Alapfogalmak a Polgári Törvénykönyvből Polgári jogi alapismeretek
1. A polgári jog rendszere, alapelvei
A polgári jog a jogrendszerben
Jogág: az azonos társadalmi viszonyokat, azonos jogi módon szabályozó jogszabályok összessége.
Alapelvek, általános rendelkezések
Jogképesség és cselekvőképesség.A jogi személyek egyes fajtáira vonatkozó külön rendelkezések. A személyhez és a szellemi alkotásokhoz fűződő jogok
A tulajdonjog tárgyai, tartalma és védelme
A szerződések általános szabályai. Egyes szerződések (pl. az adásvétel, a vállalkozás, a bérlet, a megbízás, a biztosítás)
Az öröklés általános szabályai
Fontosabb fogalmak meghatározása (pl. jogszabály, közeli hozzátartozó, gazdálkodó szervezet, élettárs)
A polgári jog alapelvei
A jogelmélet szerint az alapelveknek kettős jelentősége van: értelmező és hézagpótló szerepet töltenek be. Az értelmező szerepkör alkalmazására akkor kerülhet sor, ha egy jogszabályi rendelkezés meghatározása különféle megközelítésekből is lehetséges, ilyenkor az alapelvnek megfelelő értelmezést kell igénybe venni. A hézagpótló szerep akkor kerül előtérbe, ha egy adott jogviszonyra konkrét jogszabályi rendelkezés nem alkalmazható, és ilyenkor a vitatott kérdést az alapelv alapján kell eldönteni. Az alapelvek többsége a Bevezető rendelkezések között található, de vannak a Ptk. többi részében elhelyezett alapelvek is.
A Ptk. védi a személyek vagyoni és személyhez fűződő jogait, továbbá törvényes érdekeit. Azonban ezeket a jogokat csak a társadalmi rendeltetésének megfelelően lehet gyakorolni. A jogok gyakorlása nem járhat más jogának és érdekének indokolatlan és szükségtelen korlátozásával [1959. évi IV. tv. 2. §].
A polgári jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a felek a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megfelelően, kölcsönösen együttműködve kötelesek eljárni [1959. évi IV. tv. 4. §]. A jóhiszeműség többször nevesítve is megjelenik a Ptk-ban, és eltérő jogkövetkezményeket állapít meg attól függően, hogy a magatartás jóhiszemű vagy rosszhiszemű volt (pl. a túlépítés, a ráépítés és a birtoklás szabályai). Jóhiszemű: aki a látszattól eltérő valós tényekről nem tud, és kellő gondosság tanúsítása mellett nem is tudhat róla. Rosszhiszemű: aki a látszattól eltérő valós tényekről tud, vagy kellő gondosság tanúsítása mellett tudhatna róla. Azt, hogy mi minősül tisztességes eljárásnak a Ptk. nem határozza meg, azt minden esetben a társadalmi erkölcsi normák alapján lehet meghatározni. Az adott magatartásnak a jogszerűségen túlmenően, tisztességesnek (erkölcsösnek) is kell lennie. A Ptk. több esetben külön jogkövetkezményt is fűz a nem tisztességes magatartáshoz, így például a nyilvánvalóan jóerkölcsbe ütköző szerződés semmis (lásd például: EBH2003. 956) [1959. évi IV. tv. 200. §].
A polgári jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során kölcsönösen együttműködve kötelesek eljárni [1959. évi IV. tv. 4. §]. A kölcsönös együttműködés szinte kizárólag a kötelmi (szerződéses) részben hangsúlyos, ahol külön bekezdés is rendelkezik ennek tartalmáról. A felek a szerződés megkötésénél együttműködni kötelesek, és figyelemmel kell lenniük egymás jogos érdekeire. Az együttműködési kötelezettség főként tájékoztatási kötelezettséget jelent, ennek megfelelően a Ptk. is előírja, hogy a szerződéskötést megelőzően is tájékoztatniuk kell egymást a megkötendő szerződést érintő minden lényeges körülményről. Külön tájékoztatni kell a másik felet arról az általános szerződési feltételről, amely a szokásos szerződési gyakorlattól, a szerződésre vonatkozó rendelkezésektől lényegesen vagy valamely korábban a felek között alkalmazott kikötéstől eltér. Ilyen feltétel csak akkor válik a szerződés részévé, ha azt a másik fél - a külön, figyelemfelhívó tájékoztatást követően - kifejezetten elfogadta [1959. évi IV. tv. 205. §]. Azt hangsúlyoznunk kell, hogy nem várható el a felektől, hogy saját gazdasági érdekeiket háttérbe szorítva járjanak el, és a másik félnek is kellő körültekintést kell tanúsítania. A legjobb példa erre az ingatlan-nyilvántartásban feltüntetett adatokról való tájékoztatás és tájékozódás ellentmondásos jogi helyzete.
Ha a Ptk. szigorúbb követelményt nem támaszt, a polgári jogi viszonyokban úgy kell eljárni, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. Ez azt jelenti, hogy amennyiben nincs előírás egy élethelyzetre, mindenkinek olyan magatartást kell tanúsítani, amely személy szerint tőle, az adott viszonyok között elvárható. Aki nem úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható, annak a magatartása felróható lesz, és főszabály szerint felelősségre vonást von maga után. Fontos kiemelni, hogy saját felróható magatartására előnyök szerzése végett senki sem hivatkozhat. Aki maga sem úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható, a másik fél felróható magatartására hivatkozhat [1959. évi IV. tv. 4. §].
A törvény tiltja a joggal való visszaélést. Joggal való visszaélésnek minősül a jog gyakorlása, ha az a jog társadalmi rendeltetésével össze nem férő célra irányul, különösen ha - a nemzetgazdaság megkárosítására, - személyek zaklatására (pl. a bérlő rendszeres ellenőrzése), - más jogainak és törvényes érdekeinek a csorbítására (pl. a közös tulajdon megszüntetése, ha az a tulajdonostárs helyzetét kihasználja, és a megváltási ár nem elegendő megfelelő ingatlan vásárlására) vagy - illetéktelen előnyök szerzésére (pl. a közös tulajdon megszüntetése, ha az a forgalmi érték időleges csökkenését kihasználva történik) vezetne. A joggal való visszaélés tilalmába ütközik egy nyilatkozat megtagadása is, és a bíróság ítéletével pótolhatja ezt a nyilatkozatot, ha - jogszabály által megkívánt nyilatkozatról van szó, - a megtagadás nyomós közérdeket, vagy különös méltánylást érdemlő magánérdeket sért, - az érdeksérelem másként nem hárítható el, - a megtagadás joggal való visszaélésnek minősül (különösen akkor minősülhet ilyennek, ha a jognyilatkozat megtételét illetéktelen előny juttatásától tették függővé) [1959. évi IV. tv. 5. §]. A jognyilatkozatnak bírósági határozattal való pótlásához a törvényben meghatározott valamennyi feltétel együttes megléte szükséges. Fontos kiemelni, hogy a szerződéskötés megtagadása nem minősül joggal való visszaélésnek – mindenki maga döntheti el, hogy kíván-e szerződést kötni –, ezért nincs jogszabályi lehetőség arra, hogy a bíróság szerződési nyilatkozatot ítélettel pótoljon.
2. Jogképesség, cselekvőképesség
Jogképesség
A Magyar Köztársaságban minden ember jogképes: jogai és kötelességei lehetnek. A jogképesség az életkorra, nemre, fajra, nemzetiséghez vagy felekezethez tartozásra tekintet nélkül egyenlő. A nemek szerinti különbségtétel tilalma indokolta például, hogy 1996 óta az azonos neműek közös háztartásban, érzelmi és gazdasági közösségben való együttélése is élettársi kapcsolatnak minősül. A jogképességet korlátozó szerződés vagy egyoldalú nyilatkozat semmis [1959. évi IV. tv. 8. §]. A jogképesség kezdete: az embert, ha élve születik, fogamzásának időpontjától kezdve illeti meg. A fogamzás időpontjának a születéstől visszafelé számított háromszázadik napot kell tekinteni; bizonyítani lehet azonban, hogy a fogamzás korábban vagy későbben történt. A születés napja a határidőbe beleszámít (a fogamzás vélelme). A méhmagzat jogképessége általános, egyenlő, de élveszületésétől függően feltételes, vagyis csak akkor lesz jogképes, ha élve születik. Ez az öröklési jogban merülhet fel, hiszen akkor is örökölhet valaki, ha az örökhagyó halálakor már megfogant, illetve a magzat részére már végrendeleti úton is lehet hagyatékot juttatni (azzal a feltétellel, ha később élve a világra jön) [1959. évi IV. tv. 9. §].
