Tanfolyamok > Építés > Tervezési program > A tervezési program követelményrendszere - 2 óra

 

A tervezési program követelményrendszere

 

0. Bevezető

 

A szakmánkat ért behatások az utóbbi időszakban az építési folyamat résztvevőit jelentős változásoknak vetették alá. A szám szerint tizenhét résztvevő az építtető és érdekkörébe tartozók (beruházó, beruházás-lebonyolító, tervellenőr, műszaki ellenőr), a tervező (generál tervező, szakági (al)tervező, sub-altervező), a kivitelező (generál kivitelező, felelős műszaki vezető, alvállalkozó, sub-alvállalkozó), és az üzemeltető (tulajdonos(i közösség), használó). Az építési folyamathoz kívülről csatlakoznak hatósági tevékenységük kapcsán, az ott dolgozók, tisztségviselők is.

 

A kötelező kamarai online oktatóanyagok jelen fejezetrészekkel bővülnek, mely a tervezési – építési követelmények ismertetésének okán kapcsolódik az online továbbképzésekhez. A címből következően elsősorban a tervezők megbízói köre tudja közvetlenül napi munkájában használni az itt megszerzett ismereteket, azonban a tervezők, tervellenőrök szakmai szegmensének is segítséget nyújt, régi–új információk közreadásával. Kiválóan tudja azonban használni ezen ismereteket minden az építési folyamatban résztvevő, továbbá hatósági alkalmazott is, hiszen valamilyen formában e problémakörrel kapcsolatba kerülnek, de az információk más szakmai munkáikban is igen jól hasznosíthatók.

 

A jogszabályi változások során vált akut problémává a tervezési program készítésének kényszere, hiszen a közelmúltban ilyen kényszerítő eszköz nem létezett, melynek következtében nem is igen készültek ilyen dokumentumok.

Az időben visszafelé haladva azonban tapasztalhattuk a tervezési program meglétét, sokszor nélkülözhetetlen használatát, bár ezt konkrétan jogszabály nem minden esetben írta elő. Az 1960-70-es évektől ilyen dokumentum minden jelentősebb beruházás, vagy – különösen műemléki – felújítás, rekonstrukció kapcsán készült. A terjedelmes, szépen bekötött kötetek, nemcsak a tervezés alapdokumentumát képezték, hanem az akkor szokásos „beruházási programtervek” szerves részét is képezték. Tartalmaztak minden fontos alapadatot, információt, melyek alapján, illetve melyeket kielégítve készülhettek csak el a tervdokumentációk.

 

Az online oktatóanyag és használata, az alábbi közreadottak figyelembevételével történhet.

Az online oktatóanyag fő-, al-, és sub-alfejezetekre oszlik, tematikáját követhetőbbé téve.

A fejezetrészek minden lényeges, szükséges tartalmi, és formai elemet tartalmaznak, formailag is tagoltan, így mód nyílik a továbbképzésben résztvevők részére, további munkájuk során – űrlapként – értelemszerűen kitöltve, az egyedi, valamint lokális információk közölhetőségének biztosításával, tervezési programot készíteniük. A kiegészítő információk, „kitöltési utasítások”, javaslatok, megjegyzések, tájékoztató információk is segítik, nemcsak a továbbképzés színvonalát, hanem konkrét tervezési program készítését is.

 

Reményeink szerint jól használható ismereteket tartalmazó anyagot olvas, illetve tart kezébe a továbbképzésben résztvevő, melynek használatához minden jót kívánunk.

 

Szende Árpád

 

1. Alapadatok, a tervezési program tárgya, készítője

 

 

Ez a fejezet az alapadatok, alapinformációk meghatározásának, és közreadásának a helye.

Az alábbi adatok, információk megadása, értelemszerűen, a hatósági űrlapok kitöltési szabályainak megfelelően szükséges.

 

A tervezési program ügyszáma tartalmaz egy sorszámot, szükség szerint gondolatjellel, vagy perjellel elválasztva egy újabb sorszámtagot, valamint perjellel elválasztva a kelt évszámát.

A dokumentum kiadmányozásának keltének megadása, a szokásos év, hó, nap megjelölésével történik.

 

A tervezési program tárgyát pontosan, a helyszín, vagy az épület(ek), épületrész(ek) címének (irányítószám, település, közterület, házszám, helyrajzi szám), a tervezési munka összefoglaló megnevezésével szükséges megadni.

Közölni kell a létesítendő építőipari munka értékét, valamint a meghatározás módját. Ugyancsak közlendő a tervezési program érvényessége, mind műszaki-, mind kiviteli nettó érték vonatkozásában.

 

A TERVEZÉSI PROGRAM KÉSZÍTŐI

 

Szervezet, cég megnevezése:          

                                                        

          - nyilvántartási száma:           

          - címe:                                    

          - levelezési címe:                   

          - telefon:                                

          - telefax:                                

          - mobil telefon:                      

          - e-mail:                                 

          - http:                                     

          - képviselő(i), titulusa:           

                                                        

 

A tervezési program készítőinek személyhez kötődő alábbi adatait kell közreadni:

          - szakág megnevezése:          

          - neve:                                    

          - titulusa:                               

          - kamarai tagsága:                  

          - engedély száma:                  

          - cég megnevezése:                

          - címe:                                    

                                                                                      - levelezési címe:                   

          - telefon / fax:                        

          - mobil telefon:                      

          - e-mail:                                 

          - http:                                     

 

Amennyiben a kiadmányozótól eltérő szervezet készített részeket – avagy az egészet – a tervezési programban, meg kell adni annak adatait is.

 

A tervezési program készítésében résztvevők legtöbbször az alábbi szakágak:

-          Témavezető tervezési programkészítő

-          Építészeti tervezési programkészítő

-          Tartószerkezeti tervezési programkészítő

-          Épületgépészeti tervezési programkészítő

-          Épületvillamossági tervezési programkészítő

-          Belsőépítészi tervezési programkészítő

-          Kertészeti tervezési programkészítő

-          Út-, és forgalomtechnikai tervezési programkészítő

-          Tűzvédelmi tervezési programkészítő

-          Technológiai tervezési programkészítő

-          Organizációs tervezési programkészítő

-          Energetikai tervezési programkészítő

-          Egyéb tervezési programkészítő

-          Szakértő(k)

-          Szakközreműködők

 

Végül, de nem utolsó sorban meg kell adni a kiadmányozó fent jelzett adatait is.

 

2.          Alkalmazott jogszabályok, külön intézkedések

 

A rendszerváltás során a jogalkotó úgy vélte, hogy a piacgazdaságban a szerződésekre vonatkozó részletes szabályokat nem az államnak, hanem a piaci szereplőknek kell meghatározniuk. A magánjogi megállapodásokra vonatkozó kötelező előírások többsége megszűnt, így egyebek mellett 1993-ban a gazdálkodó szervezetek szállítási és vállalkozási szerződéseiről szóló 7/1978. (II. 1.) MT (Miniszter Tanácsi) rendelet is hatályát vesztette, melytől a felek csak annyiban térhettek el, amennyiben ezt az egyes rendelkezések megengedték, és amely alól kivételt csak a tervezői művezetési szerződésre vonatkozó rendelkezések jelentettek. Ezután nem volt jogszabály, amely az építési, tervezési szerződés feltételeit, biztosítékait rögzítette volna. A 16/1998. (VI. 3.) KTM rendelet, a településrendezési és építészeti tervpályázatok részletes szabályairól érinti a tervezési program kérdéskörét, ám hatályon kívül helyezték 2004. 05. 01-én. A következő jogszabály, a 290/2007. (X. 31.) Korm. rendelet, az építőipari kivitelezési tevékenységről, az építési naplóról, és a kivitelezési dokumentációtartalmáról (Kivitelezési kódex) címmel rendelkezett e témában, mely kötelezővé tette az építési és tervezési szerződések írásba foglalását, és kötelezővé tett néhány szerződéses elem alkalmazását. Ezzel egy időben helyezték hatályon kívül a 45/1997. (XII. 29.) KTM rendeletet a az építészeti műszaki tervdokumentációk tartalmi követelményeiről. E korból jelenleg csak a 37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendelet, az építésügyi hatósági eljárásokról, valamint a telekalakítási, és az építészeti-műszaki dokumentációk tartalmáról szóló maradt fenn jelenleg 2012. 07. 01-i módosításával hatályban, de csak az építészeti műszaki dokumentáció c. fejezete (47-50. §), és az erre vonatkozó 5. számú melléklete: építészeti-műszaki dokumentáció tartalma címmel. Ez lényegében az építési engedélyezési tervdokumentációk tartalmát írja elő.

 

2.1.             A tervezési programra vonatkozó jogszabályok

 

1997. évi LXXVIII. törvény, az épített környezet alakításáról és védelméről (Étv), 32. § (11) bekezdése a tervezési programról:

32.§(1) Építészeti-műszaki tervezési tevékenységnek minősül az építmény, építményrész, építményegyüttes megépítéséhez, bővítéséhez, felújításához, átalakításához, helyreállításához, korszerűsítéséhez, lebontásához, elmozdításához, rendeltetésének megváltoztatásához szükséges építészeti-műszaki tervdokumentáció elkészítése és kormányrendeletben foglaltak szerinti ellenőrzése, továbbá a 33. § (4) bekezdés (A tervező – ha erre az építtetőtől megbízást kapott – tervezői művezetést végezhet. Ennek keretében közreműködik az építészeti-műszaki terveknek megfelelő maradéktalan megvalósítás érdekében, valamint elősegíti a kivitelezés során a tervekkel kapcsolatban felmerült szakkérdések megoldását.) szerinti tevékenység.

(11) Az építészeti-műszaki dokumentáció az építési tevékenység megvalósításához – pályázathoz, tervpályázathoz, tervtanácshoz, engedélyezéshez, ajánlatkéréshez, építőipari kivitelezéshez, állapotfelméréshez, állapot vagy megvalósítás dokumentálásához – szükséges tervezési programot, terveket, dokumentumokat tartalmazza.

