Csak Budapesten óvatos becslés szerint is mintegy 15 ezer lakás építése feneklett meg vagy el sem kezdődött az elmúlt években, az anomáliák oka részben a válság, részben a gigantomán tervezés – írja a Napi Gazdaság Online. Vásárlói oldalon úgy tűnik, azok jártak jobban, akik az el sem kezdett projektekről maradtak le. A félbehagyott szellemházak sok kellemetlenséget okozhatnak "gazdáiknak" kezdve az extra közös költséggel, folytatva a ki nem épült vagy nem üzemeltetett szolgáltatásokkal, bónuszként az eladást ellehetetlenítő jogi problémákig.
Nem annyira volumenével, mintsem elhelyezkedésével és kétmillió forintos négyzetméterárával vívta ki a füstbe ment projektek listájára kerülést a Budapest egyik legszebb pontjára, a rózsadombi néhai SZOT-szálló helyére álmodott Excelsior Budapest Spa, amelynek megvalósulása 70 apartmannal növelhette volna az új építésű lakáskínálatot. Részben fejeződött csak be a 240 lakásos pünkösdfürdői Csillagkert teraszház, amelynek beruházója és finanszírozója addig-addig vitatkozott egymással, míg csaknem 100 lakás eladhatatlanul a projektben ragadt. Szintén csak részben sikerült befejezni az óbudai Jazz Loft lakóparkot, a második ütem lakásai helyett viták és jogi problémák színesítik a Vörösvári úti helyszínt.
A válság előtt a környék mágnesként vonzotta a lakásfejlesztőket, a közvetlen szomszédságban a 130 lakásos Zen Garden és a közel azonos kategóriájú Golden Grape lakóparkok víziója is felsejlett a hirdetésekben, ám ennél többre azóta sem futotta a fejlesztőktől. A nagy lendülettel beindított római-parti lakóparkok egy részénél az első ütemig tartott a lelkesedés, a többedik etapok vásárlók hiányában itt-ott elmaradtak, úgy 100-200 lakással ez a rész is növeli a meg nem valósult lakásállományt.