Több százan gyűltek össze a szingapúri Marina Bay Sands-en a díjátadó alkalmából, amelyre a háromnapos rendezvény lezárásaként, egy illusztris gálavacsora keretében került sor. A 2008 óta immár tizenhetedik alkalommal megrendezett építészeti fesztiválon több különdíjat is odaítéltek.
Év épülete – építészet: Darlington Public School, Sydney, Ausztrália, tervező: fjcstudio
A World Building of the Year győztese a megépült épületek kategóriájában az ausztrál Darlington Public School lett az fjcstudio iroda tervezésében. Az iroda már 2013-ban elnyerte az Év épülete díjat, így most először fordul elő, hogy ugyanaz az építésziroda kétszer is megkapta ezt a kitüntető címet.
A Sydney külvárosában található projekt egy meglévő épület felújítása, szoros kapcsolattal az őslakossággal, ami az épület megjelenésén is tükröződik.
Az átalakított iskolaépület finoman kapcsolódik környezetéhez, bepillantást nyújt a főbejárat felől a belső udvarra. Ez az elrendezés védelmező és otthonos az itt tanuló gyerekek számára, miközben a szélesebb körben hozzáférhető létesítmények is könnyen elérhetőek, így a közösségi tér, a fedett-nyitott tanulóhely és a könyvtár.
Az iskola az építkezés alatt végig működhetett, ami idő- és költséghatékony megoldásnak bizonyult. A feljítás során szem előtt tartották a fenntarthatóságot, elsősorban passzív megoldásokat alkalmaztak, mint az épület tájolására érzékeny árnyékolás, és a jó minűségű üvegezés.
Év épülete – belsőépítészet: Pang Mei Noodle Bar LFS, tervező: Office AIO
A belsőépítészet kategória díjazottja a Pang Mei Noodle Bar LFS lett Kínában, az Office AIO-tól.
Az Office AIO terve a kínai Pekingben található Pang Mei Noodle Bar-hoz játékos dizájnnal készült, ami fokozza a környezettel való interakciót.
A megrendelő egyfajta hibrid működéssel kísérletezik, amelynek folyamán a szolgáltatásokat és a menüket változtatja a különböző napszakokban. Az építész tervezők ezt olyan térbeli programmal támogatták, amely a nap folyamán változik, így megkönnyíti a különböző működési igényeket, miközben aktiválja a környezetet.
Rozsdamentes acél felépítmény nyúlik ki a homlokzatból az ablakok fölé, ami monumentális, mégis játékos megjelenést kölcsönöz az épületnek. Az iroda egyedi bútorokat is tervezett, így az építészeti koncepció a teljes épületben egységes.
Év épülete – tájépítészet: Shenzhen Guanlan Riverside Plaza, tervező: LAY-OUT Planning Consultants Co., Ltd.
Az év tájépítészeti projektje a Shenzhen Guanlan Riverside Plaza lett Kínában, tervezője a LAY-OUT Planning Consultants.
A Shenzhen Guanlan Riverside Plaza felújítását úgy tervezték, hogy megfeleljen a város szerteágazó igényeinek, reagáljon a gyors urbanizációra, amelyből gyakran éppen a terek karaktere és az emberi igények figyelemben vétele marad ki.
A koncepció szerint a városi tér parkszerű, fákkal szegényezett sétányok és a kulturális örökség elemei tarkítják, amely fiatalossá és élettel telivé teszi a végeredményt.
Év épülete – építészeti terv: Küçükçekmece Djemevi, tervező: EAA-Emre Arolat Architecture
Az építészeti terv kategória győztese a törökországi Küçükçekmece Djemevi lett az EAA-Emre Arolat Architecture építészirodától.
A középület az alevi közösség marginalizálódásával foglalkozik, reagál a kulturális identitás és a közösségi lét hívószavaira. Az épület összefüggő, töredezett struktúrák soraként épül fel, ötvözi a hagyományos értéket és a közösség mai igényeit, létrehozza a találkozás helyeit, így étkező és istentisztelei tereket is.
Forrás: v2com
További információ: World Architecture Festival