Tanfolyamok > Kül- és beltéri 2013 > Kül- és beltéri 2013. - I. > Kül- és beltéri épületfelújítás

Kül- és beltéri épületfelújítás
Távoktatási anyag - 2013

 

A török kori Veli-bej fürdő rekonstrukciója

Budapesten, a Duna és a meredek budai hegyoldal közötti keskeny sávban, a Lukács fürdő és a Komjádi uszoda között található az 1574-ben épített Veli bej fürdő. Mindannyiunk számára ismert, hogy Budapest évszázadok óta híres termál- és gyógyvizes forrásairól, melyeknek köszönhetően számos gyógyfürdőt létesítettek. Közülük talán az egyik legkülönlegesebb a Betegápoló Irgalmasrend tulajdonában lévő Veli bej fürdő. Közép-Európa legnagyobb törökfürdő medencéjének épületét teljes műemléki rekonstrukció során alakították át a mai kor igényeinek megfelelően.


Rövid történet

A Veli bej fürdő a Császárfürdő épületegyüttesének legrégebbi megmaradt eleme. Jelentőségének és létének szinte teljes elfeledéséhez hozzájárult, hogy az 1980-as évek óta az épület több mint tíz éven át használaton kívül volt, ami állapotának teljes leromlásához vezetett.

Miután az Irgalmas Rend visszakapta a Császárfürdő épületegyüttesét, 2006-ban megkezdődhettek a rekonstrukciós munkálatok, a műemlékvédelmi előírások figyelembevételével. Az egymilliárd forintos összköltség közel egyharmadát műemlékfürdők felújítására kiírt EU-s pályázatokból, a fennmaradó részt pedig a rend költségvetéséből finanszírozták. A török kori épület felújításának terveit Virág Csaba építész készítette el, a rekonstrukcióba bevonva a művészettörténészeket és régészeket. Feltárták az épület eredeti építő és faragott köveit, padlóburkolatát, ablak és medence töredékeit, eredeti vakolatát, valamint festését. Az eredeti burkolatokat és vízvezetéket az alapításkor elhelyezett emléktábla másolatával együtt állították ki a fürdőlátogató közönség számára.

Tóth Tamás építész szerint

A belső felületek kialakításáért – köztük a vakolatok kiválasztásáért – felelős építész, Tóth Tamás, így írja le a felújítást:

„Úgy emlékezem, hogy kezdettől fogva igény volt a belső tér törökkori állapotának rekonstrukciójára, csak a megvalósíthatóság volt kétséges. 2008-ra a régészeti feltárás oly mélységű volt, hogy a helyiségek közötti agyongyötört, átalakított nyílások részletei ismertté váltak, valamint ennek alapján a régészek úgy látták, hogy a „sötét vörös márványt” idéző vakolat a lábazati zónában, a kupolatérben a márványig fölmenően …úgy tűnik, minden változatban létezett (a török használat 100 éve alatt).

Ezzel el is dőlt minden: megvolt az eredeti járószint, a nyílások („ajtók”) kialakítása, a felületképzés anyagai, színe.”

A weber szerepe

A cég által ajánlott rétegrend megállapítása előtt alapos faldiagnosztikai vizsgálatra volt szükség. A falak esetében a telítési vízfelvételt, telítettséget, valamint a sóterheltséget (nitrátok, szulfátok, kloridok mennyisége a falazatban) vizsgálták az épület különböző részein történő mintavétellel.

A labor eredményeket kiértékelve, az MI-04-320 irányelv szerint a vegyes falazat erősen nedves, valamint sóterhelt volt, amiket szem előtt tartva elindulhatott a konzultáció a beruházóval (az Irgalmas Rend képviselőjével), a Budapesti Történeti Múzeum szakembereivel, az akkori Kulturális Örökségvédelmi Hivatal építészeivel. A felújításra és az optimális rétegrend kialakítására tett javaslat - aktív szigetelés mellett - a labor eredmények és az említett intézmények képviselőivel történő egyeztetések alapján született meg.

Az alkalmazott anyagok

Az épületben a boltívekig ún. „falszárító” weber.san felújító vakolat-rendszer került felhordásra, melynek lényege, hogy a párolgási zónát a vakolat felületéről a vakolat és falazat határára tolják el, így a kristályosodási folyamat a nagy szilárdságú és magas pórustartalmú rétegben zajlik le (gúz és alap- ill. javítóvakolat rétegek), ezáltal a vakolat felülete hibátlan marad. A párává alakult nedvesség a további rétegeken keresztül, intenzíven és észrevétlenül távozik.

Az ilyen rendszerek alkalmazásakor különösen ügyelni kell arra, hogy a felületet ne zárjuk le a párolgást fékező színvakolattal vagy festékkel. Figyelembe véve, hogy a török kori színvilágnak megfelelő fedővakolatra volt szükség, egy egyedileg kidolgozott színű, kiváló páraáteresztő képességgel rendelkező, ásványi weber.ter classic nemesvakolat került felhordásra. A nemesvakolat azért is különleges megoldás, mivel a fürdők falait általában csempe- vagy kőburkolat fedi. Mivel kezdetektől fogva a cél a török fürdő eredeti állapotának visszaállítása volt, nem jöhetett szóba sem csempe-, sem kőburkolat, hanem olyan vakolatot kellett alkalmazni, amelyik ellenáll a párás környezet hatásainak.

Az épület kupoláinak festése a műemléképületek esetében gyakran használt weber F100 szilikát műemlék homlokzatfestékkel készült, melynek színe a nemesvakolat színéhez illeszkedett.

A felújítási munkálatok 2010-ben lezárultak, melynek köszönhetően a látogatók is használatba vehették ezt a különleges hangulatú fürdőt, nem is sejtve azt, hogy a jelenkori állapota mennyire hasonlít török kori megjelenéséhez.



Saint-Gobain Construction Products Hungary Kft.
www.weber-terranova.hu



Felújítás gyorskötő anyagokkal

Felgyorsult építőiparunk egyre nagyobb elvárásokat támaszt a gyártókkal és termékeikkel szemben. A kivitelezők a szorított határidők miatt folyamatosan keresik a lehetőségeket, hogyan lehetne az időjárástól függetleníteni és felgyorsítani a technológiai folyamatokat.

A hidegburkolás ebből a szempontból speciális esetben van. Ma már minden gyártó széles választékot tart, így könnyen el tudjuk dönteni, hogy melyik terméket hova kívánjuk használni. A termékválasztékok kialakítása során viszont kevésbé veszik figyelembe a termékek felhordhatóságának körülményeit! A weber, nemzetközi tapasztalatának köszönhetően, minden felmerülő problémára nyújt megoldást, legyenek azok akár például a bevezetőben említett speciális esetekhez szükséges gyorskötő anyagok is.

Gyorskötő anyagokat általában szűk határidők esetén alkalmazunk, s mint nevük is mutatja, különleges összetételüknek köszönhetően ezen anyagok kötésideje egy normál anyag kötésidejéhez képest akár egyharmadára is lecsökkenhet.

Vegyünk egy gyakorlati példát: egy üzlethelyiség burkolatát kell felújítani egy hétvége alatt. A helyiségek padlóját a 3mm-nél nagyobb felületi egyenetlenség miatt célszerű kiegyenlíteni, az egyik helyiségben lefolyóvíz elleni szigetelést is kell készíteni. A felhasználandó termékek kiválasztásakor azonban nem csak a burkolatragasztók közül választhatunk gyorskötésű anyagot, hanem az aljzatkiegyenlítéshez és vízszigetelési munkálatokhoz is.

Az aljzatkiegyenlítés megkezdése előtt minden esetben válasszuk a terméknek és az alapfelületnek megfelelő alapozót. Nedvszívó alapfelületek esetén weber.niv primert, nem nedvszívó felületek esetén (pl. meglévő csempeburkolat) alkalmazzunk weber.col bondprimer tapadóhidat.

Az alapozás után (a megfelelő kivárási idő elteltével) a kiegyenlítést végezzük weber.niv rapid gyorskötő aljzatkiegyenlítővel. Kötésideje 3-5 óra centiméterenként.

Ahol vízszigetelési igény lépne fel, ott alkalmazzuk a weber.tec Superflex D2 (Superflex D2) kétkomponensű, vegyi gyorskötésű vízszigetelő habarcsot. Az anyag kiválóan alkalmas kül- és beltéri használatra, teraszoknál, vízszigetelésre pincefalaknál, medencéknél, tartályoknál is. Mivel nem cementkötésű, így kötése sokkal kevésbé érzékeny az időjárási körülményekre. A habarcs 4 óra elteltével közvetlenül burkolható. Mindig használjunk rendszertermékeket, jelen esetben pl. a weber.tec 829 (Superflex 75/4) hajlaterősítő szalagot.

Jelentős időmegtakarítás érhető el továbbá gyorskötő burkolatragasztó alkalmazásával. A weber.col rapid gyorskötésű ragasztóhabarcs kötésideje/járhatósága kb. 3 óra. Fugázását 8 óra elteltével lehet megkezdeni weber.color comfort illetve weber.color perfect fugázóanyagokkal.

Összességében elmondható, hogy az építőipar olyan elvárásai mellett is - mint a technológiai folyamatok felgyorsítása -, meg tudjuk teremteni a minőségi burkolás lehetőségét. A fentieket figyelembe véve mindenféleképpen érdemes körültekintően megválasztani az ilyen speciális esetekhez alkalmazható anyagokat.

  1. alapfelület (aljzatbeton, esztrich, meglévő burkolat stb.)
  2. alapozó réteg weber.niv primer vagy weber.col bondprimer
  3. weber.niv rapid gyorskötő, önterülő aljzatkiegyenlítő
  4. weber.tec Superflex D2 (Superflex D2) gyorskötő, kétkomponensű vízszigetelés
  5. weber.tec 829 (Superflex 75/4) hajlaterősítő szalag
  6. weber.col rapid, gyorskötő csempe- és burkolatragasztó
  7. weber.color comfort vagy weber.color perfect flexibilis fugázóanyagok

Saint-Gobain Construction Products Hungary Kft.
www.weber-terranova.hu
 


Meddig él a hőszigetelés?

Azt régóta nem kell bizonygatni, hogy érdemes hőszigetelni. Az emelkedő energiaárak mellett hamar megtérül a beruházás. De vajon mikor kell majd felújítani hőszigetelt épületeinket?

Az expandált polisztirolhab története 1951-ig nyúlik vissza. Ekkor szabadalmaztatta a BASF a hőszigetelési célú EPS terméket. Homlokzati hőszigetelő rendszer beépítésére 1957-ben, Berlinben került sor először, 4 cm vastag polisztirol lemez alkalmazásával. Az eltelt 55 év alatt csak Németországban 900 millió m² homlokzati szigetelés készült el, és ma is évente több mint 40 millió m² falat szigetelnek polisztirolhabbal.

Mérések és becslések
A St. Gallen-i Eidgenössische Materialprüfungs- und Forschungsanstalt (EMPA) megvizsgálta az elmúlt évtizedekben beépített termékek jellemzőit, és összehasonlította az azonos minőségűnek deklarált, jelenlegi anyagokkal.  Első lépésként a hővezetési tényezőt határozták meg (a vizsgált termékek közölt hővezetési tényezője 0,04 W/mK volt). Az új anyagok esetében a valós, mért érték 0,035 és 0,037 közé esett, míg a régi anyagok 0,033 és 0,039 közötti értéket mutattak. A legrégibb, 35 éves lemezek szigetelőképessége megegyezett a legújabb anyagokéval.

A hővezetési tényező változása 40 év alatt

Az európai szabvány a polisztirolhab hőszigetelő anyagokat szilárdsági paraméterei szerint osztályozza (MSZ EN 13163), így a nyomószilárdsági értéket is vizsgálták. A 35 éve beépített termékek szilárdsági paraméterei mindössze 7%-kal csökkentek a névleges értékhez képest.

1995-ben az osztrák MA 39 megállapította, hogy a homlokzati hőszigetelő rendszerek esetében a vakolat öregedésével kell elsősorban számolni, de annak élettartama is biztosan több mint 30 év. A Dutch Building Research Foundation jelentése a beépítés módját is figyelembe véve a homlokzati hőszigeteléseknél az EPS termékek várható élettartamára több mint 75 évet ad meg, amit viszont véleményünk szerint nem fognak kitölteni. Egyrészt az épületek átlagos, tervezett élettartama 50 év, így nagy valószínűséggel az épület maga sem éri meg a 75. évet. Ha mégis túlélné a fenti 50 évet, az erkölcsi avulás miatt a szigetelés hamarabb ér életciklusa végéhez: ma már nem elég a 10-20 éve beépített 4-5 cm-es hőszigetelés, és kiegészítő hőszigetelésre, vagy az épület újraszigetelésére van szükség.