 

A 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet, az országos településrendezési és építési követelményekről:

50.§ (1) bekezdése „A tervezési program olyan szöveges dokumentum, amely tartalmazza az építménnyel szemben előírt alapvető követelmények meghatározását, valamint a tervezési szerződés szerinti építtetői elvárások mennyiségi és minőségi részletezését. A tervezési program az e rendeletben előírt követelményeknél szigorúbbakat is megállapíthat.”[1]

 

 

2.2.             További alkalmazandó jogszabályok

 

A tervezési programra, annak alkalmazására, és a tervdokumentáció készítésére vonatkozó további alkalmazandó jogszabályok:

-    1997. évi LXXVIII. törvény, az épített környezet alakításáról és védelméről

-    Többször módosított 1959. IV. törvény, a Magyar Köztársaság Polgári Törvénykönyvéről

-    322/2012. (XI. 16.) Korm. rendelettel módosított, 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet, az építőipari kivitelezési tevékenységről

-    193/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet, az építésügyi hatósági eljárásokról és az építésügyi hatósági ellenőrzésről

-    192/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet, az egyes építésügyi szakmagyakorlási tevékenységekről

-    277/2008. (XI. 24.) Korm. rendelet, az építésügy, a településfejlesztés és -rendezés körébe tartozó dokumentációk központi nyilvántartásáról

-    176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet, az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról

-    291/2007. (X. 31.) Korm. rendelet, az építésfelügyeleti tevékenységről

-    255/2007. (X. 4.) Korm. rendelet, az építésügy körébe tartozó egyes hatósági nyilvántartásokról

-    252/2006. (XII. 7.) Korm. rendelet, a településrendezési és az építészeti-műszaki tervtanácsokról

-    104/2006. (IV. 28.) Korm. rendelet, a településtervezési és az építészeti-műszaki tervezési, valamint az építésügyi műszaki szakértői jogosultság szabályairól

-    113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelet, a felvonók és a mozgólépcsők építésügyi hatósági engedélyezéséről, üzemeltetéséről, ellenőrzéséről, és az ellenőrökről

-    253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet, az országos településrendezési és építési követelményekről

-    45/2004. (VII. 26.) BM–KvVM együttes rendelet, az építési és bontási hulladék kezelésének részletes szabályairól

-    3/2003. (I. 25.) BM–GKM–KvVM együttes rendelet, az építési termékek műszaki követelményeinek, megfelelőség igazolásának, valamint forgalomba hozatalának és felhasználásának részletes szabályairól

-    85/2000. (XI. 8.) FVM rendelet, a telekalakításról

-    9/2007. (IV. 3.) ÖTM rendelet, a területek biológiai aktivitásértékének számításáról

-    4/2002. (II. 20.) SZCSM–EüM együttes rendelet, az építési munkahelyeken és az építési folyamatok során megvalósítandó minimális munkavédelmi követelményekről

-    7/2006. (V. 24.) TNM rendelet, az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról

-    2012. évi CLVII. törvény, a településfejlesztéssel, a településrendezéssel és az építésüggyel összefüggő egyes törvények módosításáról

-    37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendelet, az építésügyi hatósági eljárásokról, valamint a telekalakítási, és az építészeti-műszaki dokumentációk tartalmáról

-    1996. évi LVIII. törvény, a tervező- és szakértő mérnökök, valamint építészek szakmai kamaráiról

-    11/1985. (VI. 22.) ÉVM–IpM–KM–MÉM–BkM rendelet, az egyes épületszerkezetek, és azok létrehozásánál felhasználásra kerülő termékek kötelező alkalmassági idejéről

-    2009. évi LXXVI. törvény, a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól

-    1995. évi XXVIII. törvény, a nemzeti szabványosításról

-    A Legfelső Bíróság Gf. IV. 30.308/1983. számú állásfoglalása, a minőségi árcsökkentésről

-    238/2005. (X. 25.) Korm. rendelet, az építésfelügyeleti bírságról

-    245/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet, az építésügyi bírság megállapításának részletes szabályairól

-    egyéb vonatkozó jogszabályok

 

 

2.3.             Különintézkedések

 

Különintézkedésekként - a tervezési program részeként – elő kell írni az alábbiakat, melyeket a tervezőnek maradéktalanul be kell tartania:

-    A tervező köteles a ténylegesen szükséges további adatokat és információkat megnevezni, a tervezési program átvételét követő 3 munkanapon belül, melyeket a megrendelő 8 munkanapon belül szolgáltat a tervező címére, illetve közli annak lehetetlenségét.

-    A tervező a megrendelőhöz kérdéseket intézhet, a törvényes keretek között, melyre a megrendelő válaszolni köteles a válaszadási határidőn belül, mely 8 munkanap.

-    A tervezőt, a tevékenysége során tudomására jutott tényekre és adatokra nézve titoktartási kötelezettség terheli. Ezekről a tényekről és adatokról csak a jogszabályban meghatározott szervet, illetve személyt tájékoztathatja. Megrendelő hozzájárul azonban, ha jogszabály másként nem rendelkezik, a feltárt tényeknek és adatoknak tudományos, és oktatási célra - a személyiségi jogok sérelme nélkül - történő felhasználásához.

-    A megrendelő felhatalmazza a tervezőt, hogy ha szakmai megállapítása szerint az előzetes vizsgálatot, tervezési tevékenységet a tervezési programban jelzetteken túl kell terjeszteni, más szakághoz tartozó szakkérdés megoldásához további tervezőt (szakértőt) kell igénybe venni, vagy az üggyel összefüggő olyan jelenséget, hiányosságot vagy rendellenességet észlel, mely a tervezési programban felvetett kérdések körén kívül esik, tájékoztatását, és a szükséges intézkedéseket tegye meg.

-    Az e tervezési program alapján készítendő tervdokumentációnak meg kell felelnie az alábbi követelményrendszernek:

-    a jogszabályok előírásainak

  •   -    a 2.2. fejezetrészben közreadott, és
  •   -    a további vonatkozó jogszabályok előírásainak

-    a vonatkozó szabványok előírásainak

  •    -    a tervdokumentációk készítése, az épületek, építmények, épületszerkezetek kapcsán a                követelményrendszert – melyek teljeskörű teljesülésének ellenőrzését a megfelelőségi vizsgálatokkal kell abszolválni – a szabványok határozzák meg, nem is beszélve arról, hogy az építési hibák vizsgálatának, megállapításának, meghatározásának, és minősítésének is alapjául szolgálnak
  •   -    a szabványalkalmazás előtt mindig meg kell győződni, hogy az adott – vizsgálati – időszakra vonatkozik-e, és hogy érvényben van-e az adott szabvány
  •   -    az alábbiakban közreadjuk a szabványok e szakmát (tervezés, kivitelezés) érintő legfontosabb csoportjait, melyből az alábbi csoportosításból be szükséges írni a követelményként állított szabványok számát, kihirdetési évét, és megnevezését, mert ez képezi a követelményrendszert, és mert a megfelelőségi vizsgálat (pl.: tervellenőrzés) során a teljesítés hibás, vagy nem hibás voltának eldöntéséhez is szükséges.

                -    Az építészeti tervezést érintő legfontosabb szabványok:

                     -   A műszaki ábrázolásra vonatkozó szabványok:

                         -    A műszaki rajzra, dokumentációra vonatkozó általános szabványok:

  • -    MSZ ISO 128:1992 A műszaki ábrázolás általános előírásai
  • -    MSZ ISO 129:1992 Méretmegadás műszaki rajzokon
  • -    MSZ ISO 2594:1993 Vetítési módszerek építőipari rajzokon
  • -    MSZ ISO 4067-1:1998 Műszaki rajzok. Rendszerek. 1. rész:  A vízellátás, a fűtés, a szellőzés és a vízelvezetés rajzjelei
  •  -    MSZ ISO 4067-2:1998 Épületek és műtárgyak műszaki rajzai. Rendszerek. 2. rész: Egészségügyi berendezési tárgyak egyszerűsített ábrázolása
  • -    MSZ ISO 4068:1994 Referenciavonalak az építőipari rajzokon
  • -    MSZ ISO 4069:1993 Felületek általános ábrázolása építőipari rajzokon
  • -    MSZ ISO 4157-1:1994 Műszaki rajzok. Építőipari rajzok.
  •      1.Rész. Épületek és épületrészek megjelölése.
  •      Általános előírások
  • -    MSZ ISO 4157-2:1994 Műszaki rajzok. Építőipari rajzok.
  •       Épületek és épületrészek megjelölése. 2. rész: Helyiségcsoportok és egyéb helyiségek
  • -    MSZ ISO 4172:1994 Előre gyártott szerkezetek szerelési rajzai építőipari rajzokon
  • -    MSZ ISO 5261:1994 Fémszerkezetek műszaki rajza
  • -    MSZ ISO 5455  T 52 A műszaki rajzok méretaránya
  • -    MSZ ISO 5457  T 52 A rajzlapok kialakítása és méretei
  • -    MSZ ISO 6284:1994 Tűrésmegadás építőipari rajzokon
  • -    MSZ ISO 7200  T 52 Feliratmezők műszaki rajzokon
  • -    MSZ ISO 7437:1994 Műszaki rajzok. Építőipari rajzok.
  •      Az előre gyártott szerkezeti elemek gyártási rajzainak általános előírásai
  • -    MSZ ISO 7518:1994 Műszaki rajzok. Építőipari rajzok.
  •      Bontás és átépítés ábrázolása
  • -    MSZ ISO 7519:1993 Az ábrázolás szabályai az építőipari rajzok általános és szerelési rajzain
  • -    MSZ ISO 8048:1993 Nézetek, metszetek és szelvények ábrázolása építőipari rajzokon
  • -    MSZ ISO 9431:1993 A rajz, a szövegmező és a feliratmező elhelyezése az építőipari rajzokon
  • -    MSZ 369:1979 Függőleges szerkezetek ábrázolása építőipari rajzokon
  • -    MSZ 1228-1:1999 Építési tervek. Építészeti tervrajzok általános követelményei
  • -    MSZ 1228-2:1985 Építési tervek. Mérnöki építmények terveinek általános követelményei
  • -    MSZ 1228-4:1982 Építési tervek. Kémények és szellőzők
  • -    MSZ 1228-5:1980 Építési tervek. Berendezési tárgyak rajzjelei
  • -    MSZ 1228-8:1982 Építési tervek. Fűtési berendezési tárgyak rajzjelei
  • -    MSZ 1228-12:1985 Építési tervek. Tetők, födémek, áthidalók és álmennyezetek ábrázolása   és    rajzjelei
  • -    MSZ 1228-15:1986 Építési tervek. Tereprendezés ábrázolása és jelölése
  • -    MSZ 1228-16:1999 Építési tervek. Építmények alapjainak ábrázolása és jelölése
  • -    MSZ 1228-17:1986 Építési tervek. Kőszerkezetek ábrázolása és jelölése
  • -    MSZ 1228-20:1989 Építési tervek. Épületszerkezetek jobbos és balos alakjának megkülönböztetése
  • -    MSZ 1228-21:1989 Építési tervek. Külső hőszállító vezetékek rajzai
  • -    MSZ 3540:1979 Ideiglenes és felvonulási létesítmények elrendezési terveinek rajzjelei
  • -    MSZ 7141:1986 Ácsszerkezeti rajz
  • -    MSZ 14060:1983 Csatornahálózat elemeinek rajzjelei
  • -    MSZ 14753-1:1965 Építési tervek. tartószerkezeti tervrajzok. Építmények vasbeton szerkezeti   tervének ábrázolása
  • -    MSZ 14753-3:1988 Tartószerkezeti rajzok. Szegecsek és csavarok elhelyezésére való lyukak gyökméretei acélszerkezeteken
  • -    MSZ 23003  T 52Műszaki rajzok módosítása
  • -    MSZ 23023:1992 Modelles műszaki tervezés
  • -    MSZ 23004-83  T 52Szöveges műszaki dokumentációk fő követelményei

                        -   Az Építési tűrések és modulkoordináció (példák):

