Kozmikus obszervatórium a sivatagban – a Föld és az ég egyedi megtapasztalása
Fazakas Virág 2025.02.07.

A Föld és az ég egyedi érzékszervi megtapasztalását nyújtja a Skyspaces sivatagi „kozmikus obszervatórium” Szaúd-Arábiában, földbe vésett bolygódiagrammal és Nap-obeliszkkel.

A James Turrell által tervezett Skyspaces sivatagi „Kozmikus obszervatórium” a szín-, tér- és érzékelési jelenségek folyamatos kutatására épít. Egy olyan éteri teret hoz létre, amely a föld és az ég egyedi érzékszervi megtapasztalását nyújtja.

Földbe vésett bolygódiagram és Nap obeliszk 

A Skyspaces hatalmas alagutak, kamrák és lépcsők kanyonja lesz a föld alatt, ahol a látogatók a Föld és az ég egyedi érzékszervi élményét tapasztalhatják meg.

A Wadi AlFann vezető kurátora, Iwona Blazwick megjegyzi, hogy a Skyspaces földalatti okulusai „kozmikus obszervatóriumok” lesznek, amelyek feloldják a horizontot és megkérdőjelezik az égi fény észlelését. Körkörös terek jelenítik meg az égbolt változó látványát, majd a fény tovább ereszkedik a Nap/Hold kamrába, ahol a Föld és a kozmosz összekapcsolódik a Turrell által „lencse nélküli teleszkópnak” nevezett távcsőn keresztül.

A Skyspaces földbe vésett bolygódiagrammá bővül, amelyet homokkő-hegyek vesznek körül, és egy obeliszk koronázza meg, amely napóraként jelzi a Nap áthaladását.

James Turrell Skyspaces tervét elmondása szerint egy kialudt vulkán, a Roden-kráter ihlette, amelyet az elmúlt öt évtizedben a fény különleges módon formált át az észak-arizonai sivatagban.

Ritkán látható égi jelenségeket észlelhetünk

A kozmikus obszervatórium újraaktiválja a sivatagi vadont, mint a fény és a tér magával ragadó, szabad szemmel is érzékelhető obszervatóriumát, amely a föld mélyébe invitálja utazásra a látogatókat. A projekt két nagy Skyspace-ből és két kis Skyspace-ből áll majd, amelyek mindegyike az ég különböző aspektusaival foglalkozik.

„A száraz sivatagi levegő éles és tiszta fényt ad az égbolton – mondja az amerikai művész. – Ezek a földbe vájt kozmikus obszervatóriumok olyan nyílások, amelyek lehetővé teszik, hogy szabad szemmel is érzékelhessük az ég és a föld mozgását.”

A látogatók több száz méteres, földbe vájt alagutakban haladnak majd végig, amelyek egy sor égi élményt nyújtanak optikai és fizikai kapcsolatot teremtve a csillagászati idővel. Az egyik ilyen installáció a csillagképekkel körülvett obeliszk, amely a csillagokat és égitesteket jelöli ki felettünk, pontos helyzetüket a pályán mutatva LED-ek segítségével.

Az utazás ezt követően a Skyspaces terekhez vezet, amelyek csak természetes fényt használnak, hogy szabad szemmel ritkán látható égi jelenségeket tárjanak fel. A téli napforduló idején például a napfény útját vetítik a napszoba kamrájába, és a fehér márványon át megpillanthatjuk a napfoltokat és napkitöréseket, valamint láthatjuk a Hold krátereit és sötét foltjait.

Az optikai kozmikus találkozások színtereként működő különleges létesítmény a 2025. január 16-tól február 22-ig tartó Wadi AlFann (Művészetek Völgye) Land Art programon mutatkozott be először a nagyközönség előtt, és a tervek szerint az elkövetkező négy éven belül fog megépülni a sivatagban.

Látványterv: James Turrell

Címkék: Szaúd-Arábia