Cselekvőképesség
Cselekvőképes mindenki, akinek cselekvőképességét a törvény nem korlátozza vagy nem zárja ki. Aki cselekvőképes, maga köthet szerződést vagy tehet más jognyilatkozatot. A cselekvőképességet korlátozó szerződés vagy egyoldalú nyilatkozat semmis. A cselekvőképes ember saját nyilatkozatával, saját nevében szerezhet jogokat és vállalhat kötelezettségeket. Az ember akkor cselekvőképes, ha az ügyei viteléhez szükséges belátási képességgel rendelkezik [1959. évi IV. tv. 11. §]. A cselekvőképesség egyes fokozataiba tartozó személyek között a polgári jog szempontjából az a leglényegesebb különbség, hogy ki és milyen jognyilatkozatot tehet. Így például a kiskorú maga – ha jogszabály kivételt nem tesz (pl. a mindennapi élet szokásos szükségleteinek fedezése körébe tartozó kisebb jelentőségű szerződések) – csak a törvényes képviselőjének (szülő, gyám) beleegyezésével vagy utólagos jóváhagyásával köthet szerződést, és több esetben még a gyámhatóság beleegyezése is szükséges. A cselekvőképesség fokozatai a következők:
- A kiskorú, ha 16 éves korát követően a gyámhatóság engedélyével házasságot kötött. - A nagykorú (a 18. életévét betöltött), ha nem áll gondnokság hatálya alatt.
- A kiskorú, ha 14. és 18. életév közötti, kivéve, ha 16 éves korát követően a gyámhatóság engedélyével házasságot kötött. A házasságot csak akkor lehet érvénytelennek tekinteni, ha azt érvénytelenítési perben hozott bírósági ítélet érvénytelennek nyilvánította [1952. évi IV. tv. 13. §].
- A kiskorú, ha 14. életévét még nem töltötte be. - A kiskorú, ha a bíróság cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezte.
- A nagykorú személy, ha a bíróság ilyen hatállyal gondnokság alá helyezte Feltétel: akinek ügyei viteléhez szükséges belátási képessége - pszichés állapota vagy szellemi fogyatkozása miatt - tartósan teljes mértékben hiányzik.
- A nagykorú személy, ha a bíróság ilyen hatállyal gondnokság alá helyezte. Feltétel: akinek az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége a pszichés állapota, szellemi fogyatkozása vagy szenvedélybetegsége miatt - általános jelleggel, illetve egyes ügycsoportok vonatkozásában - tartósan vagy időszakonként visszatérően nagymértékben csökkent.
Nagykorú vagy kiskorú is lehet. Feltétel: olyan állapotban van, hogy ügyei viteléhez szükséges belátási képessége – tartósan vagy a jognyilatkozata megtételekor átmenetileg – teljesen hiányzik [1959. évi IV. tv. 11-17. §]. Kiskorú (a polgári jogban és a büntetőjogban): aki a tizennyolcadik életévét még nem töltötte be, kivéve, ha házasságot kötött. A házasságkötés nem jár a nagykorúság megszerzésével, ha a házasságot a bíróság a cselekvőképesség hiánya vagy a kiskorúság miatt szükséges gyámhatósági engedély hiánya miatt nyilvánította érvénytelennek.
3. A szerződés fogalma és általános szabályai
Szerződés fogalma: két vagy több személy, joghatás kiváltására irányuló, egybehangzó akaratnyilatkozata. A legfontosabb joghatás: a szerződésből kötelezettség keletkezik a szolgáltatás teljesítésére és jogosultság a szolgáltatás követelésére [1959. évi IV. tv. 198. §]. A szerződéskötés szabadságának alapelve alapján mindenki maga döntheti el, hogy kíván-e szerződést kötni. A szerződéskötés szabadságának alapelve alól kivételt jelentenek azok az esetek, amikor jogszabály – törvény, kormányrendelet vagy a törvény felhatalmazása alapján és annak keretein belül kiadott önkormányzati rendelet – a szerződés kötését kötelezővé teszi [1959. évi IV. tv. 198. §, 205. §]. Szerződés alanya: - nagyon leegyszerűsítve - az a személy, aki létrehozza a szerződést, vagy részére a szerződés jogot, kötelezettséget alapít. A szerződés alanya elvileg bárki (természetes személy, cég, alapítvány, stb.) lehet, aki jogképességgel és cselekvőképességgel rendelkezik.
- eladó – vevő (adásvételi szerződés) - bérbeadó – bérlő (bérleti szerződés) - vállalkozó – megrendelő (vállalkozási szerződés)
- közvetlen tárgy: az a magatartás, amit a kötelezettnek a szerződés teljesítése érdekében tanúsítania kell (ez lehet tevőleges, vagy valamilyen passzív tevékenység is, például valaminek a tűrése); - közvetett tárgya: valamely vagyoni értékkel bíró dolog, tevékenység kifejtése vagy vagyoni értékű jog.
A szerződés tartalma
- a felek még a Ptk-ban rögzített szerződésekre vonatkozó rendelkezésektől is eltérhetnek egyező akarattal, ha jogszabály az eltérést nem tiltja; - a Ptk-ban rögzített szerződésekre vonatkozó rendelkezéseket csak akkor kell alkalmazni, ha a felek az adott kérdést szerződésükben nem rögzítették; - a szerződésre vonatkozó egyes szabályok csak akkor alkalmazhatóak, ha a felek arról a megállapodásukban másként nem rendelkeztek; - a diszpozitív szabályok alól kivételt csak jogszabály tartalmazhat.
- a felek még egyező akarattal sem térhetnek el ezektől a szabályoktól; - akkor is a szerződés részévé válnak, ha a felek eltérően állapodnak meg; - ezen szabályok megsértése érvénytelen, vagy helyükbe a jogszabályi rendelkezés lép.
Visszterhesség vélelme
- a szerződés fogalmi eleme az ingyenesség (pl. ajándékozási szerződés), vagy - a Ptk. az ingyenességet csak lehetőséget fogalmazza meg, de ettől a felek eltérhetnek (pl. magánszemélyek egymás közti szerződési viszonyában kamat csak kikötés esetében jár) [1959. évi IV. tv. 201. §, 232. §].
Megjegyzések: - A táblázatban nem szerepel valamennyi Ptk-ban említett szerződési típus. - Számtalan más csoportosítás is elképzelhető (például: ingyenes és visszterhes szerződések). - Más jogágakban további szerződési típusokkal is találkozhatunk, amelyek azonban nem felelnek meg teljes mértékben a polgári jog (kötelmi jog) szerződési fogalmi elemeinek, például: munkaszerződések (munkajog), társasági szerződések (társasági jog). - A felek a típusszabadság elve alapján -- szabadon vegyíthetik az egyes szerződéstípusok elemeit (vegyes szerződések); -- a Ptk-ban nem nevesített polgári jogi szerződéseket is köthetnek – például: együttműködési szerződés, lízing szerződés, franchise szerződés, factoring szerződés – (ún. atipikus szerződések). - Amennyiben a felek között vita alakul ki, főszabály szerint a következő sorrendben kell a vita eldöntéséhez szükséges jogi hátteret vizsgálni: 1) speciális, nem a Ptk-ban található jogszabályi rendelkezés, 2) a felek megállapodása, 3) a jogügylethez legközelebb álló szerződésre vonatkozó Ptk. előírások (Ptk. Első rész, III. cím, 365-596. §), 4) a szerződések közös szabályai (Ptk. Negyedik rész, I. cím, 198-338. §), 5) a polgári jog alapelvei (Ptk. Első rész, 2-7. §).
Ajánlat (ennek közlésével indul meg a szerződéskötési folyamat): a szerződéskötés céljából tett, egyoldalú és címzett akaratnyilatkozat.
