Tanfolyamok > Tetők, homlokzatok > Tetők, homlokzatok - I. > Tetők, homlokzatok - I.

Tetők, homlokzatok I.
Távoktatási anyag 2013
 


Mediterrán Danubia cserép viharálló rögzítése eresz-, valamint viharkapoccsal

 

Viharbiztonsági megoldások

A globális felmelegedés a köztudatban általánosan elterjedt jelenség. Függetlenül attól, hogy ez átmeneti jellegű-e, illetve az emberi tevékenység eredménye-e, megállapítható, hogy a légkör felmelegedésével párhuzamosan egyre nagyobb energiájú viharok kialakulására kell számítanunk. Az elmúlt években a híradások is számos szélsőséges időjárási eseményről számoltak be. A szélsőségek gyakoribbá válása következtében azok a műszaki megoldások, amelyek a múltban még megfelelőek voltak, a következő évtizedekben már elégtelennek bizonyulhatnak és a korábbiaknál nagyságrenddel nagyobb épületkárokat okozhatnak. Annak érdekében, hogy az épület tulajdonosait, de a tervezőket és kivitelezőket is megóvjuk a károktól, illetve a kártérítési kötelezettségtől, a viharbiztonsági intézkedéseket célszerű már a tervezés során meghozni, majd terv szerint kivitelezni.

A nagyobb szélviharok elsősorban azokat a könnyű tetőfedőanyagokat veszélyeztetik, amelyek rögzítése nincs a mértékadó szélterhelés emelő erejére méretezve. A szél ezeket a tetőfedő anyagokat gyakran egyben bontja le a tetőről. A közepes tömegű kiselemes fedőanyagok (ilyen pl. az egyrétegű betoncserép fedés a maga jellemzően 40-45 kg/m² tömegével) az emelőszéllel szemben jelentős ellenállást tudnak kifejteni. Az ilyen tetőfedő anyaggal fedett tetőkön csak a peremzónákban fordulhat elő, hogy a szél lesodorja a cserepeket, ez is csak akkor, ha a tetőfedés szakszerűtlenül készült el. A peremzónák által övezett belső zónákban a cserép tömegéből eredő leterhelő erő elegendő a biztonságos rögzítéshez a 45 fokot meg nem haladó tetőhajlásszögek esetében.

A hazai gyakorlatban elterjedten alkalmazzák a gerinc menti kúpcserepek rögzítésére a kúprögzítő elemet, szintén bevett gyakorlat az oromszegélyek mentén alkalmazott szegélycserepek csavarozással történő rögzítése. Igaz, kizárólag a szélső sor elemeit szokás rögzíteni, a kifogástalan megoldáshoz azonban több sor szélességben kell gondoskodni minden második vagy harmadik cserép rögzítéséről.

A gyakorlatban a legnagyobb elmaradás az előírásszerű rögzítéshez képest az eresz menti tetőszakaszon tapasztalható. A gyártók előírják ugyan az eresz menti cserepek rögzítését, de a gyakorlatban ez nem mindig teljesül. Az eresz mentén az MSZ EN 1991-1-4 (EUROCODE 1) szerinti mértékadó szélterhelés ugyan alacsonyabb, mint az orom esetében, azonban a cserépfedés leterhelő ereje önmagában nem elegendő a szabványnak megfelelő biztonságos rögzítéshez.

Az eresz menti zónában a héjazat viharállóságát elsősorban viharkapcsokkal és ereszkapcsokkal célszerű biztosítani. A viharkapcsok a csavarozáshoz hasonlóan rejtett megoldást adnak a horony által eltakart pozícióban. A viharkapcsok előnye a csavarozással szemben egyfelől a statikailag kedvezőbb pozícióban, a horony alsó szakaszán történő rögzítés, másfelől a könnyebb karbantarthatóság. További, nem elhanyagolható szempont, hogy sokkal egyszerűbb és költséghatékonyabb kivitelezést tesz lehetővé. Az eresz menti első cserépsort az univerzális ereszkapoccsal kell rögzíteni, a felette lévő sorokban a cserép profiljához illeszkedő viharkapocs alkalmazandó.

