Mint a múlt heti cikkünkben olvashatták, mintegy 200.000 ember vállalná az utazást a Marsra, és lám, ezen a héten egy újabb építészeti vonatkozású hír is idekapcsolódik.
"Előbb vagy utóbb a kíváncsiság a Marsra viszi az embert, és ugye milyen jó lenne, ha egy állandó állomás várná a kutatókat" - mondta Arina Ageeva. " Úgy tűnik, logikusnak tűnik a barlangok használata, mint a kolónia fő védőszerkezete."
A terv szerint először robotok repülnének a Marsra, hogy kifaragják a nagy üregeket a bazalt alapkőzetből. A jellegzetes bazaltsípok hatszögletű oszlopait részben eltávolítva katedrális-szerű tereket hoznának létre.
A gépek ezután hálószerű struktúrákat hoznának létre a bazaltszálakból. Ezt a sokoldalú anyagot a megolvadt bazalt extrudálásával készítik - olcsóbban, mint a "hagyományos" szénszálakat. Ezen anyagok helyettesíthetik a megszokott építőanyagokat.
"Képesek vagyunk minimális felületeket szőni, amelyeket használni tudunk a barlang szintjeinek padlóján. Ezt az anyagot már használják a repülőgép- és az autóiparban. Erősebb és könnyebb, mint az acél, de könnyebben kezelhető, tűzálló és nem korrodálódik" - tette hozzá.
A Mars gyarmatosítás projektet Dmitry Zhuikov, Arina Ageeva, Krassimir Krastev a ZA Architects részeként egy kutatási projektben mutatták be a Dessau-i Építészet Intézményében (b}Institute of Architecture (DIA), HS Anhalt, Németország).
Ageeva szerint egy évtizeden belül megkezdődhet a marsi kolonizáció, ezért önkénteseket keres a 2023-as projekthez. "Bár most ez még nem lehetséges, mert ilyen robotok nem léteznek, de egyébként nem látunk semmi irreálisat a tervben" mondta Ageeva.
A szélsőséges marsi időjárást figyelembevéve talán érthető a kőzetbe vájt üregrendszer, de számomra sokkal szimbolikusabb az, hogy mai ismereteink szerint a Földön is barlangokban kezdett lakni az ősember...
GG
Forrás www.dezeen.com