  • -    MSZ 7658-1: Építőipari tűrések. Építőipari mértani paraméterek pontosságának általános előírásai
  • -    MSZ 7658-2: Építőipari tűrések. Pontossági osztályok
  • -    MSZ 7658-3: Építőipari tűrések. Technológiai és funkcionális tűrések

                       -   A műszaki tervezésre vonatkozó szabványok

                           - Általános, az építészeti-műszaki tervezést érintő szabványok (pl.:)

  • -    MSZ-04-209-6:1991 Sportlétesítmények. Labdajátékpályák. Tervezési előírások

                        -    A szakági tervezés szabványai (Pl.:)

                              -    Tartószerkezetek tervezési szabványai (Pl.:)

  • -       MSZ 15001:1987 Alapozások tervezésének általános előírásai

                       -    Minőségügyi szabványok (Pl.:) (MSZ EN ISO 9003)

                       -    Környezetközpontú irányítási rendszerek szabványai (MSZ EN ISO 14001)

                       -    Hőtechnikai - energetikai szabványok (Pl.:)

  • -    MSZ EN 1934:2000 Épületek hőtechnikai viselkedése. A hővezetési ellenállás meghatározása mérőkamrás eljárással, hőáram-mérővel. Falazat

                      -    Hangszigetelési szabványok (Pl.:)

  • -    MSZ EN ISO 10534-2: 2001 (angol nyelven) Akusztika. Hangelnyelési tényező és impedancia meghatározása állóhullámú csőben. 2. rész: Átviteli függvényt alkalmazó módszer

                      -    Tűzvédelem szabványai (Pl.:)

  • -    MSZ 15631:1985 Tűzvédelmi jelzőtáblák

                      -    Színdinamikai szabványok (Pl.:)

  • -    MSZ 7300:2002 COLOROID-színrendszer
  • -    MSZ-2980-87 Csővezetékek színjelölése

            -    Az épületszerkezetekre, és azok megvalósítására vonatkozó szabványok csoportosítása:

                  -    Általános, a kivitelezési tevékenységhez kapcsolódó szabványok

                        -    Egyéni védőeszközök

                        -    Építési munkák

                             -    Keverékkészítés

                             -    Ideiglenes melléképítmények

                             -    Dúcolás

                             -    Víztelenítés

                             -    Zsaluzás és állványozás

                             -    Alépítményi munkák

                                   -    Irtás, föld- és sziklamunka

                                   -    Szivárgóépítés és alagcsövezés

                                   -    Alapozás

                            -    Építőmesteri munkák

                                  -    Helyszíni beton és vasbeton munkák

                                  -    Előregyártott épületszerkezeti elem elhelyezése, és szerelése

                                  -    Falazás és egyéb kőműves munkák

                                  -    Fém- és könnyű épületszerkezetek szerelése

                                  -    Ácsmunka

                                  -    Vakolás és rabicolás

                                  -    Cserépkályhák

                            -    Szakipari munkák

                                  -    Tetőfedés

                                  -    Burkolás

                                  -    Bádogozás

                                  -    Asztalos szerkezetek elhelyezése

                                  -    Lakatosszerkezetek elhelyezése

                                  -    Üvegezés

                                  -    Felületképzések

                                  -    Szigetelés

                            -    Közmű- és vízépítés

                                  -    Közmű csatornaépítés

                                  -    Közmű csővezeték és szerelvények kivitelezése

                           -    Villanyszerelő munkák

                           -    Épületgépészet

                                 -    Épületgépészeti csővezeték szerelése

                                 -    Épületgépészeti szerelvények és berendezések

                                 -    Szellőztető, és klímaberendezések szerelése

                           -    Útépítési munkák

                                 -    Útburkolat alap és makadámburkolat készítése

                                 -    Kőburkolat készítése

                                 -    Beton pályaburkolat készítése

                                 -    Útpályatartozékok készítése

                          -    Kiegészítő tevékenységek

                                -    Takarítás

                                -    Kertépítési és parképítési munkák

-    a szakmai szabályoknak

     -    a szakoktatás keretében oktatott ismeretek

     -    az egyéb szakmai szabályok

          -    alkalmazástechnikai kézikönyvek

          -    tervezési segédlet

          -    beépítési útmutató

          -    külön előírások

    -    az MSZ-04-800 az építő-, és szerelőipari szerkezetek általános előírásai, de valamennyi – az e szabványsorozatba tartózó épületszerkezetekre vonatkozó szabvány – általános, 1. jelű, Építési, szerelési előírások című fejezetében szerepel az alábbi előírás:„1.1. A kivitelezett szerkezetek és ezek anyagai feleljenek meg a tervben vagy külön előírásokban foglaltaknak.”

         -    Ez tehát azt jelenti, hogy az adott épületszerkezetre vonatkozó alkalmazástechnikai kézikönyv, tervezési segédlet, beépítési útmutató, vagy egyéb előírás, külön előírásnak minősül, melyet be kell tartani. Az abban foglaltak be nem tartása építési hiba keletkezéséhez vezet, mely hibás teljesítés, és mivel általános előírás megszegéséről, be nem tartásáról van szó, az adott, vizsgált épületszerkezet minősítése már csak osztályon kívüli lehet.

-       Az e tervezési program alapján készülő tervdokumentáció legyen:

      -     jogszerű

      -    szakszerű

           -    melynek érdekében a tervező

                -    altervezőket alkalmazhat a kompetenciáknak megfelelően, szükség szerint

                -    szakértő(ke)t kérhet fel, meghatározott szakkérdések véleményezésére

-       Az elkészítendő tervdokumentáció fajtája, főbb elemei az alábbiak lehetnek, melyből konkrét tervezési program készítése során értelemszerűen kell választani:

   -    tanulmány tervdokumentáció

        -    iratanyag (címlap, aláírólap, tartalomjegyzék, tervjegyzék, előzmények (közműnyilatkozatok, fotódokumentáció, egyeztetési jegyzőkönyvek), műszaki leírások, tervezői nyilatkozat)

        -    műszaki tervek (1:200; 1:250); helyszínrajz, alaprajzok, metszetek, homlokzatok;

        -    költségbecslés

-    beruházási programterv dokumentáció

        -    iratanyag (címlap, aláírólap, tartalomjegyzék, tervjegyzék, előzmények (közműnyilatkozatok, fotódokumentáció, egyeztetési jegyzőkönyvek), műszaki leírások, tervezői nyilatkozat)

       -    műszaki tervek (1:500; 1:250); helyszínrajz, alaprajzok, metszet, homlokzat;

       -    költségbecslés

       -    beruházási számítások

       -    részletes tervezési program

-    engedélyezési tervdokumentáció

       -    építési engedélyezési tervdokumentáció

       -    bontási engedélyezési tervdokumentáció

       -    bejelentési dokumentáció

       -    fennmaradási engedélyezési tervdokumentáció

       -    rendeltetés-megváltoztatás engedélyezési (bejelentési) dokumentáció

       -    OTÉK-tól való eltérési engedélyezési tervdokumentáció

       -    veszélyhelyzet esetén építési tevékenység tudomásulvételi dokumentáció

Az alábbi csoportosításból értelemszerűen kell kiválasztani az aktuális tervdokumentáció elemeit:

      -    iratanyag (címlap, aláírólap, tartalomjegyzék, tervjegyzék, előzmények (megbízás, tervezői jogosultság igazolása, közműnyilatkozatok, fotódokumentáció, egyeztetési jegyzőkönyvek, szakvélemények, egyéb iratok), műszaki leírások (minden szakágban, kémény műleírás, tűzvédelmi, energetikai), számítások (tartószerkezeti-, épületgépészeti-, épületvillamossági-, energetikai-, hőtechnikai-, kiürítési-, zajforrás meghatározó-, akusztikai-, benapozási-, természetes megvilágítási-, kilátás-belátás-rálátás-, stb. ... szerkesztések, számítások), építési hulladék tervlap, tervezői nyilatkozatok)

      -    helyszínrajzok (1 : 1 000)

      -    műszaki tervek (1:100) (genplan, kertterv (1:1 000; 1:500; 1:200;), alaprajzok, metszetek, homlokzatok (homlokzatmagasság, felület meghatározása /szín/, -számítása, ábrázolása), látványterv, esetleg részletterv)

      -    költségelemzés

  -          műszaki kiviteli tervdokumentáció

     -    iratanyag (címlap, aláírólap, tartalomjegyzék, tervjegyzék, előzmények (megbízás, tervezői jogosultság igazolása, közműnyilatkozatok, fotódokumentáció, egyeztetési jegyzőkönyvek (megrendelővel, kivitelezővel, (szak)hatóságokkal), szakvélemények, egyéb iratok), műszaki leírások (minden szakágban, kémény műleírás), számítások (hőtechnikai-, kiürítési-, stb. ... számítások), építési hulladék tervlap, tervezői nyilatkozatok)

     -    műszaki tervek (1:50; 1:25; 1:20; 1:10; 1:2; 1:1;)

          -    helyszínrajzok, genplan (1:1 000; 1:500; 1:200;)

          -    pallértervek /vezértervek/ (alaprajzok, metszetek (függőleges cső-, vezetéktervek), homlokzatok)

          -    konszignációk, specifikációk

          -    részlettervek

     -    költségvetés

          -    költségvetési kiírás

          -    méretkimutatás

-    gyártmányterv-dokumentáció (műhelyterv)(általában nem tervezői feladat)

-    egyéb-, különszolgáltatások

     -   többletpéldányok szállítása

     -   állapotrögzítő szakvélemény készítése (csak szakértői engedéllyel)

     -   műemléki-, művészettörténeti-, régészeti tudományos dokumentáció

     -   megvalósíthatósági tanulmány

     -   üzemeltetési költségszámítás

     -   helyiségkönyv készítése

     -   árelemzés

     -   formatervezés

     -   animáció

     -   építészeti grafika készítése

     -   modell készítése

     -   részvétel beszerzésben, felszerelésben (berendezés)

     -   részvétel műtárgy kiválasztásban

     -   megvalósítási tervdokumentáció készítése (általában nem tervezői feladat)

     -   prospektus készítése

     -   üzemeltetési tanácsadás

tervezői művezetés

     -   tervezői művezetés

     -   művészeti vezetés, felügyelet

 

A dokumentálással kapcsolatosan meg kell adni pontosan a követelményeket, különös figyelemmel az e-ügyintézéssel, és egyáltalán az informatika adata lehetőségek kihasználhatóságának szempontjaival kapcsolatos feladatokra. Az alábbi követelményekből értelemszerűen kell kiválasztani, és meghatározni az aktuális dokumentálási formát:

 

  -       Általános dokumentálási követelmények:

      -    A műszaki tervdokumentációk, az alábbi szakági bontásban kerüljenek leszállításra:

         -    Építészet

         -    Szerkezettervek

         -    Épületgépészet

         -    Épületvillamosság

         -    Belsőépítészet

        -    Külső közművek

        -    Belső utak, műtárgyak

        -    Kertészeti tervek

        -    Egyéb tervek, munkarészek:

   -    A leszállított tervdokumentációk példányszáma, módja:

        -    Köteles példányszám:

        -    Tanulmányterv: 4 pld

        -    Beruházási programterv: 6 pld

        -    Engedélyezési terv: 3+3 = 6 pld

        -    Kiviteli tervdokumentáció: 6 pld

        -    Tervellenőrnek: 2 pld

        -    Digitális formátumban:   *. pdf/A – CD-n, DVD-n 2 pld-ban

        -    Költségvetési kiírás: Excel állományba exportált állományként – összedolgozva az összes szakágat

        -    Méretkimutatás: Excel állományként

    -    Külön példányok:                            ….. pld (szükség szerint)

    -    A tervdokumentációkat a felelős vezető tervezők által eredetiben aláírva (kék tollal, pecséttel) kell dokumentálni, megadva az összes tervező tervezői engedély számát érvényességi kelttel

    -    A műszaki tervek, specifikációk, költségvetési kiírások tartalmazzanak minden az építtető-megrendelővel jegyzőkönyvben egyeztetett mennyiségi, és minőségi paramétert (gyártó, típus, megnevezés, fajta, minőség, szín, kapcsolódó anyagok, épületszerkezetek, vezetékek, berendezések megnevezése, „vagy ezekkel megegyező minőségű, paraméterű megjegyzéssel).