- szóban vagy szóbeli üzenettel tett ajánlat (nyilatkozat) a másik fél tudomásszerzésével - írásban vagy távirati úton közölt ajánlat (nyilatkozat) a másik félhez történő megérkezéssel. A hatályos ajánlat esetében megkezdődik az ajánlati kötöttség, azt visszavonni csak a másik fél beleegyezésével lehet. A még hatályossá nem vált nyilatkozatot vissza lehet vonni. A visszavonó nyilatkozatnak legkésőbb a visszavont nyilatkozattal egy időben kell a másik félhez érkeznie, illetőleg tudomására jutnia. Ha mindkét fél gazdálkodó szervezet, az ellenszolgáltatást (vételár, díj) vállaló fél a nyilatkozatát a szerződés létrejöttéig visszavonhatja, a másik fél költségeit azonban meg kell térítenie [1959. évi IV. tv. 214. §]. Ajánlati kötöttség: Aki szerződés kötésére ajánlatot tesz, ajánlatához kötve marad, kivéve, ha kötöttségét az ajánlat megtételekor kizárta.
1) jogszabály szabályozhatja (ritka); 2) az ajánlattevő határozza meg; 3) ha sem az ajánlattevő, sem jogszabály nem határozza meg: - jelenlevők között vagy telefonon tett ajánlat esetében az ajánlati kötöttség megszűnik, ha a másik az ajánlatot nyomban el nem fogadja; - távollevőnek tett ajánlat esetében az ajánlati kötöttség annak az időnek elteltével szűnik meg, amelyen belül az ajánlattevő - tekintettel az ajánlatban megjelölt szolgáltatás jellegére és az ajánlat elküldésének módjára - a válasz megérkezését rendes körülmények között várhatta (pl. postafordultával) [1959. évi IV. tv. 211. §].
A másik félnek az ajánlati kötöttség időtartamán belül kell a válaszát az ajánlattevő tudomására hoznia, ellenkező esetben csak az ajánlattevőn múlik, hogy azt elfogadja-e. Az ajánlati kötöttség időtartamán belül a következő válaszok lehetségesek:
A szerződés létrejötte
- jelenlevők között: amikor az ajánlatot elfogadják; - távollevők között: amikor az elfogadó nyilatkozat az ajánlattevőhöz megérkezik [1959. évi IV. tv. 213. §]. Ha az elfogadó idejében megtett nyilatkozata az ajánlattevőhöz elkésve érkezik, az ajánlattevő köteles a másik felet haladéktalanul értesíteni arról, hogy a szerződés nem jött létre. Ha ezt elmulasztja, a szerződés létrejön [1959. évi IV. tv. 214. §]. Ha a szerződés létrejöttéhez harmadik személy beleegyezése vagy hatósági jóváhagyás szükséges, ennek megtörténtéig a szerződés nem jön létre, de a felek nyilatkozatukhoz kötve vannak. Kötöttségétől bármelyik fél szabadul, ha az általa a másik féllel közölt megfelelő határidőn belül a harmadik személy a beleegyezés, illetőleg a hatóság a jóváhagyás felől nem nyilatkozik. A beleegyezés, illetőleg a jóváhagyás megtörténtével a szerződés - ha jogszabály kivételt nem tesz - megkötésének időpontjától kezdődő hatállyal jön létre. Beleegyezés, illetőleg jóváhagyás hiányában a szerződésre az érvénytelenség jogkövetkezményeit kell alkalmazni [1959. évi IV. tv. 215. §].
- amelyet az egyes szerződéstípusok jogszabályi meghatározása rögzít, ezen túlmenően - amelyet a felek közösen határoznak meg, vagy - amelyet bármelyik fél lényegesnek tekinti, és ezt közli is a másik féllel, vagy - amely tekintetében a felek között vita van, és ennek teljesülése nélkül valamelyik fél nem kíván szerződést kötni.
Egyoldalú nyilatkozatból csak a jogszabályban megállapított esetekben keletkezik jogosultság a szolgáltatás követelésére; az egyoldalú nyilatkozatokra - ha a törvény kivételt nem tesz - a szerződésre vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni [1959. évi IV. tv. 199. §].
A szerződés alakja
- szóban - írásban - ráutaló magatartással
Két esetkörben előfordulhat elő, hogy egy szerződést kizárólag meghatározott alakban – leggyakrabban írásban – lehet érvényesen megkötni:
Például az ingatlan adásvételi szerződés csak írásban érvényes. Az alakiság megsértésével kötött szerződés - ha jogszabály másként nem rendelkezik - semmis. A semmisséget az sem orvosolhatja, ha utólag például írásban rögzítik a szerződést (ez új szerződésnek minősül), vagy annak megfelelően a felek teljesítenek (kivéve a mezőgazdasági termékértékesítési szerződéseket). Ha az írásbeli alakot jogszabály rendeli, és a szerződő fél nem tud vagy nem képes írni, a szerződés érvényességéhez közokirat vagy teljes bizonyító erejű magánokirat szükséges.
A felek által kikötött alak csak akkor feltétele a szerződés érvényességének, ha kifejezetten ebben állapodtak meg. Ilyen esetben a teljesítésnek vagy egy részének elfogadásával a szerződés akkor is érvényessé válik, ha az alakiságot mellőzték [1959. évi IV. tv. 217. §]. Fontos: Ha jogszabály vagy megállapodás írásbeli alakot rendel, legalább a szerződés lényeges tartalmát írásba kell foglalni.
Érvényes és hatályos szerződés
Hatályos szerződés: az érvényes szerződést alkalmaznia kell a feleknek, a hatályosságot mindig megelőzi egy érvényes szerződés létrejötte. Hatálytalan szerződés: az érvényes szerződés létrejött, de valamiért még nem lépett hatályba, vagy hatályát vesztette, ezért a felek nem alkalmazhatják. Ha egy szerződés érvénytelen, akkor szükségszerűen hatálytalan is.
1) Felfüggesztő feltétel: a felek a szerződés hatályának beálltát bizonytalan jövőbeni eseménytől teszik függővé, a szerződés hatálya e feltétel bekövetkeztével áll be. 2) Bontó feltétel: a felek a szerződés hatályának megszűntét bizonytalan jövőbeni eseménytől teszik függővé, a feltétel bekövetkeztével a szerződés hatálya megszűnik. 3) A hatályosság biztosan bekövetkező jövőbeni eseményhez, időponthoz való kötése: ez nem feltétel, hanem a szerződés hatályának konkrét meghatározása.
Érvénytelen szerződés: A felek által megkötött szerződés teljesítését az állam megakadályozza, a feleknek nincs lehetőségük a teljesítés állami úton történő kikényszerítésére.
A szerződés teljesítése
Amikor a felek szerződést kötnek egymással általában rendelkeznek arról, hogy a szerződést hol, mikor és hogyan kell teljesíteni. Főszabály szerint ezekben a kérdésekben nem is kell megállapodniuk – ezek nem minősülnek ún. lényeges elemeknek –, ezek nélkül is érvényes a szerződés. Ezek tipikusan olyan kérdések, amelyekbe a jogalkotók nem kívánnak beleszólni, de a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) is szabályozza azokat az eseteket, amikor a felek valamelyik részletben nem állapodnak meg (pl. csak egy dolog pontos határidőben történő megrendeléséről és leszállításáról szól a szerződés, de abban nem állapodnak meg, hogy hol történik meg az átadás).
- a teljesítés helyére - a teljesítési idejére - a teljesítés módjára vonatkozó előírásokat.
Nagyon fontos: mindig legyünk tisztában azzal, hogy a szerződésünkben rögzített feltételek mellett esetlege a Ptk. is előírhat számunkra valamilyen jogot vagy kötelezettséget a szerződés teljesítésével kapcsolatban. Az alábbiakban a teljesítés módjára vonatkozó előírásokat ismertetjük.
