Az óriási kúp alakú Naptorony egy kortárs építészeti nevezetesség
Fazakas Virág 2024.11.07.

Az OPEN Architecture által tervezett Sun Tower a régió ókori történelmi hagyományait megelevenítő kulturális komplexumként jött létre, Kína Yantai városának Yeda Development elnevezésű turisztikai zónájában.

A Naptorony kortárs építészeti nevezetességet hoz a gazdag történelemmel rendelkező régióba, ikonikus célpontot teremtve a város lakói és látogatói számára.

Az ötven méter magas betonszerkezet egy csillagvizsgálót, szabadtéri színházat, kiállítótereket, könyvtárat, kávézót, bárt és egy egyedülálló Phenomena Space teret ötvöz, mindezt a nap útja által ihletett kúpos formában.

A Naptorony érkezése megfelel a kulturális és közösségi terek iránti növekvő keresletnek, és olyan helyszínt biztosít, amely ösztönzi az elkötelezettséget, a környezettudatosságot és a társadalmi interakciót a terület bővülő lakossága és látogatói számára.

A design az ókori világítótornyok emlékét idézi

Az OPEN Architecture tervezőcsapata a Naptoronnyal ünnepli Yantai mély kapcsolatát a nappal és a tengerrel. A Naptorony tervezése a régió ókori történelmét eleveníti fel, amely a napimádás helyszíneként szolgált. A design pedig a Ming-dinasztia őrtornyainak megjelenését tükrözi.

Az új Naptorony a hagyományos világítótornyok modern megjelenéseként szolgál. A torony ívelt formája, amelyet a tenger felőli oldalon nagy nyílások jeleznek, platformokat és kilátóhelyeket biztosít a tengerpartra.

A födémekkel és rámpákkal megerősített kétrétegű ferde betonhéjazatú szerkezetet az Arup irodával együttműködve tervezték, hogy ellenálljon a tengerparti viszonyoknak és az egyedi tervezési kihívásoknak.

Tervezését a nap útja ihlette

A naptorony tervezését, amely a napfordulókhoz igazodik, gondos napelemzések alapoztak meg.

A bejárati alagút keretezi a téli napforduló naplementéjét, a központi, félig szabadtéri színház pedig, amely a Zhifu-sziget felé orientálódik, a nyári napforduló napfelkeltéjéhez igazodik.

A központi térről elliptikus gyűrűk sorozata sugárzik. Ezek a gyűrűk a kőburkolatba vájt vízcsatornával metszik egymást, és az épület árnyékát jelzik a napéjegyenlőségek idején, míg a külső gyűrű a hagyományos kínai naptár huszonnégy naptári elemét ünnepli szökőkutakkal.

Passzív tervezési elemeket alkalmaz

Az építményen kanyargó gyalogos rámpákon felfelé haladva a látogatók digitális vetítővászonnal és vetítőfelületekkel ellátott kiállítóterekkel találkoznak. A Naptorony tetején található a könyvtár és a Phenomena Space, ahol a látogatók panorámás kilátásban gyönyörködhetnek az óceánban. Ez a félig kültéri kilátó egy okulussal rendelkezik, amely lehetővé teszi, hogy az esővíz egy medencében gyűljön össze, és kontemplatív aspektust ad az építészeti élményhez.

A Sun Tower olyan passzív tervezési elemeket alkalmaz, mint például az alagúthűtés, a hőmérséklet stabilizálására szolgáló termikus tömeg hasznosítása, továbbá keresztszellőztetés a levegő keringetéséhez, amelyek célja az energiafogyasztás minimalizálása.

Képek: OPEN Architecture /Jonathan Leijonhufvud , Iwan Baan

Címkék: Kína, komplexum, könyvtár, kulturális, színház, csillagvizsgáló