Tizennégy ország összefogása a Duna-régióért. Egy hajóban evezünk(?)
Amikor a júnió nem képes átlátni az átláthatatlant, s amikor a nagy (v)eg(y)ész rájön a részletek fontosságára.
iStvan 2011.11.15.
Az Európai Tanács 2011. június 24-én hagyta jóvá az EU Duna-menti térségek fejlesztésére irányuló stratégiáját, a Duna Régió Stratégiát. A DRS az elmúlt pár hónap előkészítő munkálatait követően immáron a megvalósítás szakaszába léphet, hozzájárulva a térség gazdasági, társadalmi és környezetvédelmi szempontú komplex, fenntartható fejlesztéséhez.

Hazánk három cselekvési terület irányítását kapta meg:
- a fenntartható energiafelhasználás ösztönzését Csehországgal,
- a vízminőség helyreállítását és megőrzését Szlovákiával,
- valamint a környezeti kockázatok kezelését Romániával közösen.
Az utóbbi két terület kifejezetten, az első pedig érintőlegesen környezetvédelemhez kapcsolódó, így a jövőben a régió környezetvédelmi céljainak teljesülésében Magyarországnak is jelentős szerep juthat. Az összefogás fontosságát a környezetvédelem területén nem lehet eléggé hangsúlyozni, a környezeti erőforrások ugyanis nem szorulnak országhatárok közé és túllépnek a nemzeti érdekeken. Ez különösen igaz az oly változatos domborzati elemekkel, értékes vízkészletekkel és ökoszisztémákkal rendelkező Duna-régióra. Az együttműködés tehát elengedhetetlen, mert az egyik országban elért eredmények könnyen semmivé válhatnak, ha a többi ország nem foglalkozik a kérdéssel.

A stratégia megvalósítása régiós szinten történik, így a tagállamoknak nem saját, hanem a régió érdekeit kell szem előtt tartaniuk a projektek megalkotása során. Olyan problémákat kell tehát megoldaniuk, amelyek csak összefogással valósíthatók meg. Ehhez hatékony, összehangolt együttműködés szükséges valamennyi résztvevő ország részéről, hisz elsősorban rajtuk múlik a stratégia jövőbeli eredményessége. Át kell lépnünk tehát - mind gondolatban, mind a projektek megvalósítása szintjén - azokat a korlátokat, amelyeket az országhatárok jelentenek, és az összefogásban rejlő erőt a közös fejlődés javára kell fordítanunk.

Teljes cikk

Címkék: