Megújul a komáromi csillagerőd, és megkapja a Szépművészeti gipsz szobormásolatait
Java 2017.04.18.
A hatmilliárd forintos felújítás, Siklósi József (Dél-)Komárom főépítésze tájékoztatása szerint korhűen, a bécsi katonai archívum tervrajzai alapján készül. Az építkezés a napokban elkezdődött, a megújult erőd várhatóan 2019 közepén fogadhatja az első látogatókat. Ekkorra a Szépművészeti Múzeum antik szobormásolataival is gazdagabb lesz.

A csillagerőd az Osztrák-Magyar Monarchia egyik legnagyobb katonai beruházása volt egykor, mely 200 ezer fős sereget volt képes befogadni. A hadi támaszpontot a Monarchia elsősorban hadseregének szálláshelyéül, továbbá raktárnak használta. A második világháború alatti nyilas hatalomátvételt követően az erőd internálótábor lett, ahonnan rabok ezreit indították el megsemmisítő táborokba. A második világháború után szükséglakásokat alakítottak ki a létesítményben, majd azokat eladták a helyi ÁFÉSZ-nek így zöldségraktárként használták a továbbiakban.Később az állam visszavásárolta az erődöt, s az épület 2005 óta mint műemlék látogatható. A laktanyaépületben rendezik majd be az egykori tiszti és a legénységi helyiségeket, valamint eredeti helyén az ágyú- és lőállásokat is. Az udvaron helyet kap majd egy modern játszótér, továbbá egy szabadtéri színpad.

A helyreállítás után a Liget Budapest Projekt keretében az erődbe kerül a Szépművészeti Múzeum antik szobrokat ábrázoló gipszmásolatainak nagy része, mintegy 350 műtárgy. A múzeumi funkciónak megfelelően az erőd épületét új termekkel bővítik, a bejárati fogadótér várótermet, konferenciatermet is magában foglal. A kiállított szobormásolatok közül vannak olyan hatalmasak is, melyek az eredeti épületbe nem férnek be, ezeknek az épület belső udvarában egy új csarnokot alakítanak ki.

Az 1900-as évek fordulóján olyan nagy jelentőséget tulajdonítottak az antik szobrászat teljességét bemutató másolatoknak, hogy az új Szépművészeti Múzeum földszinti hatalmas csarnokait a másolatgyűjtemény befogadására tervezték meg. Az 1920-as évektől az eredeti műtárgyak vásárlása miatt a másolatok szerepe visszaszorult. A második világháború alatt sajnos a gyűjteményt nem menekítették ki biztonságosabb helyre, s egy részük megsemmisült, de a fennmaradtakat bezsúfolták a Román csarnokba, illetve a tatai zsinagógába és a komáromi Igmándi erődbe. Nemzetközi szinten az 1980-as évektől kezdődött meg a gipszmásolat-gyűjtemények rehabilitációja, ugyanis a másolatok az eredeti tárgyak hű képét őrzik, s ezért váltak fontossá a tudomány számára.

Az építkezés várhatóan 2018 végére készül el, azonban meg kell várni, míg a felújított terekben olyan hőmérséklet és páratartalom alakul ki, mely nem károsítja a gipszmásolatokat. Mindez 2019-re várható.

Forrás: Újszó.com, MTI

Címkék: A komáromi Csillag erőd megújul.