Szemétből nő az ég felé a jövő felhőkarcolója
sebesp 2014.07.21.
A bérlők által megtermelt hulladékból építenék egyre magasabbra a Londonba tervezett toronyházat.

A Organic London Skyscraper koncepció azt kívánja bemutatni, hogyan lehetne mérsékelni a felhőkarcoló-építés pénzügyi terheit. Az ötlet szerint az épületet használók által termelt papír és műanyaghulladék újrahasznosítható lenne, panelek készülnének belőle a folyamatos továbbépítéshez. Így az épület saját lakóinak hulladékából növekedne, és az ötletgazdák szerint egy év alatt elegendő anyag termelődne a homlokzat befejezéséhez.

A költségek minimalizálása érdekében a hulladékot épületen belül gyűjtenék, válogatnák, majd építőelemeket készítenének belőle. Minél gyorsabban kelnének el a még üres területek, annál gyorsabban fejeződne be az építkezés.

A szerkezetet tekintve a tervező Chartier-Corbasson iroda az – Ázsia egyes részein még ma is akár magas házak állványozására is használt – filigrán bambusz rudak szerkezeti alkalmazhatóságából indul ki. Egységes méretű állvány felületek előre összeállítva érkeznének a helyszínre, majd ahelyett, hogy az építkezés befejeztével elbontanák, véglegesen a toronyház homlokzatszerkezetének részét képeznék. „A növényvilág által inspirált állványrendszer biztosítja a folyamatos növekedést, és egyben az épület fejlődésének esztétikáját is bemutatja. Azzal, hogy egyetlen méretű állványcsövet használunk – legyen az fémből vagy fából – minimálisra csökkentjük az összeszerelési munkát, mivel nem less szükség vágni az elemeket a lecsökkent zajterhelés pedig lehetővé teszi majd az építkezés közbeni birtokba vételt.” – mondják a tervezők.

Az építészek szerint a függőleges irányba növekvő felhőkarcoló ötlete helyénvaló, Londonban pedig kifejezetten az.

Forrás: www.architectsjournal.co.uk
Forrás: www.gizmag.com

Címkék: Chartier-Corbasson, Egyesült Királyság, felhőkarcoló, london, újrahasznosítás