Nemzetközi és magyar sztárépítészek beszélnek a Városligetbe tervezett múzeumi negyedben helyet kapó Új Nemzet Galéria-Ludwig Múzeum építészeti terveiről. A pályázat 2015. áprilisi eredménye mérföldkő a magyar építészet történetében.
A Liget sorsa – egy új európai közösségi tér, egy közpark és egy múzeumi negyed egybeolvadásával – világszerte megmozgatta az építészszakma színe-javát: „Mi ezzel az épülettel szeretnénk visszaadni a budapestieknek a Ligetet.” – nyilatkozta Sigrun Aunan, az Új Nemzeti Galéria-Ludwig Múzeum tervpályázatának egyik elsődíjasa, a norvég Snøhetta építészeti iroda építésze a tervekről szóló beszélgetésen.
A Liget Budapest közleménye
Világhírű nemzetközi és hazai sztárépítészekkel beszélgettek a Petőfi Csarnok helyén megvalósuló Új Nemzeti Galéria-Ludwig Múzeum tervezett épületéről, amelynek nemzetközi meghívásos építészeti tervpályázatán két pályaművet is első helyre sorolt a bíráló bizottság. A japán SANAA, illetve a norvég Snøhetta irodák tervét egyaránt kiemelkedő értékűnek ítélte a magyar és külföldi szakemberekből álló zsűri. A két pályamű közül a tervezőkkel folytatott egyeztetések során, szakmai és pénzügyi szempontok alapján választják majd ki a felépítendő múzeum végleges tervét. A zsűri két második helyezettet is díjazott: a spanyol Nieto Sobejano Arquitectos, valamint Balázs Mihály Építész Műterme és a BME Építészmérnöki Kara közös terveit. „Már önmagában a meghívásos pályázat mezőnye történelmi mérföldkő volt a magyar építészet történetében. Hiszen soha ilyen súlyú és jelentőségű építészmezőny nem állt össze egy magyar épület megtervezésének a lehetőségéért való versenyben.”– jelenti ki Baán László, a szakmai bírálóbizottság elnöke.
Az egyik első díjas norvégSnøhetta számos nemzetközi díj nyertese. Nevéhez fűződik a New York-i World Trade Center helyére tervezett September 11 Memorial Museum és a Norvég Nemzeti Opera épülete. „Ők valami olyasmit hoztak be a kortárs építészetbe, amiben az északi gondolkodás letisztultsága tükröződik. Nagyon világos, méltán tiszta vonalak, és egyfajta időtlenség van terveinkben. Ennek legjobbja benne van az Új Nemzeti Galéria-Ludwig Múzeum terveiben.” – nyilatkozza Baán László a tervekről. Sigrun Aunan, a Snøhetta építészének üzenete a budapestieknek: „Mi ezzel az épülettel szeretnénk visszaadni a budapestieknek a Ligetet. A tetőt is használhatják majd, és a főbejárat szintje is nyilvános. Elég odabent eldönteni, merre akarunk menni: a múzeumokba, a kávézóba vagy a könyvesboltba.” Szerinte a lényeg a műalkotások megtekintése. Nem jók azok a múzeumok, ahol a figyelmünket elvonja valami.
A tervpályázat következő elsődíjasa, a SANAA tokiói székhelyű, világhírű, Pritzker-díjas építésziroda. Épületeinek világa a hagyományos japán építészetet modern, kreatív formatervezéssel ötvözi, stílusának fő jellemzői az egyszerűség, a súlytalanság, a rugalmasság és tágas, nyílt terek. Legkiemelkedőbb munkái a New York-i Új Kortárs Művészeti Múzeum és a Louvre-Lens épületei. Terveik az Új Nemzeti Galéria-Ludwig Múzeum épületére új koncepciót tükröznek. A különös, dekonstruktív tér játékos, hívogató és nyitott.
A második helyezett nemzetközi hírű Nieto Sobejano Arquitectos stúdió nevéhez jelentős spanyolországi múzeumépületek és nemzetközi munkák fűződnek, mint például a córdobai kortárs művészeti központ. A második díjazást elért, Kossuth-, Ybl- és Prima Primissima díjas Balázs Mihály Építész Műterme és a BME Építészmérnöki Kara közös képviseletében nyilatkozó Vannay Miklós építész a következőkben fogalmazza meg a terv koncepcióját: „A kortárs múzeum nemzeti gyűjtemény. A múzeumnak pedig nagyon fontos mondanivalója, hogy minden művész mesét mesél, és abban a mesében részt kell vennie a műalkotás szemlélőjének: koherens és egy irányba mutató történetmesélésről tud szólni egy ilyen ház.”
Az Új Nemzeti Galéria-Ludwig Múzeum épület tervei mellett elhangzott egy-két vélemény a Városligetbe tervezett múzeumi negyed alapvetéséről is. „Ezek a múzeumok idevonzzák a turistákat. Nemcsak Magyarországról, hanem külföldről is” – jegyezte meg Marcus Schwarz, a norvég Snøhettától. A sztárépítész azt is elmondta, hogy az egyik projekt, amit a pályázat leadása előtt vizsgáltak, a bécsi múzeumi negyed volt, amely teljesen különböző, mégis egymáshoz közel eső múzeumoknak ad otthont. Ezek kiválóan működnek együtt, hasznot húzva egymás közelségéből. A látogatók olyan múzeumba is bemennek, ahová eredetileg nem tervezték. Ebből minden múzeum profitál.
Rodrigo Louro Flor, a holland Mecano építészeti iroda egyik meghívott pályázója is támogatóan beszélt a múzeumok Ligetbe illesztett terveiről: „Ez megváltoztathatja az életet Budapest központjában. Nem tudjuk még, hány múzeum kap itt helyet, de a múzeumok és parkok közti kapcsolat Hollandiában is létező dolog. Rotterdamban ott van az ún. Múzeum Park, és Amsterdamban is létezik park a múzeumok mellett. Ezen a két helyen nemcsak turisták használják a múzeumokat és közterületeket, hanem nagy számban a helyiek is.”
A nyertes és díjazott tervek, illetve a benyújtott és érvényes pályaművek a www.ligetbudapest.org oldalon tekinthetőek meg.
A Liget Budapest Projekt keretén belül, Európa jelenlegi legnagyobb új múzeumi fejlesztésének köszönhetően összesen öt új múzeum épül majd a Városligetben. Múlt év decemberében hirdettek eredményt az Ötvenhatosok terének lebetonozott felületein megvalósuló Néprajzi Múzeum, a Magyar Építészeti Múzeum és a Fotó Múzeum Budapest, valamint a volt Hungexpo épületek helyén felépülő Magyar Zene Háza épületeire kiírt nemzetközi nyílt építészeti tervpályázaton.
Érvényes pályázatot a következő 9 építészeti iroda nyújtott be az Új Nemzeti Galéria-Ludwig Múzeum tervpályázatára:
Balázs Mihály Építész Műterme és a BME Építészmérnöki Kara
David Chipperfield Architects
Mecanoo
Nieto Sobejano Arquitectos
Sejima and Nishizawa and Associates (SANAA)
Snøhetta
valamint
Gerkan, Marg und Partner International (gmp), Leonhardt, Andrae und Partner Beratende Ingenieure, ZWP Ingenieur, bogner.cc
Henning Larsen Architects, Arup Engineering, Gallagher and Associates, Transsolar Energietechnik, MAN MADE LAND Bohne Lundqvist Mellier
Davis Brody Bond Architects and Planners, Földes Architects, Buro Happold Engineering, Ken Smith Landscape Architect
Az Új Nemzeti Galéria-Ludwig Múzeum pályázati bíráló bizottság tagjai: Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója; Roueida Ayache építész; Paula Cadima, az AA London School of Architecture tanszékvezető-helyettese, építész; Edwin Heathcote, a Financial Times építészeti kritikusa, építész; Eva Jiricna, építész; Juhani Katainen, a Tampere University of Technology építész karának volt dékánja, építész;Bálint Imre, a Budapesti Építész Kamara elnöke, építész; Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke, belsőépítész; Finta Sándor, Budapest főépítésze; Füleky Zsolt, építészetért felelős helyettes államtitkár, építész; valamint Sáros László György, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke, építész.
Címkék: Liget Budapest, Új Nemzeti Galéria - Ludwig Múzeum