Nagyon sokan eljöttek a nyári szünet utáni első Építész Tervezői Napra
Ware-Nagy Orsolya 2024.09.20.

Közel 150-en jöttek el az Etele Plázába a szeptemberi Építész Tervezői Napra, további több mint 200 résztvevő pedig online közvetítés keretében követte az előadásokat. A covid óta ez volt a leglátogatottabb tervezői nap, ez köszönhető a nyári kihagyás utáni új lendületnek és a témának is: ezúttal a Homlokzati trendek és elvek témaköréről tanulhattak a résztvevők.

A nap levezető elnöke Horváth Sándor volt, aki azonban a BME-n tartott reggel 9-től előadást, ezért csak a kávészünet előtt tudott csatlakozni az előadókhoz. A legelső előadás az aktuális időjáráshoz igazodva a mobil árvízvédelmi gátakat mutatta be, ez annyiban kapcsolódik a homlokzatokhoz, hogy a céget elsősorban homlokzatburkolatairól ismerjük: a Prefa Hungária Kft. képviseletében Forró Sándor építész szaktanácsadó, projektmenedzser ismertette a mobilgátak tervezésének és kiépítésének szabályait. Előadását követően az első blokk főként nyílászárókkal foglalkozott: Rácz Judit vezérigazgató (Fenstherm Future Zrt.) a műanyag nyílászárókban rejlő lehetőségeket tekintette át, kiemelve a léghanggátlási tulajdonságát, amelyet kiegészítő ablakszárny-réteggel is növelhetünk. Tornóczky Mónika okl. építészmérnök  (Alukönigstahl Kft.), Turzó János projektkonzulens (Geze Hungary Kft.) és Fülöp-Mészáros Katalin építészmérnök tanácsadó (Hörmann Hungária Kft.) függönyfalakkal, intelligens nyílászárókkal, valamint üvegezett és különféle anyagokkal burkolt ipari kapukkal foglalkozó előadása következett, majd pedig Pokorni Flóra értékesítési vezető (Cleartex Kft.) az ipari bejáratokban alkalmazható szennyfogó rendszereket mutatta be. 

Rövid kávészünetet követően a szerelt szerkezetek és homlokzati hőszigetelések témakörével folytattuk. Dóczé Péter (Finta Studio) és Kardos Zoltán (KÉSZ Metaltech Kft.) építészek a Hungexpo F1 fogadóépületének tervezését mutatták be, különös tekintettel a látszó tartószerkezetreés a homlokzatra. A gyártói előadások között Wiesner György műszaki vezető (Knauf Kft.) az Aquapanel felhasználási lehetőségeit ismertette, Hovanecz Gergely szaktanácsadó, termékreferens (Ejot Hungária Kft.), majd pedig Blaskovics Balázs mérnök, értékesítési tanácsadó (Knauf Insulation Kft.) a homlokzatburkolatok acél, illetve alumínium rögzítőelemeinek termékválasztékába nyújtottak betekintést, Varga Tamás alkalmazástechnológus (Ursa Salgótarján Zrt.) a homlokzati ásványi hő- és hangszigeteleléseket ismertette, Várhelyi-Nagy Lilla szerkezettervező építészmérnök (Fischer Hungária Bt.) pedig szintén a homlokzati rögzítőelemek változatos megoldásait mutatta be, köztük a napelemrendszerek homlokzati rögzítzési lehetőségeit. 

Ebédszünetet követően ismét egy megépült példával kezdtünk: a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium új tornacsarnokának tervezését, különös tekintettel amintás és áttfinombeton homlokzatburkolatra az építész és épszerkes tervezők, Peschka Alfréd Ybl-díjas építész, Nemes Bertalan és Kis Viktória építészek mutatták be. Az utolsó gyártói előadásblokk kreatív és látványos megoldások sorát vonultatta fel: Réti Roland építészmérnök (Schöck Hungária Kft.) az alulról hűlő épületek épületburok-megoldásait mutatta be, Marosi Gertrúd termékmenedzser (Cemix Hungary Kft.) látványos homlokzati vakolatmegoldásokat, Kékesy Péter alkalmazástechnikai vezető (Baumit Kft.) szintén kreatív homlokzati megoldásokat hozott. Záróelőadásában Horváth Sándor címzetes egyetemi docens (BME Épületszerkezettani Tanszék) a homlokzatok csapadékvédelmi tipikus problémáit tekintette át. 

Az online résztvevők további egy héten át hozzáférnek az előadásokhoz, és – két építészkamarai kreditpontért – megválaszolhatják az előadások során feltett két ellenőrző kérdést. 

Következő konferenciáink: 

Várunk minden kedves érdeklődőt ezeken az alkalmakon is!

Címkék: BME Épületszerkezettani Tanszék, Építész Tervező Nap