Budapesten találkoztak az állami beruházásokkal foglalkozó európai szakemberek
Az EUBIM taskgroup rendszeres találkozóját első alkalommal tartották Budapesten és Szentendrén
Tibor 2024.11.15.

Az állami beruházások BIM szemléletű bonyolításával foglalkozó európai szakemberek első alkalommal tartották Budapesten, illetve Szentendrén szakmai találkozójukat. Az EUBIM Taskgroup a közigazgatásban dolgozó, állami beruházásokkal foglalkozó szakembereket tömöríti egy európai kezdeményezésben létrejött közel tíz éves szervezetbe.

Az EU BIM Task Group workshop résztvevői a BIM nemzeti szintű bevezetésének tapasztalatait, valamint a BIM alkalmazásához kapcsolódó képzési és oktatási módszereket vitatták meg a hazai találkozó során. A kétnapos rendezvény nyitónapján a szakemberek meglátogatták a Várban a Nemzeti Hauszmann Program megépült és építés alatt álló helyszíneit, a műhelymunka pedig a workshopot követően az ÉMI Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpontjának látogatásával zárult.

Az EUBIM  Taskgroup szervezetének célkitűzése, hogy az európai tagországok nemzeti erőfeszítéseinek összefogásával egy közös összehangolt európai megközelítésben is világszínvonalú építőipari ágazat fejlesztését segítsék elő az építőipari digitalizáció révén.

A különböző tapasztalatok, az egyes országok eltérő digitalizációs szemléleteinek bemutatása és a megszerzett tudás, a tapasztalatok megosztása olyan célkitűzés, amely széles körű szakmai együttműködést teremt az egyes országok szakemberei között.

Az építési beruházások szabályozását alapjaiban átalakító magyar törvények ezt a szemléletet követve tűzték ki célul a BIM szemléletű beruházáselőkészítés és -bonyolítás bevezetését is az állami beruházások esetében. A kialakítandó hazai keretrendszer egységes, átlátható strukturát kíván teremteni, a jobban és hibamentesen előkészített beruházások indításával a jövőben hatékonyabb építésgazdasági folyamatokat vár a piac minden érintett szereplőjétől.

2024. november 6-án és 7-én Budapest, illetve Szentendre adott otthont az EUBIM aktuális találkozójának. A találkozót megelőző szakmai látogatás során a szakemberek a budai várban folyó beruházásokat tekintette meg a Várkapítányság munkatársainak közreműködésével, elkészült és kivitelezés alatt lévő létesítményeket tekintettek meg a kísérő idegenvezető színes, részletekbe menő vezetésével. A vezetés során a Lovarda, a Szent István terem megtekintése mellett a folyamatban lévő építkezéseket is bemutatták a résztvevőknek.

Az EUBIM taskgroupról

A BIM szemléletű beruházáselőkészítés, tervezés, kivitelezés és üzemeltetés alkalmazásának elterjesztésére jött létre az EU BIM Task Group, melyben az uniós országok állami beruházási szervezeteinek delegált BIM szakértői tevékenykednek az építőipar fenntarthatóbbá és versenyképesebbé tételén. A munkacsoport tagjai évente több alkalommal találkoznak egy egy tagország helyi szakembereinek szervezésében, hogy előre kidolgozott tematikára épülő workshopokon, kerekasztal beszélgetéseken osszák meg egymással saját tapasztalataikat, illetve ajánlásokat fogalmazzanak meg a döntéshozóknak a BIM kapcsán. Az ajánlásokat a résztvevők közös munkájának eredményeként egy kidolgozott, jól áttekinthető formában kialakított rövid munkafüzet formájában teszik közzé az adott téma kapcsán kialakított közös álláspont megfogalmazásával.

A hazai alkalom fókuszában a képzések, a szemléletmód bevezetésének SWOT elemzése, a kapcsolódó korszerű tudás elsajátításának kérdései voltak. Az új technológiák és szemléletmód bevezetése folyamatos tanulást igényel, és a mostani munkaülés során a résztvevők azokat a területeket tárták fel, elemezték, amelyek szükségesek egy gördülékeny átmenethez ezen technológiák és a korszerű szemléletmód készség szintű alkalmazásához.

A BIM szemléletű építőipari folyamatok kidolgozására különösen jó példa a cseh szabályozás, a német, luxemburgi, francia, angol szabályrend, kiemelkedőek a balti országok erőfeszítései ezen a téren, de számos más európai ország is komoly erőfeszítéseket tesz, hogy a BIM szemléletű építésgazdasági folyamatok terén eredményes fejlesztésekkel tegye hatékonyabbá az állami beruházások bonyolítását.

A magyar szabályrendszer kialakítása az ÉKM szakmai támogatását biztosító háttérintézmények, a KTI és az ÉMI feladata és a két vállalat munkatársai a nemzetközi tapasztalatok és trendek tanulmányozásával dolgozzák ki a magyar ajánlásokat és elveket, amelyek követik az európai országok hasonló kezdeményezéseit, összhangban vannak a nemzetközi trendekkel. A hazai résztvevők számára különösen fontos volt megismerni a külföldi résztvevők tapasztalatait, eredményeit ezen a téren.

A jó hangulatú találkozó során a külföldi vendégek megismerhették a hazai szakemberek ezen a téren szerzett tapasztalatait és ismereteit és megállapíthatták, hogy európai szintű felkészültsége van az itthoni BIM szakembereknek is. A szervezet újonnan választott német elnöke kiemelte, hogy a program előkészítése, szervezése és lebonyolítása magasra tette a mércét a következő szakmai találkozó szervezői számára.

A hasonló területekkel foglalkozó szakmai konferencia –Innováció és lehetőségek, a BIM alkalmazásának előnyei – szintén az ÉMI konferenciaközpontjában kerül megrendezésre az ÉKM szervezésében 2024. december 4-én, a program rövidesen megjelenik és megismerhető lesz az érdeklődők számára.

Címkék: BIM, állami beruházások, BIM alapú tervezés, építőipar, oktatas, eubim, tudásmegosztás, európai együttműködés