Építészetileg egyedi vagy egyszerűen ronda a katowicei bányamúzeum?
donkanyar 2015.06.29.
Hivatalosan szombaton nyílik meg, de pénteken már első látogatóit fogadta az az építészetileg egyedi regionális múzeum Katowicében, amelyet egy kétszáz éve alapított, használaton kívüli bánya területén alakítottak ki. A mintegy 25 ezer négyzetméternyi létesítményben nagyszabású multimediális tárlat vezet végig a vidék történetén.

A Sziléziai Múzeumot a Riegler Riewe Architekten osztrák építészműhely tervezte egy új kulturális negyed részeként a sziléziai bányaváros, Katowice központjában.

A múzeum kialakításakor felhasználták a 19. század elején létesített bánya infrastruktúráját és épületeit, amelyek felújítva és átépítve részben föld alatt kialakított tárlatoknak biztosítanak teret. A múzeum földfelszíni részei megőrizték történelmi jellegüket, a városi tájban az egyetlen lényeges beavatkozást a földalatti termekbe nappali fényt juttató üvegépületek jelentik. Az eredeti bányatornyot kilátóvá alakították át.

A múzeum hat állandó tárlaton mutatja be Lengyelország és Európa egyik legjelentősebb bányavidékének történetét, néprajzát, művészetét 1400 tárgyi emléken keresztül, korszerű muzeológiai technikák felhasználásával. Emellett konferencia- és műhelytermek, olvasóterem és múzeumi raktárak is megtalálhatók a létesítményben.

A 274 millió zloty (20,5 milliárd forint) költségvetésű beruházás 85 százalékát uniós forrásokból fedezték.

A Sziléziai Múzeumot hivatalosan szombaton nyitják meg Malgorzata Omilanowska lengyel kulturális miniszter jelenlétében, a megnyitó számos kulturális társrendezvénye péntektől vasárnapig tart.

A katowicei kulturális negyedben nemrég megnyitottak egy korszerű hangversenytermet és egy kongresszusi központot. A komplexum szerves része az idősebb Antall Józsefnek és a zsidómentő Henryk Slawiknak szentelt emlékmű is, amelyet márciusban avattak fel a magyar és a lengyel elnök részvételével.

Forrás: MTI

Címkék: bánya, Katowice, Múzeum, Sziléziai Múzeum