kiállítás az ornamentika, a díszítés mai szerepét és határait vizsgálja különféle megközelítésben nyolc nemzetközi és négy magyar építésziroda alkotóinak tolmácsolásában, akik a digitális és a kézi technikát ötvözve készítették el a festményeket.
Hozzátette: mind az egykori iskolaépület, mind a vele szemközti Petőfi Színház megújul a közeljövőben, a rekonstrukció keretében a volt általános iskola a teátrum irodáinak ad majd helyet. Az átépítést megelőzően a kiállítás révén szerették volna újra élettel megtölteni az épületet és azt a Petőfi Színház tervezőjének, Medgyaszay Istvánnak ornamens stílusában megfestett falakkal a közönség elé tárni – mondta.
A magyarok mellett brit, amerikai, olasz, spanyol és ukrán építészek munkái láthatók a falakon.
Porga Gyula, Veszprém polgármestere azt mondta, hogy a legtöbb veszprémi érzelmileg kötődik az épülethez, ezért sok érdeklődőre számítanak.
Közölte: Debrecen és Győr mellett Veszprém is versenyben van az Európa Kulturális Fővárosa cím elnyeréséért. A pályázat egyik célkitűzése az, hogy a gazdag múlt és a jelen illeszkedési pontjait feltárja. A kiállítás is éppen azt mutatja be, hogy Medgyaszay István szellemisége mit jelenthet a mai embernek – tette hozzá.
Kovács Dániel, a kiállítás szakmai tanácsadója arról beszélt, hogy az ornamens, azaz a díszítés az alkotói lét legszemélyesebb aspektusa, amely sajátos belső világunkról árulkodik.
A kiállítás november 30-ig ingyenesen látogatható.
(MTI)