Milyen gyakran kell felújítani a hőszigetelt homlokzatokat? Az EMPA erre is végzett kutatásokat. Több tucatnyi épület vizsgálatából a legjellemzőbb 12 esetet kiemelve azt mondhatjuk, hogy a 20 évnél régebbi homlokzatokat a tulajdonosok többnyire akkor is felújítják, ha maga a homlokzatképzés hibátlan (ilyen volt az esetek fele). Három hőszigetelés mutatott kisebb, és egy nagyobb hibát – mind a négy a hetvenes évek közepén készült. A hibák mértékére jellemző, hogy mindegyik épület új felületképzéssel (vakolással) javítható volt, és a javítás óta eltelt 20-30 év alatt nem jelentkeztek új problémák, a vizsgált épületek mindegyike hibátlan minősítést kapott. Egy esetben szigetelték újra az amúgy jó homlokzatot: a régi hőszigetelő rendszer egy további 4 cm vastag hőszigetelést kapott a kilencvenes évek elején. Ez a megoldás is hibátlan már 20 éve.

Hazai gyakorlat
Magyarországon a termék 1966 óta ismert. A kezdeti „hungarocell” márkanév annyira közkeletű lett, hogy mára köznévvé vált, és a magyar köznyelvben az expandált polisztirolhabokat így hívják. A homlokzati hőszigetelő rendszerek is 1970 óta ismertek hazánkban, vagyis több mint 40 év tapasztalatával rendelkezünk.


 
A győri Nyugdíjasok háza

Az Austrotherm Kft. 1991 óta gyártja a polisztirol hőszigetelő anyagokat. A korai beépítések egyike volt a győri Nyugdíjasok házának hőszigetelése.  Az épület homlokzata már 20 éve dacol az időjárás viszontagságaival, és bizony, a nagyváros szennyezett levegője is rajta hagyta a nyomát. Látható, hogy a svájci intézet szerinti felújítási idő lassan ennél az épületnél is elérkezik: egy újravakolással szebbé lehet varázsolni az épületet, de a vakolat alatti hőszigetelés még további évtizedeken keresztül fogja szolgálni energiatakarékossági céljainkat. Az eredeti hőszigetelés minőségében nem, de teljesítményében el tud avulni: a húsz évvel ezelőtti szigetelőanyag vastagságát ma már túl vékonynak tartjuk. A homlokzat esztétikai megújítását ezért célszerű az új elvárásoknak megfelelő többlet hőszigetelés elhelyezésével összekötni.


Austrotherm Kft.
www.austrotherm.hu



Vakolható kőzetgyapot alkalmazása homlokzati hőszigetelő rendszereknél

Környezetünkben a legtöbb energiát az épületek fogyasztják, kézenfekvő tehát, hogy a térhatároló falak hőszigetelésével nagymértékben csökkenthetjük az energiafelhasználást. A szerkezetek fokozott hőszigetelésével jelentősen csökkenthető a felhasznált energia (fűtés/
hűtés) valamint kibocsátott káros anyag mennyisége.

Az épületek hőveszteségének jelentős része – ez akár több mint 30% is lehet – a falszerkezeten át távozik. A hőszigetelés előnyös hatásai nemcsak télen, a fűtési költségek megtakarításában jelentkeznek, hanem nyáron, a kellemes belső klíma biztosításával is.

Hazánkban a homlokzati felületképzések legelterjedtebb módja a vakolat. A vakolható kőzetgyapot a vakolt hőszigetelő rendszerek (ETICS) ideális hőszigetelő anyaga, mert kiváló hőszigetelési tulajdonsága mellett kitűnő hangszigetelő képességgel bír, jó páraáteresztő és növeli az építmény tűzállóságát.

A homlokzati hőszigetelés jelentősége

  • A nem hőszigetelt fal esetén a bal oldali hőfokesési görbe azt mutatja, hogy télen a falazat egy része (kb. harmada) a negatív hőmérsékleti tartományba eshet. Emiatt a fal hőtároló képessége is csökken. A falszerkezetben káros feszültségek alakulhatnak ki, amelyek az épület élettartamát csökkentik.
  • Hőszigetelés alkalmazásával – jobb oldali fal – a falszerkezet teljes vastagságával a pozitív hőmérsékleti tartományban helyezkedik el. A helyiség felfűtése ugyan lassabb, mivel a falat is fel kell fűteni, de ezt követően annak hőtároló képessége kihasználható (kisebb hőingadozás). Továbbá a falszerkezet belső felületi hőmérséklete magasabb lesz, így jobb hőérzetet biztosít.

Az ETICS követelményrendszer

A külső falak hőszigetelésére szolgáló, bevonatréteggel ellátott, többrétegű homlokzati hőszigetelő rendszerek azonosítója: ETICS (az angol „External Thermal Insulation Composite Systems” rövidítése). A fenti rendszerekkel szemben támasztott követelményeket az ETAG 004 (az Európai Műszaki Engedély Útmutatója) tartalmazza. Az ETAG 004 követelményei alapján készül az ETA – az Európai Műszaki Engedély. Tájékoztató, részletek: www.eota.be
 

 
Kaposi Mór Oktató Kórház, Kaposvár - Vakolt és átszellőztetett homlokzat

Újdonság a kontakt homlokzatok hőszigetelésében

Az utóbbi időben örvendetesen növekszik azon homlokzatok száma, amelyek (a vállalatunk által gyártott) FKD-S ásványgyapot hőszigetelést kapnak. Ezen termék továbbfejlesztett változata a C1 és C2 jelölésű anyag. A fejlesztés lényege, hogy gyártáskor a táblák egyik vagy mindkét oldala speciális bevonatot kap (Coating 1/Coating 2). Hazánkban első ízben egy panelépület hőszigetelése során mutattuk be az anyagot, az egyik végfal készült FKD-S C1 felhasználásával, az állványon dolgozó szakemberek  kedvező véleménye mellett.

Az FKD-S C1 előnyeit az alábbiak szerint foglalták össze:
  • „kisebb a kiporzása”,
  • „érezhetően kevesebb ragasztót igényel”,
  • „gyorsabban végezhető a glettelési művelet”.
Fenti észrevételek egybecsengenek a gyári körülmények között végzett mérésekkel, tesztekkel és a külföldi tapasztalatokkal egyaránt. Ha csak a ragasztófelhasználás mennyiségi csökkenéséből indulunk ki, 1000 m² felületenként 1,5 sőt inkább 2 tonna szárazanyaggal kevesebbet kell a helyszínre szállítani, elkeverni és feljuttatni a megfelelő állványszintekre. Következésképpen ugyanezt az anyagmennyiséget nem kell a felületen eldolgozni sem.

Közelebbről vizsgálva az ásványgyapot szigetelő táblák felszínét, azonnal észrevehető, hogy az eddig megszokott bordásság (a gyári vonszoló lánctalp lenyomata) nagymértékben eltűnik a felületről. Ez a magyarázata a kisebb anyagszükségletnek. Emlékeztetőül: a glettanyagok anyagszükségletét általában a különböző gyártók cca. 1 kg/m²/mm-ben határozzák meg, típustól (frakcionáltságtól) függően, míg a klasszikus cementkötésű simítóvakolatok 3-4 kg/m² anyagszükséglettel rendelkeznek.


 
Homlokzati hőszigetelés készítése FKD-S C1 ásványgyapottal - Debrecen, Jerikó út

Természetesen az FKD-S C1 is rendelkezik CE tanúsítvánnyal, és a környező országokban már évek óta alkalmazzák a homlokzatok hőszigetelése során.


KNAUF INSULATION Kft.
www.knaufinsulation.hu



Öngyógyító betonszerkezetek - Víznyomás elleni, vízhatlanságot biztosító szigetelés a Penetron® termékcsaláddal

A Penetron termékek portlandcementből, nagyon finom kvarchomokból és különféle szabadalmazott aktív vegyszerekből állnak. Az aktív vegyszerek reakcióba lépnek a betonban a cement hidratációjának melléktermékeként jelenlévő kalcium és alumíniumionokat tartalmazó vegyületekkel és a nedvességgel, majd egy katalitikus reakció megy végbe, amelynek során oldhatatlan kristályok képződnek a beton pórusaiban és hajszálereiben. Ez a kristálynövekedés mélyen a beton szerkezetében megy végbe, és ez az anyag teljes mértékben beszivárog addig, amíg a betonban víz található.  Nedvesség hiányában az aktiváló vegyi anyagok évekig rejtve maradnak a betonban. Ha bármikor repedés alakul ki, a bejutó nedvesség aktiválja a rejtett anyagokat, melynek következtében a kémiai reakció és a vízzáró folyamat automatikusan megismétlődik. Ezáltal a beton állandó védelmet kap a víz vagy más folyadékok bármilyen irányból történő beszivárgása ellen. A Penetron a mostoha időjárási körülmények okozta tönkremenetellel szemben is védelmet nyújt a betonnak.


 
1. kép: a beton hajszálcső-rendszerében lévő nedvesség; 2. kép: az ecsettel vagy permetezővel felvitt, illetve adalék (Penetron Admix) formájában adagolt Penetron behatol a hajszálcsövekbe, ahol oldhatatlan kristályokat képez, és fokozatosan kiszárítja a betont; 3. kép: a Penetron egyre mélyebben elterjed a beton szerkezetében, ezáltal folyamatos védelmet nyújt a betonnak a víz behatolásával és a vegyszerek hatásával szemben.
 


A Penetron rendszer alkalmazása korszerű, gazdaságos, hatékony, környezetbarát és végleges megoldást nyújt a víznyomásnak kitett szerkezetek védelmében. A teljes szigeteltséghez természetesen szükséges a csomópontok (1-6) pl.: munkahézag, szerkezeti dilatációk, csőáttörések, stb. megfelelő kialakítása a Penetron termékek segítségével.

A „fehér kád” egy beton szerkezet, amely nagy hidrosztatikai nyomással szemben is vízhatlan, porszáraz belső felületű, mégpedig a beton belső szerkezetének köszönhetően, így elegendő előnnyel jár az építő és a tulajdonos számára is. A rendszer jelentős előnyökkel bír a hagyományos víznyomás elleni, vízhatlanságot biztosító szigetelési eljárásokkal szemben. Ez utóbbiak sokszor a természetre káros bitumen membránokra és/vagy kátrány termékekre alapulnak, hiszen ezekkel tapadnak a beton felülethez. Amíg más „fehér kádas” eljárások magas fokú beton formációkra és az elemek szokványos felállítására épülnek, addig a Penetron Fehér Kád kitűnik egyszerűsége, önjavító képessége miatt, illetve azzal, hogy megengedi a hagyományos (nem különleges minőségű) beton használatát. A „fehér kád” jelzője arra utal, hogy a hagyományos víznyomás elleni szigeteléseknél a környezetre káros "fekete" bitumen alapanyagú szigetelő anyagok, membránok felhasználásával szemben ez a megoldás ezeket a "fekete" anyagokat nem tartalmazza, emiatt környezetre nem káros és a bitumennél "fehérebb" megoldás. A Penetron Fehér Kád rendszert az elmúlt 4 évtizedben felhasználták már számos nemzetközi és hazai projektben is.

Főbb előnyök
  • Idő- és költség takarékosság, mivel a vízzáróság (víznyomás elleni vízhatlan szigetelés) biztosítása egyben történik a betonozási folyamattal
  • Ez a szigetelés aktív marad a felület megsérülése esetén is
  • A szerkezet élettartama idejére megmarad az önjavító képesség
  • Ellenőrzötten felhasználható ivóvizes rendszerekhez is.  A nem mérgező Penetron  ivóvízzel érintkező projektekben is használható (rendelkezik az NSF 61 számú Európai Környezetvédelmi Engedéllyel). A Penetron Admix nem tartalmaz illékony szerves összetevőket (VOC), és LEED tanúsítási pontokat igénylő „zöld” projektekben is alkalmazható.
  • Könnyű hozzáférés az esetleges javításoknál
  • Nincs szükség magas fokú ultra sűrű betonhoz a vízzáróság eléréséhez
A Penetron termékekkel a vasbeton szerkezetek primer (Penetron Admix adalékszer), illetve szekunder védelme (Penetron, Penecrete Mortar, Peneplug) is megvalósítható. A pép formájában alkalmazható Penetron olyan különleges kezelőanyag, amely lehetővé teszi a már meglévő betonszerkezetek vízzáróságának elérését. A Penetron Admix anyagot viszont a keverés során adagolják a frissbetonhoz.