A teljesítési határidő meghatározása
- naptári nap (konkrét dátum, akár óra, perc megjelölésével is lehetséges – pl. október 27. napján 12 órakor) - naptári időtartam (kezdő és/vagy végső határnap megjelölésével – pl. október 1. és 27. napja között; október 27. napjáig), - egyéb módon meghatározott időpont (pl. a jövő hónap vége, a következő félév első napja, a következő év első negyedében, a szerződés aláírását követő 30. napon) - konkrét esemény, rendezvény megjelölése (pl. az esküvő napján, a 2006. évi labdarúgó vb döntőjének napján)
a) ha konkrét nap vagy esemény van meghatározva, akkor csak azon a napon és megfelelő időpontban (pl. egy 18 óráig nyitva tartó bolt rendel egy árut, akkor nem szerződésszerű, ha az áru 23 órakor érkezik meg); b) ha időtartam van meghatározva, akkor az időtartamon belül bármelyik napon (és a teljesítési határidő utolsó napja az időtartam utolsó napja lesz).
A teljesítési határidő számításának szabályai: a) a teljesítési határidőbe a szerződéskötés napját nem kell beszámítani, vagyis a napok számítását az ezt követő napon kell elkezdeni; b) a hetekben, hónapokban vagy években megállapított határidő azon a napon jár le: - amely elnevezésénél vagy számánál fogva megfelel a kezdő napnak (pl. a 2005. december 30-án aláírt szerződést egy hónapon belül kell teljesíteni, a határidő utolsó napja: 2006. január 31.); - ha ilyen nap az utolsó hónapban nincs, a határidő a hónap utolsó napján jár le (pl. a 2005. december 30-án aláírt szerződést két hónapon belül kell teljesíteni, a határidő utolsó napja: 2006. február 28.); c) ha a határidő utolsó napja munkaszüneti nap – a konkrétan meghatározott nap esetében is –, a határidő a következő munkanapon jár le.
- beleegyezik a teljesítésbe – ebben az esetben a korábbi teljesítés is szerződésszerűnek fog minősülni; - nem egyezik bele a teljesítésbe – ebben az esetben a jogosult nem köteles a teljesítést elfogadni vagy a szolgáltatást átvenni, DE ha a kötelezett a jogosult beleegyezése nélkül mégis teljesít – például a megrendelt dolgot fuvarozóval elküldi – a jogosultnak kötelessége gondoskodni a dolog őrzéséről a kötelezett veszélyére és költségére (a felelős őrzés szabályai szerint). A dolog őrzése nem jelenti annak elismerését, hogy a kötelezett szerződésszerűen teljesített. Kivételt jelent a pénzszolgáltatás (pl. egy kölcsön határidő előtti teljesítése), mivel ezt a jogosult a határidő előtt is köteles elfogadni – ettől a szabálytól is eltérhetnek a felek [1959. évi IV. tv. 282. §; 1960. évi 11. tvr. 3. §; 1959. évi IV. tv. 196-197. §].
A teljesítés módja
a) alkalmasnak kell lennie azokra a célokra, amelyekre más, azonos fajtájú szolgáltatásokat rendszerint használnak, b) rendelkeznie kell azzal a minőséggel, illetve nyújtania kell azt a teljesítményt, amely azonos fajtájú szolgáltatásoknál szokásos, és amelyet a jogosult elvárhat - figyelembe véve a szolgáltatás természetét, - a kötelezettnek, a gyártónak, az importálónak vagy ezek képviselőjének a szolgáltatás konkrét tulajdonságaira vonatkozó – különösen reklámban vagy az áru címkéjén megjelenő – nyilvános kijelentését, A szolgáltatásnak nem kell megfelelnie a nyilvános kijelentésnek, ha a kötelezett bizonyítja, hogy - a nyilvános kijelentést nem ismerte, és azt nem is kellett ismernie, vagy - a nyilvános kijelentést a szerződéskötés időpontjáig már megfelelő módon helyesbítették, vagy - a nyilvános kijelentés a jogosult szerződéskötési elhatározását nem befolyásolhatta. c) alkalmasnak kell lennie a jogosult által meghatározott célra, ha azt a jogosult a szerződéskötés időpontjában a kötelezett tudomására hozta, és abba a kötelezett beleegyezett, d) rendelkeznie kell a kötelezett által adott leírásban szereplő, és az általa a jogosultnak mintaként bemutatott szolgáltatásban lévő tulajdonságokkal.
A felek a szerződés teljesítésében együttműködésre kötelesek. A kötelezettnek a szerződés teljesítése érdekében úgy kell eljárnia, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható, a jogosultnak pedig ugyanilyen módon elő kell segítenie a teljesítést. A felek a szerződés teljesítését érintő minden lényeges körülményről kötelesek egymást tájékoztatni [1959. évi IV. tv. 277. §].
4. A szerződésszegés
A szerződésszegés fogalma
a) objektív jogkövetkezmények: akkor is megállapíthatók, ha a fél úgy járt el, ahogyan az az adott helyzetben általában elvárható (vagyis a felróhatóság hiányában is); semmilyen hivatkozással nem lehet mentesülni a szankciók alól b) szubjektív jogkövetkezmények: csak akkor állapíthatók meg, ha a fél nem úgy járt el, ahogyan az az adott helyzetben általában elvárható (vagyis kizárólag akkor, ha a fél felróható volt); mentesül a fél a jogkövetkezmények alól, ha bizonyítja, hogy nem felelős a szerződésszegésért
1) kötelezett késedelme 2) jogosult késedelme 3) hibás teljesítés 4) teljesítés lehetetlenné válása 5) teljesítés megtagadása
1) Kötelezett késedelme
- ha a szerződésben megállapított vagy a szolgáltatás rendeltetéséből kétségtelenül megállapítható teljesítési idő eredménytelenül eltelt; - más esetekben, ha kötelezettségét a jogosult felszólítására nem teljesíti [1959. évi IV. tv. 298. §].
Mentesül a kötelezett, ha bizonyítja, hogy a késedelem elhárítása érdekében úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. b) Kárveszélyviselés Ha a kötelezett késedelmét kimenteni nem tudja, felelős a szolgáltatás tárgyában a késedelem ideje alatt bekövetkezett minden kárért, kivéve ha bizonyítja, hogy az késedelem hiányában is bekövetkezett volna [1959. évi IV. tv. 299. §]. c) Kötbér
A jogosult - függetlenül attól, hogy a kötelezett késedelmét kimentette-e - követelheti a teljesítést. b) Elállás A jogosult - függetlenül attól, hogy a kötelezett késedelmét kimentette-e – elállhat a szerződéstől. Az elállási jog azonban csak akkor gyakorolható: - ha a jogosult bizonyítja, hogy a teljesítés többé nem áll érdekében; - a teljesítéshez fűződő érdek megszűnésének bizonyítása nélkül is, ha -- a szerződést a felek megállapodásánál fogva meghatározott időpontban - és nem máskor - kellett volna teljesíteni (ún. fix határidő), -- a szerződést a szolgáltatás felismerhető rendeltetésénél fogva meghatározott időpontban - és nem máskor - kellett volna teljesíteni, -- a jogosult az utólagos teljesítésre megfelelő határidőt szabott, és az is eredménytelenül telt el (póthatáridő) [1959. évi IV. tv. 300. §]. c) Késedelmi kamat Pénztartozás esetében - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - a kötelezett a késedelembe esés időpontjától kezdve akkor is köteles a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatot fizetni, ha a tartozás egyébként kamatmentes. A kamatfizetési kötelezettség akkor is beáll, ha a kötelezett késedelmét kimenti.
2) Jogosult késedelme
- a szerződésszerűen felajánlott teljesítést nem fogadja el; - elmulasztja azokat az intézkedéseket vagy nyilatkozatokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a kötelezett megfelelően teljesíteni tudjon; - a nyugtát nem állítja ki, illetőleg az értékpapírt nem adja vissza [1959. évi IV. tv. 302. §].
Szubjektív szankció:
A jogosult köteles megtéríteni a kötelezettnek a késedelemből eredő kárát, kivéve ha bizonyítja, hogy a késedelem elhárítása érdekében úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható [1959. évi IV. tv. 303. §].
A jogosult - függetlenül attól, hogy késedelmét kimentette-e – köteles a kötelezett felelős őrzéséből eredő költségeket megtéríteni. b) Kárveszélyviselés A jogosult - függetlenül attól, hogy késedelmét kimentette-e – éppúgy viseli a dolog megsemmisülésének, elveszésének vagy megrongálódásának veszélyét, mintha a teljesítést elfogadta volna; c) Kizárt a késedelmi kamat A jogosult - függetlenül attól, hogy késedelmét kimentette-e – a kötelezettől a késedelme idejére kamatot nem követelhet. d) Kizárt a kötelezett késedelme A jogosult késedelme a kötelezett egyidejű késedelmét kizárja [1959. évi IV. tv. 303. §].
3) Hibás teljesítés
- olyan szerződés alapján, amelyben a felek kölcsönös szolgáltatásokkal tartoznak, a kötelezett teljesítése a teljesítés időpontjában nem felel meg a jogszabályban vagy a szerződésben meghatározott tulajdonságoknak. - a szolgáltatott dolog szakszerűtlen összeszerelése, ha - a szerelés szerződéses kötelezettség, és azt a kötelezett vagy olyan személy végezte el, akinek magatartásáért a kötelezett felelős; - a szolgáltatott dolog összeszerelését a szerződésnek megfelelően a jogosult végezte el, és a szakszerűtlen összeszerelés a használati útmutató hibájára vezethető vissza [1959. évi IV. tv. 305. §].
- a hibás teljesítés csak visszterhes szerződéseknél vizsgálható, - a hibás teljesítés legtöbb szabálya diszpozitív, vagyis a felek ezektől eltérhetnek (a kogens rendelkezéseket külön kiemeljük), - fogyasztói szerződésben semmis az a kikötés, amely az összeszerelésre vonatkozó rendelkezésektől a fogyasztó hátrányára tér el (ez egy kogens szabály, a felek közös megállapodással sem térhetnek el ettől); - a kötelezett a hibás teljesítésért felelősséggel tartozik ezt nevezik kellékszavatosságnak.
A kellékszavatosság mint objektív felelősség Kellékszavatosság terheli a kötelezett függetlenül attól, hogy felelős-e a dolog, szolgáltatás hibájáért (pl. tudott vagy nem tudott róla). A kötelezett a felelősség alól csak akkor tudja kimenteni magát, ha - a jogosult a hibát a szerződéskötés időpontjában ismerte, vagy azt ismernie kellett, - a hiba a jogosult által adott anyag hibájára vezethető vissza, feltéve, hogy az anyag alkalmatlanságára a jogosultat figyelmeztette. Fogyasztói szerződés esetében az ellenkező bizonyításáig vélelmezni kell, hogy a teljesítést követő hat hónapon belül felismert hiba már a teljesítés időpontjában megvolt, kivéve, ha e vélelem a dolog természetével vagy a hiba jellegével összeegyeztethetetlen (a felek ettől eltérő megállapodása semmis). A kötelezettnek kell bebizonyítania az ellenkezőjét [1959. évi IV. tv. 305/A. §]. Fontos: a szavatossági jogainak érvényesítésén kívül a jogosult a hibás teljesítésből eredő kárának megtérítését is követelheti a kártérítés szabályai szerint (ez tehát szubjektív jogkövetkezmény lesz) [1959. évi IV. tv. 310. §].
A szavatossági igények (a jogosult hibás teljesítésből fakadó jogai)
a) elsősorban – választása szerint – kijavítást vagy kicserélést követelhet, kivéve, ha - a választott szavatossági igény teljesítése lehetetlen, vagy - az a kötelezettnek a másik szavatossági igény teljesítésével összehasonlítva aránytalan többletköltséget eredményezne (figyelembe véve a szolgáltatott dolog hibátlan állapotban képviselt értékét, a szerződésszegés súlyát, és a szavatossági jog teljesítésével a jogosultnak okozott kényelmetlenséget); A kijavítást vagy kicserélést - a dolog tulajdonságaira és a jogosult által elvárható rendeltetésére figyelemmel - megfelelő határidőn belül, a jogosultnak okozott jelentős kényelmetlenség nélkül kell elvégezni. Ha a kötelezett a dolog kijavítását megfelelő határidőre nem vállalja, vagy nem végzi el, a jogosult a hibát a kötelezett költségére maga kijavíthatja vagy mással kijavíttathatja. A jogosult a kijavításig vagy kicserélésig az ellenszolgáltatás arányos részét visszatarthatja. Ha a kötelezettség nem dolog szolgáltatására irányul a kicserélésen a szolgáltatás újbóli teljesítését kell érteni.
- sem kijavításra, sem kicserélésre nincs joga, - a kötelezett a kijavítást, illetve a kicserélést nem vállalta, - a kötelezett a kijavítást, illetve a kicserélést vállalta, de – a dolog tulajdonságaira és a jogosult által elvárható rendeltetésére figyelemmel – megfelelő határidőn belül, a jogosultnak okozott jelentős kényelmetlenség nélkül nem végezte el.
A hiba közlésének határideje
Fogyasztói szerződés esetében a hiba felfedezésétől számított két hónapon belül közölt kifogást kellő időben közöltnek kell tekinteni. A felek ettől eltérő megállapodása semmis. A közlés késedelméből eredő kárért a jogosult felelős (nem a szavatossági jog gyakorlásától esik el, de ha felróható módon késlekedett a hiba bejelentésével, az ebből eredő többletköltségeket meg kell térítenie a kötelezettnek) [1959. évi IV. tv. 307. §]. A szavatossági igényt a szolgáltatott dolog minden olyan hibája miatt határidőben érvényesítettnek kell tekinteni, amely a megjelölt kellékhiányt előidézte. Ha azonban a jogosult a szavatossági igényét csak a dolognak – a megjelölt hiba szempontjából – elkülöníthető része tekintetében érvényesíti, a szavatossági igény a dolog egyéb részeire nem minősül érvényesítettnek [1959. évi IV. tv. 308/B. §].
A szavatossági jogok gyakorlásának határideje
A jogosult a teljesítés időpontjától számított hat hónapos elévülési határidő alatt érvényesítheti szavatossági jogait. Nem számít bele az elévülési időbe a kijavítási időnek az a része, amely alatt a jogosult a dolgot nem tudja rendeltetésszerűen használni. A szavatossági jog érvényesíthetőségének határideje a dolognak vagy jelentősebb részének kicserélése (kijavítása) esetén a kicserélt (kijavított) dologra (dologrészre), valamint a kijavítás következményeként jelentkező hiba tekintetében újból kezdődik.
Ha a dolog használhatóságának legkisebb időtartamát hatósági előírás vagy kötelező műszaki előírás határozza meg (kötelező alkalmassági idő), és ez hat hónapnál rövidebb, az igény érvényesítésére ez a határidő irányadó. A kötelezett csak abban az esetben hivatkozhat arra, hogy a szavatossági igény érvényesítésére irányadó határidő hat hónapnál rövidebb, ha a kötelező alkalmassági idő tartamát a jogosulttal a szerződés megkötésekor megfelelő módon (a terméken való feltüntetéssel, minőségi tanúsítvánnyal, fizetési jegyzéken stb.) közölte.
Ha a szerződés állat szolgáltatására irányul, a szavatossági igény a teljesítéstől számított hatvan nap alatt évül el.
Fogyasztói szerződés esetében a fogyasztó a teljesítés időpontjától számított kétéves elévülési határidő alatt érvényesítheti szavatossági igényét. Az ennél rövidebb elévülési határidőt megállapító kikötés semmis. Ha a fogyasztói szerződés tárgya használt dolog, a felek rövidebb határidőben is megállapodhatnak, egy évnél rövidebb elévülési határidő azonban ebben az esetben sem köthető ki.
Ha a jogosult igényét menthető okból nem tudja érvényesíteni, így különösen, ha a hiba a jellegénél vagy a dolog természeténél fogva a meghatározott határidőn belül nem volt felismerhető, a szavatossági jogok érvényesítésének határideje a teljesítés időpontjától számított - egy év, - tartós használatra rendelt dolog esetében három év, - ha a kötelező alkalmassági idő három évnél hosszabb, az igény érvényesítésére ez a határidő az irányadó.