    -    A tervek és terviratok tartalmazzák a szakági-, és (szak)hatósági egyeztetéseket, azok eredményeit, következményeit:

       -    jegyzőkönyvi rögzítéssel

       -    műszaki terveken történő jelöléssel, átvezetéssel, hivatkozással

       -    terviratokban történő utalással

  -    A tervező(k) –a tervezői szerződésen kívül – tervezői művezetési megbízási szerződésüket készítsék elő, mely tartalmazza az egyszeri művezetési díjat költségekkel együtt (,- Ft/fő/alkalom), a rendelkezésre állás módját (pl.: telefoni értesítés min. 2 naptári nappal korábban), a teljesítés igazolási módját (pl.: az Építési Napló tervezői példányának másolatai 1 pld-ban, és az alkalmak dátum szerinti összesítése, valamint értékének kiszámítása), továbbá a számlázás, és kifizetés módját, idejét (pl.: lezárt havonta, átutalással, 15 napon belül).


[1] Az 50. § (1) bekezdése a 211/2012. (VII. 30.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

 

3.          Felhasználható dokumentumok

 

Jelen tervezési feladat végrehajtása során – a tervezési program előírásain túlmenően –, meg kell adni az alábbi dokumentumfajták beszerzését, és használatát:

1.    A vonatkozó jogszabályi szabályozások.

2.    A vonatkozó általános és eseti hatósági előírások, (magyar) szabványok, termékszabványok, műszaki és pénzügyi irányelvek, ajánlások; tervezési, kivitelezési és üzemeltetési előírások, irányelvek, segédletek és ajánlások, távlati koncepciók.

3.    A tervezési-, kivitelezési gyakorlatra és az alkalmazott anyagokra, szerkezetekre, termékekre és technológiákra vonatkozó általános és egyedi előírások.

4.    A műszaki tervezésre, kivitelezésre és üzemeltetésre vonatkozó tűzvédelmi-, munkavédelmi-, és környezetvédelmi-, akusztikai-, tűzvédelmi általános és eseti előírások.

5.    Az ügyre és összefüggéseire vonatkozó hazai és külföldi szakkönyvek, folyóiratokban, kiadványokban szereplő szakcikkek, publikációk, tudományos dolgozatok, tanulmányok.

6.    Korábbi szakvélemények, vizsgálati eredmények (szakvélemények, geotechnikai szakvélemény (talajmechanikai szakvélemény), vizsgálatok jegyzőkönyvei, településtörténeti adatok, helytörténeti adatok, műemléki-, helyi védettség adatai, kutatási dokumentáció, műtárgy leltár, tudományos dokumentáció).

7.    Korábbi fényképfelvételek, fotódokumentációk.

8.    Korábbi tervdokumentációk, műszaki tervi előzmények (terviratok, tervek, költségvetések).

9.    Földhivatali tulajdonlapok másolatai.

10.  Helyszínrajzok (földhivatali helyszínrajz, hivatalos helyszínrajz, tervezési alaptérkép (geodéziai felmérés alapján), egyéb térképek)

11.  Meglévő épületek állapotrögzítő összesítő mátrixai.

12.  Iratok (iratok, települési szabályozási terv, területrendezési adatok, területfelhasználás, közlekedés, közintézmény ellátottság, meglévő növényzet adatai, beadványok, észrevételek, válaszok, állásfoglalások, levelek, jegyzőkönyvek, végzések, határozatok).

13.  Bizonylatok, szerződések, alkalmassági bizonyítványok, bizonyítékok.

14.  Helyiségigény, területigény adatai.

15.  Helyiségtípus kialakítási adatok

16.  Költség értékhatárok elemzése

17.  A helyszíni felmérések, szemlék, tárgyalások és egyeztetések során szóban előadottakról készült feljegyzések, helyszíni vázlatok.

18.  Egyéb adatszolgáltatások, információk.

 

 

4.          A tervezési feladat általános követelményei

 

A tervezési program e fejezete a megvalósítandó létesítmény általános követelményrendszerét mutatja be, mely egyben a tervezőnek is, tervdokumentációjának elkészítéséhez nyújt segítséget, és képzi a tervezési feladat megoldásához elengedhetetlenül szükséges adatok rendezett halmazát. E halmaz elemeit, az alábbi adatokat pontosan, és persze értelemszerűen szükséges ismertetni, ezzel biztosítva a tervezési program teljességét, alapadatul szolgálva a tervezési tevékenységhez.Ha a megrendelő – választása szerint – az adott témakör megoldását a tervezőre bízza, ezt is jelölni szükséges, viszont a tervező részletes orientálása ekkor is nélkülözhetetlenül szükséges.

 

A tervezési feladatot képező építmény(ek)

-          célja:                                                 

-          jellege:                                                          

-          pénzügyi fedezetének biztosítása:    

-          nettó kiviteli értékhatára:

           -    fajlagos:                                         ,- Ft/m2

           -    összes nettó kiviteli:                      ,- Ft

-          minősége

           -    minőségi osztálya:             I. osztályú (amennyiben e kritérium nincs megadva, a teljesítést I. osztályú minőségben kell megvalósítani)

           -    különleges kívánalom szerint:      (itt kell megadni mindazon szigorúbb, és különlegesebb szempontot, melyek a szabványos előírásoktól különböznek)

 

A tervezési feladat tervkoncepciójának szakmai megalapozása

-          tartalmi kifejeződés és követelmények:

           -    fő funkció:                                    

           -    mellékfunkció:                             

           -    üzemeléstechnológia:                  

           -    tartószerkezet:                              

           -    épületszerkezetek:            

           -    hangsúlyosan megoldandó szempontok:       

           -    főbb befolyásoló tényezők:          

           -    kevésbé befolyásoló tényezők:    

           -    megfontolandó szempontok:       

           -    mindenképpen figyelmen kívül hagyható szempontok:   

           -    fő elérendő cél:                            

           -    további elérendő célok:                

           -    beépítési kapcsolatok:                  

           -    talajmechanikai adottságok:         

           -    talajvízből adódó adottságok:      

           -    kilátás:                                          

           -    rálátás:                                          

           -    benapozás:                        

           -    természetes bevilágítás:                

           -    mesterséges világítás jellege:        

 

-          formai kifejeződés, követelmények, előírások:

           -    telepítési, utcaképi kapcsolatok:  

           -    építészettörténeti kapcsolatok:     

           -    helytörténeti kapcsolatok:

           -    természeti kapcsolatok:                

           -    tájolási adottságok:                      

           -    megvilágítási adottságok: 

           -    vizuális megjelenés:                      

           -    színek alkalmazása           

           -    az MSZ7300:2002 COLOROID-színrendszer szerinti harmonikus kialakítás

           -    harmónia fajta:                     pl.: komplementer, triád

           -    domináló szín(ek):               pl.: sárgászöld, narancssárga tartományok

           -    image érvényre juttatása:         

           -    használó image:                  

           -    tevékenység image:            

 

-          technológiai követelmények, előírások:       

           -    tevékenység technológiai:                       

           -    építéstechnológiai:                                    

 

-          ajánlott követelmények

           -    akadálymentesítés végrehajtása:  

           -    energetikai követelmények megadása:

           -    kilátás-rálátás kitakarásának elkerülése:

           -    benapozás maximális mértékű teljesítése:

           -    természetes bevilágítás minél nagyobb mérvű teljesítése:

           -    beláthatóság elkerülése:

           -    fényszennyezés kerülése:

           -    építéstechnológia a fő szerkezetekre vonatkozóan:

           -    az építést akadályozó tényezők (különleges körülmények) megadása:

           -    a tervezési munkákat akadályozó tényezők megadása:

 

Megrendelői igények részletes leírása, tisztázása

-          lokális igények:                                 

           -    tartalmi:                                        

           -    formai:                                          

           -    technológiai:                                 

           -    egyéb:                                           

-          különleges igények:                          

           -    tartalmi:                                        

           -    formai:                                          

           -    technológiai:                                 

           -    egyéb:                                           

-          egyéb kikötések, szempontok:          

-          konkrétan alkalmazandó előírások:  

           -    jogszabályok:                               

           -    szabványok:                                 

           -    termékszabványok:                      

           -    előírások:                                      

           -    műszaki irányelvek:                      

           -    pénzügyi irányelvek:                    

           -    ajánlások:                                     

           -    normatívák:                                  

           -    tervezési előírások:                       

           -    kivitelezési előírások:                   

           -    üzemeltetési előírások:                 

           -    tűzvédelmi előírások:                   

           -    munkavédelmi előírások:  

           -    környezetvédelmi előírások:        

           -    energetikai előírások:                   

           -    akusztikai előírások:                     

           -    segédletek:                       

           -    általános hatósági előírások:         

           -    egyedi hatósági előírások:

           -    távlati koncepciók:                       

           -    térképtári adatok:             

           -    tervtári adatok:                             

           -    levéltári adatok:                           

           -    adatbázisok adatai:                     

           -    egyéb adatok:                              

 

-          a tervezendő létesítmény részletes leírását lásd az 5. fejezetben részletezve!

 

A tervdokumentáció kidolgozásának teljesítendő szempontjai:

Az alábbi csoportosítást értelemszerűen kell kijelölni és alkalmazni. A csoportosítás fő-, és alcsoportokat, és felsorolásokat tartalmaz, amit a tervezési folyamat során el kell végeznie a tervezőnek, megjelölve a főcsoporti részarányt a teljes tervezési díjból %-ban.