A viharkapcsoknak korrózióálló anyagból kell készülniük. A horganyzott acél esetében legalább 360 g/m²-nyi bevonatot kell felhordani, ami 50 μm vastagsággal egyenértékű. Műszaki okok miatt ez a megoldás nem praktikus, a rozsdamentes acél pedig nagyon drága, így az optimális megoldást a cink-alumínium ötvözetből készült viharkapcsok jelentik.

Az orom és a gerinc menti sorokban a szegezés nem, de a csavarozás is megfelelő megoldás lehet. A csavarozásra vonatkozó előírások: korrózióálló kivitel, min. 4,5 mm-es átmérő. A csavarokat legalább 24 mm mélységig be kell hajtani a lécezésbe.

A peremzónákon túlmenően a tetőfelépítmények, kontyok, vápák környezetében kell számítani megnövekedett emelőhatásra, ami ellen a cserepek rögzítésével kell védekezni.  45 fok feletti hajlásszögtartományban a belső zónákban is indokolt minden harmadik vagy minden második cserép rögzítése, míg 60 fok feletti hajlásszög esetén minden cserepet rögzíteni kell.

A fenti viharbiztonsági intézkedések a héjazat megvalósítási költségeihez mérve szinte elhanyagolható tételek, az eresz menti rögzítés alapesetben a héjazat teljes költségének néhány ezrelékére rúg. A viharbiztonsági intézkedések anyagi okok miatti elhagyása nem lehet valós érdeke sem az építtetőnek, sem a tervezőnek.



Mediterrán Mo. Kft.
www.mediterran.hu




 
 
Az időjárás változik, a kerámia örök

Mindennapi életünkben mi is tapasztalhatjuk, hogy hazánkban változik az időjárás, egyre  

 

inkább a szélsőségek érvényesülnek. Általánosságban elmondható, hogy a hosszan elhúzódó csapadékos tél után egy szintén hosszan elnyúló meleg nyár következik, az átmeneti évszakok pedig elmaradnak. Meghatározóvá  váltak a nagymértékű, hirtelen bekövetkező hőmérséklet-változások, gyakoriak lettek az intenzív, nagy mennyiségű esők, jégesők és a forgószelek. Ezekre a hatásokra már a házunkat elsődlegesen megvédő szerkezetek kialakítása során tanácsos felkészülnünk.


Az emberiség által évezredek óta használt égetett kerámiának igen nagy hagyománya van az építőiparban is, épületeinken több száz éve használjuk tetőfedő anyagként. Ahogyan a régi kerámia tetőcserepek megfeleltek az akkori klimatikus viszonyoknak, úgy gyártástechnológiai fejlesztéseinknek, valamint rendszerelemeink bővítésének köszönhetően tetőink ma már magasabb minőségi elvárásokat teljesítenek, így választ tudnak adni a mai kor kihívásaira. A kerámia tetőcserepek széles választéka található ma a tetőfedőanyag piacon. A választékot nem csupán formai gazdagság jellemzi, különböző felületek és bevonatok is bővítik a lehetőségek tárát.  

 

A legősibb felület a natúr vagy téglavörös. A téglavörös kerámia tetőcserepek színét az agyag összetétele, valamint az égetési hőmérséklet határozzák meg.

A téglavöröstől eltérő színű, ám nem kifejezetten csillogó, inkább matt hatású színes felületet az engóbozás biztosítja a kerámia tetőcserepek számára.

Mi is az engób?

Az engób egy agyagásványt tartalmazó színezőanyag. Az engóbot az égetés előtt egy modern, számítógéppel vezérelt engóbozó soron, speciális szórógépekkel viszik fel a megformázott és kiszárított nyers agyagcserépre. Ez a technológia képes arra, hogy egy tetőcserép akár 3 különböző színárnyalatot is kapjon. Ezáltal olyan színkülönlegességeket is létre lehet hozni, mint a bronz, az ezüst vagy például a homok antik. Az engób a cserép kiégetése során az agyaggal kémiailag egyesül. Ez azt jelenti, hogy az engób nem egy külön festékréteget képez a cserép felületén, hanem a kerámiacserép anyagának részévé válik. Ezáltal egy rendkívül ellenálló felület jön létre.

