A Mapei mindig híres volt az innovatív anyagok építőipari felhasználásának bevezetéséről és elterjesztéséről. Ennek zászlóshajója a Mapefix termékcsalád, amely a vegyi dübelek csoportjába tartozik.
De miért is van szükség manapság vegyi dübelekre?
A termodinamikai hatékonyság érdekében, számos falazó anyagunk belső mechanikus tartóképességét kikönnyítettük, meggyengítettük, ami számos esetben lehetetlenné teszi feszítő erővel működő dübelek elhelyezését a falazatokban.
Ezen felül a lakásfelújítások nagy részében is a vegyes falazatok jelentenek kihívást a kivitelezőknek, egy-egy nehezebb berendezés (bojler, kazán, konyhaszekrény, klímaberendezés, függönykarnis) rögzítésénél, vagy nehezebb tárgyak elhelyezése esetén is, mint a pergola, motoros napellenző, állványzat, stb.
A felújítások, hozzáépítések során is gyakran felmerül a kérdés, hogy a betonvasalatokat és szerkezeti rögzítéseket milyen „nem feszítő” horgonyzattal lehet rögzíteni a felületekbe.
A kivitelezések két típusának kétféle előkészítésre van szüksége.
Új építés esetén a statikus tervező szakvéleménye és méretezése határozza meg az elhelyezhető furatok és terhek mennyiségét az adott felületeken.
Felújítás esetén legtöbbször a feltárás segít abban, hogy a megfelelő anyagot válasszuk ki a megfelelő rögzítéshez. Ebben az esetben is érvényes, a „régi ruha-új folt” elve, mégpedig úgy, hogy a gyengébb falazatok esetén a gyengébb (azonos teljesítményű) poliészter bázisú vegyi dübelt használjuk (pl. Mapefix Polybond), míg a nagy terhelhetőséggel bíró vasbeton szerkezetek esetén az vinilészter, vagy epoxi bázisú termékeket (pl. Mapefix Vinylbond, Mapefix EP 385).
Mire figyeljünk a kivitelezés során?
A felület határozza meg a fúrási technikát, pl. lyukacsos kerámia tégla esetén kizárólag spirál fúró használata hagyományos fúrógép segítségével.
Vasalt beton esetén gyémánt fúró használata.
Portalanítsunk, amennyire lehetséges. Minden pormaradék elválasztó réteget képez a ragasztó és felületek között.
Mivel a vegyi dübelek hőtermelő reakció közben kötnek ki, ezért a felületek és a környezet alaphőmérséklete meghatározza a kötés gyorsaságát, lásd a termékismertetőkben.
Egyes termékek víz alatt is képesek megkötni, ezért a felületek víztelenítése és kiszárítása nem feltétele a sikereres és hatékony rögzítésnek.
A Mapei alábbi filmjei útmutatást adnak a felhasználást illetően:
Milyen előnyökkel bírnak még a Mapefix vegyi dübelei?
Veszélyesanyag-mentes, nem irritál.
Ragaszt akár 30 tonna/dübel erővel.
Vegyileg ellenálló.
Alacsony VOC káros anyag kibocsátó.
Könnyű takaríthatóság és karbantarthatóság.
Állékony, tehát függőleges vagy fej feletti munkavégzésre is alkalmas.
Két komponensű, akár víz alatti munkákhoz is alkalmas.
Könnyű felhordhatóság hideg időben is.
Gyors kötésű anyagok.
Zaj- és rezgésáthidaló.
Festhető.
Méretezhető betonvasalatokra és menetes szárakra.
Hagyományos kinyomó pisztollyal is használhatóak.
Mapefix Polybond, Vinylbond/ PESF/ VESF / EP variálható felhasználást tesz lehetővé.
Visszazárható, újrafelhasználható.
Szeizmikus bevizsgálással rendelkeznek.
Tűzvédelmi tanúsítvány F120 azaz 120 perc eredménnyel.
Felhasználható 10 - +30 Celsiusig.
A legkisebb csavartól, a legnehezebb szerkezetekig használható.
További információért látogasson el a www.mapei.hu weboldalra.