Jellemzők:
  • A vízzárás a beton teljes élettartamán keresztül tart, a betonszerkezet vízhatlanná válik (ÉMI TVB)
  • A rendszer a betonszerkezetbe integráltan, annak részévé válik
  • Nem igényel ismételt alkalmazást
  • Ellenáll a magas hidrosztatikai nyomásnak akár a pozitív, akár a negatív oldalon - ideális talajszint alatti alkalmazásokhoz; nem igényel egyéb vízzáró intézkedéseket; véd a talajvízben terjedő szennyeződésektől
  • Védi a betonacélt a korróziótól – nagymértékben ellenáll a vízben terjedő, maró hatású vegyi anyagokkal szemben (pH3-pH11); megállítja az alkáli-szilika reakcióhoz szükséges vízbehatolást; lehetővé teszi a beton lélegzését, a kialakuló pára távozását és teljesen szárazon hagyja a betont
  • Évekkel az első alkalmazás után is növekedő kristályok – a nedvesség megjelenésekor újra aktiválódik; „öngyógyítja”, tömíti a hajszálrepedéseket 0,4 mm-ig és megakadályozza a vízbehatolást, amely további károsodást idézne elő a szerkezetben; az idő során folyamatosan fejlődik
  • Nem tartalmaz sztearátokat, nátriumokat vagy szilikátokat
  • Nem hidrofób termék
  • Nem felülettömörítő termék
  • Segíti a betont a hidratálási folyamatban, katalizátorként szolgál a már a betonban lévő nem hidratált cement részecskék számára
  • Vízcsökkentő, növeli a friss beton bedolgozhatóságát
  • Növeli a megszilárdult beton nyomószilárdságát
  • Nem mérgező, ivóvizes alkalmazásokban is használható
  • A szigetelési funkció a felület sérülése esetén is megmarad
Hagyományos és Penetron Admixos vízhatlanságot biztosító, víznyomás elleni szigetelés ökonómiai összehasonlítása

A hagyományos, vízhatlanságot biztosító, víznyomás elleni szigetelés rétegrendje:
  • visszatöltött föld az épület körül   
  • szigetelést tartó fal (tégla/zsaluelem)   
  • kellősítő vakolat   
  • vízszigetelés (műanyag, bitumenes lemezek, stb)   
  • elválasztó réteg (PE fólia/geotextília)   
  • védendő vasbeton szerkezet
Penetron Admixos vízhatlan betonszerkezet rétegrendje:
(szigetelés költség/m²: < 1.900 Ft/m², 30 cm átmérőjű falvastagságnál)
  • visszatöltött föld az épület körül
  • Penetron Admixos vasbeton szerkezet
A Penetron Admixos betonszerkezet alkalmazásának előnyei: jelentős, azonnali költségcsökkenés; kisebb, a kivitelezésből adódó hibalehetőség; kevesebb karbantartási költség (öngyógyító szerkezet); beton optimalizálás, így újabb árcsökkentési lehetőség; élőmunkaigény csökkenése; kivitelezési idő (és kötbérveszély) jelentős csökkenése.


A Penetron Admix-szal készült “Fehér kád” egy vízhatlan betonszerkezet, amely öngyógyító, repedéstömítő mechanizmussal rendelkezik

A  szerkezet elkészítésénél nagy szerepe van a helyes munkahézag kialakításoknak:
A betonozás folytatása előtt a munkahézagba munkahézag szalagot kell ragasztani és a fal/alaplemez teljes keresztmetszetét a duzzadó szalag mindkét oldalán Penetron péppel kenjük be. Alaplemez-oldalfal csatlakozásánál a duzzadószalag mindkét oldalán a betonozás megkezdése előtt a fal keresztmetszetét Penetron péppel kell lekenni. A kivitelezésből adódó hibákat (darázsfészek, repedések, stb.) a Penetron hibajavítójával (Penetron, Penecrete Mortal) kell kezelni.

 
CHEM-Beton 2000 Kft.
www.penetron.hu


 

 
Testo 885 hőkamera
 

Termográfia - Hőkamerák a gyakorlatban
   

A hőkamerák az elmúlt 20 évben hatalmas fejlődésen estek át. A méréstechnikai alapelv nem változott, de a hőkamerák ma már kompakt kézi műszer formájában is elérhetők. A testo 885 hőkamera megjelenése CamCorder alapra épül, viszont a kijelző mellett már a markolat is 90°-ban elforgatható, biztosítva a rugalmasságot a nehezen megközelíthető helyeken is. A már megszokott joystick-os vezérlés érintőképernyős kezeléssel egészült ki. A hőképek elkészítésében a kiváló minőségű robusztus alumínium tokozású objektív nyújt segítséget. Újdonságként a kézi fókuszálás mellett az autofókusz funkció is elérhető, ezáltal a hőképek elkészítése egyszerűbb, gyorsabb.
   
A detektor felbontása 320x240 pixel, ami az új SuperResolution funkcióval megduplázható. A továbbfejlesztett elektronikának és a kiváló minőségű objektívnek köszönhetően a termikus érzékenységet sikerült <30 mK alá szorítani. Magas hőmérséklettel járó folyamatok vizsgálata egy speciális szűrőlencsével akár +1200°C-ig biztosított. Természetesen a PowerLed-ekkel kiegészített, beépített digitális fényképezőgéppel készült valós képeket automatikusan a hőkép mellé illeszti, megkönnyítve az utólagos dokumentálást.
   
Nehezen megközelíthető, nagy kiterjedésű felületek, több emeletes épületek komplex vizsgálatához új funkció a panorámakép varázsló: a felületről részletenként elkészített hőképeket a szoftver automatikusan összefűzi, így az változatlan részletességgel jelenik meg a panorámaképen. Ipari területeken, kifejezetten a megelőző karbantartási munkálatok megkönnyítésére egyedi megoldás a SiteRecognition, vagyis a mérőhely azonosítás funkció. Az IRSoft számítógépes szoftveren keresztül az időről időre vizsgált mérőhelyek egy adatbázisba rendezhetők és egyedi „vonalkód” jelölésekkel láthatók el. Így a hőkamera automatikus mérőhely felismerő funkciójával azonnal a megadott mérési rutin szerint menthetők a hőképek, megkönnyítve az utólagos rendszerezést és feldolgozást.

Innovatív fejlesztések

A detektor méretétől függ a hőkép pixelszáma, ami minél magasabb, annál részletgazdagabb és könnyebben kiértékelhető kép készíthető. A hőkamera geometrikus felbontása természetesen függ a használt objektívtől és a mért felület távolságától is. A detektor pixelszámának növelése javítja a geometrikus felbontást, így távolabbi objektumok is nagyobb részletességgel vizsgálhatók. A gyakorlatban legelterjedtebb a 160x120 és a 320x240 pixel felbontás. A detektor fizikai méretének növelésével növelhető a felbontás, viszont a Testo legújabb fejlesztésével a felbontás meg is duplázható. A SuperResolution technológia az emberi kéz természetes mozgását kihasználva a kép készítésekor egymásután több hőképet is készít, melyekből egy speciális algoritmus alapján hozza létre a végleges képet. Ezáltal a képminőség egy osztállyal javítható, azaz négyszer több pixel és 40%-al nagyobb geometriai felbontás érhető el, például 160x120 pixelből 320x240, 320x240 pixelből 640x480 pixel lesz. A SuperResolution technológia egy szoftveres frissítéssel aktiválható, így nemcsak az új, hanem a már megvásárolt hőkamerákra is rátölthető.

Az épületek beltéri vizsgálata során sokszor a penészesedés okainak feltérképezése a cél. A penészképződés kialakulása sok tényezőtől függhet: szivárgás esetén a falba került nedvességtől, a felület pH értékétől, a levegő oxigén vagy kémiai anyag tartalmától, de legnagyobb mértékben a levegő hőmérsékletétől, a páratartalmától és a felület hőmérsékletétől. A gyakorlatban legtöbbször a hőhíd, szerkezeti hiba vagy a nem megfelelő szellőztetés a penészképződés fő oka. A Testo hőkamerák legújabb fejlesztésével a problémás felületek még a penész megjelenése előtt feltérképezhetők. A hőkamera a környezeti paraméterek alapján közvetlenül a relatív felületi nedvességet számítja, így azonnal láthatóvá válnak a veszélyeztetett területek. A környezeti hőmérséklet és páratartalom manuális megváltoztatásával szimulálhatóak a kritikus, de még lehetséges szituációk, és vizsgálható a felületi nedvesség. Egyes típusoknál pedig egy rádiófrekvenciás érzékelővel lehetséges az online hőmérséklet és páratartalom mérés, így a nedvességeloszlás kép a tényleges paraméterek alapján vizsgálható.

Épületek termográfiás vizsgálata

A hőkamerával végzett mérés és az elkészített jegyzőkönyv rendkívül sok hasznos információval szolgál a szakemberek számára. Alkalmazási területek:
  • A hőképeket kiértékelve meghatározható az épület teljes felületének hőeloszlása, ami alapja lehet az energetikai számításoknak, a fajlagos hőveszteségi tényező (W/m³K) és a fűtési energia szükséglet meghatározásának;
  • Az épület(rész) hőhídjainak, hőszigetelési hiányosságainak feltérképezése;
  • A gépészeti hibafeltárás és szivárgáskeresés fűtési rendszerekben, valamint a beázási károk vizsgálata külön szakma a termográfia területén.
Az épületek energetikai tanúsításánál tehát egyértelműen a számszerűsített adatok a legfontosabbak, így a hőkamerával végzett méréseknél is figyelni kell a precizitásra és az infra méréstechnika megfelelő alkalmazására. A diagnosztikai vizsgálatoknál viszont nem a számszerűsített hőmérsékleti adatok a mérvadók, hanem a probléma (hőhíd, szigetelés) feltárása, dokumentálása.

 
TESTO (Magyarország) Kft.
www.testo.hu



A nanoméretű vákuumos gömböket tartalmazó festékek hővezető képességéről

A hőszigetelő vékonybevonatok közé sorolhatjuk a ThermoShield „hőpajzs” membránbevonatot is, mely mikroméretű (Ø 10 ÷ 120 μm) kerámiagömbökből épül fel, rétegvastagsága kb. 0,3 mm, és hőszigetelő festékként alkalmazzák az építőiparban, elsősorban épülethomlokzatok hőszigetelő festésére és bevonására. A falszerkezeti modelleken végzett épületenergetikai mérésekből számított névleges hővezetési tényezője: λ= 0,014 W/mK.

Az üreges gömböket magas hőmérsékletű kerámiaolvadékból állítják elő, és lehűlésüket követően a belsejükben viszonylagosan vákuum alakul ki. Ezekben a mikro-méretű vákuumterekben már nem a megszokott módon érvényesülnek a hő terjedésével és vezetésével kapcsolatos törvényszerűségek.

A ThermoShield vékonybevonat hővezetőképességét befolyásoló tényezők:
  1. Külső hősugárzás csökkenése - A kerámiagömbök az IR hősugárzás 85%-át a felületről reflexióval visszatükrözik.
  2. Hővezetés (hőátadás) csökkenése - A gömbök között kicsik az érintkezési felületek. A gömbök tömege kicsi, az összes felület nagy.
  3. Hőáramlás (konvekció) csökkenése - A vákuum térben minimális a gázmolekulák Membrán bevonat ütközése, így jelentéktelen a konvekciós hőáramlás.
  4. A belső tér hősugárzásának csökkenése - A gömbök belső üregének mérete kb. 50 μm, ami közel azonos, mint az infravörös hősugárzás hullámhossza λ = 1μm÷100 μm. A belső kerámiafelület „hőtükörként” működve, a hősugárzás nagy részét visszatükrözi, illetve szétszórja.
 
A kerámiagömb bevonat hőszigetelési mechanizmusa
 

Összeállította: Dr. Orbán József tanszékvezető, főiskolai tanár, építőmérnök, PhD. kandidátus

Czinege és Fiai Kft.
www.thermoshield.hu




 
A History bevonattal kezelt falfelületen nincs, míg a dísztéglán van sókiválás 

 
Thermoshield bevonatok



A ThermoShield History bevonat több mint hőszigetelés, a modern műemlékvédelem hatékony eszköze. Megszünteti a falnedvesség, sókiválás okozta károkat, és helyettesítheti a táblás hőszigetelést.

A ThermoShield History egy bevizsgált és kipróbált festékbevonat, amelyet a műemlékek felújítására fejlesztettek ki. Jellemzője a hosszú élettartam, jó tisztulóképesség, az üzemeltetési költségek jelentős csökkentése.