Csillogó színes felületet az üvegmáz tud biztosítani a kerámia tetőcserepek esetében. Az üvegmáz az engóbhoz hasonlóan kerül a nyers agyagcserépre, és azzal együtt kerül kiégetésre. Csodálatosan csillogó, fényes, vízlepergető felületet biztosít, mely öntisztuló, nem koszosodik, nem mohásodik, sav-, lúg- és UV álló.

VÍZZÁRÁS


Sajtolt termékeinknél olyan fej,- illetve oldalhornyokat alakítottunk ki, amelyek egy labirintus-rendszert alkotva meggátolják a csapadék bejutását a szerkezetbe. Ezek alacsony hajlásszögű tetőnél (vízhatlan alátéttető kialakítása mellett már 12°-tól) is alkalmazhatóak. Lényeges, hogy a károk megelőzése érdekében TONDACH® rendszerelemek alkalmazása szükséges. A csapadék bejutását fóliaterítéssel tudjuk maradéktalanul meggátolni. Az alátétfólia fajtáját a beépítés módja határozza meg, ugyanakkor elmondható, hogy alkalmazása minden esetben szükséges. Az alapcserép és a gerinccserép csatlakozásánál fém gerinclezáró szalagot, a vápánál vápaszivacsot kell beépíteni.

HÓFOGÁS
Az előírásoknak megfelelően a 25°-75°-os hajlásszögű tetőket hófogó sorral kell ellátni, amely kellő számú és elhelyezésű fém,- illetve kerámia hófogó beépítését jelenti. Azonban ezek a pontszerű hó megfogások a tetőn lévő hótömeget elnyírhatják, és az lecsúszhat. Amennyiben azt szeretnénk, hogy a tetőnkön fent maradjon a hó, akkor vonal menti hófogást kell alkalmaznunk, amelyre a hófogó rács szolgál.  

 VIHARVÉDELEM
A szélszívás hatásaira (és bizonyos helyeken a szélnyomásra) is gondolnunk kell. 50°-os dőlésszög felett minden cserepet, 40°-os dőlésszög felett pedig minden 2., illetve 3. cserepet rögzíteni kell. A szegő,- az ereszsori- és a gerincsori cserepeket, valamint a vápánál és az élgerincnél lévő vágott cserepeket minden esetben rögzíteni kell.  

Amennyiben épületünk magassága vagy kialakítása szükségessé teszi, úgy a villámvédelemről is gondoskodnunk kell.

Cégünk elkötelezte magát amellett, hogy a direkt napsugárzásnak és ezzel UV hatásnak kitett tető kiegészítő elemeket (gerinclezárások, antenna- és csatorna kivezetések) kizárólag kerámiából készíti, ezzel biztosítva a hosszú élettartamot és az esztétikus megjelenést. Az erős napsugárzás mellett a hőteherre is gondolni kell, amely ellen a cserepek alatti légréteg megfelelő keresztmetszetű átszellőztetésével lehet védekezni.*

A TONDACH® tető hosszú távú befektetés, hiszen a TONDACH® kerámia cserepek és azok rendszer elemeinek beépítésével biztos fedést alakíthatunk ki, mely generációkon át megvédi épületünket az egyre szélsőségesebb időjárási viszonyok között is.

*Bővebb információért kérjük, látogasson el a www.tondach.hu honlapra, vagy kérje TONDACH szaktanácsadó segítségét!

