Pierre Vago, alias Vágó Péter, az UIA tiszteletbeli elnöke
Timon 2015.08.28.
Francisco Carbajal de la Cruz mexikói építész 1982 nyarán mexikói házában interjút készített Pierre Vagoval, amit francia nyelvű könyvben jelentetett meg. Az 1991-es Szófiai Építészeti Biennálén a kötetet mindketten szerzőnek dedikálták. A mű ismertetésére kerítek sort.

„A jelenkori építészet nagymestere – Pierre Vago” címmel Francisco Carbajal de la Cruz mexikói építész könyvet írt a mesterrel folytatott beszélgetéseiről. Ezt kötetben adta ki. 1987-ben a könyv 6. kiadása jelent meg Mexikóban. „Pierre Vago gondolkodását az Athéni Charta határozta meg. Pierre Vago és Francisco Carbajal de la Cruz, mindketten részt vettek a Machu Picchu Charta kihirdetésében, amely a két háború után a békeszerető emberek galaktikus víziója” – írta Dr. Ing. Ricardo Ferre D’Amore a kötet fülszövegében.

Francisco Carbajal de la Cruz, a fiatal mexikói építész 1982-ben meghívta magához a neves mestert és lakásában vagy az épület teraszán faggatta az életéről és szerteágazó munkásságáról. Elöljáróban felsorolta azt a 15 nemzetközi tervpályázatot, amelyben Pierre Vago részt vett a zsűriben, többek között Havannában egy emlékmű, a madridi operaház, a bécsi nemzetközi konferenciaközpont és a tuniszi városrendezési tervpályázaton. 37 országban volt résztvevője konferenciáknak, Európa szinte minden országában, ezen kívül Argentínában, Chilében, az Egyesült Államokban, Egyiptomban, Indiában, Iránban, Izraelben, Kubában, Libanonban, Marokkóban és Venezuelában.

„Szüleim 1919-ben Magyarországról Itáliába emigráltak” - kezdte a beszélgetést Pierre Vago. Rómában Lyceumba jártam, itt szívtam magamba a latin kultúrát. Horatiust és Vergiliust szavaltam. 10, 11 és 12 éves koromtól kezdve beléptem a muzsika és az építészet bűvkörébe. Bach, Mozart, Beethoven műveit hallgattam. Ezzel szemben Wagnert nem. Az építészetben a funkcionalizmus, a racionalizmus és a konstruktivizmus ragadott meg. 18 évesen Párizsba mentem és az L’Ecole des Beaux Arts-ra iratkoztam be. Aztán August Perret műtermét választottam, aki a „vasbeton embere” volt. Az Ecole Speciale d’Architecture iskolán Mallet Stevens építészt hallgattam. A háború alatt a tengerészethez vonultam be, Cherbourg kikötőjébe.

Első írásaim a Maitre d’Oeuvre revűnél jelentek meg. 1931-ben a L’Architecture d’Aujour d’hui című folyóirat főszerkesztőjévé neveztek ki, tíz évre. A példányszám fokozatosan emelkedett, 1939-ben már elérte a tízezret. Az Athéni Charta, a CIAM és a CIRPAC „pápája” Le Corbusier volt. A Réunions Internationale d’Architectes (RIA) nemzetközi építészeti szervezet első ülését, 40 résztvevővel, Moszkvában tartottuk. A L’Union Internationale des Architectes (UIA) az Építészek Nemzetközi Szövetsége 1948-ban Lausanne-ban alakult meg. Kongresszusok: Rabat és Hága, Moszkva és Havanna.

Első munkáim: Tarasconban egy fiúiskola, Strasbourgban egy pályázat szociális lakótelepre, társakkal együtt készítettem, nem épült meg. Berlin – Hansa negyed, nemzetközi pályázat volt. Lakóépületet terveztem, 64 lakással. Le Mans, 800 lakásos lakótelep. Monteils, dominikánus kápolna. Arles, Trinquetaille templom. Bonnba, a Német Szövetségi Köztársaság fővárosába nagy egyetemi könyvtárat terveztünk, 3 millió kötetre. Lourdesba egy nagyméretű, föld alá süllyesztett templomot kellett tervezni, 20-25 ezer zarándok hívőre. Egy szilvamag alakú, 200/60 méteres, vasbetonnal fedett teret gondoltunk el. A statikai közreműködésre Nervit és Freyssinet kértük föl. Az egyszerűbb és olcsóbb megoldást, Freyssine-ét fogadtuk el.”

A század végére Mexikóváros 30 millió lakossal bíró óriás metropolisz lesz – hívta fel a figyelmet Pierre Vago. Majd sorra vette a kortárs építészeket: Le Corbusier, Tessenow, Aalto, Gropius – Saarinen, Mies, Otto Wagner, Dudok – Costa, Niemeyer, Barragan, Bruno Zevi – Orlov, Abraszimov, Jofan – Maekawa, Tange, Suzuki, Piao, Hoa – Frank Lloyd Wright és az amerikaiak. Aztán XXIII. János pápát és Szadatot állította szembe egymással. Befejezésül Pierre Vago a három monoteista vallás: a keresztény, a zsidó és az iszlám szentélyeit tervezte a Sínai hegyre.

Vágó Péterrel a szófiai Építészeti Biennálékon találkoztam. Az első INTERARCH biennálét a Bolgár Építész Szövetség 1981-ben rendezte. A neves építészek a 6. biennálén, 1991-ben a záró fogadás alkalmával prezentáltak meg könyvükkel. Francisco Carbajal de la Cruz dedikálása: „Barátomnak, Timon Kálmánnak, legjobb kívánságaimmal a nagyon érdekes munkáért az építészeti folyóiratokban. Üdvözlettel Francisco, 3-Július-91, Szófia.” Pierre Vago dedikálása: „Egy túl rövid találkozás alkalmából… P Vago 1991 – VII.3 (alias VÁGÓ Péter!)” - Vágó Péter 2002. február 1-jén, 91 évesen hunyt el.

Címkék: