Bemutatták az áramtermelő ablakot
Nah ugye, nem kellett sokat várni rá
iStvan 2012.10.09.
Az más kérdés, mikor fog idehaza elterjedni. Nem is érdemes kivárni, mert addigra még előrehaladottabbak lesznek a kutatási eredmények.

Legutóbbi hasonszőrű (energiaracionalizálós) napelemes cikkünkben még a gőzerővel folyó fejlesztésekről számoltunk be.

Most viszont arról, hogy a Sharp bemutatta az áttetsző napelemet, ezzel lehetségessé vált, hogy a terasz korlátja, vagy épp az ablak termeljen áramot. Hogy az új megoldás kiváltja-e a tetőre szerelhető napelemeket, az a jövő kérdése, mindenesetre megsokszorozza a napfény hasznosítására felhasználható felületet.

A tetőre szerelhető napelemek jó megoldást nyújtanak a háztulajdonosoknak a napenergia hasznosítására, de mi lesz azzal, aki lakásban él? A Sharp által tervezett és legyártott forradalmi termék, az áttetsző napelem, óriási változást hozhat a megújuló energiatermelés piacán. Ezeket a napelemeket ablakként, vagy a terasz, ill. a függőfolyosó korlátjaként is beépíthetjük, így az áramtermelő felület megsokszorozható.

Japánban épp ma mutatták be a nagyközönségnek a sötét felületű, fényáteresztő napelemet. Kivitelük lehetővé teszi, hogy ezentúl ne csak a tetőn történhessen háztartási áramtermelés. A panelek alapanyaga üveg, a különleges cellák erre a hagyományos felületre kerülnek fel.

Egy elem 137 cm széles és 97,5 cm magas, vastagsága még egy centi sincs! Ablakkeretbe építve jól hőszigetel, így a fűtési, hűtési költségeket is csökkenti a gyártó ígérete szerint. Ára még nem publikus, ahogy az sem, hogy mikor kerül az európai piacra.

Az összes napenergiának mintegy 6,8 százalékát hasznosítja, maximális teljesítménye panelenként 95 watt. Ez viszonylag szerény ahhoz képest, amit a hagyományos napelemek tudnak, de a gyártó cég bízik abban, hogy versenytárs híján sokan érdeklődnek majd az áttetsző napelemek iránt.

A teljes cikk eléréséhez lapozzunk bele a forrásoldalba!

Reméljük legközelebb bővebben kifejtik a műszaki paramétereket.

Címkék: