Hogyan válasszuk ki a megfelelő ajtócsukót?
A „mindentudó” ajtó(csukó) - faék és tartómágnes nélkül
Dömötör Álmos 2011.05.14.
Ha egy reklámban „mindentudó” ajtócsukóról írnak, természetesen senki sem dől be ennek a szlogennek. Az ASSA ABLOY DC 500 ajtócsukók funkcióit vizsgálva azonban meg kell állapítanunk, hogy a ASSA ABLOY DC 500-as széria szinte valamennyi ajtócsukási funkcióval rendelkezik.

A különböző csukási funkciók növelik az ajtó komfortfokozatát. Az alábbi rövid ismertetésben szeretnénk részletezni ezeket a komfortnövelő funkciókat.

Ha fel kívánjuk térképezni, hogy egy ajtócsukó – egy-, illetve kétszárnyú ajtók esetén – milyen funkciókkal rendelkezhet, a legegyszerűbb, ha az ASSA ABLOY DC 500 ajtócsukó számtalan különböző változatát megvizsgáljuk. Kezdjük a legegyszerűbbel.


Az ASSA ABLOY DC 500 olajfékes ajtócsukó rendszer három fokozatmentesen állítható funkciója

A csukó erőt, a csukási sebességet: 0-180 fokig és 0-10 fokig, a nyitás csillapító erőt (BC= Back Check funkció) 60 foktól lehet fokozatmentesen szabályozni.

A csukó erő alapveően a szárny szélességtől függ. Minél nagyobb a szárny szélesség, annál nagyobb csukó erőre van szükség az ajtó becsukásához. Egy 100-as ajtót (95 cm ajtólap méret) EN 3-as csukóerővel tudunk becsukni. Az ASSA ABLOY DC 500 esetén a csukóerő EN 2-6-ig állítható, így ez az ajtócsukó 85-140 cm szárnyszélességig alkalmazható.

A csukási sebesség beállítása azért kerül két különböző csoportba mert a 0-180 fokig és a 0-10 fokig történő csukás eltérő funkcióval rendelkezik. Míg az első az ajtón való áthaladási idővel függ össze – és ahogy a későbbiekben látni fogjuk, a hőmérséklettel is - addíg az utóbbi garantálja, hogy az ajtó valóban becsukjon, és a zár nyelve ezt a csukódást ne tudja megakadályozni.

A nyitást csillapító erő / nyitás csillapító funkció (BC= Back Check funkció) az ajtólap kb. 60 fokos nyitási szöge felett fejti ki működését. Valamennyien jól ismerjük azt a kellemetlen élményt, amikor szeles időben a huzat kitépi kezünkből és a szárnyat nekicsapja a falhoz. A nyitás csillapító funkcióval ellátott ajtócsukó 60 fok nyitási szögig ugyanúgy működik, mint egy hagyományos ajtócsukó. (Egy átlagos méretű 95-105 cm ajtólapon történő áthaladáshoz általában 60 fokig nyitjuk az ajtót.) 60-90 fokig történő nyitásnál azonban – a fokozatmentes beállításnak megfelelően már kicsivel vagy jóval nagyobb erőt kell kifejtenünk az ajtószárny további nyitásához. Ez a plusz erő az, ami megakadályozza az ajtó felcsapódását. Illetve ez az erő, ami az ajtólap további 30 fokos (60-90 fok) fokszögű nyitása alatt egyenletes erővel „megfogja” az ajtót. Így elkerülhető az ajtóra és az ajtócsukóra ható „ütés szerű” erőhatás. Ezt a funkciót – sajnos – kevesen ismerik, pedig a gyakorlati tapasztalat alapján alkalmazása kültéri ajtók esetén: elengedhetetlen. Ezt bizonyítja a számtalan tönkremenetel, ami abból adódik, hogy szeles helyen beépített kültéri ajtókra nem megfelő ajtócsukót választanak (többnyire beltéri ajtócsukót!), ami nem bírja a többletterhelést és rövid időn belül felmondja a szolgálatot. Sokakat megtéveszt a csúszósínbe integrált nyitáshatároló elem (T-stop), ez nem arra szolgál, hogy a nagy lendülettel nyíló ajtó mozgását 90 fokos nyitási szög felett biztonsági okokból csillapítsa, hanem a normál nyitási erővel nyitott ajtót állítja meg kb 90 foknál, hogy ne ütődjön a falhoz. Ha túl nagy erővel nyílik az ajtó a nyitáshatárolóra ható koncentrált erő a csúszósínbe rejtett nyitáshatároló elemet tönkreteszi.