A History festék egy ellenálló, kültéri védőbevonat, ami minden szokásos alapon jól tapad. A kiszáradás után egy membránszerű struktúra jön létre, amely kb. 50%-ban szilikátos, nanoméretű – belül üres – gömböcskékből, és 50%-ban kapillárisképző, adaptív kötőanyagból áll. A kialakult membrán a falat kíméletesen kiszárítja. Kb. 380 ml/óra/m² víz – vagy ennek kétszerese – transzportálható aktívan, ha egy fal kívül és belül is le van festve. A falszárítás azért fontos, mert a nedvesség jelentősen rontja a fal hőszigetelő képességét. 4% víztartalom 50%-os hőszigetelő-képesség csökkenést eredményez. Ezzel az energetikai számításoknál sem kalkulálunk, a festés után azonban döbbenten tapasztaljuk a jelentős fűtésköltség-csökkenést.   

A bevonatban levő gömbök a festett felületből „kilógnak”, így a „Lótusz-effektushoz” hasonló öntisztuló, hidrofób homlokzatfelület alakul ki. A gömbök 86%-os reflexív hatása miatt a bevonat termikusan csillapítja a felületet, a kötőanyag pedig rugalmas, így megakadályozza a repedések kialakulását. A homlokzatoknak hosszan tartó védelmet biztosít a környezeti hatások, repedések, UV-sugárzás, savas esők és nedvesség ellen. Algák, mohák nem találnak táptalajt a homlokzaton.

A régi építményeknél jellemzően a falak vízzel és sóval terheltek. Erre a leghatékonyabb megoldás a kapilláris szárítás. A History bevonat mikrokapillárisai elősegítik a víz és só szállítást, a sókiválás, felhalmozódás a bevonat miatt nem a vakolatban történik, hanem a felületen. A bevonat sd-értéke száraz környezetben 1.7, nedves környezetben 0,02 között változik! A képen a festett felületen nincs, míg a dísztéglán van sókiválás. 

A műemlékek felújítása azonban nem csak homlokzatfestésből áll. Igen sok problémát vethet fel a belső terek megújítása, falnedvesség, hőhidak, penészedés stb.

Télen – a belső festés hatására – érezzük a hősugarak falról történő visszaverődésének áldásos hatását, miközben csökken a falakon át távozó hőveszteség. A falak belső felületén történő egyenletes hőelosztás javítja a komfortérzetet, nem alakulnak ki a különböző hőmérsékletű levegőrétegek, megszünteti a hőhidakat.

A penészgombák rendkívül igénytelenek, így a penész kialakulását egyedül a felületi nedvesség megléte, vagy hiánya dönti el. Megoldás ThermoVital bevonat alkalmazása, amely olyan tartós, fizikai változást idéz elő, mint a páratartalom-csökkentés, a falak felületi hőmérsékletének megemelése.

A bevonatban lévő gömböcskék a hőenergiát reflektálják, szétoszlatják, miközben önmaguk felmelegszenek és azonos léghőmérséklet mellett, egyenletes – a korábbinál átlagosan 2,5-3°C-kal magasabb - felületi falhőmérsékletet alakítanak ki. A penészmentesítő bevonat alkalmazása igen jelentős „mellékhatással” is rendelkezik: az éves fűtési költséget – a hőreflexiónak, hőkiegyenlítődésnek, köszönhetően – akár 25 %-kal is csökkentheti. Mit mond egy szakértő (Dr. Orbán József PhD. Kandidátus PTE) a ThermoShield termékcsalád hőszigetelő képességéről? A bevonat a hő terjedésének minden fizikai formáját gátolja. (Erről lásd az előző cikket.)

A muzeális épületekhez sokszor tartoznak külső fa felületek, melynek védelméről szintén gondoskodni kell. A ThermoShield Nature hatékonyan véd az ózon, savas esők, UV-sugárzás rongáló hatása ellen. Alga, penész, moha nem tud a bevont felületen megtelepedni.

A ThermoShield ÉME engedély száma A-331/2005. A ThermoShield termékcsalád az energiamegtakarító bevonatok közül egyedül részesült a KIVÉT – Kiváló Építési Termék – díjban.

Anyagszükséglet (két réteg felhordásához): kb. 330 ml/m² sima, kevésbé nedvszívó felületen a 0,25 mm vastagság eléréséhez. A TERC Építési Normagyűjteményben a ThermoShield termékek megtalálhatóak.
 


Czinege és Fiai Kft.
www.thermoshield.hu



Épület átalakítások és felújítások könnyűszerkezetes építőelemekkel


Az utóbbi években megnőtt az igény az épületfelújításra, a homlokzatok utólagos szigetelésére, valamint a tetőterek hasznosítására belső átalakításokkal. A Hoesch Építőelemek Kft. által forgalmazott könnyűszerkezetes építőelemek és azok  két fő termékcsoportja, a lemeztermékek és a szendvicspanelek sokrétűen hasznosíthatók az építőipar ezen területein is. 


1. KÜLSŐ TETŐHÉJALÁSOK CSERÉJE

LEMEZTERMÉKEK
Leggyakoribb a kishullámú trapézlemezek alkalmazása. 0,75 mm vastagság esetén már elkerülhető a lemezek alá javasolt pallóterítés. 3-5° közötti tetőhajlásnál a lemezek lehetőleg keresztirányú illesztés nélkül fektetendők, kizárólag felső övi toldással, az uralkodó szélirányt figyelembe véve.


Az íves lemezek alkalmazása különleges megjelenést biztosít. Megfelelő statikai méretezéssel megtámasztott vagy önhordó ívek, valamint 4 m sugár alatt un. poligon ívek formálhatják a tetőt.
      
SZENDVICSPANELEK
 

PIR hab szigeteléssel: Hoesch Thermodach 75, 95, 115, 135

A külső fegyverzet a HP35 profilú lemeznek felel meg. A termékek 5-9% tetőhajlás esetén keresztirányú toldás nélkül, 9% felett keresztirányú toldással fektethetők. Az illesztés un. habmentes zónával valósítható meg, az átfedés 100-150-200 mm, a lejtéstől és a beépítés helyétől függően. Ez gyári bevágást, ill. un. gyártás közbeni kasírfólia elhelyezést jelent a hab könnyebb eltávolítása érdekében.

Bár a maximális szelementávolságot a statikai számítás határozza meg, a tűzvédelmi határértékek igazolása érdekében ez nem haladhatja meg a 2,00 m-t.
 

Ásványgyapot  maggal: Isorock Integral Dach 95, 115, 135, 155

2. FÖDÉMKIVÁLTÁSOK, BENNMARADÓ ZSALUZATOK

LEMEZTERMÉKEK
Alacsony- és magasbordás trapézlemezek egyaránt alkalmazhatók, a statikai méretezés függvényében.  Nem együttdolgozó szerkezet, 2 ütemben méretezendő: betonozás közbeni és üzemi állapotban. A bennmaradó zsaluzatként történő alkalmazás előnyei: kiváltható a zsaluanyag, megfelelő méretezéssel elkerülhető a betonozás alatti közbenső megtámasztás, egyben esztétikus belső felületet is biztosít.
Különleges fajtája az Additív födém, méretezése együttdolgozó szerkezetként történik.

3. BELSŐ BURKOLAT FELÚJÍTÁS

LEMEZTERMÉKEK
Kishullámú profilok alkalmazása szokásos, akár teljes felületen perforált kivitelben, akusztikus igényeket is kielégítve. A lemezek belső oldalára igény szerint un. antikondenzációs filc bevonat is felhordható, mely magában tartja a nedvességet mindaddig, amíg az természetes úton, átszellőzéssel eltávozik, megelőzve ezzel a keletkezett kondenzvíz lecsepegését.

SZENDVICSPANELEK


Látszó rögzítésű panel  (Hoesch Thermowand)


Rejtett rögzítésű panel (Hoesch Isowand design)


Látszó rögzítésű kőzetgyapot maggal ellátott panel (Hoesch Isorock)

Belső burkolathoz kis szerkezeti vastagságú szendvicspanelekben gondolkodhatunk. Látszó rögzítésnél a legvékonyabb 40 mm, rejtett rögzítés esetén 60 mm, és szintén 60 mm a legvékonyabb kőzetgyapot maggal ellátott panel is.

 


Az Isorock panel „A2” tűzvédelmi osztályba sorolásával az új OTSZ szerint belső tűzgátló falként is felhasználható. Kizárólag beltéri alkalmazásra javasolt a perforált fegyverzetű, kőzetgyapot maggal rendelkező Isorock  Akustik falpanel.
 

 

Az egészségügyi előírások alapján a hűtőkamrák kialakítása az 1176 mm fedési szélességű EMS panelekkel történhet, kizárólag PIR szigetelő habbal. A mennyezetre és a falszerkezetre azonos panelt szállítunk. Az EMS hűtőházi panelekkel tisztaterek is kialakíthatók, melyhez azonban speciális szerelési szaktudás szükséges.

 

4. KÜLSŐ FALBURKOLATOK CSERÉJE

LEMEZTERMÉKEK
Hagyományos falazatú műtárgyak homlokzatfelújításához a hagyományos kishullámú trapézlemez valamint színuszlemez alkalmazása mellett a Hoesch Planeel® Siding  sávos burkolat is megfelelő könnyűszerkezetes burkolat.  Átszellőztetett homlokzatként akár 30 cm vastagságú szigetelés elhelyezése is biztosított.  A háttérszerkezet és a multifunkcionális rendszersín segítségével a homlokzat feszültségmentesen szerelhető, elkerülve a lemezek hőmozgás okozta deformálódását.
                

 
Hoesch Planeel® Siding  sávos burkolat - a rendszersín alkalmazásával a kazettás falszerkezetek is igény szerinti esztétikus, új burkolatot kaphatnak


SZENDVICSPANELEK
A panelek vastagságát a megfelelő statikai méretezés adja meg. Vízszintes fektetésnél a fegyverzetek hőtágulását figyelembe véve célszerű a panelek kéttámaszú kialakítása. A támaszokon való rögzítés takaróprofilokkal fedett, így ilyen esetben el lehet tekinteni a rejtett rögzítésű paneltípusoktól. Függőleges fektetésnél viszont a csavarkép megjelenésének elkerüléséhez a rejtett rögzítésű panel ajánlott.
 

HOESCH Építőelemek Kft.
www.hoesch-bau.hu
 



Könnyűszerkezetes acél megoldások felújításokhoz

Meglévő épületeink felújítására több indok is adódik, esztétikai (legyen szebb az épületünk), műszaki (karbantartás, hibaelhárítás, fejlesztés), funkcionális (változó felhasználás) és gazdasági (ingatlanpiaci) érdekek mindig együttesen kezelendő szempontok, a hangsúlyok persze egyedileg alakulnak konkrét megvalósítások során. Ennek megfelelően a felújítási tevékenység többféle szinten is jelentkezhet. Beszélhetünk egyszerűbb esetekben bizonyos épületszerkezeti elemek cseréjéről (pl. elavult ereszcsatorna vagy tetőfedés helyett újabb, korszerűbb rendszerek elhelyezése), bizonyos szerkezeti részek kiegészítéséről (pl. meglévő falazott szerkezetek utólagos, jobb hőszigetelést nyújtó homlokzat-burkolása) vagy összetettebb műszaki feladatot jelentő, nagyobb léptékű átalakításokról is (pl. beázásoktól szenvedő régi lapostetők felújítása új, nagyobb hajlású tetőszerkezettel és tetőfedéssel, vagy akár komplett új szint ráépítésével létrehozott bővítéssel).

A Lindab bevonatos, tűzi horganyzott acéllemez tetőfedő anyagok választéka a legszélesebb kínálatot nyújtja a felújítani kívánt tetőkre. A lakossági épületeken a Lindab Topline cserepeslemez-termékek minden tetőtípuson a cserép természetes megjelenését ötvözik kis önsúllyal, hosszú élettartammal és könnyű szerelhetőséggel. Az önhordó nagytáblás fedés kiválóan alkalmas meglévő épületek felújítása esetén is – a tetőszerkezet megerősítése, és akár a régi tetőburkolat (pl. pala, zsindely) elbontása nélkül is (1. ábra). Akármilyen egyszerűnek is tűnik egy tetőfedés cseréje, felújítása, nagyon fontos megfelelő tervező és kivitelező szakemberek, cégek megbízása! A Lindab cserepeslemezeknek számos változata áll az építtetők rendelkezésére, mérettől, formától, bevonattól, színtől függően választható ki az épülethez legjobban illeszkedő típus. A tetőfedéshez kiválóan illeszthető a rendszerben kínált Rainline ereszcsatorna-rendszer és további kiegészítő elemek választéka (pl. tetőkibúvó, hóvágók, hófogók, szolár elemek rögzítése, stb.).