- az egyes épületszerkezetek és azok létrehozásánál felhasználásra kerülő termékek kötelező alkalmassági idejéről szóló 11/1985. (VI. 22.) ÉVM-IpM-KM-MÉM-BkM együttes rendelet; - az egyes nyomvonal jellegű építményszerkezetek kötelező alkalmassági idejéről szóló 12/1988. (XII. 27.) ÉVM-IpM-KM-MÉM-KVM együttes rendelet
Fogyasztói szerződésben a hároméves határidőnél rövidebb határidő kikötése semmis [1959. évi IV. tv. 308. §, 308/A. §; 1978. évi 2. tvr. 6. §].
4) Teljesítés lehetetlenné válása
a) egyik fél sem felelős, a szerződés megszűnik. b) a kötelezett felelős, a jogosult a teljesítés elmaradása miatt kártérítést követelhet; c) a jogosult felelős, a kötelezett szabadul tartozása alól, és követelheti kárának megtérítését.
5) Teljesítés megtagadása
a) a késedelem (elállás és kártérítés) vagy b) a lehetetlenülés (kártérítés) következményeinek alkalmazása között [1959. évi IV. tv. 312. §].
A szerződés módosítása
Ha teljesíteni sem akarunk és szerződésszegést sem szeretnénk elkövetni, akkor két lehetőségünk van: - a szerződés érvénytelenségére hivatkozunk (csak akkor érdemes, ha tényleg megtámadható vagy semmis a szerződés, egyébként súlyos következményei lehetnek, lásd: Szerződés érvénytelensége); - módosítjuk a szerződést.
a) közös megegyezéssel történő módosítás b) bírói úton történő módosítás c) egyoldalú módosítás
A bíróság akkor módosíthatja a szerződést, ha a felek tartós jogviszonyában a szerződéskötést követően beállott körülmény folytán a szerződés valamelyik fél lényeges jogos érdekét sérti.
A szerződés megszűnése, megszüntetése
a) szerződésszerű teljesítéssel; b) beszámítással; c) a felek közös megegyezésével (a szerződés kétoldalú megszüntetése); d) valamelyik fél egyoldalú nyilatkozatával (a szerződés egyoldalú megszüntetése); e) ugyanaz a személy lesz a jogosult és a kötelezett (confusio) – pl. a jogosult és a kötelezett cég egyesül [1959. évi IV. tv. 322. §]; f) a kötelezett halálával, ha a szerződés csak személyesen teljesíthető szolgáltatásra irányult (pl. a festő örököse nem kötelezhető a kép elkészítésére) [1959. évi IV. tv. 323. §]; g) a jogosult halálával, ha a szolgáltatás kifejezetten az ő eltartására irányult, vagy kizárólag az ő személyes szükségleteinek fedezésére lett volna alkalmas [1959. évi IV. tv. 323. §]; h) a kötelezettségről való lemondással, annak elengedésével, ha más kötelezettség nincs a szerződésben; i) bírósági rendelkezéssel, például - a szerződéskötési kötelezettség körében a bíróság a szerződést nemzetgazdasági érdekből is megszüntetheti [1959. évi IV. tv. 206. §], - ha valamelyik fél magatartása vagy körülményei folytán a természetben való tartás lehetetlenné vált, és a tartási szerződés célja életjáradéki szerződéssé való átváltoztatással sem érhető el, bármelyik fél kérheti a bíróságtól a tartási szerződés megszüntetését [1959. évi IV. tv. 589. §]; j) jogszabály alapján, így például - lehetetlenülés esetében, ha a teljesítés olyan okból vált lehetetlenné, amelyért egyik fél sem felelős [1959. évi IV. tv. 312. §], - megbízási szerződés esetében, ha bármelyik fél meghal, illetőleg ha jogi személy megszűnik (kivéve ha a megszűnő jogi személynek jogutódja van), a megbízó cselekvőképtelenné vagy korlátozottan cselekvőképessé válik, vagy pedig a megbízott cselekvőképességét elveszti, a megbízás tárgytalanná válik [1959. évi IV. tv. 481. §],
A szerződés kétoldalú megszüntetése
a) megszüntethetik vagy b) felbonthatják.
- a felek további szolgáltatásokkal nem tartoznak. - a megszűnés előtt már nyújtott szolgáltatás szerződésszerű pénzbeli ellenértékét meg kell fizetni, - amennyiben pedig a már teljesített pénzbeli szolgáltatásnak megfelelő ellenszolgáltatást a másik fél még nem teljesítette, a pénzbeli szolgáltatás visszajár.
- a vállalkozási szerződéseket, ha a kizárólag munkával elérhető eredmény létrehozását már megkezdték. - a bérleti (használati) szerződéseket, - a megbízási szerződéseket, ha a teljesítés már megkezdődött [1959. évi IV. tv. 319. §].
A szerződés egyoldalú megszüntetése
a) elállással vagy b) felmondással.
Aki elállásra jogosult, e jogát a másik félhez intézett nyilatkozattal gyakorolja. Az elállás a szerződést felbontja, vagyis a szerződés megkötésének időpontjára visszamenő hatállyal szűnik meg, és a már teljesített szolgáltatások visszajárnak. Elállási jogot a felek a szerződésben vagy jogszabály állapíthat meg.
Aki szerződésnél vagy jogszabálynál fogva felmondásra jogosult, e jogát a másik félhez intézett nyilatkozattal gyakorolja. A felmondás a szerződést megszünteti, vagyis a szerződés a jövőre nézve szűnik meg.
- Azonnali hatályú (rendkívüli) felmondás: a szerződés a felmondásról való tudomásszerzés időpontjában megszűnik. A határozott és határozatlan időtartamra kötött szerződések is megszüntethetők rendkívüli felmondással, a felek előzetes megállapodása nélkül is. A felmondást kötelező megindokolni. - Rendes felmondás: a törvényben vagy a szerződésben meghatározott felmondási idő elteltéig a szerződés fennmarad. A határozott időtartamra kötött szerződések rendes felmondással csak akkor mondhatók fel, ha a felek ezt külön kikötik a szerződésben. Nem kell indokolni [1959. évi IV. tv. 321. §].
Fogalma: Megbízási szerződés alapján a megbízott köteles a rábízott ügyet a megbízó utasításai szerint és érdekének megfelelően ellátni. Alanyai: Megbízott – Megbízó Tárgya: Képviselet, egy vagy több ügy ellátása, egyszeri vagy tartós tevékenységre, stb. Alakszerűség: Nincs alakszerűséghez kötve, de egyes megbízásokra speciális szabályok vonatkoznak Példa a kivételekre: Az ügyvédi megbízást - a tanácsadás esetét kivéve - írásba kell foglalni. Az írásba foglalás elmaradása a megbízás érvényességét nem érinti, de ilyen esetben a megbízás tartalmának bizonyítása a megbízottat terheli [1998. évi XI. törvény 23. §]. Az építési műszaki ellenőr megbízását 2009. október 1-jétől írásba kell foglalni [191/2009. (IX. 15.) Korm. rend. 16. §]. Továbbá, ha a megbízás teljesítéséhez szerződéskötésre van szükség, a megbízáshoz olyan alakszerűségek szükségesek, amilyeneket jogszabály a megbízás alapján kötendő szerződésre előír. Ellenszolgáltatás megnevezése: megbízási díj [1959. évi IV. tv. 474. §]. Fontos: A megbízási szerződés a gondossági kötelmek közé tartozik. Ez azt jelenti, hogy a megbízott csak meghatározott tevékenységre és nem egy eredmény elérésére köteles. Ha a megbízott eljárása során a lehető legnagyobb gondossággal és szakszerűen járt el, a szerződést akkor is teljesítette, ha az eredmény nem következett be. Akkor követ el szerződésszegést a megbízott, ha nem kellő gondossággal vagy szakszerűtlenül végezte a tevékenységét.
Lehetnek-e közreműködők?
A megbízott más személy közreműködését akkor veheti igénybe, ha - ehhez a megbízó hozzájárult, vagy ez a megbízás jellegével együtt jár (a megbízott az igénybe vett személyért úgy felel, mintha a rábízott ügyet maga látta volna el); - a megbízónak károsodástól való megóvása érdekében szükséges (a megbízott az igénybe vett személyért nem felelős, ha bizonyítja, hogy e személy kiválasztása, utasításokkal való ellátása és ellenőrzése terén úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható).