-          a feladat tisztázása, előkészítése kellő mértékben történjen meg (20%)

           -    a tervdokumentáció készítője rendelkezzék megfelelő jogosultsággal, a feladatra vonatkozóan, érvényességgel

           -    ha a tervdokumentáció készítése előtt már más is dolgozott a feladaton, ezért a tisztázatlanság, lezáratlanság okán szerzői jogi problémák merülnek fel, azt előzetesen írásban rendezni szükséges

           -    a tervező rendelkezzen kellő kvalitású, és számú munkatárssal az adott feladat elvégzéséhez

           -    a tervdokumentáció készítésében (részben vagy folyamatosan) részt vevő, a tervezői feladat szakmai tartalmának megfelelő szakismerettel és jogosultsággal rendelkező szakági tervezők (altervezők) kiválasztása történjék meg, kellő körültekintéssel

           -    organizációs terv alapján – melyet tervező készít el, és ad át megrendelő részére – folyjék a tervezési munka

           -    a kellő mértékű és mélységű egyeztetések lefolytatásának, jegyzőkönyvezésének meg kell történnie:

                 -    megrendelővel

                 -    (szak)hatóságokkal

                 -    tervezőkkel a tervek összehangoltsága érdekében

                 -    társtervezőkkel - szakági egyeztetés

                 -    munkatársakkal – szakágon belüli egyeztetés

-    az eszmei tervezés (szellemi tartalom), számítások, koncepcionálás megfelelően (20%)

      -    funkcionális megoldás megfelelő kimunkálása

      -    műszaki megoldás megfelelő kidolgozása

      -    formai, esztétikai követelmények megfelelő megoldása

-    a részletes tervezési teljes körűen, megfelelő minőségben (20%)

     -    a jogszabályok, szabályzatok, építési előírások, szabványok és egyéb szakmai szabályok betartása teljes körűen

          -    műszaki tartalom szakszerűségével

          -    a valós állapot meglétének tanúsításával

          -    az építészeti minőség megfelelőségének biztosításával

               -    a tervezéssel érintett védett építészeti, és természeti örökség megóvásával

-    a tervfeldolgozás, szerkesztés, rajzolás, CAD munkák, (35%)

     -    ábrázolási hiányok nélkül

           -    a tervek teljes ábrázolásával

           -    szabványos jelölések alkalmazásával

    -    jelölési hiányok nélkül

         -    kellő adat, információ tartalommal

              -    kótázva

                   -    vízszintes méretekkel

                   -    magassági méretekkel (pl.: ± 0,00 szint megadása)

                   -    konszignációs jelekkel, kótákkal

                   -    rész-kótákkal, össz-kótákkal

              -    adatokkal

                  -    helyszínrajzokon

                       -    geometriai méretek telekhatárokhoz viszonyítva

                       -    É-jel

                       -    bejárati, gazdasági bejárati jelek

                       -    meglévő, új, bontandó épület(részek) jelölése

                       -    műtárgyak, burkolatok kótázása, ábrázolása

                       -    tetőfelületek megadása szomszéd telkeken is

                       -    szintek számának jelölése

                       -    beépítési adatok feliratozása

                 -    alaprajzokon

                       -    1 m-es magasságban metszetben jelölt épületszerkezetek, a felette (alatta) lévő szerkezetek jelölésével

                       -    nyílászárók jelölése

                       -    falburkolatok jelölése

                       -    vizes berendezési tárgyak, beépített bútorok jelölése

                       -    bejárati nyíl jelölése

                       -    metszet helyének ábrázolása

                       -    kótázás (geometriai, magassági, szint-kótázás)

                       -    szabványos helyiségszám, megnevezés, terület, padlóburkolat

                       -    pontos, szabványos anyagjelölés

                       -    négyzetméter – burkolat szintenkénti, és összesített kimutatás

                       -    álmennyezetek megadása

                       -    kémények, becsatlakozásainak megadása

                       -    lefolyók beszámozva ábrázolva

                       -    hófogókampók, tetőfelépítmények megadása tetőalaprajzokon

                       -    járdák műszaki, és geometriai paramétereinek megadása

                 -    metszeten közvetlenül leolvasható

                       -    épületszerkezetek jelölése

                       -    kótázás (geometriai, magassági, szint kótázás), közvetlenül kottavonallal jelölt, és leolvasható bel-, álmennyezeti-, emeletmagasság, födém vastagság, párkány-, és teljes magasság

                       -    nézetek pontos ábrázolása

                       -    pontos anyagjelölés

                -    homlokzatokon

                      -    anyagjelölés

                      -    épületszerkezetek jelölése

                      -    szín jelölések

                      -    kótázás (geometriai, magassági, szint-kótázás)

                      -    homlokzatképzések: tagozatok, kváderek, párkányok, ablakkeretek, timpanon, rozetta, kéményvakolás, -burkolás mérete, profilja, színe, minősége, festék anyaga

                      -    MSZ 7300 szerinti színterv, legalább anyagokra, és 1 (fő) homlokzatra

                -   konszignációkon (szerkezetenként: asztalos, lakatos, üveg, kő, műkő, felirat, bútor, egyéb szerkezet)

                     -   fal anyagánál vakolat, burkolat megadása

                     -   tok típusának, mérete, színe

                     -   lap anyaga, üvegezés osztályának, technológiájának (pl.: húzott, öntött, savmaratott), színének megadása

                     -   szerelvények, vasalatok (kilincs, cím, kulcscím, rugdosó-lemez, küszöb-sín, pántok, zárak) anyaga, típusa, színe, felülete

                     -   küszöb fajtája; burkolatváltásoknál: pl.: parketta – gres vagy küszöb, vagy burkolatváltó (anyaga, típusa, színe, felülete, helye, mérete)

                     -   árnyékoló kialakításának, vasalatának, mozgatásának megadása

                     -   szerelés mikéntje: pl.: utólag szerelhető

                     -   ábrázolni szükséges a konszignációs tételt alaprajzban, metszetben, nézetben kótázva, és jelölve az esetleges részlettervek helyét

               -   részletterveken

                    -   helyük pontos megadása

                    -   részletes kótázás

                    -   vízszintes

                    -   magassági kótavonallal, szintkótával

                    -   részletes és pontos anyag, rétegrend megadás

                    -   pontos anyagjelölés

              -   megjegyzések megadása

                   -   az együttkezelendő, és a hivatkozott tervek jele

                   -   a beépítendő anyagminőségek megnevezése (betonok, téglák, habarcsok, stb.)

                   -   a munkavédelmi-, balesetvédelmi, tűzvédelmi, és minőségtanúsítási (osztály, szabványfajta, alkalmazástechnikai előírások megjelölésével) felhívások, azok betartására

                   -   a burkolatokra, nyílászárókra, álmennyezetekre vonatkozó tervek, konszignációk, és részlettervekre való hivatkozások

                   -   a rétegrendeket, és helyiségadatokat tartalmazó tervekre való hivatkozások

                  -   fal-, és padlóburkolatok, lábazat pontos megnevezése (pl.: 1 sor 10 cm magas 30 cm gres Grigorio lábazat, 15 sor 20/20/8 matt fehér csempe lapburkolat, 3 mm-es nyílt tele fugákkal, ... színű, Mapei ... fugázóval, 20 m2 –enként, burkolatzárásokon, faltőben, és egyéb csatlakozásoknál sav-, lúgálló 3 mm-es ... színű, Mapei ... szilikonos rugalmas fugával)

                  -   az esetleges módosítások sorszámának, megnevezésének, részletezésének, keltének, és aláírás-helyének jelzése

            -   rajzpecsét adatainak jelölése:

                -   a terv pontos megnevezése, pl.: +3,29 m szinti, I. emeleti alaprajz

                -   a terv kiadmányozásának pontos kelte: év, hó, nap

                -   a tervezők végzettsége, és kamarai engedély száma

                -   a tervezők (eredeti) aláírása

                -   az egyeztetők aláírása

                -   a szakág jelzése a rajzszámban (pl.: É – 01/M)

                -   a lapméret jelzése

                -   piktogram-szerű helyszínrajz, jelölve a terv helyét

                -   É jel

          -   adat, információ hibátlan jelölése

              -   kóta hiba nélkül

                  -   azt kótázza, ami a megvalósításhoz szükséges

                      -   a közvetlenül leolvasható geometriai méreteket

                             -   helyiségméretek

                             -   épületszerkezetek, vezetékek, berendezések méretei

                     -   helyiségpecsét (szabványos helyiségszám, alapterület m2-ben, padlóburkolat megnevezése)

                     -   lépcsők méretei, lépcsőtervi pontos tervre való hivatkozás

                     -   nyílások méretei, tengelye, geometriai helye

                     -   a külső, homlokzati nyílászárók tengelyének kótasora, az épületsarkoktól folyamatosan

                -   a kóta helyes értékkel szerepeljen

-   a dokumentálás megfelelő elvégzése (5%)

    -   kellő példányszámban legyen dokumentálva

    -   a terv jól látható, hiánytalan legyen

         -   rajztechnikai hiányosság ne legyen rajta

         -   nyomtatási hiba nem megengedett

         -   másolási hiba nem megengedett

 

5.          A tervezési feladat részletes követelményei

 

A tervezéshez szükséges részletes, és teljeskörű adatok megadása nélkülözhetetlen a tervezési feladat maradéktalan, jó színvonalú ellátásához, valamint a későbbi áldatlan (jog)viták elkerüléséhez. A csoportokba szedett, alább közreadott adatok, információk részint az adatok tartalma szerinti csoportosítást követik, részint a könnyebb áttekinthetőséget, kezelhetőséget szolgálják, és ezen adatok képezik a tervdokumentáció, és így az annak alapján kivitelezett épület követelményrendszerét.

 

5.1.             Ingatlan nyilvántartási adatok

 

Cím:                                                  

Helyrajzi szám:                                  

Tulajdoni lap száma:                         

Használat megnevezése:                   

Tulajdonviszonyok, -jelleg:               

Az ingatlan

    -    tulajdonosa/i/ (megnevezése, címe ):                  

    -    tulajdoni hányadai (tulajdonosi sorrendben):             

    -    kezelő/i/ (megnevezése, címe ):                  

    -    bérlő/i/ (megnevezése, címe):                   

Bejegyzett jog, teher:                        

 

 

5.2.             Környezeti adatok

 

Tágabb környezet, vidék leírása:       

Szűkebb környezet, szomszédos ingatlanok, épületek leírása:       

Környezetből eredő:                         

  - előnyök:                                   

    - táj, természet, környezet:     

    - kilátás:                                  

    - egyéb:                                  

 - hátrányok, kitettség:                 

    - vízszennyeződés:                 

    - légszennyeződés:                 

    - zajártalom:                           

    - egyéb:                                  

Megközelíthetőség:                           

 - közforgalmú viszonylattal:        

 - megálló:                                      m

 - járművel:                                   

 - gyalog:                                      

Ellátási lehetőségek:                          

Üzleti szempontok:                           

 

5.3.             Terület adatai

 

Fekvése:                                            

Térképkivonat (helyszínrajz) szelvényszáma:                             

Területe:                                             m2

Szélessége (utcai homlokvonalon mérve):           m

Mélysége (átlagos hossza):                    m

Felszínének lejtése:                            %

Szintje (0,00 = telek előtti járda ill. útkorona síkjának szintje):       m

Átlagos szintje:                                  ±  m

Előkert mélysége:                               m

Oldalkertek mérete:                           m

Hátsókert mérete:                               m

Terület előtti úttest:                            burkolatú

Terület előtti járda:                             burkolatú

Területre kiépített kocsibehajtó:         burkolatú

Szabályozása, rendezése:                  

Övezeti besorolása:                           

Építésügyi hatósági intézkedés:        

Védettsége:                                       

Talajviszonyai:

     humuszos réteg vastagsága:          cm

     teljes termőréteg vastagsága:         cm

     pH érték felszínen:                       

     mélyebben:                                   

     talajfelszín:                                   

     termőhelyi értékszám:                  

Növényzete:                                      

     15 évesnél idősebb fák száma:      db

Kert:                                                  

Udvar:                                                burkolatú

Épület körüli járda:                           

Kerítés:                                              

Kapu:                                                

Közműellátottsága:                           

     Vízellátás:                                     

     Melegvíz-ellátás:                          

     Csatorna:                                      

     Villany:                                         

     Gáz:                                              

     Távfűtés:                                      

     Telefon:                                        

     Antenna, kábel TV:                      

     Egyéb:                                          

Meglévő beépítésének módja:           

     mértéke:                                         %

     lehetséges max. mértéke:               %

     tervezhető további beépítés:          %

Meglévő felépítmény megnevezése: 

     Főépület:                                       db

     Melléképületek:                             db

     Összesen:                                       db

 

 

5.4.             Felépítmény adatai

 

Tervezendő épület kívánatos adatai:

- rendeltetése:                               

- rendeltetési egységeinek megnevezése és mennyisége:     

- rendeltetési egységen kívüli egyéb:                               

- területe:

   - bruttó területe:                          m2

   - nettó területe:                            m2

- beépített térfogata /kubatúra/:     m3

- szintszáma:                                  !

