A pécsi, a miskolci és az algériai egyetemek konzorciuma által alkotott SOMEShine Teamet az Építészet és az Energiahatékonyság kategóriákban díjazták, valamint az ÉVOSZ különdíját és a Közösségért Különdíjat érdemelte ki, míg a BME hallgatóiból álló magyar koeb csapat a Speed Peer Review különdíjában részesült.
Összesen 10 csapat indult a Solar Decathlon Europe (SDE) 2019 nemzetközi egyetemi házépítő innovációs versenyen, ahol közel 400 egyetemista épített fel alig két hét alatt ún. nulla energiás házakat. A magyar rendezésű verseny fő témája szerint a résztvevők a meglévő épületállomány felújítását helyezték fókuszba. A kívül-belül megtekinthető lakóépület prototípusokkal az egyetemisták azt mutathatták be, hogy miként képzelik el a jövő épületeit.
A verseny július 28-án tartott, ünnepélyes díjkiosztóján a résztvevőket és a versenyző csapatokat elsőként dr. György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és -szabályozásért felelős államtitkára köszöntötte. Az államtitkár elismerését fejezte ki a szervező ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft-nek és a résztvevőknek egyaránt. Elmondta, a rendezvény során sokat tanult a versenyző csapatoktól, ahogy mind a lakosság, mind pedig az építőipar képviselői részéről sokat tanulhatnak majd azok, akik meglátogatják a szeptember végéig meghosszabbított kiállítást és a mintaházakat.
Buday-Malik Adrienn, az ÉMI fejlesztési igazgatója beszédében kiemelte: „A szervező ÉMI nevében is köszöntöm a dekatlonistákat, akikkel közösen izgultuk végig a mögöttünk álló mozgalmas heteket. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium, Szentendre önkormányzatának és a BME értékes támogatása, az Amerikai Nagykövetség, az Egyesült Államok kormánya Energiaügyi Hivatala és a szponzorjaink hozzájárulása nagyon sokat jelentett számunkra a verseny lebonyolítása során. Az előttünk álló egyetemisták szenvedélyét és újító szemléletét látva bizton állíthatom, hogy az épített környezetünk fenntarthatósága és jövője gondos kezekben van.”
A szakmai zsűri értékelése és összesített pontozása alapján a Solar Decathlon Europe 2019 nemzetközi házépítő versenyt a Habiter2030 csapat (Franciaország) nyerte, második helyen a MOR Team TU Delft (Hollandia), a harmadik helyen pedig az Over4 csapat (Románia) végzett.
A Solar Decathlon Europe 2019 tíz versenyszámának díjazottjai az egyes kategóriák alapján:
„Komfort feltételek” Kategória
- 3. hely MOR Team TU Delft (Hollandia)
- 2. hely KMUTT Team (Thaiföld)
- 1. hely Solar Decathlon Team of University of Seville (Spanyolország)
„Lakóház funkcionalitás” Kategória
- 3. hely Habiter2030 (Franciaország)
- 2. hely MOR Team TU Delft (Hollandia)
- 1. hely Solar Decathlon Team of University of Seville (Spanyolország)
Energiamérleg Kategória
- 3. hely Team Ghent University - The Mobble (Belgium)
- 2. hely Over4 (Románia)
- 1. hely Habiter2030 (Franciaország)
Építészet Kategória
- 3. hely (megosztott) Habiter2030 (Franciaország)
- 3. hely (megosztott) TO (Spanyolország)
- 2. hely SOMEshine Team (Magyarország)
- 1. hely Solar Decathlon UPV Team (Spanyolország)
„Kommunikáció és társadalmi figyelemfelhívás” Kategória
- 3. hely Team Ghent University - The Mobble (Belgium)
- 2. hely Over4 (Románia)
- 1. hely MOR Team TU Delft (Hollandia)
„Cirkularitás és fenntarthatóság” Kategória
- 3. hely TO (Spanyolország)
- 2. hely MOR Team TU Delft (Hollandia)
- 1. hely Habiter2030 (Franciaország)
Energiahatékonyság Kategória
- 3. hely SOMEshine Team (Magyarország)
- 2. hely Solar Decathlon UPV Team (Spanyolország)
- 1. hely MOR Team TU Delft (Hollandia)
„Innováció és életképesség” Kategória
- 3. hely (megosztott) KMUTT Team (Thaiföld)
- 3. hely (megosztott) Habiter2030 (Franciaország)
- 2. hely Over4 (Románia)
- 1. hely MOR Team TU Delft (Hollandia)
„Városszövetbe való integráció és hozzáadott érték” Kategória
- 3. hely KMUTT Team (Thaiföld)
- 3. hely Team Ghent University - The Mobble (Belgium)
- 2. hely MOR Team TU Delft (Hollandia)
- 1. hely Habiter2030 (Franciaország)
„Mérnöki tervezés és kivitelezés” Kategória
- 3. hely Solar Decathlon UPV Team (Spanyolország)
- 2. hely MOR Team TU Delft (Hollandia)
- 1. hely Team Ghent University - The Mobble (Belgium)
Közönségdíj
- KMUTT Team (Thaiföld)
- Speed Peer Review Award
- koeb (Magyarország)
ÉVOSZ különdíj (Építőipari Vállalkozások Országos Szervezete)
SOMEshine Team (Magyarország)
- Tungsram Okosház Különdíj
- Team Ghent University - The Mobble (Belgium)
Közösségért Különdíj
- SOMEshine Team (Magyarország)
Richard King, a Solar Decathlon alapítója videóüzenetében az európai szervezést és a szervező ÉMI-t méltatta. Az energiafelhasználást személyes felelősségünknek tekinti, mindenki maga választhatja meg, hogy milyen módon csatlakozik a megújuló és fenntartható energiaforrások népszerűsítéséhez és mindennapi felhasználásához.
