Képzelj el egy lépcsőt, amely soha nem ér véget, mint egy végtelen hurok emelkedők és lépcsőfokok egy hagyományos faházba szorítva. Tovább fokozza a rejtélyt, hogy a lépcsőnek nincs rendeltetése, inkább maga a cél. A ház falait könyvespolcok és udvarra néző ablakok mátrixa alakítja. Ez azonban nem egy átlagos gyermekkönyvtár. A Pingtan Book House (Pingtan Könyvesház) egy olyan hely, ahol a gyerekek egyszerre olvashatnak és játszhatnak, és egy új falusi könyvtár paradigma Kínában.
A dong kisebbséghez tartozó falvak évek óta szembesülnek gyönyörű építészeti örökségük hanyatlásának valóságával, amelyet egy idegen anyag - a beton - érkezése gyorsított fel. Egész falvak, amelyek évszázadokon át egyetlen fenntartható anyagból, az őshonos kínai fenyőből épültek, gyorsan elveszítik identitásukat. Dong kulturális DNS-ét kihívás elé állítja a kortárs élet és a modernizációra való törekvés. A pingtani általános iskola 20 évvel ezelőtt a falu határában épült, teljesen betonból, ékes példája ennek a folyamatnak. A több mint 300 6-13 éves gyermeket befogadó komplexum öt épületből álló klaszterből áll, köztük egy teremből és kantinból, tanteremből, kollégiumokból és egy adminisztrációs épületből, amelyek mindegyike egy udvart vesz körül.
Ezen okok miatt a Hong Kong-i Condition_Lab lehetőséget látott egy kis beillesztésre egy olyan faszerkezet bevezetésével, amely megőrzi a Dong építészeti DNS-ét, és újraélesztheti az örökséget. A dizájn az „élő örökség” formáit, hogy kapcsolatba lépjen, inspirálja a gyerekeket, miközben lehetővé teszi számukra, hogy közvetlen kapcsolatba kerüljenek értékes kultúrájukat. A projekt a Condition_Lab által tervezett második könyvtár a régióban, az első a Gaobu Book House, amely 10 km-re feljebb található Pingtantól. Az ötlet egyszerű, a projektek a „galan” favázas ház hagyományos tipológiáját alkalmazzák, kortárs építészeti gondolatokba ültetve át, ahol az olyan elemeket, mint a lépcsők, falak, ablakok és padló új értelmet kapnak.
A Condition_Lab szorosan összedolgozott a helyi asztalosokkal és a CUHK Építészeti Iskola diákjaival. A „helyi”, „lassú” és „figyelmes” mind a projekt kulcsfontosságú jellemzői, és a könyvtár nem jöhetett volna létre nélkülük. A részvételi folyamat révén a cég elnyerte a falu lakosságának és az iskola igazgatójának bizalmát, lehetővé téve számukra, hogy olyan társadalmi narratívát alkossanak, amely szintén segített adományozókat találni a projekt támogatására. Végül az épület a Chan Cheung Mun Chung jótékonysági alap egyetlen 600 000 Hong Kong-i dollár összegű adományából épült fel, amely az építés teljes költségét fedezte.
A figyelemre méltó végeredmény, a teljes egészében egyetlen anyag felhasználásával épült Könyvesház, amelynek minden eleme, beleértve a falakat, a lépcsőket és a padlókat is, fából készült, amely ritkán fordul elő a kortárs épületek esetében. Az egyetlen „idegen” anyag a polikarbonát volt, amelyet homlokzati panelekben használtak, lehetővé téve a napfény beszűrődését és a kilátást. Az építkezés a hagyományos Dong asztalos részleteket követte, ahol a fő szerkezeti kötések fából készülnek.
A projekt értéke két alapvető tanulságban rejlik. Egyrészt közvetlenül kapcsolódik Pingtan település gyermekeihez, akik azon túl, hogy szívesen játszanak a könyvtárban, megtanulják, hogy kultúrájuk él és releváns marad ebben a gyorsan változó világban. A második lecke magához a tudományághoz kapcsolódik, abban a pillanatban, amikor az építészet, különösen az olyan metropoliszokban, mint Hongkong, úgy tűnik, elvesztette lelkét az igényes fejlesztők előtt. Ez a valóság tudatosítja az építészet társadalmi jelentőségét. A társadalmi hatás nem igényel nagy mennyiségű pénzügyi befektetést, és a tervezés nem korlátozódik a csúcskategóriás projektekre. Másként fogalmazva, akkor is lehet sikeres egy projekt, ha az építészeti minőség a cél.
A projekt a 2022-es World Architecture Fesztiválon "Az év belső tere" és a +Természetes fény legjobb használata" címeket kapta.
Képek: v2com