Az egykori magyar gyarmaton fánk alakú óvoda épült
donkanyar 2013.04.29.
Fánk alakú óvodát avattak fel a hétmillió lakosú Tiencsinben. Az egykori osztrák-magyar gyarmatként is funkcionáló Hebej városrészben kivitelezett „gyermekvárost” a Pekingben működő, ám japán érdekeltségű SAKO Architects tervezte. Szako Keicsiro építész egyébként híres meghökkentő alkotásairól: ő tervezte például az 1000 ablakú irodaházat.

2009-ben Kínában egy olyan irodaházat építettek fel, amelynek ezer nyílászárója van. A kilencemeletes épületet egy japán származású, ám Pekingben élő mérnök, Szako Keicsiro tervezte. Az építész szerint az építési költség mintegy 10 százalékát (500 ezer amerikai dollárt) tette ki az a víziója, hogy az épületnek 1000, szobánként 21 ablaka lehessen.


A most átadott fánk alakú óvodánál a szivárvány mind a 18 árnyalatát felhasználták. A komplementer színek kialakításánál az iroda arra törekedett, hogy a gyerekek látásfiziológiai értelemben színes utóképeket lássanak akkor, amikor mozdulatlanul néznek egy erős színfoltot, majd hirtelen egy semleges felületre pillantanak: ekkor ugyanis egy ideig ugyanazt a foltot látják a gyerkőcök (illetve az emberi szem), de ellentétes színben.
Mivel a háromemeletes óvoda tantermeit körben helyezték el, így a tanulószobák falai is íveltek lettek. Az ablakok szintén lekerekített sarkokat kaptak. Az emeletek közepén játszótereket alakított ki az építész. A földszinten ugyanakkor egy olyan kétszintes beltéri játszóházat is átadtak, ahová a fény üvegtölcsérek segítségével jut le.


Tiencsin, Hebej városrészében átadott óvoda a kínai hírügynökségek szerint az ország egyik büszkesége. Érdemes itt megjegyezni, hogy a kerület az 1901-es boxerlázadás leverése óta az Osztrák-Magyar Monarchia kínai gyarmatvárosaként működött 1920-ig. A városrészben még három olyan épület (a volt főkonzulátus, a volt tiszt kaszinó és Jüan-Sikaj hadúr villája) áll, amelyeket Ferenc József uralkodása alatt építettek.

Forrás:

www.dezeen.com
www.mozaik.abbcenter.com


Címkék: , beruházás, építészet, óvoda, SAKO Architects, Szako Keicsiro, Tiencsin