Egy Zsolnay- és egy Herendi-díszkút néz szembe egymással az új József nádor téren
Java 2018.02.12.
A mostani térrekonstrukció első szakaszának végéhez közeledve a mélygarázs építése hamarosan befejeződik, mely kissé logikátlan lépésnek tűnik, hiszen a belvárosban a cél a forgalom csillapítása lenne. A belváros egyik legpatinásabb sétaterének arculatát Hild József és Pollack Mihály városrendezési tervének köszönhetően nyerte el – írja az Index.

A József nádor teret a belvárosban további jelentős sétáló és forgalomcsillapított területek veszik körbe, például a Vörösmarty tér, Erzsébet tér, Deák Ferenc utca, Váci utca, Duna korzó, a Belváros új főutcája tengelye. A 2016 tavaszán indult átépítés előkészítéseként az itt található 24 fát kivágták, pontosabban ebből kettőt átültettek. A tér átalakítását egy 525 férőhelyes mélygarázs építésével kezdték. Az V. kerületi önkormányzat ezek befejezése után veheti át a helyszínt területrendezésre. A parkosítás részeként 51 új csemetét ültetnek majd. A legfrissebb látványtervek szerint a Belváros egyik legrégebbi sétaterén, a József nádor téren ezután két híres magyar porcelánmanufaktúra, a Herendi és a Zsolnay díszkútja néz majd egymással szembe. Hogy milyen anyagi konstrukcióban készülnek a szökőkutak, azt egyelőre nem lehet pontosan tudni, de mindkét cégnek boltja van a téren, így mindez reklámnak sem lesz utolsó.

Egyrészt a Zsolnay Porcelánmanufaktúra eddigi legékesebb Herkules-kútja lesz itt látható. Rengeteg épületen vannak jelen a Zsolnay épületkerámiái (a legismertebbek Lechner Ödön épületein láthatók), de Zsolnay-díszkútból is készült jó pár az elmúlt bő egy évszázadban. A legtöbb Pécsett van, de Szombathelytől Szabadkáig, Dunaújvárostól Debrecenig számos helyen megtalálhatóak. Budapesten is akad néhány, az egészen egyszerűtől a díszesebbig.

A Herendi Porcelánmanufaktúra elsősorban használati porcelánkészleteiről, dísztárgyairól ismert, ezért egy újszerű kúttal, az „Élet fája” cíművel rukkolt elő. A leírás szerint rozsdamentes acélvázra ülnek sorba a porcelántestek, amelyeket az ágaiból kiserkenő bimbónak, virágnak vagy akár gyümölcsnek is nézhetünk, és éjszakánként belülről világítják ki őket. A medence is jellegzetesen Herendi mintás lesz és a "habosító fúvókák" látványosan fodrozzák majd a vizet.

Ez a két kút az idelátogató turisták figyelmét hívja fel a két világhírű hazai porcelánmanufaktúra karakterbeli különbségére, gazdag múltjára, alkotásainak széles spektrumára, amelyek ma is jelen vannak a nagyvilág legnevesebb galériáiban.

Forrás: index.hu

Címkék: Budapest, Herendi, József nádor tér, porcelánmanufaktúra, Térrekonstrukció, Zsolnay