 
1. ábra: Tetőfedés felújítása a régi síkpala burkolat bontása nélkül;
2. ábra: Egyszerűbb, sík tetőfelület felújítása SRP Click előkorcolt tetőprofillal
 

Lakó- és középületeken egyaránt esztétikus látványt és magasfokú műszaki biztonságot nyújt a folytonos, szilárd aljzatra készítendő Lindab korcolt síklemezfedés. Az ún. PLX „lágy” acéllemezből helyszíni megmunkálással készített dupla állókorcos fedés összetett, tagolt, akár íves tetőformákon és homlokzaton is alkalmazható. A 2011-ben bevezetett új termék, a „kemény” acéllemezből gyártósoron előállított SRP Click előkorcolt tetőprofil az egyszerűbb, sík tetőfelületeken biztosít a tetszetős megjelenés mellett nagyon gyors és egyszerű kivitelezést is (2. ábra). A meglévő alátámasztó szerkezet megerősítése vagy esetleg teljes cseréje csak alapos szakmai felülvizsgálat alapján dönthető el. 
 


 
3. ábra: Hullámpalával fedett tető felújítása Lindab Coverline trapézlemezzel;
4. ábra: Falszerkezet homlokzati felújítása falkazetta rendszerrel


Elsősorban ipari csarnokok, raktárak, logisztikai épületek elavult tetőfedései helyett kínál nagyon gazdaságos és gyors tetőfelújítási lehetőséget a Lindab Coverline trapézlemezek bő választékú családja, amely profilmagasság és lemezvastagság függvényében jelentős fesztávok áthidalására alkalmas önhordó nagytáblás tetőfedés (3. ábra).   

Meglévő tömör falszerkezetek homlokzati felújítására kínál javított műszaki és esztétikai értéket a Lindab könnyű acél tartóvázszerkezetre szerelt bevonatos acéllemez-termékek teljes választéka (trapéz- vagy szinuszprofilok, tálcás falkazetták). A kiegészítő szálas hőszigeteléssel ellátott, átszellőztetett homlokzatburkolattal jelentősen fokozhatók a falszerkezet hőtechnikai és energetikai jellemzői, az épület külső megjelenését is előnyére változtatva (4. ábra).   
 


 
5-6. ábra LindabRoof rendszer külső/belső képe


Speciális alkalmazást jelent a lapostetők LindabRoof rendszerrel történő felújítása, amelynek keretében egy alacsony hajlású, kéthéjú kiszellőztetett tetőszerkezet kerül megvalósításra (5. ábra). A tartószerkezet és a tetőfedés az előbb említett Lindab acél termékek választékából egyedileg tervezhető, az átalakított, megszépített külső megjelenés mellett a meglévő födémre helyezett kiegészítő hőszigeteléssel együtt jelentősen javítja a hasznos tér épületfizikáját, energetikai mutatóit is (6. ábra). A megoldás egyaránt alkalmazható blokkos vagy paneltechnológiával készült lakóépületek, vázas középületek vagy ipari csarnokok esetén is. 

Van megoldás a palatetők felújítására, akár a meglévő tető megbontása nélkül is, Lindab cserepeslemezes tetővel. A megoldás és termékalkalmazás részletei a lenti hivatkozás alatt tekinthetők meg.

Kotormán István 


Természetes szellőztetés - visszatérés a gyökerekhez

Az épületgépészeti rendszerek bemutatása gyakran kezdődik a „már az ókori rómaiak is…” felvezetéssel. A megfelelő belső légállapot előállítására, az elhasznált levegő cseréjére a ventilátor (légcsavar) „feltalálása” előtt nem is volt más mód, mint a természetes (szabadáramlású, gravitációs) szellőzés, melyet az építés fejlődése során sikerült megfelelő elemekkel (kürtők, szellőztető csatornák) és a nyílászárókkal viszonylag jól megoldani. Az épületgépészet fejlődésével a mesterséges (ventilátoros) szellőzés nagy előrelépést jelentett, különösen a szabályozástechnika fejlesztéseivel kiegészülve. Ma szinte korlátlanok a technikai lehetőségek, így bármilyen belső térben csak pénzkérdés a kívánt légállapot elérése. Az energetikai, üzemeltetési szempontok (nagyon helyes) előtérbe kerülése miatt azonban ismét kezdjük felfedezni a természetes szellőztetés előnyeit.

Az alapelvek röviden:
Ahhoz, hogy a levegőt mozgásra késztessük és az elhasznált levegő helyét - azzal keveredve - a kívánt állapotot biztosító friss levegő vegye át, HAJTÓERŐ szükséges:
  • a belső hőfejlődés (hőforrás) hatására felmelegedett levegő felszáll és megfelelő szerkezetekkel (pl. kürtők, felül elhelyezett nyílászárók, felülvilágítók) a komfort zónából elvezethető, helyére pedig a kívánt helyről (padlócsatorna, alsó nyílászárók, lamellás szellőzők) friss levegő áramlik;
  • a szél hatása hasonló, itt viszont a nyomásviszonyokra kell tekintettel lenni és a nyílásokat ennek megfelelően nyitni és zárni.
A használt levegő kiengedése mellett biztosítani kell a friss levegő bejutását is. A korszerű nyílászáró-technika (motoros nyitású ablakok, lamellás szellőzők, felülvilágítók nyílószárnyai) és szabályozástechnika megteremtették a SZABÁLYOZOTT természetes szellőzések lehetőségét. Ezeknél a rendszereknél a levegő be- és kijutását biztosító nyílászárók motoros mozgatása - a belső légállapot függvényében - a különböző érzékelőktől érkező jelek (belső/külső hőmérséklet, CO és CO2 szint, páratartalom, nyomásviszonyok stb.) alapján az előre beállított jellemzőknek megfelelően AUTOMATIKUSAN történik és így ezek használata semmiben sem különbözik a mesterséges áramoltatású rendszereknél megszokott komfort szinttől.

A természetes szellőztetés előnyei:
  • rendkívül alacsony üzemeltetési költség (energiafelhasználása töredéke a mesterséges szellőztetésének);
  • alacsony karbantartási- és jóval alacsonyabb beruházási költség;
  • friss, természetes légállapot.
Felülvilágítók alkalmazásával további funkciók is biztosítottak: természetes fény (jobb belső fényviszonyok, energiamegtakarítás) valamint a passzív tűzbiztonság szempontjából elengedhetetlen hő- és füstelvezetés.

A természetes szellőztetés sajnos nem alkalmazható minden esetben és főleg nem bármely időjárási viszonyok közepette. Az év nagy részében azonban részben vagy teljesen mellőzhető a mesterséges szellőztetés üzemeltetése és megoldásként rendelkezésünkre áll még az ún. hibrid szellőztetés is, mikor csak a levegő bejuttatása történik ventilátorokkal, az elhasznált levegő pedig természetes úton, segédenergia felhasználása NÉLKÜL távozik.

 
ESSMANN sávfelülvilágítóba épített szellőztető felépítmény, középen felnyíló kupolával

 

Az ESSMANN a hagyományos termékek (felülvilágítók, hő- és füstelvezető rendszerek) mellett úttörő módon, az elsők között kezdett el foglalkozni a természetes szellőztető rendszerek tervezésével, telepítésével. Ez egyrészről a teljes körű termékpalettának köszönhető, hiszen a füstkupolák és sávfelülvilágítók mellett megtalálhatók kínálatunkban a középen felnyíló kupolák, lamellás szellőzők, esőben is szellőztetésre alkalmas tetőfelépítmények, homlokzatba építhető nyílószárnyak valamint a nyitáshoz szükséges nyitómotorok, sőt a szabályozott szellőztetés megvalósításához szükséges programozható vezérlések és érzékelőik is. Vevőinket szaktanácsadással, koncepciótervek kidolgozásával segítjük.

Fejlesztésünk másik fő célja a termékek hőszigetelő képességének javítása. Nyílászáróink már akár 0,7 W/(m²K) U értékkel is elérhetőek. Szintén nagy az előrelépés a termékek külső képének vonatkozásában. Esztétikus formájú lamellás szellőzőink és a Comfort Plus kupolák minden korlátozás nélkül illeszkednek az igényes lakóhelyi, irodai, közintézményi, szállodai, kereskedelmi környezetbe és nem ütnek el az épület homlokzatába beépített többi elemtől.

Cél: alkalmazzunk természetes szellőztetést, ahol lehetséges, mesterséges szellőztetést, ahol szükséges!

Meszléry Celesztin, okl. épületgépész
 

 
ESSMANN Hungária Kft.
www.essmann.hu
www.naturalvent.net



A.B.Clear 6-10 biológiai szennyvíztisztító berendezések

Az A.B.Clear 6-50 biológiai szennyvíztisztítók a kommunális  szennyvíz megtisztítására alkalmas berendezések. A termékcsalád 3 legkisebb tagja, az A.B.Clear 6-8-10-es típus főként családi házak, nyaralók, kisebb üzemek, irodák, panziók, vendéglők, tanyák, lovardák, intézmények esetében elterjedtek, de településrészek, sőt, teljes települések esetében is alkalmazhatók, vagy bárhol, ahol kommunális szennyvíz megtisztítására van szükség.

Az A.B.Clear biológiai szennyvíztisztító berendezések előnyei:
  • A közműves szennyvíztisztítással egyenértékű környezetvédelmi megoldást biztosít. CE tanúsítvánnyal rendelkezik, így engedélyeztetése egyszerű;
  • Nem tartalmaz a környezetre káros anyagot, adalékanyagok nélkül üzemel;
  • A biológiailag tisztított víz újrahasznosításával a vezetékes vízfogyasztás nagymértékben csökkenthető. Esővízgyűjtő rendszerrel kombinálva még nagyobb megtakarítás érhető el;
  • Beruházási, fenntartási, üzemeltetési költsége alacsony;
  • A szennyvíz lebontásakor stabilizált iszap keletkezik, amely egy egyedülálló technológiai újításnak, az automatikus iszapszint-szabályozásnak köszönhetően víztelenített formában, minimális helyigénnyel, könnyen kezelhető formában tárolódik egy, a berendezésben elhelyezett iszapzsákban, majd komposztálást követően növényi tápanyagként hasznosítható, vagy a háztartási hulladékkal együtt elszállítható, ezen kívül a berendezésben kialakuló állandó iszapszintnek köszönhetően a szennyvíztiszító működése még stabilabb;
  • Nincs csatornadíj, szennyvíz-elszállítási költség, környezet-, vagy talajterhelési díj, így a megtérülés gyors, általában 1-2 év;
  • Telepítéséhez nincs szükség nagymértékű földmunkára, daruzásra. Polipropilén alapanyaga könnyű, a környezeti hatásokkal szemben ellenálló, élettartama igen hosszú;
  • Megbízható működés, minimális karbantartási igény jellemzi, szakértelemre, speciális felszerelésre nincs szükség;
  • Szagtalan, csendes működés, hangszigetelésre nincs szükség.
Minősítés, engedélyezés:

Az A.B.Clear 6-50 biológiai szennyvíztisztító berendezések megfelelnek az EN 12566-3:2005+A1:2009 követelményeinek. A CE-minősítéssel rendelkező termékcsalád engedélyezése így európai szinten megoldott.

Az A.B.Clear 6-8-10 berendezések évi kibocsátása 500 m³ alatti, lakossági, saját célú felhasználás esetén a helyi jegyző hatásköre a létesítési engedély kiadása, amit befolyásolhat az adott terület védettsége, a felszín alatti víz érzékenysége és egyéb települési rendeletek.

500 m³ éves kibocsátás felett és/vagy ha az engedélyt nem magánszemély kérvényezi, és/vagy élővízbe kerül a tisztított víz, a berendezés telepítéséhez vízjogi létesítési engedélyt kell kérni a területileg illetékes Környezetvédelmi-, Természetvédelmi-, és Vízügyi Felügyelőségtől. 


