BIM szoftverek az építőiparért
BDM 2011.10.03.
Most, hogy végre van ez a válság - ami az építőipart sújtja a legnagyobb mértékben - most végre nem kell a futó projekteket hajtani, nem kell munkába temetkezni, nem kell az építkezésekre kijárogatni, nem kell a határidőkkel foglalkozni, nem kell a szoftvereladásokkal, üzletfejlesztéssel foglalkozni.

Most végre van az építésztársadalomnak egy kis ideje, hogy konferenciákra, rendezvényekre járjon, kötelező - kamarai pontokat érő - oktatásokon vegyen részt, vagy a tematikus szakmai weboldalakat bújja. Ha - egyszer majd - a válság megszűnik, akkor nagyon-nagyon felkészült és minden téren naprakész információkkal rendelkező építészekkel fog szembetalálkozni a beinduló gazdaság…

A szoftverfejlesztő cégek is megszenvedik ezt az időszakot. De azért kihasználják a holtidőt, és keményen, megállás nélkül fejlesztenek…

Mára a CAD verseny eldőlt, ha a nagy piacvezető cégeket nézzük, és azt lehet mondani, hogy többé-kevésbe döntetlennel végződött. Mára nem kérdés, hogy melyik építészeti tervezőszoftverben van több, jobb funkció, melyik szoftverrel lehet íves üvegfalat, vagy épp korinthoszi oszlopfőt tervezni. Mindegyikkel lehet! Régen más volt a helyzet; egy adott szoftver éppen megjelenő, új verzióját, mindig nagy várakozások előzték meg, és csak a piacra dobás után derült ki, hogy mekkora csapást mért a konkurenciára, az elsőként kifejlesztett automatikus méretezéssel, a legújabb építészeti eszközökkel, az új görbített üvegfal modullal, vagy éppen a legújabb fejlesztésű gerébtokos ablak beintegrálásával…

Persze azért vannak még egyedi fejlesztések manapság is, melyek elbillentik némileg a mérleg nyelvét, hol erre, hol arra, de ezek csak rövid ideig tartó előnyök…

A verseny a szoftverfejlesztők közt más színtereken folyik manapság, annak érdekében, hogy az építészek munkáját megkönnyítsék, és a kor kihívásainak megfeleljenek.
o Nagyon fontos a gazdaságosság és fenntarthatóság. Olyan eszközöket és lehetőségeket kell beépíteni a tervezőszoftverekbe, melyek lehetővé teszik a leggazdaságosabb építést és működtetést, ennek érdekében a piacvezető szoftverek a legkülönfélébb elemzések és analízisek elvégzésére kínálnak lehetőségeket.
o A másik nagy terület a szakági együttműködés biztosítása. Cél az adatvesztés nélküli kölcsönös információszolgáltatás az egyes szakágak között; ennek hatására a mindenki által elfogadott és használt fájlformátumok egyre jobban felértékelődnek (a legelterjedtebb a DWG). Ideális volna, hogy a legkevesebb adatveszteséggel, és a lehető legkevesebb újrarajzolással lehetne végigkísérni egy épület teljes életciklusát; a koncepciótervezéstől az építészeti-, épületgépészeti-, épületszerkezeti-terveken át, kiviteli tervdokumentációig, beleértve a látványterveket, valamint végül az üzemeltető által használt adatokat és rajzokat.
o Az építőiparban a komplexitásra való törekvés elengedhetetlen, mert a tulajdonosok és beruházók, egyre rövidebb idő alatt, egyre részletesebben kidolgozott terveket kérnek a tervezőktől, és mindezt egyre kevesebb díjazásért.
Mindezekre a kihívásokra a BIM a válasz. BIM (Building Information Modelling) azaz Épületinformáció-modellezés. Ez a technológia járul hozzá, hogy az eddigi, sokszor „kusza” információáradat, rendezetten egy helyen tárolható és mindenki számára hozzáférhető legyen. Az Épületinformáció-modellezés egy integrált folyamat, mely a tervezést, a kivitelezést és az üzemeltetést támogatja a projektet pontosan leíró, intelligens és koordinált adatok alapján.

Az Autodesk cég, a nemrégiben piacra dobott Building Design Suite szoftvercsomaggal a leghatékonyabb tervezőszoftvereket gyűjtötte egybe, melyek teljes mértékben megvalósítják az épületinformáció-modellezést. Ezzel az eszközzel olyan komplex megoldást kínál az építészeknek és mérnököknek, mely a teljes tervezési folyamat minden „állomására” kínál megfelelő megoldást. Az alap AutoCAD mellett, az építészeti (Revit Architecture), épületgépészeti (Revit MEP), épületszerkezeti (revit Structure), látványtervező (3ds Max Design) valamint a projektirányítási (Navisworks Manage) megoldások érhetők el a csomagban (és további szoftverek) a Standard, Premium vagy Ultimate kiszerelés függvényében.
A technológia és szoftvercsomag célja az, hogy az építészek és mérnökök munkáját könnyebbé tegye, ezáltal jobb és környezetbarátabb épületek épüljenek világunkban…

Eördögh Imre
Autodesk disztribúció

(x)

Címkék: