Serpentine 2025 – Ideiglenes időkapszula
sebesp 2025.01.31.

Az idei londoni pavilon azt építészet és idő kapcsolatát kutatja, kapszulába zárva az elillanó pilanatot.

A londoni Serpentine Galéria minden évben felkér egy  építészt, hogy hozzon létre egy ideiglenes pavilont a Kensington Gardens területén. 2025-ben Marina Tabassum bangladesi építész kapta ezt a megtisztelő feladatot.

Marina Tabassum a bangladesi építészet kiemelkedő alakja, aki a helyi kultúra és a fenntarthatóság iránti elkötelezettségéről ismert. Pályafutása során számos díjat nyert, többek között 2016-ban a rangos Aga Khan Építészeti Díjat a Dhakában megépült Bait-ur-Rouf mecset tervezéséért. Munkáiban gyakran ötvözi a hagyományos építészeti elemeket a modern megközelítésekkel, miközben különös figyelmet fordít a természetes fény és szellőzés alkalmazására, valamint a helyi anyagok használatára.

Tabassum pavilonjának címe "A Capsule in Time" (Kapszula az időben), amely az idő múlásának és az építészet kapcsolatának vizsgálatára fókuszál. A pavilon szerkezete moduláris, ami lehetővé teszi a különböző használatokat és látogatói interakciókat.

A bemutatott látványtervek szerint az építmény észak-déli irányban elnyúló formát ölt, középen egy udvarral, amely igazodik a Serpentine South épület harangtornyához. Dongaíves formáját a parkok látogatásának hagyománya és az íves kerti lombsátrak ihlették, amelyek a zöld lombozaton átszűrődő lágy nappali fényt engedik be. Négy favázas kapszulaforma képezi az építményt, mely áttetsző külső felülettel rendelkezik, így a beáramló fényt megszűri és játékosan szétszórja a térben.

Tabassum tervének központi eleme egy kinetikus megoldás: az egyik kapszulaforma képes lesz mozogni, másik elemekkel összekapcsolódni, ezáltal alkalmanként új térformát képezni, ezzel is kifejezi az építészet változását az időben.

Az építészet érzékszervi és spirituális lehetőségeit a méretarányok, valamint a fény és árnyék játéka révén kiemelve, Tabassum terve a dél-ázsiai Shamiyana sátrak és védőtetők építészeti hagyományából is merít. Ezek a szerkezetek mozgatható elemekkel rendelkeznek. Külső textilrétegből és bambuszrudakkal megtámasztott szerkezetből készülnek, és gyakran használják őket szabadtéri összejövetelekhez, ünnepségekhez. Tabassum tervének nyitottsága arra hívja a látogatókat, hogy beszélgetéseken és kapcsolatépítésen keresztül találjanak egymásra, miközben élő programok és közösségi események teszik teljessé az élményt.

Marina Tabassum építész, a Marina Tabassum Architects (MTA) alapítója így nyilatkozott:

„Óriási megtiszteltetés számunkra, hogy idén mi tervezhetjük a Serpentine Pavilont. A koncepció kidolgozása során a megbízás mulandó jellegére reflektáltunk, amely számunkra emlékekkel és idővel teli kapszulaként jelenik meg. Az idő és az építészet kapcsolata izgalmas: az állandóság és az átmenetiség, a születés, az öregedés és a pusztulás között feszülő ellentét. Az építészet arra törekszik, hogy túlélje az időt. Egy eszköz, amely lehetőséget ad arra, hogy maradandó örökséget hagyjunk hátra, beteljesítve az emberi lét egyik alapvető vágyát – a folytatásra való törekvést az életünkön túl is.

A Bengáli-deltavidéken az építészet mulandó természetű, hiszen az ott élők az ár változásai miatt folyamatosan áthelyezik otthonaikat. Az épületek emlékekké válnak, a lakott terek pedig történeteken keresztül élnek tovább. A mi pavilonunk egy félkapszula ősi formáját idézi meg, amelyet geometriai szerkesztést eredményez, és egy könnyed, félig áttetsző anyag burkolja. Ez a szerkezet szűrt fényjátékot hoz létre, amely áthatja az építményt, mintha egy bengáli esküvőn felállított Shamiyana sátor alatt állnánk.

A Serpentine Pavilion egyedülálló platformot teremt a nyári napsütésben, amely lehetőséget ad az emberek sokszínű közösségének egyesítésére.

A Serpentine Galéria kurátorai olyan építészt kerestek, aki innovatív és fenntartható megoldásokkal képes reflektálni a kortárs kihívásokra. Tabassum munkássága tökéletesen illeszkedik ehhez a profilhoz, hiszen projektjeiben mindig figyelembe veszi a környezeti és kulturális kontextust, miközben újszerű és kreatív megoldásokat alkalmaz. Ezenkívül nemzetközi elismerései és a TIME magazin 2024-es 100 legbefolyásosabb embere közé való beválasztása is hozzájárultak ahhoz, hogy őt kérjék fel a 2025-ös pavilon megtervezésére.

Címkék: London, pavilon, Egyesült Királyság, Serpentine Pavilion, marina tabassum