Sikeres volt az MMA tervpályázata, de nem volt átütő alkotás
Csépé
2021.01.21.
Eredményt hirdettek a Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozatának ötletpályázatán, a keszthelyi strand építészeti-tájépítészeti feltáró tanulmánytervére. "Nem született megnyugtató eredmény", és "kicsit csalódott" a zsűri. Miért?
A Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata ősszel hirdette meg nyolcadik alkalommal – tehát már hagyománynak számító – nyílt, építészeti tematikájú pénzdíjas ötletpályázatát 40 év alatti építőművészek, építészmérnökök, építészek, belsőépítészek számára. A 2020-as pályázati kiírás „Keszthely balatoni központjának fejlesztése” címmel olyan javaslat készítését tűzte ki céljául, amely a város frekventált Balaton-parti területének tervezett megújítására irányul. Elsősorban tehát ötleteket, tanulmányterveket vártak, melyekkel a fiatal építészek megcsillanthatják szakmai tudásukat, megmozgathatják kreativitásukat.
A felhívásra összesen 26 pályamű érkezett, amelyek közül két pályaművet ki kellett zárni: az egyiket határidőn túli postára adás miatt, egy másik pályamunka tablóján pedig azonosítható volt a szerző.
A 24 db érvényes pályamű vonatkozásában a bírálóbizottság többszöri áttekintés, majd vita és elemzés után többségi szavazással döntött: a díjazásra rendelkezésre álló teljes összeg (bruttó 5 millió Ft) felhasználását javasolta az alábbiak szerint: 2 db díj egyenként 750.000 Ft díjazással, 2 db kiemelt elismerés egyenként 500.000 Ft díjazással, 4 db elismerés egyenként 300.000 Ft díjazással. A feladat újszerű megközelítése, a természeti értékek tiszteletének kiemelt kezelése okán kiadásra került 2 db különdíj egyenként 650.000 Ft díjazással.
Érdemes megnézni a zsűritagok nyilatkozatait, melyből kiderül az is, ki volt kissé csalódott, és milyen kérdésekre nem tudtak választ adni a fiatal építészek, valamint az is, miért nem kapott senki első díjat, és miért lett két ilyen értékes különdíj.
A videó:
A díjazottak:
Díjban részesülnek bruttó 750.000.- Ft díjazással:
a 4. sorszámú pályamű, szerzői: Kiss Flóra, Márki Gabriella, Miskolczi Lilla, Szűcs Imre Ferenc
a 16. sorszámú pályamű, szerzői: Rantal Gábor, Rév Bence
Kiemelt elismerésben részesülnek bruttó 500.000.- Ft díjazással:
a 19. sorszámú pályamű, szerzői: Gyüre Lilla Andrea, Tamás Anna Mária DLA
a 22. sorszámú pályamű, szerzői: Szabó-Gulyás Karolina, Tuksa Mónika, Kleska Gábor Márk
Elismerésben részesülnek bruttó 300.000.- Ft díjazással:
a 2. sorszámú pályamű, szerzője: Nyul Dávid
a 11. sorszámú pályamű, szerzői: Kocsis Vanda, Simon László
a 21. sorszámú pályamű, szerzői: Kristók Attila, Várnai Bence
a 24. sorszámú pályamű, szerzői: Molnár Márta, Nádasdi Zoltán, Rieszné Horváth Eszter, Sóti Máté
a 9. sorszámú pályamű, szerzői: Hámori Péter, Guba Sándor
a 13. sorszámú pályamű, szerzői: Nardai Sarolta, Kálna Dávid
A zsűri elnöke:Nagy Bálint, Keszthely Város polgármestere
A zsűri társelnöke: Dévényi Sándor Kossuth- és Ybl-díjas építész, a Nemzet Művésze, az MMA rendes tagja
A zsűri szakmai titkára: Riedl Tamás építész, Keszthely Város főépítésze
A zsűri tagjai: Balázs Mihály Kossuth- és Ybl-díjas építész, egyetemi tanár, az MMA rendes tagja Balogh Balázs Széchenyi- és Ybl-díjas építész, egyetemi tanár, az MMA Köztestületének tagja Jankovics Tibor Ybl-díjas építész, az MMA rendes tagja Kurucz Szabolcs építész, az MMA Köztestületének tagja Salamin Ferenc Ybl-díjas építész, az MMA rendes tagja
Turi Attila úgy fogalmazott: rendkívül sikeres volt a pályázat, de "ilyen összetett, ilyen komplex feladatot" még nem adtak ki. Talán ezért nem született átütó alkotás.