 

TONDACH MAGYARORSZÁG Zrt.
www.tondach.hu



PREFA alumínium kiselemes tetőfedések
Tartós, könnyű fedés épületfelújításokhoz is

Rozsdás szegélyek, ereszcsatornák és lefolyócsövek - ami a régi épületeken gyakori jelenség, nem kell, hogy megismétlődjön. Sem ma, sem 100 év múlva. Ezt bizonyítja a római San Gioacchino templom teteje, az Eros szobor a londoni Picadilly Circus-on és a 170 méter magas Washington Memorial csúcsa, melyek mindegyike 100 évnél régebben, alumíniumból készült, és melyeken mind a mai napig nem jelentkeztek a rozsdásodás jelei. Hogyan lehetséges ez? Az alumínium az évek során védőréteget képez, amely sérülés esetén magától újra bezáródik. Ezáltal teljesen időjárásálló és garantáltan rozsdaálló.

A PREFA, a vezető osztrák alumíniumtető specialista, 60 éves tapasztalatával egyedülálló tudást halmozott fel az alumíniumtetők terén. A tetőknél és a homlokzatoknál használt alumínium a speciális ötvözésnek köszönhetően jól alakítható, tisztán és szakszerűen megmunkálható - akár alacsony (0°C alatti) külső hőmérsékleten is. Különlegesen könnyű súlya extrém ellenállóképességgel párosul, vihar-, rozsda- és törésálló. Esztétikus, felülete színtartó.

A tetőkre és homlokzatokra kifejlesztett széles PREFA termékválasztékból a kiselemes fedések rendkívül alacsony súlyuk (2,3-2,6 kg/m²) miatt nemcsak az új tetők fedéséhez, hanem a felújításokhoz is kiválóak, alkalmazásukkal sérülésmentes régebbi fedélszékek is „könnyedén” újra fedhetők. Alapanyaguk egységesen 0,7 mm vastag bevonatos alumínium, kétrétegű beégetett lakkozással vagy porszórt bevonattal. A 8 standard szín és a széles választékú tartozékprogram igényes megjelenésű, harmonikus, rendkívül hosszú élettartamú tetők készítését teszi lehetővé.

PREFA Classic elem
Tetőre, homlokzatra és napelemmel



 

Az innováció találkozik a hagyománnyal:

A PREFA által újonnan fejlesztett, minimális karbantartási igényű alumíniumlemezek matt, elegáns struktúrájukkal különösen exkluzív kisugárzást biztosítanak a pikkelyfedésű homlokzatnak és tetőnek.

A szabadalmaztatott korcolásos és rögzítési rendszer rendkívüli módon időjárásállóvá teszi a PREFA Classic elemekkel fedett tetőt és homlokzatot.

  • Elemméret: 600 x 420 mm fedett felület
  • Súly: 2,3 kg/m²
  • Tetőhajlásszög:    12°-tól felfelé
  • Beépítés: teljes deszkázatra (min. 1 coll vastag) vagy tetőlécezésre 50x30 mm
 
PREFA Zsindelyelem
Tetőre és homlokzatra



 

A kis formátumú, különösen könnyű PREFA Zsindely elemek rugalmasan alkalmazkodnak a tervezői elképzelésekhez, a minimális felületektől kezdve a nagyprojektekig. A fedés biztonságát a hossz- és keresztoldali korcok garantálják, ettől ezek a tetők rendkívül vihar- és időjárásállóvá válnak, a rejtett rögzítésnek köszönhetően pedig esztétikusak.

A PREFA Zsindely elemek egyesítik magukban a hagyományos, jól bevált rombikus zsindelyformát a csúcstechnológiájú alumínium jövőbemutató tulajdonságaival. Ettől válnak a régebbi szerkezetű épületek tökéletes tetőfedő anyagává, de alkalmazásuk egyre jellemzőbb a modern stílusú épületek fedésére is.

