Hatalmas kristályt formáz a Digitális Űrmúzeum épülete
Fazakas Virág 2024.11.13.

A Space Crystals digitális űrmúzeum és élményközpont épülete olyan látványt nyújt, mint egy hatalmas földönkívüli tárgy, amely titokzatosan landolt a tengerparton.

Az OPEN Architecture stúdió látványos, futurisztikus űrmúzeumot tervezett a kínai Yantaiban, melynek célja az Univerzum titkainak megfejtése és bemutatása a nyilvánosság számára.

Olyan, mint egy becsapódott meteorit

A futurisztikus Space Crystal Űrmúzetum épülete teljesen egyedi, különleges építészeti alkotás, amely titokzatos fekete tárgyként fog megjelenni egy óceánparti parkban. Az épület egy hatalmas, sokszögletű, amorf űrkristályt formáz. Az Open Architecture úgy írja le a tervet, mint "egy földönkívülinek tűnő tárgy, amely rejtélyes módon landolt egy tengerparti park tisztásán".

A látogatók a déli oldalon, egy felemelkedő konzol alatt lépnek be az épületbe, és egy 20 méter magas üregszerű átriumba érkeznek, melynek sokszögletű fazett falai az épület külső megjelenését tükrözik.

A hatalmas csarnokot kiállítótérként fogják használni, ahol függő tárgyakat és digitális vetítéseket mutatnak be, amelyek a világegyetem titkainak megfejtésére szolgálnak.

Misztikus fényű fotovoltatikus üveg borítja

A csiszolt kőszerűnek ható építményt kívülről misztikus fényű, fotovoltaikus üveg borítja. "Az előzetes számítások szerint a 2 520 m2 körüli fotovoltaikus üveg teljes kapacitása napos időben elegendő az egész épület általános világításához" – mondta Huang Wenjing, az Open Architecture alapító partnere.

Az napelemes üvegtáblák illesztési helyén speciális csatornákat alakítottak ki, melyek a csapadékvizet zárt medencébe vezetik el. A tervek szerint az összegyűjtött esővizet tájöntözésre használják majd fel.

Belső kialakítása is magával ragadó élményt nyújt

Az átriumot két oldalról körülölelő sokszögű héjak közé zárt rámpa spirálisan halad felfelé, és ez köti össze a különböző kiállítótereket. Ahogy a látogatók felfelé haladnak, a gondosan összeállított, magával ragadó élmény fokozatosan vezeti be őket az univerzum csodáiba.

A spirálok legtetején pedig váratlanul és drámaian egy szabadtéri terasz festői óceáni kilátást nyújt, visszahozva a vándorló elméket a kék bolygóra és annak fenséges tengerére és égboltjára.

Az építészek azt remélik, hogy az egész élmény segíteni fog az embereknek abban, hogy összekapcsolják létezésünket a világegyetem hatalmasságával. „A Space Crystals tervezésének fő célja egy vonzó épület létrehozása – egy félig rejtett meglepetés a tengerparti parkban, amely felkelti a közönség érdeklődését, és magával ragadó kiállításokon keresztül vonzza őket, hogy felfedezzék az univerzum csodáit” – mondta Huang.

A 2026-ra tervezett Space Crystals az Open Architecture tengerparti parkra vonatkozó nagyobb tervének része.

Látványtervek: Open Architecture

Címkék: Kína, kulturális, futurisztikus építészet, napelemes