 
A stabilizált iszap növényi tápanyagként hasznosítható

 
Főbb méretek (A.B.Clear 6 és 8 típusú berendezések):

Paraméter   A.B.Clear 6 A.B.Clear 8
Napi kapacitás (m³) 0,78 1
Átmérő (mm) 1330 1330
Magasság (mm) 1930 2230
Befolyócső magassága (mm) 1380 1680
Kifolyócső magassága (mm) 1220 1520

Működési alapelv:

A berendezés az ún. teljesoxidációs eleveniszapos szennyvíztisztítás elvén működik. Az összes munkafolyamat egy tartályon belül zajlik, a különálló kamrák más-más tisztítási fázisnak felelnek meg. A bontást mikroorganizmusok végzik. Az első, anaerob kamrában mechanikai szűrő darabolja fel a nyers szennyvíz vízoldható részeit, az oldhatatlan szennyeződéseket pedig felfogja. Ezután a folyadék egy anoxikus téren megy át, majd az aerob, levegőztetett térbe kerül. Itt mikrobuborékos levegőztetőcsövek látják el a berendezésben élő baktériumokat oxigénnel. Az aerob bontást követően a szennyvíz egy utóülepítő térbe kerül, ahol a tiszta víz a kifolyócsövön keresztül kijut a berendezésből, az iszaptartalom pedig leülepszik, és a levegővel működő mamutszivattyúk által részben a folyamat elejére, részben az iszapsűrítő kamrába jut. Az iszap előre beállított időközönként az iszapzsákba kerül, ahol víztelenített formában tárolódik. A tisztított víz közvetlenül elszivárogtatható vagy ciszternában tárolható.

ÖkoTech-Home Kft.
www.emeszto.hu
 




 
GEAX DTC-30 típusú kompakt cölöpfúró berendezés

 
Nagyátmérőjű vb. mikrocölöpök készítése épületek közelében,
vagy épületen belül


A jelenlegi gazdasági helyzetben kevés gyártó engedheti meg, hogy a meglévő termelőkapacitását egy teljesen új egység hozzáépítésével bővítse. Sokkal általánosabb a már meglévő, üzemelő gyártócsarnokok átépítése, felújítása, akár a folyamatos termelés fenntartása mellett. Az ilyen átalakítások a mérnöki találékonyságot is megdolgoztatják, s komoly kihívást jelentenek a szakma jeles képviselői számára is.

De most nézzük, milyen építő- vagy építészmérnöki kérdések merülnek fel az ilyen beruházások kapcsán! Talán az első, ami mindenkinek eszébe jut, vajon milyen többletterheléseket jelentenek majd az új berendezések a régiekhez képest és hol adódnak át ezek a terhek az alaplemezre? Mennyire vannak ezek a lekötési pontok összhangban a régi, már meglévő lekötésekkel? A válasz a legtöbb esetben az, hogy a terhek nagyobbak és a két gép terhelésének átadása között nincs hasonlóság. Tehát az első dolgunk, hogy előszedjük az alapozási terveket, ha még fellelhetőek és megvizsgáljuk a jelenlegi alapozás és az új szerkezet kapcsolatát. Általánosságban elmondható, hogy az esetek nagy részében ezek a berendezések érzékenyek bármilyen süllyedésre, kifejezetten az egyenlőtlen süllyedésekre. A működésük során keletkező elmozdulások akár komolyabb üzemzavarokat is okozhatnak, ami pedig a termelés részleges leállását, ezáltal bevételkiesést okoz.

Tehát célszerű kellő biztossággal és odafigyeléssel megvizsgálni ezeket az eseteket, és ha kell, teljesen új alaptesteket építeni. A pontszerű terhelések esetén célszerű – különösen magas talajvíz esetén – a cölöpalapok kialakítása, de megoszló terheléseknél a cölöpöket lemezalappal kombinálva jelentős süllyedéscsökkentés érhető el. Ebben az esetben viszont sokszor nem elegendő a kisátmérőjű mikrocölöpök alkalmazása, mert azok csak kisebb terheket tudnak elviselni. A dinamikus hatásoknak, rezgéseknek kitett szerkezeteket az alapozási szerkezet tömegének változtatásával, növelésével lehet hatékonyan elhangolni.

Cölöpalapok alkalmazása esetén felvetődik egy másik kérdés is, a kivitelezhetőség. Az utóbbi 10-15 évben igencsak elterjedt CFA cölöpözési módszer, a technológiából adódóan nagy (30t, 50t, de akár 80t súlyú) gépeket is jelenthet, nem beszélve arról, hogy a rendelkezésre álló 4-7 m-es belmagasság sem elegendő.

Az ilyen és ehhez hasonló problémák megoldása céljából a Sycons Kft. 2012-ben beruházott egy GEAX DTC-30 típusú kompakt cölöpfúró berendezésre. A gépet kifejezetten a szűk helyen való munkavégzésre fejlesztették ki. Mindössze 3 m-es munkaszélességet és 4 méteres belmagasságot igényel az akár NA600-as fúrt cölöpök 14 m mélységig történő kivitelezéséhez.  Súlya közel 9 t, ami a gumilánctalpon elosztva nem okoz károkat a meglévő padlószerkezetben.

A technológia főbb lépései:
  • pontra állás;
  • furat készítése (talajvíz alatt zagy, vagy védőcső védelme mellett mélyítjük a furatot);
  • vasszerelés (a teljes vasalás darabokban készül, s a furatban összeállítva kerül leengedésre);
  • betonozás, talajvíz esetén a víz alatti betonozás szabályainak megfelelően.

A teljes művelet cölöpönként 4-6 órát vesz igénybe a helyszíni körülményektől függően. A gépről munka közben készített videó az alábbi oldalon érhető el:

Víztakarékosság a Villeroy & Boch-nál



A mettlach-i (Németország) székhelyű Villeroy & Boch 24 termelőüzemmel rendelkezik Európa 12 országában – köztük hazánkban is -, Mexikóban és Thaiföldön. A termékválaszték három nagy csoportra osztható: fürdőszobai és wellness termékek, asztali kultúra, burkolóanyagok. A 265 éves múltra visszatekintő, 125 országban működő Villeroy & Boch mára Európa és Magyarország egyik meghatározó márkájává vált.

A környezettudatos, modern felhasználó számára fontos, hogy fenntartsuk az egyensúlyt a víz gazdaságos fogyasztása, valamint a tökéletes higiénia iránti igénye között.

A Villeroy & Boch számára ez a terület egyáltalán nem ismeretlen. A környezetvédelem iránt való többoldalú elkötelezettség, és a fenntarthatóságra való törekvés a több mint 260 éves vállalat alapvető értékei, amelyek a 19. század kezdetére visszanyúló hagyományban gyökereznek. Ez nem csupán a gyártási folyamatokra, de a végleges termékekre is érvényes.


Omnia Architectura DirectFlush - az első gyűrű nélküli WC 3/4,5 l-es öblítéssel

Az új Omnia Architectura  WC-vel a Villeroy & Boch ismét bebizonyította erősségét az innovációk terén, ugyanis ez az első olyan gyűrű nélküli WC, amely 3/4,5 literrel öblít, a hagyományos 3/6 literes öblítés helyett.
Az újszerű, középső öblítő elem helyettesíti a hagyományos öblítő gyűrűt, így a teljesen mázolt nyitott gyűrű tisztántartása sokkal egyszerűbbé válik. Elsősorban olyan helyekre ajánljuk az új Omnia Architectura DirectFlush-t, ahol magas fokú higiéniai követelményeknek kell megfelelni úgy, mint kórházak, és nagyobb tömegek által látogatott közösségi helyek. Itt ugyanis meghatározó lehet, hogy a WC teljes belső felületét hogyan lehet tökéletesen tisztántartani. A 37x53 cm-es fali-WC a hagyományos színválaszték mellett kapható a Villeroy & Boch innovatív, az egyszerű tisztítást elősegítő mázfelületével, a Ceramicplus-szal.

 

                 


Omnia GreenGain - a 3,5 literrel öblítő fali-WC

Az Omnia Architectura GreenGain termékével a Villeroy & Boch további jelentős lépéseket tesz nélkülözhetetlen természeti erőforrásunk, a víz megőrzéséért. Az Omnia Architectura GreenGain a Villeroy & Boch első olyan falra szerelhető WC-je, amely öblítésenként csupán 3,5 liter (a korábbiakhoz képest 40 százalékkal kevesebb - egy átlagos WC 3/6 literrel öblít) vizet használ. A WC belsejében és a csatlakozó csőrendszerben kialakított speciális vízelosztó rendszer tökéletes öblítést biztosít jelentősen kevesebb víz felhasználása mellett.

 

 

 

 

 


proDetect - a radar rendszerrel működő víztakarékos piszoár

A proDetect az első radar technológiát felhasználó öblítő rendszer, amellyel a Villeroy & Boch forradalmasítja a piszoárok öblítésének a folyamatát, felismeri a használat végét és önállóan öblít.

A víztakarékosság jegyében lehetőség van a szerkezetet beállítani akár 0,8 literes öblítésre is, szemben a hagyományos piszoárok 2 literes öblítésével.

 

 

 

 

 



A gyártó honlapján további információk találhatók, illetve videón is megtekinthető az Omnia Architectura DirectFlush, az Omnia GreenGain és a proDetect működése.

Villeroy & Boch Magyarország Kft.
www.villeroy-boch.com




 
Melina víztakarékos szaniter család


Alföldi – Melina, víztakarékosság gombnyomásra


Az Alföldi, hazánk vezető szaniter kerámia márkája tovább bővítette a termékválasztékát egy víztakarékos szaniter családdal, és egy hozzá illeszkedő kádcsaláddal.

A szanitergyártók az egyre különlegesebb formák kifejlesztése mellett ma már egyre inkább törekednek a napi használatot és tisztítást egyszerűbbé tevő, és a vízhasználatot mérséklő megoldások kialakítására.

Az Alföldinél arra törekszünk mi is, hogy az új formák mellett egyre nagyobb hangsúlyt fektessünk a víztakarékos technológiák kifejlesztésére, amelynek most ékes bizonyítéka az új szaniter családunk, a Melina.

Ön tervezte!

Mielőtt megterveztük a Melina szaniter családot, elvégeztünk egy felmérést arról, hogy milyen az ideális fürdőszoba – a vásárlók szerint. A teszt eredménye szó szerint kézzelfogható: a Melina minden darabja hűen követi a használója igényeit: a mosdó felülete egységes, és ezért könnyen tisztítható; a csaptelep mellett egy sima felületet alakítottunk ki, amin kényelmesen elfér a szappanadagoló; a WC nyomógombja kiemelkedik a felületből, hogy a gyerekek is könnyen megtalálják. A Melina fürdőszobában úgy érezheti magát, mintha azt önmagának tervezte volna.

Víztakarékosság gombnyomásra

Elkötelezetten támogatunk minden olyan megoldást, amellyel a vásárlóink környezettudatosabbá tehetik a hétköznapjaikat. A hagyományos tartályokkal szemben, melyek 3/6 liter vízzel öblítenek, a Melina monoblokk WC-k mindössze 3, illetve 4,5 liter vizet használnak fel (megfelelő vízhálózat esetén*) az öblítéshez, így takarékoskodva az egyre értékesebbé váló vízzel. Ez azt jelenti, hogy minden teljes öblítés alkalmával megspórolhatunk 1,5 liter vizet, ami egy üveg ásványvíznek felel meg.

A Melina választéka a „hagyományos” termékek mellett néhány a kategóriájában különleges darabbal is rendelkezik, így egy 70 cm-es mosdóval és egy fali monoblokk WC-vel.

Easyplus

A Melina család szinte valamennyi tagja elérhető Easyplus mázfelülettel is. Az Easyplus egy speciális fejlesztésű mázfelület a szanitertermékeinken. Az Easyplus sima, tömör és karcmentes felületet képez a szanitereken, amely tartósan ellenáll a háztartásokban használatos savakkal és lúgokkal szemben. Az Easyplus a könnyű tisztíthatósága révén hozzájárul a környezetbarát háztartáshoz, mivel a szennyeződést taszító felület szinte teljesen feleslegessé teszi a környezetet terhelő tisztítószerek használatát.

A kádcsalád

A Melina fürdőszobát az új kádcsalád teszi teljessé. Az akrilból készült kádak könnyűek, felületük fényes, kemény és tartósan karcmentes marad, ugyanakkor tapintásuk kellemes és meleg érzetet kelt. Az Alföldi egyenes kádjainál alkalmazott Metalrim technológia segítségével a kádak peremét egy különleges fém erősítés teszi merevebbé.

 
 
1-2. kép: A család különleges darabja egy szabadon álló kád 180 x 80 cm-es méretben;
3. kép: Sarokkád


10 év garancia

Az Alföldinél fontosnak tartjuk, hogy a vásárlóink hosszú távon élvezhessék a tőlünk megszokott és a legszigorúbb nemzetközi szabványoknak is megfelelő minőséget. Ezért a Melina szaniterekre és a kádakra is 10 év garanciát vállalunk.

*A 4,5 l-es öblítés feltételeiről a weboldalunkról is elérhető „Szerelési útmutató” ad tájékoztatást.
 


