Magyar siker a nemzetközi FIABCI-díjon, tarolt az Archikon
Csépé 2021.06.03.

Első díjas lett a Párisi Udvar két kategóriában, a Metrodom Panoráma Lakópark és a Himalájában, Zanglában található szoláriskola. Második helyezés ért el a városligeti Millennium Háza, a MOME Campus és a XIII. kerületi Klapka Központ.

A Párisi Udvar Hotel Budapest két kategóriában nyert aranyérmet


FIABCI World Prix d’Excellence Gold Winner-díjat nyert a Párizs Property Kft. Párisi Udvar Hotel Budapest – műemlékrekonstrukció az örökségvédelem és a hotel kategóriában (tervező: Archikon Építésziroda, Nagy Csaba, Pólus Károly).

A Párisi Udvart új tulajdonosai az épület múltjához méltó, reprezentatív, ötcsillagos luxusszállodává kívánták átalakítani. A földszinten és félemeleten a közterülethez kapcsolódóan és a hagyományoknak megfelelően üzletek létesítése volt a cél, az épület passzázsában pedig a Párisi Passage Café & Brasserie étterem kapott helyet. Az emeleti szinteken a lakások, irodák helyére szállodai szobák kerültek. A hatodik emelet ráépítéssel került kialakításra, ahol Budapest legexkluzívabb rezidenciáinak megépítése volt a cél.

A Környezettudatos fejlesztés kategóriában aranyérmet nyert a Zanglai Szoláriskola

A világ egyik legnehezebben megközelíthető régiójában, az Indiai Himalájában fekvő Zanglában tervezett szoláriskolát az Archikon Építésziroda (Irimiás Balázs, Nagy Csaba) a Zanglai királyi palotát helyreállító Csoma Szobája Alapítvány felkérésére, velük együttműködve. A szoláriskola célja a téli oktatás tantermeinek megvalósítása volt, olyan módon, hogy a helyi anyagokból és technológiával készült épület fűtése a nap természetes energiájával történhessen.

A Középmagas lakóépület kategória első díját a Metrodom Panoráma lakópark hozta el

A Metrodom Panoráma a főváros és egyben Újpest egyik legizgalmasabb új építésű modern lakóépülete. Az ég felé törő épületegyüttesben a 632 lakás mellett irodák, vendéglátó és szolgáltató egységek is találhatók. A Metrodom Panoráma hibrid megközelítése az épített és a természeti környezet közötti harmóniát demonstrálja. Bemutatja a városi élet színtereit, biztosítva az urbánus életforma valamennyi előnyét az ott lakók számára, akiknek az életminőségét az épület homlokzatán elhelyezett több, mint 200 fa és 4 kilométer hosszúságon kígyózó növénysor is jelentős mértékben emeli.
Tervező Hajnal Zsolt és Kendelényi Péter (Hajnal Építésziroda)

Az Örökségvédelem kategória 2. helyezettje le a Millennium Háza

A Liget Budapest Projekt keretében megvalósult az egykori Olof Palme Ház, a Városliget egyik legrégebbi és legimpozánsabb épületének műemléki rekonstrukciója, a Pfaff Ferenc tervezte több mint 130 éves épület megújításával a századforduló egyik legértékesebb hazai neoreneszánsz építészeti mementóját sikerült megmenteni. A Millennium Háza néven újjászülető intézmény jelképe a Városliget átfogó megújításának: a régi értékek megőrzésének és egyben legkorszerűbb módon történő megújításának. Az épületben egy, a park aranykorát bemutató interaktív kiállítás, valamint egy századfordulós hangulatú, Zsolnay kerámiákkal díszített kávéház várja a látogatókat 2019 ősze óta. Az épületet megújításának előkészítési fázisában minden részletre kiterjedő restaurátori terv készült annak érdekében, hogy a ház homlokzatának patinás, színes-mázas díszítéseit az eredeti, több mint 130 éves állapotoknak megfelelően állítsák helyre. Több tucat restaurátor kétéves munkájának köszönhetően közel 5.000 Zsolnay kerámiát állítottak helyre, így a ház hosszú évtizedek után végre eredeti értékéhez méltó gondoskodást kapott, visszanyerte eredeti külsejét, és így ismételten a főváros egyik legkülönlegesebben díszített épülete lett. A belsőépítészeti kialakítás során elbontották az utólagos toldásokat, így visszaállítva a korabeli térszerkezetet. Az épület főbejárata visszakerült az eredeti, Hermina út felé néző oldalra, ahol a park tájépítészeti megújításának részeként egy 1500 tőből álló rózsakertet is kialakítottak, melynek központi eleme egy új, az épület gazdag homlokzati díszítésével harmonizáló Zsolnay szökőkút. (A helyreállítás építésze Nagy Csaba és Pólus Károly – Archikon)

A Közcélú Infrastruktúra és Intézmény Fejlesztés kategória 2. helyezettje a MOME Campus Fejlesztés

Magyarország kormánya 2014-ben döntött a MOME campusfejlesztéséről. Ahhoz, hogy a kreatívipar Magyarország egyik sikerágazata lehessen, szükség van világszínvonalú oktatásra Budapesten. Ezt biztosítja a teljes egészében állami forrásból megvalósult, XXI. századi, egyben a hagyományokra is építő, nemzetközileg versenyképes dizájnegyetem. A magyar kreatívipar zászlóshajója jött létre, olyan különleges intézmény, amelyhez hasonló sincs Közép-Európában, sem tartalomban, sem pedig építészeti minőségben. A MOME 25 000 m2 épületet és 15 000 m2 közparkot magában foglaló új campusa nem csak az egyetem céljait szolgálja: a környék lakói számára a kikapcsolódás, pihenés lehetőségét megteremtő, tizenötezer négyzetméter közpark nyitott a lakosság számára is. Az új campuson megkétszereződött az oktatásban használt műhelyek száma, megháromszorozódott a hallgatók rendelkezésére álló és megötszöröződött a kiállításokat szolgáló terek területe. Mindemellett megtízszereződött a kutatásra, innovációra épített tér és ezzel a beépített korszerű technológia mennyisége is. (Építész: 3h Építésziroda, Gunther Zsolt, Csillag Katalin)

A Klapka Központ is 2. helyezést ért el a Vegyes Funkciójú Fejlesztés kategóriában

A Klapka Központ az egyetlen a díjazottak közül, amely önkormányzati fejlesztés: a száz százalékban a XIII. Kerületi Önkormányzat 4,3 milliárd forintos beruházásában felépült komplexum a legkorszerűbb építészeti elképzelések megvalósítása mellett a környezettudatos gondolkodást is tükrözi. Leglátványosabb eleme a zöld domb, amely alá az üzleteket süllyesztették. Az épület újrafogalmazta a Kassák Lajos, a Klapka, a Tüzér és a Pattantyús utca által határolt terület mikrokörnyezetét - új arculatot adva a lokációnak több mint 10 ezer négyzetméteren. A „dombház” beruházás része 33 magas minőségű önkormányzati bérlakás. (Építész: Közti Zrt., Marosi Miklós, Göcsei Sándor, Rabie Anisz)

 

(Összefoglalva: a világ legnagyobb nyertese az Archikon Építésziroda, hiszen az egyetlen dupla aranyérmes épületen kívül még egy első és egy második díj is a nevükhöz fűződik.)

Minden díjazottnak gratulálunk!

Címkék: