Citromdíjra esélyes olimpiai elmecsavarodás
sebesp 2012.06.27.
Nagy-Britanniában rendszeresen megrendezik az elmúlt év legrondább épületeinek versenyét. Idén az Olimpia egyik attrakciója elsők között került fel a jelölési listára.

Anish Kapoor műalkotása, a vörösre festett, tekervényes acél torony, az Orbit 115 méteres magasságba emelkedik a londoni Olimpiai Park közepén. Az összegabalyodott rácsos tartót azzal a céllal emelték, hogy a versenyekre látogatók a magasból is megcsodálhassák a rendezvények helyszínét. Máshonnan egyébként sem lehet majd élvezni az építészeti látványokat, mert sátrak hada fogja dominálni a látképet. Felfelé lift viszi az érdeklődőket a kilátóba, lefelé azonban gyalogosan kell majd a 455 fokos csigalépcsőn át lejutni az acélipari és bányászati multi által szponzorált toronyból.

Már a májusi hivatalos átadása napjaiban is többen ellenérzésüket fejezték ki szakmai körökben a többi, összességében kreatívan átgondolt olimpiai épület (ld. Olimpiai készülődés Londonban című cikkünk) mellett igencsak furcsán festő amorf izé láttán. Így nem csoda, hogy elsők között került fel a Building Design magazin hetedik éve megrendezésre kerülő Carbuncle Cup „Bibircsók Kupa” előminősítő szavazati listájára, ahol máris favoritként tartják számon. Nevezni – nem feltétlenül saját munkával - július 13-ig lehet, az eredményhirdetés pedig július 20-án lesz.

Anish Kapoor Indiában született 1954-ben, szobrászként geometrikus alkotásaival, egyszerű anyaghasználatával az 1980-as években vált ismertté. A Cecil Balmond szerkezettervezővel közösen alkotott Orbit-ról egyelőre folyik a vita, hogy formájából csavaros elmére, vagy pusztán elmecsavarodásra kell-e következtetni.

Fotók: 1-4 ArcelorMittal Orbit, 5-7 Sebes

Címkék: 2012, Anish Kapoor, Egyesült Királyság, london, Olimpia