- belmagassága:                             m

- földszinti padlóvonala:               m

- komfortfokozata:                       

- funkcionális leírás:                     

   - főfunkció:                                

   - mellékfunkció:                         

- alaprajzi rendszer, térkapcsolatok:                          

- kivitelezés várható ideje:            

- a helyiségek paraméterei:           ( lásd: az 5. számú mellékletben: kívánatos helyiségjegyzék, terület-kimutatásban!)

 

Alkalmazott anyagok, épületszerkezetek, vezetékek, berendezések

 

Épületszerkezet

Megnevezése

Ciklus idői

 

felülvizsgálati

karbantartási

felújítási

élet

 

(év)

(év)

(év)

(év)

Alapozási rendszer:                           

Vízszigetelés:                                    

- fal:                                              

példa:            függőleges falszigetelés talajvíz ellen, bitumenes hegeszthető, korhadás-mentes betétű lemezből

                                                                                                         5                                 5                                30                             60

- padló:                                         

Függőleges teherhordó szerkezet:     

Kémény:                                             db

- fedkő:                                         

Födémszerkezetek:                           

Lépcsőszerkezet:                               

Erkély, függőfolyosó:                       

Tetőszerkezet:                                   

- szigetelés:                                   

- hő:                                            

- víz:                                           

- héjalás:                                       

Bádogos munka:                               

- csatorna:                                     

- lefolyó:                                       

- szegélyek:                                   

- fedések:                                      

Homlokzatképzés:                             

- külső térelhatároló szerkezet:     

- párkányok, tagozatok:                

Belső térelhatároló szerkezet:           

- falazott:                                      

- szerelt:                                        

Álmennyezet:

- monolitikus:

- szerelt:

Belső vakolatok:                               

Rabicok:                                            

Épületasztalos szerkezetek:               

- ablakok:                                      

- külső ajtók:                                 

- portálok:                                     

- belső ajtók:                                 

- szakipari falak:                           

- faburkolatok:                              

- egyéb szerkezetek:                     

Épületlakatos szerkezetek:                

- ablakok:                                      

- ajtók:                                          

- kapuk:                                        

- portálok:                                     

- szakipari falak:                           

- előtetők:                                     

- korlátok, rácsok:                         

- ütközés elhárító szerkezetek:     

- egyéb szerkezetek:                     

Épületüveges szerkezetek:                

Burkolatok:                                       

- padló burkolatok:                       

- hidegburkolatok:                      

- lábazatok:                              

- melegburkolatok:                     

- lábazatok:                              

- falburkolatok:                             

- hidegburkolat:                          

- melegburkolat:                         

- lépcsőburkolatok:                       

- lépcsőkísérő lábazat:              

Belső festés, tapétázás:                     

Mázolások:                                        

Felületkezelések:                               

Színhasználat:                                   

                                                          

Beépített bútorok:                             

Mobiliák:                                           

Berendezések, felszerelések:

Gépek, technológiai berendezések:   

Épületgépészet:                                 

- vízellátás:                                   

- melegvízellátás:                          

- csatornázás:                                

- csapadékvíz elvezetés:               

- gázellátás:                                   

- fűtés:                                          

- szellőzés:                                    

- hűtés:                                          

- klímatechnika:                            

Épületvillamosság:                            

Erősáramú berendezések:             

- erőátvitel:                                 

- hálózatok:                                

- világítás:                                   

- villámvédelem:                         

- túlfeszültség védelem:             

- egyéb:                                      

Gyengeáramú berendezések:        

- telefon (fax):                            

- antenna, kábel TV:                   

- számítógép hálózatok:             

- riasztó rendszer:                       

- beléptető rendszer:                   

- megfigyelő rendszer:               

- tűzjelző rendszer:                     

Kertészet:                                          

Környezetvédelem:                           

Energetika:                                        

Akusztika:                                         

Tűzvédelem:                                      

Egyéb:                                               

 

Összefoglaló megállapítások

követelmények:                               

 

 

6.          ÖSSZEFOGLALÁS

 

Összefoglalásul meg kell állapítani, hogy a tervezési programalkotói eljárás során, a jelen ügyre alkalmazott leginkább alkalmas metodikával, a szükséges, és gazdaságossági valamint eredményességi szempontok figyelembevételével, elégséges vizsgálatok elvégzésével, a szakmai ténymegállapítások, elemzések után levont konzekvenciák megfogalmazásával történt a tervezési program kialakítása. A tervezés során megoldandó feladatok felvetése után, a jelen tervezési program dokumentáció kiadmányozása kétséget kizáróan, aggálymentesen történik, s így a meghatározott célra – tervezési munkák végzése – felhasználható.

 

 

6.1.             A tervezési program összefoglaló megállapításai

 

Ezen alfejezetben kell összefoglalólag, kiemelten közreadni a létesítmény megtervezéséhez szükséges legszükségesebb adatokat, információkat, és hivatkozásokat, mely tömörített, és rövid, vizuálisan is kiemelt, ámde pontos legyen. Fontos a hivatkozásokat kiemelni, hiszen az egyes rövid, tömör megállapítás részletesebb kifejtése a hivatkozott helyen található meg.

Az összefoglalás fejezetet értelemszerűen szükséges pontosan megadni, és a kikötött példányszámban – eredeti aláírásokkal – átadni a tervező, illetve tervező szervezet részére.

A tervezési program melléklete(i)t – formai megoldásától függetlenül – érdemes, és feltétlen szükséges csatolni a tervezési programhoz. E csatolást – ha a felek előzetesen ebben megállapodtak – lehetséges – egyre inkább szükséges – digitális adathordozón is abszolválni, a tervező felé, a tervezési munka megkönnyítésére.

 

A tervezési feladat tárgya:              

- címe:                                               

- helyrajzi száma:                               

- a tervdokumentáció fajtája:            

 

Az alkalmazandó jogszabályok, különintézkedések: tételesen a 2.2. és 2.3. fejezetrészek tartalmazzák!

                                                           A tervdokumentáció legyen jogszerű és szakszerű.

 

Felhasználható dokumentumok:    részletesen a 3. fejezet tartalmazza!

     Felhasználandók továbbá a 8. mellékletben közreadottak is!

 

A tervezési feladat általános követelményei:                  részletesen a 4. fejezet tartalmazza!

 

A tervezési feladatot képező építmény

-    célja:                                                  

-    jellege:                                               

-    pénzügyi fedezetének biztosítása:    

-    nettó kiviteli értékhatára:

-    fajlagos:                                         ,- Ft/m2

-    összes nettó kiviteli:                      ,- Ft

-     minősége

-    minőségi osztálya:             I. osztályú

-    különleges kívánalom szerint:      

 

A tervezési feladat tervkoncepciójának szakmai megalapozása: a 4. fejezetben található!

-          tartalmi kifejeződés és követelmények                             

-          formai kifejeződés, követelmények, előírások                                           

-          technológiai követelmények:                                   

-          ajánlott követelmények

 

Megrendelői igények részletes leírása, tisztázása

-          lokális igények:                                 

-          különleges igények:                          

-          egyéb kikötések, szempontok:          

-          konkrétan alkalmazandó előírások:   a 4. fejezetben találhatóak!

 

A tervezési feladat részletes követelményei:                   részletesen a 5. fejezet tartalmazza!

 

- ingatlan nyilvántartási adatok:     5.1. fejezetrészben találhatóak!

- környezeti adatok:                         5.2. fejezetrészben találhatóak!

- területi adatok:                               5.3. fejezetrészben találhatóak!

- felépítmény adatok:                       5.4. fejezetrészben találhatóak!

 

 

6.2.             Javaslatok

 

E fejezetrészben kell megadni azokat a javasolt lokális teendőket, melyek felhívják a tervező figyelmét,hogy a tervdokumentáció elkészítése teljekörűen, jogszerűen, és szakszerűen ezek elvégzése nélkül nem posszibilis.

Az írásbeli tervezési programba foglalt részadatok és információk, és a kimunkált összesített adatok, valamint a mellékletek együttesen, és külön - külön is többcélúan felhasználhatóak.

Az ügyben érdekelt feleket köszönet illeti, mert képviseletükkel, nyilatkozataikkal, elősegítették a tervezési program kialakítását.

Az előzőekben részletezett és összefoglalt írásos tervezési program ezennel előterjesztésre kerül, szíves felhasználásra.

 

 

Budapest, 2013. 04. 14.

 

 

sajátkezű aláírás, ph.

kék tollal

sajátkezű aláírás, ph.

kék tollal

................................................................

................................................................

felelős szakági tervezési programkészítő

vezeték-, és keresztneve

szakképesítés (az oklevélben szereplő megnevezéssel azonos módon, rövidítés nélkül feltüntetve)

értesítési cím (lakcím, székhely, telephely)

névjegyzékben szereplő nyilvántartási szám

cégjegyzékszám, adószám

felelős tervezési vezető programkészítő

vezeték-, és keresztneve

szakképesítés (az oklevélben szereplő megnevezéssel azonos módon, rövidítés nélkül feltüntetve)

értesítési cím (lakcím, székhely, telephely)

névjegyzékben szereplő nyilvántartási szám

cégjegyzékszám, adószám

 

Jóváhagyólag ellenjegyzem:

Település, év, hó, nap.

 

 

sajátkezű aláírás, ph.

kék tollal

sajátkezű aláírás, ph.

kék tollal

 

 

................................................................

................................................................