Louise Holloway, a Solar Decathlon Europe márkaőri feladataival megbízott Energy Endeavour Foundation igazgatója záró beszédében inspirációnak nevezte az egyetemisták elkötelezettségét és azt, hogy mindig a tökéletességre törekedtek a munkájuk során. Meglátása szerint a rendezvény során megvalósított kreatív megoldások valós problémákra adnak választ, egyben felhívják a figyelmet az épített környezetünk előtt álló legmodernebb kihívásokra.
A záró esemény az ÉMI és a Valor Hungariae közötti stratégiai megállapodás aláírásával, illetve a 10 mintaház vezetett bemutatásával folytatódott. Az eredményhirdetést dr. Matolcsy Károly, az SDE19 versenyigazgatója zárta, aki kiemelte, a rendezvényen nem tíz, hanem egy nagy csapat volt, akik a hetek alatt családdá formálódtak.
A Solar Decathlon Europe 2019 lakóház prototípusait felvonultató „szoláris falu” szeptember 29-ig áll nyitva az érdeklődők részére Szentendrén, az ÉMI Tudományos és Technológiai Ipari Parkjában.
A belépés ingyenes és csak egy gyors helyszíni regisztrációhoz kötött a nyitvatartási időben. A rendezvény helyszíne autóval, tömegközlekedéssel és kerékpár is kiválóan megközelíthető. Bővebb információ a Solar Decathlon Europe 2019 hivatalos honlapján és a közösségi média-felületein:
Facebook-oldal Instagram-oldal YouTube-lejátszási lista
A Solar Decathlonról
A Solar Decathlon a világ mára legjelentősebbé vált nemzetközi, egyetemek között megrendezett építőipari innovációs versenye. A kezdeményezés alapvető célja, hogy a fiatalok kreativitására és innovációs képességére építve egyetemi kutató-fejlesztők működjenek együtt ipari partnerekkel, szponzorokkal és olyan innovatív, energiahatékony házakat tervezzenek, amelyek a megújuló energia és a tudatos erőforrás használatra alapozva, fenntarthatóságot demonstráló mintaotthonok lehetnek.
Az első Solar Decathlont 2002-ben, Washingtonban rendezték, amelyet 7 további követett az USA-ban (legutóbb 2017 őszén a Colorado állambeli Denverben tartották). Európában nyolc évvel később, 2010-ben indult útjára a Solar Decathlon Europe a Madridban megrendezett versennyel, majd 2012-ben szintén a spanyol fővárosban tartották – ahol a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem csapata is versenyre kelt és komoly sikereket ért el Odoo elnevezésű mintaház projektjével –, 2014-ben pedig Versailles-ban folytatódott a Solar Decathlon európai sorozata. Kontinensünkön öt év elteltével kelhetnek újra versenyre a világ egyetemistái: a rendezésre kiírt pályázaton ugyanis az ÉMI által benyújtott projektterv nyert, így 2019 nyarán Magyarországon, Szentendrén rendezik meg a nemzetközi szinten ismert és népszerű építészeti versenyt.
Ázsiában, nevezetesen Kínában (2013), valamint Dél-Amerikában (2015) is voltak már Solar Decathlon rendezvények. 2018-ban két (Kína, Egyesült Arab Emírségek), 2019-ben három versenyre (Magyarország, Marokkó, Kolumbia) kerül sor.
Forrás: sajtóközlemény