Schleswig-Holstein Németország legészakibb fekvésű tartománya. Minden bizonnyal a névösszetétel második fele híresebb a hasonló csengésű, hamburgi sör miatt, építészeti szempontból viszont Schleswig városának kiemelt jelentőségét a katedrálisa adja.
Az idők folyamán többször átépített templom 112 méter magas, így nem csoda, hogy a Szent Péter-katedrális kilométerekről látszik, és igen közelinek tűnik, amikor a gyanútlan látogató elhagyja a vasútállomás épületét.
De az optikai csalódást egy 5 km-es sétával legyőzve meggyőződhetünk róla, hogy Észak-Európa egyik legremekebb téglaépületével találkozunk.
Az épület története 1134-ben kezdődik, ekkor indul a románkori bazilika megépítése. Ekkor a település a Dán Királyság területén fekszik, de a későbbiekben is sokáig megőrzi befolyását a dán herceg, sőt ma is számos dán zászlót láthatunk a városban a helyi dán kisebbség jelenlétének köszönhetően.
1200 körül már áll az épület, ebből a korszakból az egyik mellékhajó részletei a mai napig fennmaradtak. Az épület a középkorban vegyes falazatú: gránit és tufa, de már téglát is alkalmaztak. A soron következő építési periódus a hosszúra nyúlt gótikus átépítés jegyében telik, amikor is egy gótikus csarnoktemplommá alakítják az épületet a 13. és a 16. század között.
A jelenlegi, neogótikus templom 1888-1894 között nyerte el végleges, ma is látható formáját, melynek legfőbb ékessége a készítőjéről elnevezett Brüggemann-oltár, mely egy 400 figurát tartalmazó tölgyfából faragott oltárkép, Észak-Európában az egyik legimpozánsabb ilyen típusú alkotás.
Az elmúlt években történt felújítások során a sarokpilléreket rézlemezzel fedték, valószínűleg így ellenállóbbak ezek az érzékeny szerkezetek az időjárás viszontagságainak.
Ezzel együtt nem biztos, hogy a műemléképületnek vizuális szempontból jót tettek, mivel annak külalakját, jellegét és építészeti karakterét alaposan megváltoztatták.
A 2014-ből származó fényképekkel a korábbi állapot előtt tisztelgünk.
Forrás: Evangélikus templomok Észak-Németországban
/Az „északi” sorozatnak ezennel vége/
A Szerző fényképfelvételeivel