 

 

építtető

vezeték-, és keresztneve

értesítési cím (lakcím, székhely, telephely)

(cégjegyzékszám, adószám)

megrendelő

vezeték-, és keresztneve

értesítési cím (lakcím, székhely, telephely)

(cégjegyzékszám, adószám)

 

 

 

 

 

A tervezési program

-    kiadmányozásának kelte: (Helység, év, hó, nap)

-    készítőinek megnevezése, adatai, aláírása

-    Szervezet, cég, cégszerű aláírásra jogosultja(i)

-    Témavezető tervezési programkészítő

-    Építészeti tervezési programkészítő

-    Tartószerkezeti tervezési programkészítő

-    Épületgépészeti tervezési programkészítő

-    Épületvillamossági tervezési programkészítő

-    Tűzvédelmi tervezési programkészítő

-    Belsőépítészeti tervezési programkészítő

-    Technológiai tervezési programkészítő

-    Organizációs tervezési programkészítő

-    Egyéb (megnevezett) tervezési programkészítő

-    Szakértő(k) akik a tervezési programkészítésben részt vettek

-    építtető megnevezése, adatai, cégszerű aláírása

-    megrendelő megnevezése, adatai, cégszerű aláírása

 


 

7.          M E L L É K L E T E K

1. sz. Melléklet: Iratok, dokumentumok

 

Fel kell listázni a mellékelt dokumentumokat, megjelölve az ügyszámát, a kiadmányozó szervezet, vagy személy megnevezését, címét, az ügyintéző, az aláíró megnevezését, a dokumentum tárgyát, címzettjét, keltét, és hogy milyen dokumentumról van szó (eredeti, másolat)

1.    Iratok (iratok, beadványok, észrevételek, válaszok, állásfoglalások, levelek, jegyzőkönyvek, végzések, határozatok) (másolat)

2.    Települési szabályozási terv (másolat)

3.    Területrendezési adatok, hatósági intézkedések (másolat)

4.    Területfelhasználás adatai (másolat)

5.    Közlekedés adatai (másolat)

6.    Közintézmény ellátottság (másolat)

7.    Meglévő növényzet adatai (másolat)

 

Megjegyzések:

-     A közreadott dokumentumok a megrendelő által szolgáltatott, beszerzett, készített iratok másolatának gyűjteménye!


 

2. sz. Melléklet: Tulajdoni lapok

 

Fel kell listázni a mellékelt dokumentumokat, megjelölve az ügyszámát, a kiadmányozó szervezet, vagy személy megnevezését, címét, az ügyintéző, az aláíró megnevezését, a dokumentum tárgyát, címzettjét, keltét, és hogy milyen dokumentumról van szó (eredeti, másolat)

1.    Tulajdoni lap (másolat)

 

Megjegyzések:

-     A közreadott dokumentumok a megrendelő által szolgáltatott, beszerzett, készített iratok másolatának gyűjteménye!


 

3. sz. Melléklet:  Helyszínrajzok

 

Fel kell listázni a mellékelt helyszínrajzokat, térképeket, dokumentumokat, megjelölve az ügyszámát, a kiadmányozó szervezet, vagy személy megnevezését, az ügyintéző, az aláíró megnevezését (tervező – szakértő esetén kamarai engedélyének megnevezését, számát, címét), a dokumentum tárgyát, címzettjét, keltét, és hogy milyen dokumentumról van szó (eredeti, másolat)

1.    Földhivatali helyszínrajz (eredeti)

2.    Hivatalos helyszínrajz (eredeti)

3.    Tervezési alaptérkép (geodéziai felmérés alapján) (másolat)

4.    Egyéb térképek (másolat)

 

Megjegyzések:

-     Az adatközlés a megrendelő által szolgáltatott adatok figyelembevételével, a helyszíni szemle vizsgálati eredményeinek alapján készült!


 

4. sz. Melléklet:  Műszaki tervek

 

Fel kell listázni a mellékelt terveket, tervdokumentumokat, megjelölve a törzsszámát, a kiadmányozó szervezet, vagy személy megnevezését, a tervező(k), és kamarai engedélyé(i)nek megnevezését, számát, címét, elérhetőségét). Meg kell adni a tervrajz, tervdokumentum jelét-számát, megnevezését, léptékét, keltét, területméretét, az építtető és létesítmény megnevezését, címét, helyrajzi számát, és hogy milyen dokumentumról van szó (eredeti, másolat). E tervek és tervdokumentumok, a tervezési program tárgyában jelzett tervezési feladat előzményeinek minősülnek.

1.    Műszaki terv száma           megnevezése           léptéke

 

Megjegyzések:

-     Az adatközlés a megrendelő által szolgáltatott adatok figyelembevételével, a helyszíni szemle vizsgálati eredményeinek alapján készült!

-     A terveken kerültük a további szükségtelen kótázást, a jobb áttekinthetőség kedvéért.

-     A tervek a léptéküknek megfelelő pontosságúak, és a szokásos szimbólumrendszert alkalmazva ábrázoltak!


 

5. sz. Melléklet:  Kívánatos helyiségjegyzék, területkimutatás

 

Fel kell listázni a mellékelt helyiségjegyzékeket, területkimutatás dokumentumokat, megjelölve a kívánatos helyiségek sorszámát, megnevezését, padló-, fal-, és lábazatburkolatát, alap-, és padlóterületét, kerületét, átlagos belmagasságát, falfelületét, és térfogatát. Meg kell adni az ingatlanrész kívánatos területét, és tulajdoni hányadát is, és hogy milyen dokumentumról van szó (eredeti, másolat). E helyiségjegyzékek, területkimutatások, a tervezési program tárgyában jelzett tervezési feladat teljesítendő paramétereinek minősülnek.

1.    Épület(rész) megnevezése – szint megnevezése – kívánatos helyiségjegyzék, területkimutatás (másolat)

 

Megjegyzések:

-     Az adatközlés a megrendelő által szolgáltatott adatok figyelembevételével, a helyszíni szemle vizsgálati eredményeinek alapján készült, az előírások, szakmai szabályok szerint!

-     A területcsoportosítások az eltérő funkció, illetve az eltérő kialakítás szerint készültek!

-     A nem az építtető tulajdonában, kezelésében, érdekkörében lévő helyiségek, illetve helyiségnek nem minősülő területek nem kerültek kimunkálásra!


 

6. sz. Melléklet:  Előirányzott helyiség adatlapok

 

Fel kell listázni a mellékelt és előirányzott helyiségek adatlap dokumentumokat a közreadott táblázat kitöltésével, helyiségenként, és hogy milyen dokumentumról van szó (eredeti, másolat). E helyiségek adatlap dokumentumaiban közölt adatok, a tervezési program tárgyában jelzett tervezési feladat teljesítendő paramétereinek minősülnek.

1.    Épület(rész) megnevezése – szint megnevezése – helyiség adatlapok (…db) (másolat)

 

Megjegyzések:

-     Az adatközlés a megrendelő által szolgáltatott adatok figyelembevételével, a helyszíni szemle vizsgálati eredményeinek alapján készült, az előírások, szakmai szabályok szerint!

-     A helyiségcsoportosítások az eltérő funkció, illetve az eltérő kialakítás szerint készültek!

-     A nem az építtető tulajdonában, kezelésében, érdekkörében lévő helyiségek, illetve helyiségnek nem minősülő területek nem kerültek kimunkálásra!


Példa az előirányzott helyiségek adatlap dokumentumának csatolására:

 

Helyiség adatlap

 

Cím 

:

 

Épület

:

 

Szint

:

 

 

 

A helyiség

   - száma

 

   - megnevezése

 

   - használója

 

   - rendeltetése

 

   - alapterülete (m2)

 

   - belmagassága (m)

 

anyagai, szerkezetei, berendezései:

   - térelhatárolása:

 

 

   - nyílászárók

 

 

   - ablak 

 db szerk.

 

 

      üveg

 

   - ajtó: 

db szerk.

 

 

üveg

 

   - egyéb:

 db szerk.

 

- burkolatok

 

   - padló

 

   - lábazat

 

   - fal

 

- festés, tapétázás

 

- mázolás, felületkezelés

 

épületgépészeti berendezések

   - fűtés

db

 

   - víz, csatorna

 

 

   - gáz

 

 

   - szellőzés

 

 

   - klíma

 

 

   - egyéb

 

 

épületvillamossági berendezések

   - világítótest

db

 

       - izzós

db

 

       - neon

db

 

   - dugaszolóaljzat

db

 

   - kapcsoló

db

 

   - telefon, fax

db

 

   - antenna, kábel TV

db

 

   - számítógép

db

 

   - riasztó, tűzjelző

db

 

egyéb anyagok, épületszerkezetek, felszerelések, berendezések

 

db

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
7. sz. Melléklet:  Meglévő építmények állapotrögzítő összesítő mátrixa
 
 
 
Fel kell listázni a mellékelt állapotrögzítő mátrixok összesítő számításainak dokumentumait, megnevezve a kiadmányozót, a dokumentum tárgyát, és hogy milyen dokumentumról van szó (eredeti, másolat). El kell készíteni, és közre kell adni a jelölésmagyarázatokat is.
 
 
2.    Meglévő építmény állapotrögzítő összesítő mátrixa (másolat)

 

Összesítő állapotrögzítő számítások mátrixa: példa többlakásos lakóépülethez

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

1.

földmunka

1,57  

100,00  

1,57  

100,00  

1,57  

100,00  

1,57  

1,57  

2.

alapozás

3,23  

100,00  

3,23  

100,00  

3,23  

98,00  

3,17  

3,17  

3.

bet-vb-födém

16,39  

100,00  

16,39  

100,00  

16,39  

85,00  

13,93  

13,93  

4.

kőműves m.

9,00  

100,00  

9,00  

98,00  

8,82  

77,00  

6,93  

6,79  

5.

ácsmunka

3,08  

100,00  

3,08  

92,00  

2,83  

89,00  

2,74  

2,52  

6.

szigetelő m.

5,21  

65,00  

3,39  

90,00  

3,05  

65,00  

2,20  

1,98  

7.

tetőfedő m.

1,90  

100,00  

1,90  

82,00  

1,56  

69,00  

1,31  

1,08  

8.

vakolások

6,32  

100,00  

6,32  

89,00  

5,62  

78,00  

4,93  

4,39  

9.

burkolóm.

9,62  

100,00  

9,62  

97,00   

9,33  

66,67  

6,41  

6,22  

10.

bádogos m.

0,65  

100,00  

0,65  

85,00  

0,55  

89,00  

0,58  

0,49  

11.

asztalos m.

24,21  

100,00  

24,21  

99,00  

23,97  

77,77  

18,83  

18,64  

12.

lakatos m.

1,10  

100,00  

1,10  

99,00  

1,09  

93,00  

1,02  

1,01  

13.

üveges m.

0,70  

100,00  

0,70  

100,00  

0,70  

99,00  

0,69  

0,69  

14.

festőm.

2,72  

100,00  

2,72  

92,00  

2,50  

32,00  

0,87  

0,80  

15.

vill. szer.

2,99  

100,00  

2,99  

98,00  

2,93  

82,00  

2,45  

2,40  

16.

ép. gép.

11,11  

100,00  

11,11  

99,00  

11,00  

86,00  

9,55  

9,46  

17.

egyéb ép.

