A müncheni HENN stúdió építészeinek ötlete az ellentétek kombinálását helyezte a fókuszba. Az épület külső szögletes formája kontra a körülötte lévő zöld dombok lágy formavilága – ez volt az elképzelés alapja. A tervezők az épületet körülvevő természetességet szerették volna a koncertterem belsejében is megjeleníteni, így természetes választás volt fa. A tervezői koncepció része volt a természetes árnyalatok, a fatáblák nyugodt textúrája és a belső tér egységességének összhangja. Mivel a legtöbb hangszer fából készül, így nem utolsó sorban, az anyaghasználat a hangszerekre való finom utalásként is értelmezhető.
Persze a látvány ebben a speciális esetben nem lehet fontosabb a funkciónál. „A fa ilyen környezetben is tökéletesen működik: melegséget sugároz, van benne élet és kellemes tapintású. Mindez szerepet játszik abban, hogy a néző hogyan érzékeli, még akkor is, ha nem érintheti.” – mondta el Peter Bäuml, a HENN iroda vezető tervezője, aki a Knauf Ceiling Solutions Wood Design termékvonalában találta meg a megoldást. A követelmények rendhagyó kombinációját kielégítő, impozáns látvány- és hangminőséget biztosító akusztikus faburkolatok a mennyezetet és a falakat is borítják.
A funkció mellett persze ettől függetlenül is fontos szerep jut a látványnak és persze a fénynek, amellyel a térben remekül szabályozható a hangulat. A koncerthelyszín egyetlen díszítőelemeként a fa felületek ismétlődését megtörő fénypontok sokasága szolgál. A plafonon, mint ragyogó csillagok a sötét égen, vagy a lépcsők szélei és a falak ívei mentén a fényes LED-sorok, mint élénk fényvonalak emelik ki a fából készült akusztikus falburkolatok színét és textúráját.
Egy hangversenytermekben pusztán a belső anyagokkal lehetetlen elérni a megkövetelt professzionális hangzást, ezért már az építési szakaszban speciális súlyú betont használtak. A három oldalról sötét homlokzattal határolt épület a koncertterem és próbatermek mellett helyet ad konferenciatermeknek is, mindezt pedig a hatalmas üveges előtér és kávézó szolgálja ki. Minden helyiségre jellemző a fa mint fő motívum.
A koncertteremhez az alkotók a Knauf Ceiling Solutions legújabb termékcsaládját, a Knauf Design termékvonal Wood Design nevű anyagát választották. Az akusztikus lapok gipsz anyagból készülnek, amit természetes fával furnérozott felülettel borítanak. Az akusztikai teljesítmény növelése érdekében a gyártó hatféle formában is lehetőséget kínál a táblákon speciális perforációk készítésére. A lyukak mérete és száma akár a dekoráció eleme is lehet.
A filharmónia épülete ugyanakkor több olyan megoldást is felvonultat, amely a ma követendő fenntarthatósági irányelvek kielégítését szolgálják. Ezek között érdemes megemlíteni, hogy a komplexum teljes energiaigényének egy részét természetes forrásból fedezik. Az épület melletti Tauber folyó partjánál elhelyezett geotermikus szondákkal évszaktól függően hőt vagy hideget vonnak ki a talajvízből. Az előcsarnok burklatához természetes követ, a helyi kőbányákból nyert kagyló mészkövet használtak.
A középületekre Németországban is szigorú építési előírások vonatkoznak a tűzvédelmi követelmények vonatkozásában is. A nagy tömegek által naponta használt létesítmények, például kulturális és egészségügyi intézmények, egyetemek, szállodák vagy irodaházak esetén a tervezésen kívül a térbiztonság kritériumai is kiemelten fontosak. A Knauf Ceiling Solutions által forgalmazott DESIGNBOARD Wood család tölgy, kőris és sötét amerikai dió színben elérhető tábláival érdekes vizuális effektusok érhetők el, ugyanakkor azok a legszigorúbb tűzállósági követelményeknek is eleget tesznek. A DESIGNBOARD 230 Wood tűzterjedési besorolása az építési anyagokra vonatkozó szabvány szerint A2-s1-d0.
Olvasson további KnaufDesign termékekről!
Projektadatok
Tauber Philharmonie (Weikersheim, Németország)
- Építészet: HENN Stúdió (München, Németország)
- Felhasznált termék: Knauf Ceiling Solutions / DESIGNBOARD Wood
Fotó: Stefan Ernst
(X)