A Tabán megújulása Gyulai Levente diplomaterve tükrében
Java 2017.02.08.
A Tabán Buda egyik legrégibb, legpatinásabb városrésze, mely különleges, változatos felszínével teszi igazán izgalmassá a térséget. Talán nincs is a fővárosban még egy olyan terület, ahol ilyen nagyméretű szabad térség szinte kínálja a lehetőséget a kihasználtságra.

Hosszú ideig a Tabán a „város, a városban” elvei alapján mintha kizárólag letűnt korok építészetét reprezentálta volna.

A Tabán (németül: Raitzenstadt) Budapest I. és részben XI. kerületében terül el, s a 1930-as évekig sűrűn beépített apró, egy-két szintes házak tarkasága jellemezte, s a 19. század–20. század fordulóján szaporodtak el a hagyományos kisvendéglők, borozók és más szórakozóhelyek. A városi vezetés a 30-as években döntött a megújulásról, de a tervezés a második világháború kitörése miatt félbemaradt. Végűl sebtében parkosították a romos épületek helyét az 1960-as években. Az itt található dzsámik, s melegvíz-forrásokra épített fürdők látványa a történelem egy meghatározó szakaszáról árulkodnak. A 17. század végén a meggyérült magyar őslakosság mellé a Duna-parthoz közeli területre németek, az Ördög-árok partjára és a Naphegy keleti lejtőjére az 1690. évi "Nagy szerb vándorlást" követően nagyobb számban szerbek települtek. Róluk kapta a városrész a Rácváros elnevezést; hajdani ittlétükre ma a Rácz-fürdő és egy kőkereszt utal.
Az ősi emlékek közül a Szent Demeter templomot a II. világháborúban találat érte, tetőzete beszakadt, 1949-ben az
egyébként viszonylag épségben maradt épületet Sztálin 70. születésnapjára lebontották. Mára csak a török kori kupolacsarnokot is őrző Rudas és Rácz-fürdő, az Arany Szarvas Ház, a tabáni Alexandriai Szent Katalin-plébániatemplom, s az Apród utcában a Virág Benedek-ház és a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum épülete, a Döbrentei utcában három, az Attila úton és a Czakó utcában egy-egy műemlék ház maradt ránk az egykori, legendásan különleges,romantikus hangulatú Tabánból. Jelentős része ma zöldterület, pihenőpark,s alkalmi popzenei fesztiválok helyszíne.A meglevő tárgyi, írásos és képi emlékeket a Tabáni Helytörténeti Gyűjtemény és Dokumentációs Központ őrzi.

A megálmodott Beta Store helyszíne:

A budapesti Szarvas tér és környéke valósággal kínálja a lehetőséget a modernizálásra. A leendő kereskedelmi központ pozíciója az Erzsébet híd közelében, igazi belvárosi helyszínt biztosítana a megalapozott kellő forgalommal. Pest felől is könnyen elérhető a Beta Store, nemcsak a budai oldalról. Budán eddigiekben az Allé, kissé távolabb az intimebb Hegyvidék Bevásárlóközpont, a Mamut I-II található, de ez az új létesítmény kiszolgálhatná a teljes 1-ső kerületet, s tovább a 2-ik kerület és a 3. kerület egy-egy részét is egészen a Kolosy térig bezárólag.
A tervek rendkívül meggyőzőek, s különleges, lágy formavilágú építészete nemcsak a 21. század nyelvét beszéli, hanem a változatos felszínre is válaszol!

Forrás:
www.behance.net/gallery/48207727/TABAN-BUDAPEST-REDESIGN

Címkék: diplomaterv, Gyulai Levente, Tabán