0,20  

100,00  

0,20  

100,00  

0,20  

99,00  

0,20  

0,20  

 

Összesen:

100  

 

98,18  

 

95,35  

 

77,39  

75,34   

 

 Ahol:

    a

sorszám

     f

építéskori minőségi állapot (%)

    b

munkanem

    g

építéskori minőségi súly %

    c

részarány az összes építési költségből (%)

    h

avultsági állapot (%)

    d

készenléti állapot (%) 

     i

avultsági súly %

    e

készenléti súly %

     j

súlyozott állapot részarány (%)

 

 

Megjegyzések:

-     Az összesítő számítás mátrixának elvégzett módszerét, az a részletes elemzés teszi lehetővé, mely nagyszámú minta figyelembevételével megállapította, különböző fajtájú és technológiájú épületeknél, a munkanemi részarányt (% -ban), az összes építési költséghez viszonyítva (Archi_informatikai[1]adat).

-     E számítást számítógépes program futtatásával végezve, megelőzi a készenléti állapot, az építéskori minőség, és az avultság megállapítása.


 

8. sz. Melléklet: Szakvélemények, vizsgálati eredmények

 

Fel kell listázni a mellékelt szakvélemények, vizsgálati eredmények dokumentumait, megjelölve az ügyszámát, a kiadmányozó szervezet, vagy személy megnevezését, az ügyintéző, az aláíró megnevezését (tervező – szakértő esetén kamarai engedélyének megnevezését, számát, címét), a dokumentum tárgyát, címzettjét, keltét, és hogy milyen dokumentumról van szó (eredeti, másolat)

1.    Szakvélemények, vizsgálati eredmények (geotechnikai szakvélemény, talajmechanikai szakvélemény, statikai szakvélemény, fanayagvédelmi szakvélemény, stb. …) (másolat)

2.    Vizsgálati jegyzőkönyvek (repedéstágassági-, színmérési-, nedvességmérési-, kilátás-rálátás-belátás-, benapozási-, természetes bevilágítási-, anyagvizsgálati jkv.) (másolat)

3.    Műemléki tudományos dokumentációk (településtörténeti adatok, helytörténeti adatok, műemléki-, helyi védettség adatai, kutatási dokumentáció, műtárgy leltár) (másolat)

 

Megjegyzések:

-     A közreadott szakvélemények, vizsgálati eredmények a megrendelő által szolgáltatott, beszerzett, készített - készíttetett dokumentumok másolatának gyűjteménye!



9. sz. Melléklet: Költség értékhatárok elemzése

 

 

Tárgy:

 

Ügyszám:

 

Építtető - megrendelő:

 

Felelős vezető tervezési programkészítő:

 

Költségelemző:

 

Árelemző:

 

Szövegszerkesztő:

 

Munka jellege:

 

Árforma:

Szabad ár

Organizációs jegyzőkönyv kelte:

 

Átlagosított regie-óradíj:

 ,- Ft/óra/fő

Anyagok átlagos beszerzési időpontja:

 

Költségszámítás szintje:

Alsó szintű

Költségszámítás hibahatára:

 %

Kelt:

 

 

Megjegyzések:

-     A költségelemzés személyi számítógéppel készült, a munkanemekre vonatkozó elszámolási szabályok szerint, a szükséges mélységig, és munkanemekre kimunkált mennyiségekkel,az Összevont Építőipari Költségvetés-készítő Programrendszer – TERC-GOLD-VIP egyedi azonosítóval ellátott, jogtiszta programjának felhasználásával, valamint Archi_informatikai[2] adatok felhasználásával:

-     Fajlagos építési árak – Készítette és kiadja az Archigram Kft., Budapest – p 74 - CD

-     Építőipari költségbecslési segédlet – Kiadja: az Építésügyi Tájékoztatási Központ Kft., Budapest – p 140 – ISSN 2061-7186

-     Egyéb Archi_informatikai adatbázisok

-     E programok segítségével a különböző építési folyamatok egységes módszer szerint egyetlen számítógépes rendszerbe integrálhatók. A módszer minden építési tevékenység aggregált résztevékenységeinek sorozatára való felbontással, és ezek hierarchikus struktúrájának - mely egy fa-szerkezettel egyszerűen leírható és modellezhető - létrehozásával, valamint a szükséges és indokoltan felhasználható anyag mennyiségének és minőségének, illetve technológiájának - mely magába foglalja az élőmunka és eszközfelhasználás mértékét és árát - mellérendeléssel, közvetlenül határozza meg a létesítmény költségeit.


Példa az előirányzott költséghatárok elemzésének csatolására:

 

Kód

Szociális és egészségügyi épületek

8. lap

533

Házi rendelők

Új építés

 

 

 

 

 

leírás

 

összes

 

fajlagos költség

 

v. költség

ssz

Megnevezés

Település, megye

kód

szint

bruttó ter.

nettó ter.

szerkezet leírása

költség (eFt)

kelt év/hó

eFt/ kapacitás

eFt/ négyzetm.

valo- rizáció

eFt/ négyzetm.

85

Orvosi Rendelő

Örvényes, Veszprém

18

 

 

72

1 szintes új háziorvosi rendelő építése

12 960

10.03

 

180,000

1,013

182,287

86

Egészségház

Balogunyom,   Vas

17

 

 

239

Épület felújítás, bővítés 239,36 m2, komplex akadálymentesítés

35 193

10.11

 

147,251

1,013

149,122

87

Egészségház

Szerencs, Borsod-Abaúj-Zemplén

04

 

 

550

háziorvosi rendelők és központi orvosi ügyelet (Egészségház) udvar szárnyának teljes körű felújítását, és udvari irányba történő bővítése

88 671

10.08

 

161,220

1,013

163,269

88

Egészségház

Nyírkarász, Szabolcs-Szatmár-Bereg

15

 

 

271

Új orvosi rendelő építése tetőtér beépítéssel, akadálymentesítéssel

38 514

10.11

 

142,118

1,013

143,924

89

Orvosi Rendelő

Abádszalók, Jász-nagykun-Szolnok

10

 

 

378

Orvosi rendelő felújítása és bővítése

57 584

10.05

 

152,339

1,013

154,275

90

Fogorvosi Rendelő

Budapest I.

00

 

 

171

171 m2 hasznos alapterületen 5 praxis elhelyezésére alkalmas terület kialakítása

35 901

10.05

 

209,947

1,013

212,615

91

Egészségház

Bük, Vas

17

 

 

360

egészségház, bővítési, felújítása, tetőtér beépítése

70 454

10.10

 

195,706

1,013

198,193

             

2010. évi fajlagos átlagköltség:

169,797

1,013

171,955

 

A tervezési program tervezési tárgya:

-        Házi rendelő

A felhasznált Archi_informatikai adatbázis:

-    Fajlagos építési árak – Készítette és kiadja az Archigram Kft., Budapest – p 74 - CD

A számított, és valorizált fajlagos ár:

-    171.955,- Ft/m2 + ÁFA

A megvalósítandó épület előirányzott nettó területe:

-    1.552 m2

A megvalósítandó épület előirányzott számított költsége:

-    1.552 m2 × 171.955,- Ft/m2 = 266.874.160,- Ft + ÁFA

Tervezett tartalékok:

-    Alapterületi maximális eltérés: 8 % = 1.676,16 m2

-    Fajlagos ár 1 év megvalósíthatóság miatti valorizációja: 1,056[3]= 181.585,- Ft/m2

-    Tartalék keret: 10 %

-    Fajlagos ár:  199.743,- Ft/m2 + ÁFA

-    Számított költség értékhatára: 334.801.227,- Ft + ÁFA

A teljes, kerekített, korrigált kiviteli értékhatár:

-        340.000.000,- Ft + ÁFA

 

10. sz. Melléklet:  Egyéb adatok, információk

 

Fel kell listázni a dokumentumokat, megjelölve a készítő szervezet, vagy személy megnevezését, a dokumentum tárgyát, keltét, és hogy milyen dokumentumról van szó (eredeti, másolat)

 

Megjegyzések:

-     Az adatközlés a megbízó által szolgáltatott adatok figyelembevételével, a helyszíni szemle, és egyéb vizsgálati eredmények alapján készült!


 

11. sz. Melléklet:  Helyszíni fotók

 

Fel kell listázni a mellékelt fotókat, megjelölve a számát, a kiadmányozó szervezet, vagy személy megnevezését, a fotó tárgyát, pontos helyét címzettjét, keltét, és hogy milyen fotódokumentumról van szó (eredeti, másolat)

 

Megjegyzések:

-     Az adatközlés a megrendelő által szolgáltatott adatok figyelembevételével, a helyszíni szemle vizsgálati eredményeinek alapján készült, az MSZ szerint!

-     Az eredeti színes felvételek a megrendelő - tervezési programkészítő digitális terv-, és irattárában, míg a színes nyomtatások a tervezési program példányokban találhatóak!


 

12. sz. Melléklet: Irodalom és dokumentum jegyzék

 

Fel kell listázni a mellékelt szakirodalmi kiadványokat, dokumentumokat, megjelölve a szerző(ke)t, a mű címét, alcímét, a kiadó megnevezését, a kiadás helyét, idejét, az oldalszámot, és a nyilvántartási számot!

 

Példa az irodalom, és dokumentumjegyzék elemére:

 

Szakkönyvek

SZENDE Árpád: A szakértői vizsgálatok metodikája – egyetemi jegyzet – [szerkesztő: Dr. Tóth Elek egyetemi adjunktus, lektor: Dr. Lévai Jenő egyetemi docens]. – Az Építőipari Igazságügyi Szakértői Szakmérnöki Szak egyetemi jegyzetei sorozatban. - Kiadja: a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Építőmérnöki Kar, Magasépítési Tanszéke, 1111 Budapest, Műegyetem rkp. 3. „K” ép. I/26. 2006. – 40 p.

 

Online kiadványok

 

Megjegyzések:

 

-     Az adatközlés az adott ügy figyelembevételével összeállított, de általánosságban is használható kivonatos irodalom-, és dokumentumjegyzék!



[1] Az ARCHI_INFORMATIKA az a tudományterület, mely összegyűjt, és feldolgoz a matematikai statisztika szabályai szerinti adatbázisokat képezve, az építészettel-építéssel kapcsolatos minden olyan információt, adatot, tényt, az építészet-építés elmúlt, jelen, és elkövetkező folyamatainak, tendenciáinak külön-külön, és együttes értékelésével, elemzésével, maximálisan alkalmazva az informatika adta lehetőségeket.

[2]Az ARCHI_INFORMATIKA az a tudományterület, mely összegyűjt, és feldolgoz a matematikai statisztika szabályai szerinti adatbázisokat képezve, az építészettel-építéssel kapcsolatos minden olyan információt, adatot, tényt, az építészet-építés elmúlt, jelen, és elkövetkező folyamatainak, tendenciáinak külön-külön, és együttes értékelésével, elemzésével, maximálisan alkalmazva az informatika adta lehetőségeket.

[3] Árkiigazító index, mértéke Archi_informatikai adatbázis mátrixából kiolvasható


 

 

Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások