A MÉK 2012. évi küldöttgyűlése
Timon 2013.01.11.
A december 20-án megtartottt rendkívüli küldöttgyűlés összehívását az tette szükségessé, hogy a közelmúltban életbe lépett törvényi változásokat át tudjuk vezetni a kamarai szabályzatokban

A Magyar Építész Kamara 2012. évi küldöttgyűlését december 20-án a FUGA Budapesti Építészeti Központban tartotta. A küldöttgyűlést Noll Tamás, a MÉK elnöke nyitotta meg. Bejelentette: a rendkívüli küldöttgyűlés összehívását az tette szükségessé, hogy a közelmúltban életbe lépett törvényi változásokat át tudjuk vezetni a kamarai szabályzatokban. Magyar Mária, a BM főosztályvezetője az aktuális jogszabályi változásokról adott tájékoztatást, jelezve, hogy a közeljövőben az építészeknek lehetősége lesz az engedélyezési tervek online beadására. Ismertette, hogy 2013. január 15-én a BM-ben a területi kamarák részvételével egész napos továbbképzést rendeznek a most csak röviden érintett kérdésekről. Hozzászólások következtek. Barsiné Pataky Etelka, a Magyar Mérnöki Kamara elnöke üdvözölte a küldöttgyűlést. Hangsúlyozta, hogy minden tervhez statikai számítás szükséges. Megemlítette, hogy 1987-ben ösztöndíjjal Finnországban tartózkodott, és már akkor online kapták a jogszabályokat.

 

Noll Tamás bejelentette, hogy a 310 küldöttből 177 fő regisztráltatta magát. A másodszorra összehívott küldöttgyűlés esetében a határozatképességhez csupán 118 fő szükséges, így a küldöttgyűlés határozatképes. A MÉK célkitűzése, hogy az építészek az építtetők legfontosabb bizalmi partnerei legyenek, ezért a tervezés és a kivitelezés teljes folyamatban vegyenek részt. A német díjszámítási rendszer átvételével ezen dolgozik a kamara. A konkrét ügyekben a visszajelzések nagyon fontosak – emelte ki a MÉK elnöke. Végül közölte, hogy a szabályzatmódosítások egyik célja a kamarai bevételek növelése, a működőképesség fenntartása.

 

A küldöttgyűlést Dr. Gáts Andrea vezette le. A jegyzőkönyv hitelesítésére Körmendy Jánost és Bálint Imrét választották meg. A küldöttgyűlés elfogadta a Szavazatszámláló Bizottság tagjait és a gyűlés napirendjét:
1. Pénzügyi szabályzat módosítása.
2. Alapszabály módosítása.
3. Etikai-Fegyelmi Szabályzat módosítása.
4. Egyebek.

A lényegesebb témákban elfogadott határozatok.
Az éves névjegyzéki nyilvántartási díj mértéke a nem kamarai tagoknak a mindenkori tagdíj legalább 10 %-a, de min. 9000.- Ft, személyenként. A két változatban előterjesztett javaslat közül a Magyar Mérnöki Kamara korábban már ezt az alternatívát fogadta el, azért az egységes állásfoglalás érdekében a MÉK is ehhez csatlakozott. A 70. életévet betöltött kamarai tag számára a tagdíjfizetés önkéntes marad, a küldöttek ezt az eredeti verziót fogadták el. A BÉK a névjegyzéki nyilvántartási díj kamarai megosztását nem javasolta, mert az ezzel kapcsolatos költségek a területi kamarákat terhelik. Az előterjesztést a küldöttek nem szavazták meg.

 

Az Alapszabály módosításához elfogadott határozatok.
„A tagdíj, az éves szolgáltatási díj és a nyilvántartási díj országosan egységes mértékét a küldöttgyűlés, a MÉK egyes szolgáltatásaiért fizetendő díjakat az Elnökség a MÉK Pénzügyi és Gazdálkodási Szabályzatában rögzítettek szerint díjtáblázatban állapítja meg.” (A vastagított részek a kiegészítő módosítások.) „A MÉK Küldöttgyűlése a MÉK Alapszabályához a MÉK Elnöksége által előterjesztett módosítást, a megszavazott kiegészítésekkel elfogadja. Felhatalmazza a MÉK Jogi Bizottságát, hogy a szabályzat elfogadott módosításokkal egységes szerkezetű szövegét az értelemszerű pontosításokkal, és az esetlegesen felmerülő ellentétek feloldásával egységes szerkezetben elkészítse. A Szabályzat közzététele és az ezzel kapcsolatos további teendők ellátása a MÉK Alapszabálya szerint történik. A szabályzat módosított rendelkezései 2013. január 1-jén lépnek hatályba.”

 

A MÉK Etikai-Fegyelmi Szabályzatának módosítását Szalay Tihamér, a Bizottság elnöke indokolta. A korábbi, rendkívül bonyolult eljárás, amely az előző küldöttgyűlésen 2 m hosszú folyamatábrán szerepelt, lényegesen egyszerűsödött, most ráférne egy A/3-as lapra. Az egyszerűsítést a Mérnöki Kamarával közösen, teljes egyetértésben alakítottuk ki – mondta Szalay. Az elévülési idő tíz évről két évre módosult. A küldöttgyűlés által elfogadott határozatok: „Az eljárás alá vont személyhez, a panaszoshoz a fegyelmi tanács tagjai, illetve az eljárás alá vont személy jogi képviselője kérdéseket intézhetnek. A tanúhoz, a szakértőhöz a fegyelmi tanács tagjai, az eljárás alá vont személy, illetve jogi képviselője kérdéseket intézhetnek.” „A fegyelmi tanácsnak a fegyelmi eljárást lezáró határozatát a fegyelmi eljárást elrendelő végzéstől számított 90-dik napig kell meghoznia.”

 

„A MÉK Küldöttgyűlése a MÉK Etikai-Fegyelmi Szabályzatához a MÉK Etikai-Fegyelmi Bizottsága által előterjesztett módosítást a megszavazott kiegészítésekkel elfogadja. Felhatalmazza a MÉK Etikai-Fegyelmi Bizottságát, hogy a szabályzat elfogadott módosításokkal egységes szerkezetű szövegét az értelemszerű pontosításokkal, és az esetlegesen felmerülő ellentétek feloldásával egységes szerkezetben elkészítse. A szabályzat közzététele és az ezzel kapcsolatos további teendők ellátása a MÉK Alapszabálya szerint történik. A szabályzat módosító rendelkezései 2012. december 21-én lépnek hatályba, folyamatban lévő ügyekben nem alkalmazhatók.”

 

A 4. napirendi pontban hozott határozat. „A MÉK Küldöttgyűlése falhatalmazza a MÉK Elnökségét, hogy a főtitkár vezetésével a vállalkozások nyilvántartásával összefüggő feladatainak ellátásához szükséges, a Magyar Építész Kamara Online Névjegyzékébe integrált hatékony központi egységes informatikai rendszer kialakításáról és működtetéséről a területi titkárok javaslatait figyelembe véve gondoskodjon. Határidő: 2013. január 6.”

 

A küldöttgyűlés Noll Tamásnak, a MÉK elnökének zárszavával ért véget.

Címkék: