Václav Havel, (akkor még) Csehszlovákia elnöke 1992-ben, a függetlenné válás előszobájában hozakodott elő az épület ötletével, amely tervei szerint egyfajta kulturális központ lett volna. Az épület statikus és dinamikus részei közötti lágy átmenet volt hivatott szimbolizálni a Csehszlovákiában lezajlott változásokat, amelyek Havel reményei szerint az egyszerű, megszokott formáktól halad a szokatlan, az új, a dinamikus felé.
A különleges épület megtervezésére egy híres építészt, a horvát-cseh Vlado Milunić-et kérte fel. Azonban az építkezést finanszírozó Nationale-Nederlanden (később ING) ragaszkodott hozzá, hogy egy nyugati (más szemléletű) építész is részt vegyen a munkában, így esett a választás a kanadai-amerikai Frank Gehry-re. Gehry ötlete nyomán az épület az első keresztségben a Fred és Ginger nevet kapta, utalva a két híres amerikai táncosra, mivel a ház olyan hatást kelt ránézésre, mintha két épület táncolna egymással, az egyik szorosan a másikhoz simulva. Ezt a nevet azonban elvetették, az amerikai hangzás nem passzolt ugyanis a mondanivalóhoz, így lett végül Táncoló Ház belőle, ami nemcsak a Cseh Köztársaság, de az ING ikonikus épülete is.
A terveket rengeteg támadás érte akkoriban, tekintve, hogy a Prága védjegyéül szolgáló barokk, gótikus és szecessziós épületektől merőben elütött a szokatlan létesítmény, ráadásul azok közvetlen szomszédságában épült, ahogyan a képeken is jól látható. Idővel azonban nemcsak a turisták egyik kedvenc látványossága lett a Táncoló Ház, de a szemléletek változásával a prágai emberek is az örökségük részeként, csodás városuk egyik kiemelkedő szimbólumaként tekintenek rá.
A képek forrása: architector.ua