Villeroy & Boch Magyarország Kft.
www.alfoldi.hu



KLUDI víz- és energiatakarékos csaptelepek;
falsík alatti szerelvények

Napjainkban a víz- és energiatakarékosság már nem csak szlogen, hanem egyre gyakrabban felmerülő igény a mindennapokban. Ennek jegyében született meg a KLUDI BALANCE család szenzoros mosdócsaptelepe. Ez a nem újkeletű műszaki megoldás arra szolgál, hogy a felhasználói szokások megváltoztatása nélkül, mintegy a felhasználó helyett takarékoskodva, a csaptelep csak és kizárólag a feltétlenül szükséges mennyiségű vizet használja fel az üzemeltetés során. Lényege, hogy csupán akkor történik vízfogyasztás és energiafelhasználás – gondolunk itt a melegvíz előállításához szükséges energiára –, ha kezünket az érzékelési zónába helyezzük. Az állandó vízmennyiség, valamint az igény szerint beállítható vízhőfok maximális hatékonyságot biztosít. A KLUDI az elsők között öntötte ezt a technikai tartalmat olyan formába, mely design igényeket is kielégít, ezzel téve lehetővé, hogy a termék ne csak közintézményekben, de háztartásokban is szerephez jusson. A széria megalkotásakor a KLUDI szem előtt tartotta a lehetséges felhasználási módok széles skáláját, így a KLUDI BALANCE elektronikus csaptelep kiviteltől függően üzemeltethető elemről vagy hálózatról. Az elemes kivitel előnye, hogy már meglévő mosdóknál is felhasználható, mivel nincs szükség áramvételi lehetőség kiépítésére. A hálózatról üzemelő kivitel esetében épületfelügyeleti rendszerhez is csatlakoztatható a termék. Mindkét változatban megtalálható a normál vízellátási, nyílt rendszerű vízmelegítőhöz kapcsolódó, valamint a kevertvizes rendszerhez illeszkedő csaptelep.


A már évtizedek óta alkalmazott, falsík alatti szerelési mód jelentős fejlődésen ment keresztül. Míg korábban a csaptest került beépítésre a falba, addig a legújabb fejlesztéseknek köszönhetően ma már nagyobb szabadságot biztosító, a KLUDI kínálatában FLEXX.BOXX (r.sz.: 88011) névre hallgató, vízmentes elasztomer köpenybe integrált alaptest került kialakításra. Ez az egység az előlap megbontása nélkül felszerelhető. A talpán lévő furatokon keresztül a falhoz kell rögzíteni. A helyes beépítést a merevítő hengeren lévő bakokra helyezett vízszintezővel lehet ellenőrizni. A tömör zárású gumiköpeny megakadályozza a fal átnedvesedését, egyben hatékony zaj- és rezgéscsillapítóként is működik. A csöveket a fedőlapon található jelöléseknek megfelelően kell csatlakoztatni az alaptest ¾”-os csonkjaihoz. Az alapegység ebben az állapotában 16 bar nyomással terhelhető, és a szerelvényezésig akár hónapokra is magára hagyható. A rendszer átöblítése és fertőtlenítése az előlapon található ½”-os csonkok összekötésével egyszerűen elvégezhető. A FLEXX.BOXX alaptesthez csatlakozó második szett tartalmazza a működtetéshez szükséges funkcionális elemeket, valamint a fürdőszoba stílusához illeszkedő takarólapot és a kezelőszerveket. A KLUDI kínálatában megtalálható termosztátos illetve egykaros változat, melyek zuhany, illetve, kád/zuhany funkcióval is elérhetőek. A készre szerelés a kupakok és az előlap eltávolításával kezdődik. Négy csavar megoldásával kivehető az öblítőcsövekben végződő, üvegszál-erősítésű alkatrész, s a csavarokkal ennek helyére rögzítjük a funkcionális elemet. Ezután már csak a krómozott takarólapot és a kezelőszerveket kell a helyükre rögzíteni. Mivel a falba szerelt alaptest valamennyi KLUDI falon kívüli készlettel kompatibilis, így az átszerelés az elemes rendszernek köszönhetően néhány perc alatt – minden változatban – elvégezhető. Bonyolultabb - fej-, kézi- és oldalzuhanyokból álló - rendszer kialakításához akár hatféle szerelvényre is szükség lehet, ezért ezek összeválogatása nem egyszerű feladat. A KLUDI „Falon belüli megoldások” című segédlete a különböző csapcsaládok elemeivel kialakítható rendszerek variációira vonultat fel konkrét példákat. A kiadvány a megfelelő szerelvények kiválasztásához nyújt segítséget a tervezőknek és szerelőknek. A KLUDI minden kiadványa elérhető elektronikus formában a gyártó magyar honlapján.


KLUDI SZERELVÉNYEK Kft.
www.kludi.hu
 



Zuhanykabin, vagy inkább fürdőkád?

Új fürdőszoba tervezésekor, vagy a meglévő felújításakor számos szempontot kell mérlegelnünk, figyelembe véve az ergonómiát, használhatóságot és praktikumot. Csak néhány ezek közül:
  • Hányan fogják használni a fürdőszobát? Mekkora a számukra szükséges terület, a rakodófelületek mennyisége és milyen berendezési tárgyakat kell választani ahhoz, hogy a fürdő mindenki számára a legmegfelelőbb legyen?
  • Gyors, frissítő zuhanyozás az igény, vagy inkább a hosszas relaxálás a kádban, esetleg mindkettő? Kis kád + kis zuhanysarok, vagy egy önálló, nagy fürdőkád? A praktikus formák, a RAVAK kádak többségének belső tere és a kádparavánok lehetővé teszik, hogy a kád zuhanykabinként is működjön;
  • A fürdőszobában helyezzük el a mosógépet, vagy inkább egy másik helyiségben, megnövelve így a fürdőszoba területét?
  • Legyen a fürdő és a WC egyben, vagy inkább két külön helyiségben?
Hogyan válasszunk kádat?

A választás nagymértékben függ a rendelkezésre álló hely méretétől, de mielőtt döntünk, fontoljuk meg azt is, hogy a kád jelentősen befolyásolja a fürdőszoba látványát:


Sok gyártó kínál szép kádakat, de a RAVAK kádaknak hozzáadott értékük van. A széles kínálatban a sarokkádak és a szögletes kádak egyaránt megtalálhatók:

A szögletes kád a fürdőszobák többségének elengedhetetlen kelléke. Elsőrendű előnye a helytakarékosság és a hatékony helykihasználás. Mindemellett a szögletes forma egyszerűségéből is ki lehet alakítani gyönyörű formákat. Méretben (120-190 cm hosszmérettel), formai kialakításban, felszereltségben a kínálat szerteágazó.

Az aszimmetrikus sarokkádak különböző méreteiknek köszönhetően kicsi és nagyobb fürdőszobákba egyaránt beszerelhetőek. Helytakarékosságuk kisebb fürdőszobákban különösen előnyös. Az átlós irányú fürdőtér kényelmes fürdést biztosít. Gyermekes családok előnyben részesítik a rakodófelületekkel ellátott, a víz kifröccsenése ellen kádparavánnal is felszerelt aszimmetrikus sarokkádakat (Rosa I-II). A RAVAK az egészen kisméretű fürdőszobákba is kínál minőségi aszimmetrikus kád megoldásokat: BeHappy, Avocado koncepció, Rosa 95 kád.

A szimmetrikus sarokkádak nagyobb fürdőszobákba illenek. Minden fürdőszobában dominálnak, jellemzőjük a nagy belső tér, ami lehetővé teszi a fürdést és pihenést egyszerre két fő részére is. Kiegészíthetők fejtámlával és kapaszkodóval is, némelyikhez kádparaván is rendelhető. A páros fürdéshez tökéletes a LoveStory II, a Gentiana, a NewDay. A legnagyobb kényelmet biztosan a You szolgáltatja!

A fürdőszoba harmóniájának megteremtését segíti, hogy némely kádunk ún. „Koncepció” része, ami azt jelenti, hogy egységes arculatot képvisel a kád, a mosdó, a bútor, de akár a csaptelep is. A kádak típustól függően, igény esetén felszerelhetők kádparavánnal, ergonomikus elő- és oldallappal illetve praktikus kiegészítőkkel (könyöklő, fejtámla, kapaszkodó). Egyes kádak különlegessé tehetők a külön termékként megvásárolható egyedülálló H2O Color színterápiával.

A kád minőségét a felhasznált anyagok, a megmunkálás határozza meg. A RAVAK az öntött akril praktikus és esztétikai előnyeit kínálja. A kész termék formatartó, nem hajlik meg, nem repedezik. A végleges merevség elérése érdekében a műanyag kádakat üvegszállal (LA) vagy poliuretán habbal (PU Plus) merevítik. A PU Plus kád kiváló hő- és hangszigetelő tulajdonságának köszönhetően különösen alkalmas hidromasszázs rendszer beszerelésére. Kádjainkat Siemens, Cannon Shelly, Armour, Kawasaki és Geiss gyártósorokon készítjük, ezért tudunk felelősségteljesen 10 év jótállást nyújtani.

Hogyan válasszunk zuhanykabint?

Van, aki inkább a zuhanykabint részesíti előnyben, a klasszikus fürdőzés helyett. Ez esetben választhatunk a négyzet, téglalap vagy negyedköríves alapú kabinok közül 75×75 - 90×120 cm-ig, vagy zuhanyajtót fix oldalfallal, 100×200 cm-ig. A RAVAK hét termékcsaládjában számtalan méret, forma, nyílásirány, szín és betétlemez áll rendelkezésre.


 
A könnyített design kedvelőinek itt a keret nélküli kabin,
biztonsági üveg zsanérokkal, pántokkal

 


 
Baloldalon: Trendi kinézetet, tartós használhatóságot biztosít a függőleges belső profilokat nélkülöző konstrukció is; Jobboldalon:  Leggyakoribb a keretes zuhanykabin, az üveglapok keretekben rögzülnek. Praktikus kiegészítője a mélyülőkés zuhanytálca, de az öntött műmárvány zuhanytálca vagy zuhanylefolyó is.
 
 

 
Manapság a legnépszerűbbek azok a kabinok, ahol az ajtó ’tüskéken’ fordul
- takarításkor tökéletesen hozzáférhető


Ha a sztenderdtől eltérő fürdőszobába nem fér be a gyári méret, mód van egyedi méretű zuhanykabinok, zuhanyajtók kialakítására is. Az árajánlatkérést segíti az egyedi.ravak.hu oldalon található online egyedi konfigurátor. A program lehetővé teszi a kiválasztott modell megtervezését az alak-, a méret-, a profil- vagy a zsanér kivitele alapján. Munkatársaink segítséget nyújtanak a speciálisabb igények – tetőtéri kialakítás, akadálymentes belépés - megoldásához is.
 


RAVAK Hungary Kft.
www.ravak.hu
 


 

KONE felvonók

A KONE egyike a világ vezető felvonókat és mozgólépcsőket forgalmazó vállalatainak. Partnerei számára az iparág vezető felvonó-, és mozgólépcső/mozgójárda megoldásait szállítja. A tervezés, és a beépítés mellett karbantartási/modernizációs csomagokat nyújt, mely lehetővé teszi a költséghatékony és megbízható üzemeltetést.

A KONE mindig is elismerésnek örvendett az általa alkalmazott forradalmian új környezet-hatékony technológia miatt. A világon elsőként a KONE 1996-ban jelentkezett gépház nélküli felvonóval, a MonoSpace-el. Azóta globálisan annyi energiát takarított meg, amennyivel 2000 x körbe lehet autózni a Földet. Megújult felvonómegoldása a korábbi vezető iparági változattól is előnyösebb, további 35%-kal csökkentett energiafogyasztási mutatókkal rendelkezik.


3 ok, amiért érdemes a KONE-t választani:

1. Kategóriáján belül a legjobb környezet-hatékonysággal rendelkezik

KONE EcoDisc® hajtómű
A teljesen megújult KONE EcoDisc® hajtásegység és a nagy hatékonyságú vezérlőrendszer még magasabb szintű energiahatékonyságot eredményez, mint valaha. Elősegítve ezzel az üzemeltetési költségek, illetve az épület környezeti lábnyomának csökkentését.

Környezet-hatékony regeneratív hajtás
A legújabb regeneratív hajtás-fejlesztés képes újrahasznosítani az energiát azonnali újrafelhasználás céljából, 35%-kal csökkentve ezáltal az energiafogyasztás mértékét. A teljes energia nyereség egy 8 személyes KONE Monospace®  felvonónál kb. 20%.

