„Az egyháznak jelenleg nincs pénze a templomtorony lépcsőzetének felújítására, hasonló a helyzet a városi önkormányzattal is, így mi – a Városi Közösségi Alapítvány – fogtunk neki a munkának” – mondta az alapítványt képviselő Katerina Valesová újságíróknak.
A Szűz Mária Mennybemenetele nevet viselő római katolikus templom alapjait a 14. században rakták le. Jelenlegi neogótikus alakját a 19. század második felében nyerte el. A második világháború végén az akkoriban többnyire szudétanémetek lakta fontos iparvárost a szövetséges légierő többször bombázta, s az egyik bomba egyebek között a főtéri templom külső toronylépcsőzetét is lerombolta. A 65 méter magas torony teteje ennek következtében két méterre kibillent eredeti helyzetéből.
A templomot a múlt század ötvenes éveiben ugyan helyreállították, de a külső lépcsőzetet már nem, minek következtében a korábban a szép kilátás miatt közkedvelt tornyot nem lehet látogatni.
„Szakértőkkel felmérettük a torony helyzetét, és ezen adatok alapján terv készül egy új lépcsőzet megépítésére. A javaslatot az egyházzal is egyeztetni fogjuk” – fejtette ki a projektmenedzser, aki rámutatott, hogy a templomtorony a legferdébb Csehországban, és a negyedik legferdébb Európában.
„A szakértői munkákért az alapítvány 220 ezer koronát (2,5 millió forint) fizetett ki. A lépcsőfelújítás teljes költsége mintegy 3,5 millió korona (40 millió forint). Az összeget úgy szeretnénk megszerezni, hogy jelképesen eladjuk az egyes lépcsőfokokat. Egy-egy lépcső ára 25 ezer korona (290 ezer forint) lesz, s meg lesz jelölve az adományozó nevével” – mutatott rá Katerina Valesová.
Az elképzelés az, hogy a lépcsőket tölgyfából készítenék, és az egész konstrukció speciális fadeszkákkal lenne lefedve úgy, hogy a látogató bármikor kilásson a környékre – közölte David Kubík építész.
A több mint százezer lakosú Ústí nad Labem az észak-csehországi régió központja. A helyi civilek kezdeményezését a városi önkormányzat és az egyház is támogatásáról biztosította.
Forrás: MTI