Cheval „Ideális Palotája”
*_deleted_*_Demeter Kornél 2014.01.22.
1879 áprilisát írjuk. Joseph-Ferdinand Cheval francia postás munka közben megbotlik egy kőben. Ez eddig teljesen szokványos történet lenne, ha Cheval nem lett volna amolyan csodabogár, vagy a kő, amiben megbotlott, nem tetszett volna meg neki.


De megtetszett. És abban a pillanatban elképesztő ötlet született meg a 31 éves postás fejében: Mi lenne, ha ehhez hasonló különleges alakú kövekből építene magának házat? Mit házat? Palotát! Az ideális palotát!



Cheval 1836-ban született földművesek fiaként, de ő maga többről álmodott. Péknek tanult, rövid ideig a szakmájában is dolgozott, ám 1867-ben csatlakozott a francia postához, ami akkoriban hatalmas ívű karriernek számított. Persze külföldi utazásokról és a gazdagságról így is csak álmodozhatott, ám a sok ábrándozás végül meghozta a gyümölcsét.



A fenti eset után Joseph-Ferdinand többé nem az álmodozók táborát gyarapította, hanem keményen dolgozni kezdett. Munkája miatt napi 32 kilométert gyalogolt, és ez alatt gyűjtögetni kezdte a különleges formájú köveket. Először csak a zsebét tömte tele az útja során talált kövekkel, később kosárba gyűjtögetett, míg végül a napi 32 kilométeres távot  talicskát tolva tette meg, hogy abba szedje össze a kisebb-nagyobb kavicsokat.



Noha építészeti képzettsége egyáltalán nem volt, lelkesedése viszont annál több, így a munka után – gyakorta éjszaka, olajlámpás fényénél – épült házikó egyre nagyobb és nagyobb lett. Stílusát tekintve meglehetősen eklektikusra sikeredett, ugyanis Cheval a korabeli újságokból nézte ki a neki tetsző hindu és muzulmán motívumokat, amikbe keresztény elemeket is csempészett. Sokan tudni vélik, hogy Cheval a vallásról és hitről alkotott sajátos nézeteit kívánta így megjeleníteni az épületen, ám ez jobbára csak feltételezés marad.



1912-ben – 33 évig tartó építkezést követően – az épület elnyerte végső formáját: 26 méter hosszú, 12 méter széles, és 11 méter magas palota lett belőle, a keresztségben pedig a Palais Idéal (Ideális Palota) nevet kapta. A korábban a falu bolondjának tartott Cheval egy csapásra zseni lett az emberek szemében. Ma évente közel százezer ember látogatja a Palais Idéalt, hogy megcsodálják egy nem mindennapi ember nem mindennapi palotáját. Joseph-Ferdinand Cheval (1836-1924) szavai még most is ott lebegnek a falak között: „Meg akartam mutatni, mi mindent érhetünk el pusztán akarattal.”

Címkék: építész, épület, Palais Idéal, palota