  • Méret: 420 x 240 mm fedett felület
  • Súly: 2,3 kg/m²
  • Tetőhajlásszög:    25°-tól felfelé
  • Beépítés: 24 mm-es teljes deszkázatra
 
PREFA tetőfedő rombusz 
Tetőre és homlokzatra




Az innovatív Tetőfedő rombusz érdekes formájával tűnik ki a PREFA tetőelemek közül. A rendkívül robusztus, kis formátumú tetőfedő rombuszok a korcolásos technika és a speciális rögzítési rendszer következtében különösen vihar -és időjárásállóak, és extrém feltételek
 

mellett is megállják a helyüket, ugyanakkor elegáns felületi struktúrájukkal optikailag is felhívják magukra a figyelmet.
A pikkelyfedésű tetőkön harmonikus fény- és árnyjáték figyelhető meg, ami az egyes tetőfedő rombuszok úgynevezett bordanyomása miatt jön létre. A tetőfedő rombuszok a falcolt fektetési technikával tökéletesen illeszkednek a komplett PREFA tetőrendszerbe.

 

  • Méret: 290 x 290 mm fedett felület
  • Súly: 2,6 kg/m²
  • Tetőhajlásszög: 22°-tól felfelé
  •  Beépítés: 24 mm-es teljes deszkázatra



A PREFA tökéletesen összehangolt komplett tetőfedési programjának középpontjában a tartósság áll, amely a folyamatos kutatómunka és a legkeményebb gyakorlati tesztek eredménye. Ennek köszönhető a 40 év garancia a PREFA Classic-, Zsindely- és Tetőfedő rombusz alumínium alapanyagára törés, rozsdásodás és felfagyás ellen, természetes környezeti igénybevétel és épületbádogos által végzett szakszerű beépítés esetén.


 

PREFA Hungária Kft.
www.prefa.com




Folyamatos innováció a Galeco ereszrendszereknél

Anyacégünk, a Krakkóban működő Galeco Sp. z o.o. 1996-ban történt megalakulásától következetesen folytatja azt az üzletfilozófiát, amely alapvető értéknek tartja a kiváló alapanyagokból, a legkorszerűbb műszaki színvonalon gyártott produktumok előállítását, és ereszrendszereinek folyamatos innovációját. A Galeco Hungária Kft. is ezt a - Lengyelországban megbecsült és jelentős üzleti sikerekkel jutalmazott - piaci magatartást követi.

A Galeco krakkói üzemében kétféle alapanyagból gyártja ereszrendszereit:
  1. PVC rendszer: szintetikus alapanyagok PVC, illetve PMMA.
  2. STAL rendszer: horganyzott, többrétegű organikus bevonattal ellátott acéllemez.
A két ereszrendszer fizikai és kémiai tulajdonságaiban egyaránt markánsan különbözik, van azonban egy olyan közös jellemzőjük, amelyben tökéletesen megegyeznek, de amely meg is különbözteti őket a többi konkurens esőcsatornától. Ez a különbözőség egyben a Galeco büszkesége is: a cég által szabadalmaztatott speciális, befelé peremezett ereszprofil, amely döntő szerepet játszik a professzionális csapadékvíz elvezetésben, különösen a lökésszerű intenzív esőzésnél. Az eresz külső pereme hatásosan akadályozza meg a lezúduló esővíz átbukását az eresz peremén, visszaterelve a vizet az eresz sodorvonala irányába. Ereszprofilunk a kontinentális típusú ereszek családjába tartozik, amelyek mélyebbek, mint az un. skandináv típusú ereszek. A mélyebb profil jobban megfelel a kontinentális klíma csapadék intenzitásának, mint a sekélyebb profilú ereszek, amelyek a nálunk gyakori heves záporok biztonságos elvezetésére kevésbé alkalmasak.

A különleges, bonyolult tetőszerkezetek tervezőinek bizonyára örömükre szolgált a Galeco korábbi, egyedülálló újdonsága, a nyílásszögében 90°-165°-ig tetszőlegesen változtatható külső szeglet. A folyamatos fejlesztésnek köszönhetően a termékválaszték folyamatosan bővül:

I. A Galeco LuxOcynk ereszcsatorna-rendszer


A LuxOcynk ereszcsatorna-rendszer gyártásánál a STAL ereszrendszer előállításánál már jól bevált technológiai megoldásokat alkalmaztuk. A rendszer alapanyaga 0,6 mm vastag, kiváló minőségű, 275 g/m² horganyréteggel ellátott acéllemez, amely organikus  bevonattal (STP lakk) rendelkezik.

