2025-től kiemelt alkalmakon a látogatók is megcsodálhatják a veszprémi Érseki Palota 250 éves kápolnáját, ahová a most zajló restaurálásig csak kevesen nyertek bebocsátást. Az apró kápolna lenyűgöző alkotásokat rejt: Közép-Európa egyik kiemelkedő barokk festője, Johann Ignaz Cimbal mennyezetképén, a ragyogó fényben felfedezhetjük az Atya gondolataként megjelenő kisded Jézust is.
2024. november 26-án kedden, a hagyománynak megfelelően a BME Dísztermében került sor a 14. Épületszerkezeti konferenciára. Az idei tematika Finta József életműve köré szerveződött: az idén januárban elhunyt építészre pályatársai, munkatársai emlékeztek, míg az épszerkes előadások egy-egy kapcsolódó témát mutattak be, például a téglaépítést, illetve az üvegszerkezeteket.
Ebben a nyolcrészesre tervezett sorozatban különböző kelet-európai, ill. közel-keleti országokba (Grúzia, Törökország, Jordánia) invitálom a kedves Olvasót, hogy szubjektív válogatásomban bemutathassam a földrészeken található kedvenc épületeimet és városaimat.
Mesterszintű közös képzés alapításával erősítené a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) a 2016 óta az építész és építőművész területen fennálló kapcsolatát a Beihai University of Art and Design (BUAD) egyetemmel.
Antony Gibbon építész szokatlan formájú, gömb alakú „bogyófaházakat” tervezett, melyek a fákra függesztve a lombkoronák között lógnak, maximálisan beleolvadva a természeti környezetbe.
Idei utolsó számunkban az elmúlt időben épült sportlétesítményeket mutatunk be, valamint az idei, XIV. Épületszerkezeti Konferenciára készült szakcikkeket.
Az új vízi városrész, a Mareterra mérföldkő Monaco városi terjeszkedésében, amely cölöpökre épült luxus rezidenciákat, nyilvános parkokat, tengerparti sétányt, kikötőt és üzletközpontokat foglal magában.
A december 5-i díjátadón Eltér István a zsűri tagjaként derűsen megjegyezte, hogy ez az az ügy, amit mindig csak dicsérni szoktak, sosem támadnak, és amit szakmai elvek mentén, politikafüggetlenül mindenki támogat. Pedig vannak kérdések.
2020 óta 2024 lehet a legnehezebb év az európai építési piac számára, de az Euroconstruct előrejelzése szerint, melyet a 98. Konferencián mutattak be, jövőre pozitív fordulat jöhet. A konferenciát a Cresme, az Euroconstruct olasz tagintézete rendezte Milánóban, december 3-án.
Mennyire tartós, mennyire „barátságos”? Ahogy a ruha az embernél, úgy az építészetben is fontos az anyaghasználat, aminek a tervezői gondolaton túl a funkcióhoz és a formához kell igazodnia. A témáról Jánosi Jánossal építészt kérdeztem.
Öt évvel a tűzvész után december 8-tól újra látogatható Európa egyik legszebb katedrálisa, a teljesen újjáépített Notre-Dame.
A pályaműveket öt kategóriában 2024. november 25-étől kezdődően egészen 2025 március 9-ig lehet benyújtani. Minden kerámia építőanyag felhasználásával készült, 2022-ben, 2023-ban, 2024-ben vagy 2025 áprilisa előtt befejezett, átadott épület nevezhető.
Újra divatban a könnyűszerkezetek: trendek és problémák – Építész Tervezői Nap 2025. március 20-án
Transzparens szerkezetek új szerepben: árnyékolás, energiatermelés, teherbírás – Építész Tervezői Nap 2025. április 24-én
Felújítások értéknövelő képessége: hogyan feleltessünk meg régi szerkezeteket a jövő kihívásainak? – Építész Tervezői Nap 2025. május 22-én
Eresz-párkány-attika: az épületburok-koncepció Achilles-sarka? – Építész Tervezői Nap 2025. szeptember 18-án
A víz az úr? Alépítményi szigetelések, lábazatok, utólagos szigetelés – Építész Tervezői Nap 2025. október 16-án
Tűzvédelem: láthatáron az új OTSZ? – Építész Tervezői Nap 2025. november 13-án