Ha a megbízott által igénybe vett személyt a megbízó jelölte ki, a megbízott e személyért nem felelős, ha bizonyítja, hogy az igénybe vett személy utasításokkal való ellátása és ellenőrzése terén úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható [1959. évi IV. tv. 475. §].
A megbízott köteles a megbízó utasításai szerint eljárni. A megbízott a megbízó utasításától csak akkor térhet el, ha ezt a megbízó érdeke feltétlenül megköveteli, és a megbízó előzetes értesítésére már nincs mód. Ilyen esetben a megbízót haladéktalanul értesíteni kell. Ha a megbízó célszerűtlen vagy szakszerűtlen utasítást ad, a megbízott köteles őt erre figyelmeztetni: - ha a megbízó utasításához e figyelmeztetés ellenére is ragaszkodik, az utasításból eredő károk őt terhelik; - ha a megbízó fenntartja azon utasítását, amelynek teljesítése jogszabályba (hatósági határozatba) ütközik, vagy az élet-, és vagyonbiztonságot veszélyeztet a megbízott – a Ptk. külön rendelkezése nélkül is – jogosult és köteles annak teljesítését megtagadni.
- tevékenységéről és az ügy állásáról (a megbízó kívánságára) – ide tartozhat például a felmerült vagy várható költségek közlése, időközi elszámolás, várható eredmény, stb.; - ha más személy igénybevétele vált szükségessé, vagy ha a felmerült új körülmények az utasítások módosítását teszik indokolttá (akkor is, ha ezt külön nem kérte a megbízó) [1959. évi IV. tv. 476-477. §].
Megbízási díj és költségek
A megbízott díját akkor is követelheti, ha eljárása nem vezetett eredményre. A megbízó a díjat csökkentheti, illetőleg kifizetését megtagadhatja, ha bizonyítja, hogy az eredmény részben vagy egészben olyan okból maradt el, amelyért a megbízott felelős (itt nem kizárólag a megbízó felróható magatartására kell gondolni, hanem például a nem megfelelő szakértelemre is). Ha a szerződés a megbízás teljesítése előtt szűnt meg, a megbízott a díjnak tevékenységével arányos részét követelheti. Az ügy ellátásával felmerült költségeket a megbízó fizeti ki, de ezek előlegezésére nem köteles (természetesen a szerződésben ezzel ellentétesen is meg lehet állapodni).
- a megbízott köteles elszámolni és ennek keretében a megbízónak mindazt kiadni, amihez a megbízás teljesítése céljából vagy eljárása eredményeképpen jutott, kivéve amit abból a megbízás folytán jogosan felhasznált; - a megbízó köteles a megbízottat a megbízás alapján harmadik személyekkel szemben vállalt kötelezettségei alól mentesíteni, valamint szükséges és hasznos költségeit megtéríteni; - a megbízó köteles a megbízási díjat kifizetni [1959. évi IV. tv. 478-479. §].
A megbízottat költségei és díjkövetelése biztosítására zálogjog illeti meg a megbízónak azokon a vagyontárgyain, amelyek a megbízás következtében kerültek birtokába. Fontos tudni, hogy a törvényes zálogjogra hivatkozva a megbízott dokumentumokat, szerződéseket nem tarthat vissza a díja megfizetéséig [1959. évi IV. tv. 480. §].
- a megbízott a megbízást teljesítette; - valamelyik fél a szerződést felmondja; - bármelyik fél meghal, illetőleg ha jogi személy megszűnik, kivéve, ha a megszűnő jogi személynek jogutódja van;a megbízó cselekvőképtelenné vagy korlátozottan cselekvőképessé válik; - a megbízott cselekvőképtelenné válik; - a megbízás tárgytalanná válik; - külön jogszabály így rendelkezik (pl. az ügyvédi megbízási szerződés megszűnik az ügyvéd kamarai tagságának megszűnésével is).
- a rendes felmondás: köteles helytállni a megbízott által már elvállalt kötelezettségekért - azonnali hatályú (rendkívüli) felmondás A megbízott felmondása lehet: - a rendes felmondás: a felmondási időnek azonban elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy a megbízó az ügy intézéséről gondoskodni tudjon; - azonnali hatályú (rendkívüli) felmondás: kizárólag a megbízó súlyos szerződésszegése esetén van erre lehetősége.
Ha a megbízás felmondása alapos ok nélkül történt, az okozott kárt meg kell téríteni, kivéve ha a megbízás ingyenes volt, és a felmondási idő elegendő volt ahhoz, hogy a megbízó az ügy intézéséről gondoskodhassék. Fontos tudni, hogy a felmondás jogának korlátozása vagy kizárása semmis, kizárólag folyamatos megbízási jogviszonynál a felek közös megállapodással korlátozhatják. Ha a megbízás a megbízó személyében rejlő okból vagy azonnali hatályú felmondás miatt szűnik meg, a megszűnés abban az időpontban következik be, amikor a megbízott a megszűnés okáról hitelt érdemlően tudomást szerez. A megbízott a megbízó halála vagy cselekvőképességének megszűnése esetén a szerződés megszűnése után is köteles a megbízó érdekének védelmében a halaszthatatlan intézkedéseket mindaddig megtenni, amíg a megbízó vagy jogutódja az ügy intézéséről gondoskodni nem képes, illetve rendes felmondás esetén a szerződés a felmondási idő elteltével szűnik meg [1959. évi IV. tv. 481-483. §].
Megbízás nélküli ügyvitel
- ha megfelel a másik érdekének és feltehető akaratának, különösen ha a beavatkozás őt károsodástól óvja meg; - életveszély elhárítása végett az életveszélybe került személy, széles körben fenyegető veszély megelőzése vagy elhárítása érdekében a tulajdonos vagy más rendelkezésre jogosult személy, tartási kötelezettség teljesítése végett a tartásra köteles személy akarata ellenére is helye van beavatkozásnak.
- ha a beavatkozása helyénvaló volt, őt a megbízott jogai illetik, függetlenül attól, hogy beavatkozása sikerrel járt-e, vagyis: -- a képviselt személy köteles a megbízottat a megbízás alapján harmadik személyekkel szemben vállalt kötelezettségei alól mentesíteni, -- jogosult a szükséges és hasznos költségeinek megtérítésére, -- jogosult megbízási díjra (ha nem tekinthető ingyenesnek a tevékenysége). - ha a beavatkozás nem volt helyénvaló: -- díjazást nem követelhet, -- költségeinek megtérítését csak a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerint követelheti, -- felelős mindazért a kárért, amely beavatkozása nélkül nem következhetett volna be [1959. évi IV. tv. 484-486. §].
Alanyai: Vállalkozó – Megrendelő Tárgya: Valamilyen munkával elérhető eredmény létrehozása Alakszerűség: Nincs alakszerűséghez kötve (azonban a kutatási szerződés és az utazási szerződés csak írásban érvényes, illetve 2008. június 30-a után az építési és tervezési szerződés is kizárólag írásban köthető) Ellenszolgáltatás megnevezése: Vállalkozói díj [1959. évi IV. tv. 389. §]. Típusai: Építési, Tervezési, Szerelési, Kutatási és Utazási szerződés
A bírói gyakorlat alapján a szolgáltatás mennyiségileg és minőségileg történő pontos meghatározása és a vállalkozói díj mellett a teljesítési határidő megjelölése is lényeges elemnek minősül. Az egyes tevékenységekhez szükséges engedélyek hiánya (ún. kontárszerződések) önmagukban még nem érvénytelenek, csak akkor, ha a szerződés tárgya jogszabályba ütközik.
Jár díjazás az ajánlatkészítésért?
A megrendelő a részletes ajánlatot – a törvény eltérő rendelkezésének, illetőleg a felek eltérő megállapodásának hiányában – szabadon felhasználhatja abban az esetben is, ha annak alapján a vállalkozóval nem köt szerződést. A felek a szolgáltatást műszaki tervekre – amely a szolgáltatás minőségét és mennyiségét tartalmazza – és a szolgáltatás ellenértékét rögzítő költségvetésre utalással is meghatározhatják [1959. évi IV. tv. 390. §].
Ki viseli a költségeket?
Milyen feltételekkel lehet alvállalkozót igénybe venni?