Hosszú élettartamú LED világítás
A LED világítás nem csupán 80%-kal hatékonyabb, mint a halogénizzós alkalmazások, de 10x hosszabb élettartammal is rendelkezik.

Továbbfejlesztett készenléti megoldások
Álló felvonó esetében a hajtás, a világítás, a szellőztetés és a riasztás stand-by üzemmódba kapcsol. A továbbfejlesztett készenléti megoldások jelentős megtakarítást jelenthetnek lakóépületeknek, különösen kis-és közepes forgalmú felvonók esetében.

2. Az iparágon belül a legmagasabb szintű utazási komfort

A megújult KONE Monospace® minden részletét úgy dolgozták ki, hogy hozzáadott értékkel járuljon hozzá az épülethez, és a lehető legmagasabb szintű kényelmet, biztonságot és komfortot nyújtsa. A minőséget az átadást megelőző, utazási kényelemre irányuló tesztelés garantálja, mely a KONE egyedülálló szolgáltatása.
  • Megújult szerkezet és fékezőrendszer
Az új, rendkívül megbízható motorszabályzó rendszer egyenletes gyorsulásával és fékezésével színvonalas utazási kényelmet, és pontos szintbeli illeszkedést biztosít a célállomáson. Az új fékezés- tesztelő funkció naponta automatikusan ellenőrzi a fékek állapotát, tovább fokozva ezzel a biztonságot.
  • Minimális rezgést és zajmentességet biztosító megújított emelőrendszer
A centralizált kis súrlódási együtthatóval rendelkező emelőrendszer csökkenti a zaj- és rezgésszintet, illetve az épület egyéb területeire kifejtett zajhatást.
  • Továbbfejlesztett fülkeszerkezet a fokozott utazási kényelem érdekében
A megújult felvonófülke szilárd szerkezete és zajszigetelése komfortos és kényelmes utazást biztosít. Az új, alacsony zajhatást eredményező és szigeteléssel rendelkező vezetőelemek gondoskodnak a csökkentett szintről.


3. Díjnyertes kreatív tervezési koncepció, melynek segítségével
az épületek egyedivé tehetők

A KONE díjnyertes tervezői csapata által kialakított, funkcionális és vizuális szempontból is kiváló alternatívák széles választéka megkönnyíti a fülkekivitel kiválasztását. Az iparágon belül a legrugalmasabb és legváltozatosabb kreatív tervezési kínálat biztosított. A több mint száz innovatív alapanyagot és kiegészítőt tartalmazó kínálat, és a legújabb világítási megoldások milliónyi kombinációt tesznek lehetővé.


 

KONE Felvonó Kft.
www.kone.hu
 



RECORD automata ajtók

Az automata ajtók beépítésére legtöbb esetben menekülési útvonali-, füstelvezetési-, speciális biztonsági-, vagy beléptetési igények esetén kerül sor. Alkalmazásuk sokszor kifizetődőbb a speciális felszereltségű kézi megoldásoknál. Használhatóak kis- és nagy forgalmú bejáratként, belső tereket elválasztó átjárókban, kórházakban folyosói elválasztó- és műtőajtókhoz, hűtőterekhez – és még számos olyan helyen, ahol problémás az ajtók kézi használata, az elegancia, vagy éppen a higiénia lényeges szempont, vagy bármiért kiemelt jelentőséggel bír, hogy az ajtók – az emberek áthaladása után – mindenképpen visszazáródjanak.

 
A RECORD automata ajtók elegáns megjelenést biztosítanak az épületnek


Nyitásmódok a RECORD zsargonjában szereplő jelölésekkel:
 

  • Hagyományos tolóajtók/teleszkópos tolóajtók – STA/TSA: Egy- és két irányba mozgó, 2 vagy 4 szárnyú, rendkívül csendes, megbízható tolóajtók. A hagyományos ajtók maximális nyitásszélessége 3000mm, a teleszkóposoké 4000 mm.
  • Harmonika ajtó – FTA: folyosókra, vagy kétszárnyú automata nyitó automatikák alternatívájaként, illetve akár szegmens ívbe is helyezhető. Minimális helyigényű, speciális mozgató mechanizmusának köszönhetően extrém nagy teherbírású automata ajtó. Maximális mérete 2000x2500mm.
  • Íves-, félköríves-, körajtók RST, BST, IBST ABST: kiemelkedően elegáns megjelenést kölcsönöznek az épületnek. Minden pozitívummal rendelkeznek, mellyel a hagyományos tolóajtó, maximális nyitási szélesség 3000mm.
  • Szögben záródó tolóajtók – PST: speciális, 90-270º-os szöget bezáró kialakítási lehetőségükkel akár az épületek sarkaira is elhelyezhetők, egy(!) automatikával. Kis méretben felettébb praktikus, nagy méretben lenyűgöző megjelenésűek.
  • Ajtónyitó automatika – DFA: hagyományos felnyíló ajtókra (akár tűzgátlóra is) szerelhető nyitó automatika, 600-1400mm széles, akár 600kg(!) súlyú ajtószárnyaknál. Hang- és olaj(!) nélkül működik, van csúszó sínes- (automatika a nyitási oldalon) és toló karos megoldása. A DFA INVERS típus menekülési útvonalakra is használható. Az elektromosság megszűnésekor, vagy tűzjelre a Full Power (FP) típus becsuk és úgy marad, míg az Invers (IN) kinyit és úgy marad.
  • Biztonsági ajtók: speciális profilrendszerű és üvegszerkezetű hagyományos tolóajtók. A behatolni készülők dolgát a profilrendszerbe épített függőleges rúdzárak nehezítik meg. Padlósínnel és „B” fokozatú biztonsági üveggel szinte áthatolhatatlanok. Méreteik az STA típussal megegyezők.
  • Füstgátló automata ajtók: speciális, kicsit robosztusabb szerkezetek. Erősebb profilrendszerük, megnövelt biztonsági fokú dupla motoros automatikájuk és speciális, alul-felül gumizárást nyújtó kialakításuk miatt tudják útját állni a füstnek. Maximális méretük 2000 x 2500mm.
  • Blue Motion technika: a RECORD vadonatúj profilrendszere már hőhídmentes, amely az energiamegtakarítás 7-8%-áért felel. a maradék 83-85% a speciális, láthatatlan - motoros záródású gumi- és speciális automata küszöbös – kialakításnak köszönhető.  Így a füstgátló ajtóhoz hasonlóan, de kedvezőbb áron képes biztosítani az ajtó zárt állapotában a maximális hőszigetelést és légzárást, mely értékei már erősen megközelítik a körülötte lévő portálszerkezetét! E technológia miatt 90-93%-os légzárás biztosítható, mely az automata szerkezeteknél eddig ismeretlen és kivitelezhetetlen fogalom volt.
Rögzítés, beépítés
A minőségi automata szerkezetek általában önhordók. A beépítésnél  a legfontosabb az ajtó mozgató automatikájának rögzítése. Ha az automatika nyílás fölé kerül, úgy e falszerkezet viseli az automatika- és az ajtólapok súlyát. Egy átlagos méretű, 1500x2100mm ajtó megtartásához egy vastagabb gipszkarton szerkezet is elég. Ennél nagyobb ajtóknál vagy dupla kartonszerkezet, vagy komolyabb teherbírású falazat szükséges. A harmonika ajtónál – a tolóajtótól eltérően – annak függőleges profiljai viselik a terhet, így e típusnál még a falszerkezet minősége sem igazán lényeges. Ha nyílásba építjük az ajtót, az automatika magassága még levonódik a nyíláséból (típustól függően 108-150-200mm, harmonika esetén 180mm). Ebben az esetben a teherhordás az automatika jobb és bal oldalán, a nyílás belsejében valósul meg.

Beépítés szempontjából kiemelt fontosságú, hogy a padló a teljes mozgási szélességben sík legyen és – amennyiben az ajtólapok fal elé csúsznak el – a falszerkezeten ne legyen semmilyen kiálló elem.

Vezérlési lehetőségek: Az ajtók energiaellátás szempontjából egyformák. 230V váltóáram szükséges működtetésükhöz, általában 2-2,5A lomha biztosítékok használata mellett.

Egy modern, jól használható, gazdaságosan üzemeltethető épület ma már elképzelhetetlen az alacsony fenntartási költségű és rendkívül hosszú élettartamú automata nyílászárók nélkül. A RECORD Kft. mind az előkészítéskor, mind az utánkövetés ideje alatt nagyfokú rugalmassággal,  szakmai tanácsadással segíti a tervezők, kivitelezők munkáját.

 
 

RECORD AJTÓ Kft.
www.record.hu
 



SECURIDEV zárrendszerek

A SECURIDEV Group Európa egyik legnagyobb zárgyártó csoportja. Ebbe a csoportba tartozik az EURO-ELZETT Kft. is. A 2010-ben létrejött a SECURIDEV Magyarország Kft. hivatása a SECURIDEV cégcsoport külföldi cégeinek képviselete, és azok termékeinek forgalmazása Magyarországon. Az EURO-ELZETT Kft. zárkínálatát cégünk a következőkkel egészíti ki minden vevői igényt lefedő, teljes zárcsaláddá:
  • CR Serrature magas biztonságú zárak páncélajtókhoz, egyéb magas biztonságú ajtókhoz
  • Titan és Metalplast DIN zárak, kilincsek, veretek, pántok
  • Métalux portálzárak, fém-, üvegajtókhoz szükséges zárak, kiegészítők
  • Picard magas biztonsági fokozatú több ponton záró zárrendszerek
  • Ronis fa- és fémbútor zárak, egyéb speciális zárak, vasalatok
  • Titan és Dom hengerzárbetétek, főkulcsos rendszerek és épület zárak
Hengerzárbetétek

A Securidev Magyarország Kft. két európai hengerzárbetéteket és lakatokat gyártó céget képvisel Magyarországon:  a német Dom és a szlovén Titan cégeket.
A német DOM magas biztonságú mechanikus és elektronikus cilindereket gyárt és forgalmaz.


 
DOM cilinder termékek

A szlovén TITAN termékpalettája a legegyszerűbb három csapos zárbetétektől a prémium kategóriás vízszintes kulcsállású biztonsági zárbetétekig több megoldást kínál. Az extra rövid 22/22mm-es zárbetétek kapukhoz jelenthetnek esztétikus megoldást, míg a vastag hőszigetelő ajtólapokba extra hosszú 40/70mm-es, 50/60mm-es, vagy hasonló méretű aszimmetrikus hengerzárbetéteket is tartunk készleten.


TITAN cilinder termékek

Főkulcsos rendszerek

Az EURO-ELZETT Kft. több évtizede forgalmaz főkulcsos rendszereket, és több, mint tíz évvel ezelőtt kezdte meg a saját gyártású főkulcsos rendszerek forgalmazását. 2010-es megalakulása óta a SECURIDEV Magyarország Kft. látja el az EURO-ELZETT Kft. által értékesített főkulcsos rendszerek karbantartási munkáit, bővítéseit, pótlásait. Jelenleg elsősorban TITAN és DOM típusú cilinderekből tervezünk új rendszereket, melyek mind rendelkeznek érvényes MABISZ ajánlással. Ezeken kívül Dény, Fontaine, Dynaxys és Picard cilindereket tudunk kínálni.

A TITAN normál kategóriás zárbetéteit is rendszerbe tudjuk programozni. Ezt a megoldást azoknak ajánljuk, akik számára elsősorban a cilinderbetétek beléptetést szabályozó funkciója a fontos, nem pedig a betörési kísérletek elleni védelme.

Pánikzárak

A francia MÉTALUX által gyártott AFORA rászegező pánikzárak fehér, szürke és fekete színekben, egy, kettő, vagy három pontos kivitelben, egyszárnyú és kétszárnyú ajtókhoz egyaránt rendelhetők. Az alap kivitelek maximum 2400 mm magas és 932 mm széles ajtószárnyakhoz készülnek, de mód van ettől eltérő igények kiszolgálására is. Az AFORA pánikzár rendelkezik a pánikzárakra vonatkozó minősítésekkel, így menekülő ajtókra és vészkijáratokra előírás szerint alkalmazható.

MÉTALUX AFORA rászegező pánikzár

Magas biztonságú zárak
Páncélajtókhoz, egyéb magas biztonságú ajtókhoz az olasz CR magas biztonságú zárait forgalmazzuk. A CR termékei között többpontos bevéső-, és rácsavarozható zárak, zárrendszerek szerepelnek.

Cégünk szakmai tanácsadást, műszaki segítségnyújtást és szervizt biztosít megrendelői számára. 


SECURIDEV Magyarország Kft.
www.securidev.hu



 

Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások