Itt vannak a részletek a Liget Budapest Projekt újabb tízmilliárdos beruházásáról
donkanyar 2015.03.03.
Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ épül az egykori Szabolcs utcai kórház területén 2017-re.A Liget Budapest projekt részeként 13,5 milliárd forinos, 37 ezer négyzetméteres épületegyüttes raktáraknak, restaurátorműhelyeknek, irodáknak, látogatóközpontnak és a létrehozandó Közép-Európai Művészettörténeti kutatóintézetnek ad helyet.

Február elején már megjelentek a Narmer Építészeti Stúdió formabontó látványtervei a múzeumi negyed restaurációs központjáról. Akkor megírtuk, hogy a korábban kórházként működő épület világszínvonalú múzeumi raktárbázissá alakul át. ELŐZŐ CIKK

Most láttak napvilágot a részletek: a projektnek köszönhetően a Néprajzi Múzeum és a Szépművészeti Múzeum-Magyar Nemzeti Galéria világszínvonalú háttérintézményt kap – tudatta az MTI. A Narmer Építészeti Stúdió által jegyzett tervek szerint egy 29 ezer négyzetméteres új épület mellett megújulnak a területen álló 19. század végi szárnyak, a hetvenes-nyolcvanas években emelt kockaépületeket lebontják, a város pedig új zöldfelületekkel gazdagodik – mondta el beruházás hétfői budapesti sajtótájékoztatóján a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa.

A Szépművészeti Múzeumot is vezető Baán László hangsúlyozta, az OMRRK a Liget Budapest egyik legfontosabb eleme; a beruházásnak az ellenzéki vezetésű 13. kerület is vita nélkül adta meg az építési engedélyeket. Ez egy klasszikusan barnamezős beruházás, amely évtizede bezárt épületeket újít meg, eltüntetve a már a szocializmuskori építésükkor korszerűtlen tömböket – jegyezte meg.

Az OMRRK megnyitásakor több százezres műtárgyállományt fogad majd be, de a komplexumot úgy tervezték, hogy a következő évtizedek raktározási igényeinek is meg tud felelni – számolt be a miniszteri biztos, hozzátéve, hogy a Szabolcs utcában látványraktárakat és látogatható restaurátorműhelyeket is kialakítanak.

Kemecsi Lajos arra emlékeztetett, hogy az általa vezetett Néprajzi Múzeum számára még soha nem épültek saját raktárak. Az intézmény most nemcsak új épületet kap a Dózsa György úton, hanem világszínvonalú infrastrukturális háttérrel fog gyarapodni. A több mint három évet felölelő előkészítés és tervezés az OMRRK-t a jövőben igénybe vevő múzeumok szakembereinek bevonásával zajlott, akik már most tudják, hogy melyik raktárszint melyik szegmensébe milyen gyűjteményt fognak elhelyezni – árulta el a főigazgató.

Vasáros Zsolt, a terveket készítő Narmer Építészeti Stúdió vezetője elmondta: az öt épületből álló komplexum legnagyobb létesítménye a 29 ezer négyzetméteres, raktáraknak és restaurátorműhelyeknek otthont adó épület lesz, amely a térszínt alatt négy, a földfelszín felett pedig három szinten biztosít korszerű és biztonságos körülményeket a műtárgyaknak.
Az energiaellátás jelentős részét napelemek és talajszondás hűtési-fűtési rendszer biztosítja, a homlokzatformálás az optimális árnyékolást szolgálja, a raktárakba tervezett oxireduktív rendszer pedig lehetővé teszi a tűzesetek megelőzését.

Az építész elmondása szerint az egykori izraelita kórház imaházának rekonstruált épületében kap helyet egy több mint ezer négyzetméteres látogatóközpont, de konferenciatermet, kiállítóteret és éttermet is kialakítanak. Az egykori Bródy Adél Kórházban helyezik el a Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézetet (KEMKI); az irodák mellett könyv- és iratarchívum is segíti majd a kutatók munkáját. A területen visszaállítják az egykor itt állt, most megközelíthetetlen Bókay parkot is, amelyet a közönség előtt is megnyitnak majd – ismertette a terveket Vasáros Zsolt.

Baán László a KEMKI-ről szólva elmondta, az intézet a Szépművészeti Múzeumon belül működik majd, annak mai szervezeti egységeire épülve, a kutatási célprogramokra szerződtetett munkatársakkal. Ilyen közép-európai fókuszú kutatóintézet jelenleg nincs Magyarországon, de számos olyan magyar érdekű kutatási téma létezik, amelyet kizárólag közép-európai fókusszal érdemes vizsgálni - hangsúlyozta, hozzátéve: a kutatási projektek eredménye hazai és külföldi kiállítások lesznek majd.

Baán László kitért a Liget Budapest projekt egyéb elemeire is. Az Új Magyar Nemzeti Galéria épületére kiírt nemzetközi tervpályázat eredményét április közepén hirdetik ki, majd májusban teszik közzé a Városliget tájépítészeti pályázatát, így őszre már tudni lehet, hogyan fog kinézni a liget 2018-ra – számolt be a miniszteri biztos.

MTI

Címkék: beruházás, Liget projekt, Restaurálási központ, Szabolcs utcai kórház