- ha jogosan veszi igénybe, az alvállalkozóért úgy felel, mintha a munkát maga végezte volna -- mentesül a felelősség alól, ha ő és az alvállalkozó is úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható;
-- az elvárható magatartás tanúsítása esetében sem mentesül a felelősség alól, csak akkor, ha rajta és az alvállalkozón kívüli esemény miatt következett be a kár (pl. természeti katasztrófa) [1959. évi IV. tv. 391. §].
Meddig terjed a megrendelő utasítási joga?
A vállalkozó köteles a megrendelőt minden olyan körülményről haladéktalanul értesíteni, amely a vállalkozás eredményességét vagy kellő időre való elvégzését veszélyezteti vagy gátolja. A megrendelő az értesítést követően tud határozni a szükséges lépésekről, éppen ezért a vállalkozó az értesítés elmulasztásából eredő kárért felelős. A vállalkozó köteles figyelmeztetni a megrendelőt, ha az alkalmatlan anyagot vagy pedig célszerűtlen vagy szakszerűtlen utasítást ad. A figyelmeztetés elmulasztásából eredő kárért a vállalkozó felelős. Ha a megrendelő a figyelmeztetés ellenére utasítását fenntartja, vagy nem szolgáltat megfelelő anyagot a vállalkozó - elállhat a szerződéstől; - ha nem áll el a szerződéstől, a kapott anyaggal, illetőleg a megrendelő utasítása szerint a megrendelő kockázatára köteles a munkát elvégezni; - nem végezheti el a munkát, ha ez jogszabály vagy hatósági rendelkezés megsértésére vagy az élet- és vagyonbiztonság veszélyeztetésére vezetne (díjat ezért nem követelhet és az ebből eredő kár is őt terheli) [1959. évi IV. tv. 392. §].
Munkaterület biztosítása
- nem teljesíti a vállalkozó a munka megkezdését mindaddig megtagadhatja, amíg a munkahely nem alkalmas a munkavégzésre; - a vállalkozó által megszabott megfelelő határidőn belül nem teljesíti, a vállalkozó elállhat a szerződéstől és kártérítést követelhet.
Több vállalkozó munkavégzése esetén az együttműködés módjának és feltételeinek meghatározása érdekében a megrendelő és a vállalkozók szerződést köthetnek egymással. A szerződésben meghatározhatják a munka összehangolása révén elérhető megtakarítások és egyéb előnyök, valamint az egyes feleknél felmerülő többletköltségek megosztásának módját [1959. évi IV. tv. 393. §].
A munka ellenőrzése
Ha egyes munkarészeket a vállalkozó beépít (eltakar), és ezután az ellenőrzés a munka egy részének újbóli elvégzését tenné szükségessé, a vállalkozó köteles előzetesen megfelelő időben a megrendelőt a beépítésről értesíteni. Ha a megrendelő az értesítés ellenére az ellenőrzést elmulasztja, később a beépített munkarészt csak akkor ellenőrizheti, ha az újból végzett munkával kapcsolatos költségeket a vállalkozónak megfizeti. Ha a vállalkozó nem értesíti megfelelő időben a beépítésről a megrendelőt, köteles saját költségén lehetővé tenni az ellenőrzést [1959. évi IV. tv. 394. §]. A feleknek a szolgáltatás átadásakor közösen kell elvégezniük azokat a szakmailag szokásos és indokolt próbákat, amelyek a teljesítés megfelelő minőségének megállapításához szükségesek. Eltérő szakmai szokás hiányában a próba lefolytatásához szükséges feltételeket a megrendelő - a vállalkozó költségére - biztosítja, a próbát pedig a vállalkozó végzi [1959. évi IV. tv. 396. §].
Titoktartási kötelezettség
Megrendelő elállási joga
A megrendelő a szerződéstől bármikor elállhat, köteles azonban a vállalkozó kárát megtéríteni. Ha a szolgáltatást átvétele akkor már nem jogosult elállni a szerződéstől. A Ptk. ezt a jogot anélkül biztosítja a megrendelőnek, hogy bármilyen érdekmúlást vagy okot bizonyítania kellene. Ebből következik az is, hogy a vállalkozónak járó kártérítés összegénél sem kell vizsgálni a felróhatóságot (a kárt objektíven, a körülményektől függetlenül állapítják meg, beletartozik az anyag- és munkaköltség, valamint az elmaradt haszon is). Ha a megrendelő elállása esetében a szerződéskötés előtt fennállott helyzetet kell főszabály szerint visszaállítani, de ez vállalkozási szerződések esetében ritkán valósulhat meg. Ezért a Ptk. kimondja, hogy ha az eredeti állapotot nem lehet visszaállítani, vagy ha ezt nemzetgazdasági érdek vagy különös méltánylást érdemlő egyéb érdek indokolja, a bíróság – bármelyik fél kérelmére – a szerződést a jövőre nézve szünteti meg. A megrendelő azonban ilyenkor is köteles a vállalkozó kárát megtéríteni.
b) Speciális elállási jogok
A megrendelő elállhat a szerződéstől, ha már a teljesítési határidő lejárta előtt nyilvánvalóvá vált, hogy a vállalkozó a munkát csak olyan számottevő késéssel tudja elvégezni, hogy a teljesítés emiatt a megrendelőnek már nem áll érdekében. A megrendelő a szerződésszegésre vonatkozó szabályok szerint kártérítést követelhet. Természetesen nem állhat el jogszerűen a megrendelő a szerződéstől, ha a vállalkozó előrelátható késedelmét az ő magatartása idézte elő (pl. késve biztosította a szükséges anyagokat). A késedelem miatti elállási jog is csak a szolgáltatás átadásáig és átvételéig gyakorolható.
A megrendelő elállhat a szerződéstől, ha a munka végzése során a körülmények arra engednének következtetést, hogy a teljesítés hibás lesz, feltéve, hogy a megrendelő a fogyatékosság kiküszöbölésére megfelelő határidő adott a vállalkozónak és ez is eredménytelenül telt el. A megrendelő gyakorolhatja a hibás teljesítésből eredő jogokat [1959. évi IV. tv. 395. §].
c) A szerződésszegés általános szabályai szerinti elállási jog
A vállalkozói díj – ha jogszabály kivételt nem tesz vagy a felek másképpen nem állapodnak meg – a vállalkozás teljesítésekor esedékes [1959. évi IV. tv. 396. §].
A vállalkozót a díj biztosítására zálogjog illeti meg a megrendelőnek azokon a vagyontárgyain, amelyek a vállalkozási szerződés következtében birtokába kerültek [1959. évi IV. tv. 397. §].
Mi az a fővállalkozás?
A fővállalkozási szerződés általánosságban tehát azt jelenti, hogy a fővállalkozó vállalja az ugyanazon a létesítményen dolgozó többi vállalkozó munkavégzésének összehangolását és a munkafeltételek megteremtését. A fővállalkozó lesz a felelős a szerződésben kikötött műszaki, gazdasági és egyéb feltételek teljesítéséért akkor is, ha a teljesítéshez szükséges terveket (vagy annak egy részét) nem ő készítette. A fővállalkozás fenti fogalma érvényesül a tervezési, kutatási, utazási és szerelési szerződések esetében. Ki kell hangsúlyoznunk, hogy az építési szerződések esetében a gyakorlat ettől eltérő meghatározást alakított ki, sőt, egy építkezés kapcsán kötött fővállalkozási szerződés tartalma egyáltalán nem merül ki csupán a tevékenységek összehangolásában. Az ezzel kapcsolatos leírások az Építési szerződés témakörében találhatók meg.
|
Transzparens szerkezetek új szerepben: árnyékolás, energiatermelés, teherbírás – Építész Tervezői Nap, online részvétel május 1-ig (MÉK 2 pont)
Felújítások értéknövelő képessége: hogyan feleltessünk meg régi szerkezeteket a jövő kihívásainak? – Építész Tervezői Nap május 22-én (MÉK 2 pont)
Eresz-párkány-attika: az épületburok-koncepció Achilles-sarka? – Építész Tervezői Nap szeptember 18-án
A víz az úr? Alépítményi szigetelések, lábazatok, utólagos szigetelés – Építész Tervezői Nap október 16-án
Tűzvédelem: láthatáron az új OTSZ? – Építész Tervezői Nap november 13-án