Az ASSA ABLOY DC 500 olajfékes ajtócsukó rendszer speciális funkciói


Ajtócsukóba integrált csukáskésleltető funkció (S). Ha az ajtószárny csukását késleltetni szeretnénk, mert az áthaladási sebesség valami oknál fogva alacsonyabb, mint a szokásos, úgy a késleltető funkció (S = Spät = késleltetés) segítségével ezt is szabályozhatjuk. A kinyitott szárny a csukás első szakaszában rendkívül lassan csukódik – szinte áll, és a beállított idő elteltével a szokásos módon becsukódik. Ilyen ajtócsukó alkalmazása javasolt például idősek otthonában vagy olyan helyen, ahol mozgásukban korlátozott személyek használják az ajtókat.


A Thermoventiles (T) ajtócsukó, amely a kültéri alkalmazáskor megfigyelt jelenséget kezeli: A hideg hatására egyre sűrűbben folyó olaj télen jóval lassabb (20–25 másodpercig tartó) csukást eredményez. Nyáron az olaj nagy viszkozitása miatt az olajfék – nyári üzemre való átállítás nélkül – szinte alig csillapítja az ajtó csukását és a rugó 2-3 másodperc alatt szinte becsapja az ajtót. Egy thermoventil alkalmazásával elkerülhető az évszakonkénti utánállítgatás a kültéri hőmérséklet ingadozásának kitett ajtócsukók esetén.


Ajtócsukóba integrált elekrtomechanikus szárnyrögzítés (E). Ha az ajtószárnyat 80–130 fok közötti tartományban tartósan faék vagy tégla szakszerű alkalmazása nélkül szeretnénk nyitott állapotban rögzíteni, ajtócsukóba integrált mágneses szelep segítségével – egy fali gomb megnyomásával – megtehetjük. Amikor az ajtót be akarjuk csukni, az elektromechanikus (E = Elektromechanisch = elektromechanikus) szárnyrögzítés egy gombnyomásra elenged, és az ajtócsukó becsukódik.


Ajtócsukóba integrált szabadonfutó funkció, elektrohidraulikus kapcsolóval (FS). A szabadon futó (FS = FreeSwing) funkció: a csukási tengely az ajtó első nyitása után az elektrohidraulikus kapcsoló (E) révén nyitott helyzetében rögzítve marad, és az ajtócsukó csukó funkciója az elektrohidraulikus rögzítésnek köszönhetően „szabadon fut”. Így az ajtószárnyat mindenfajta ellenállás nélkül lehet mozgatni mind nyitási, mind csukási irányban. Az ajtócsukó gyakorlatilag csak (tűz) jelzés esetén lép működésbe, és önműködően, a mindenkori nyitási szögtől függetlenül becsukódik. A EFS ajtócsukó funkció elsősorban tűz- és füst gátló ajtókon alkalmazható – tartó mágnesek beépítése nélkül.


Integrált csukássorrend szabályozás kétszárnyú ajtókhoz (ISM). Kétszárnyú ajtók esetén a két ajtószárny helyes csukási sorrendjét (az elsődlegesen nyíló szárny addig nyitva marad, amíg a másodlagosan nyíló szárny be nem csukódik) a csukássorrend-szabályozás (Integrierte Schliessfolge Mechanism) biztosítja. Az ISM funkció felső szerelésű ajtócsukó rendszerek esetén alkalmazható.
A vezérlés a csúszósínbe rejtett mechanikával történik. Ennek segítségével elkerülhető az ajtólapra szerelt, „mechanikus” csukássorrend szabályozók beépítése és így nincs szükség az ajtókereten utólagos plusz munkákra sem. Integrált csukássorrend szabályozás kétszárnyú ajtókhoz, kétoldali elektromechanikus szárnyrögzítéssel (E-ISM) Ez a változat az integrált csukássorrend szabályozáson túl, mindkét szárny esetében, az elektromechanikus szárnyrögzítés lehetőségét is megadja.
Ez nem befolyásolja az ajtószárnyak csukássorrendjét. Aszimmetrikus ajtószárnyak esetén is alkalmazható. Főbb felhasználási terület: olyan ajtók esetén alkalmazható, ahol a kétszárnyú ajtók folyamatosan nyitva vannak és csak a tűz jelzésére csukódnak be, például szállodák, irodaházak folyosóin, a tűzszakasz határokon, ahol ilyen kétszárnyú ajtók esetén előszeretettel alkalmazzák a faéket – tisztelet a kevés kivételnek.
A folyamatosan bővülő technikai lehetőségek között szakemberek segítenek eligazodni, ezért nem kell megtanulni a fenti rövidítéseket, elég, ha eszünkbe jutnak a faék és tartómágnes nélkül is megvalósítható funkciók.

Dömötör Álmos
okl. építészmérnök
tervezési tanácsadó
+36 30 7589 011

 

 


 


(x)
 

Címkék: ajtócsukók