Ez a szilárd védőréteg megakadályozza a patina foltok kialakulását, továbbá megnöveli a korrózióállóságot, és hosszú évekre biztosítja az eresz esztétikus megjelenését. Az új rendszert 150-es méretben, 100 mm átmérőjű lefolyóval gyártjuk. Az ereszcsatorna 3, illetve 4 m-es,  a lefolyócső 3 m hosszú. Az eresz elemeinek formavilága megegyezik a STAL rendszerével.

A LuxOcynk ereszrendszer  tartósan megőrzi exkluzív ezüstös színét. Az STP bevonatnak
köszönhetően ugyanis nem képződnek rajta „virágok”, amelyek a bevonattal nem védett horganyzott ereszeken minden esetben megjelennek.

A Galeco LuxOcynk az ár – érték arány szempontjából is kiváló választás!

II.   A STAL 150-es ereszcsatorna  négy méteres hosszúságban is kapható 
      
Tervezők és építtetők egyaránt évek óta igénylik, hogy a STAL ereszek hosszabb méretben is kaphatók legyenek. Nyolc színben (a 6020 sötétzöld kivételével) a 150-es ereszek 3 és 4 m-es hosszban egyaránt rendelhetők. Az ereszhosszak megfelelő kiválasztásával az egyes ereszszakaszoknál keletkező hulladék és az összekötő idomok száma egyaránt jelentősen csökkenthető.

III.  A STAL 150-es rendszerhez 100 mm-es lefolyó is választható
       
Továbbra is meg vagyunk győződve arról, hogy a családi házak csapadékvíz elvezetése – néhány kivételtől eltekintve – elegendő számú kifolyó nyílás biztosítása mellett a 87 mm-es lefolyórendszer alkalmazásával is biztonságosan és gazdaságosan (!) megoldható. Ennek ellenére a hazai kivitelezői szokásokat és igényeket elfogadva a 150-es ereszrendszerhez (a 6020 sötétzöld kivételével) alternatívaként 100 mm-es lefolyót is forgalmazunk. A lefolyócsöveket viszont változatlanul csak 3 m-es hosszban gyártjuk.

A Galeco Sp. z o.o. 2013. júniusában új ereszrendszer gyártását és forgalmazását kezdte meg, amelyet elsősorban a minimál házak vízelvezetésére fejlesztettek ki. A vízszintes ereszt négyszögprofilú LuxOcynk anyagból gyártják, amelyhez szintén négyszögű (70 x  80 mm-es) világosszürke színű PVC lefolyórendszer tartozik. Új rendszerünk rejtett és külső szereléssel egyaránt felhelyezhető. A piacon egyedülálló és igen esztétikus megoldás, hogy a csatornatartókra egyszerűen bepattintható - a STAL rendszer teljes színválasztékában gyártott - homloklemezzel a vízszintes ereszcsatorna  letakarható.

Keresztessy Péter szakmai referens
 


Galeco Hungária Kft.
www.galeco.hu



 
 
Pécsi Postapalota

 
Zsolnay tetők, homlokzatok

A 160 éve fennálló Zsolnay gyár több mint egy évszázada bizonyítja, hogy az időjárásnak kitett termékei valóban fennmaradnak az épületek eredetileg tervezett teljes élettartama alatt. Ez kevés építészeti kerámia termékről mondható el. Zsolnay Vilmos olyan anyagot keresett, amely hosszú távon képes elviselni az időjárás károsító hatásait, ugyanakkor nem tapadnak rá a szennyező anyagok, látványa évtizedek múltával is megmarad. A fejlesztési munka eredménye az azóta is folyamatosan tökéletesített kerámia anyag, a pirogránit.

Az  elnevezés  első fele (piro-) a  rendkívül  magas  égetési  hőmérsékletre  utal, a második fele (-gránit) pedig az anyag tartósságát, nemességét jelző szimbolikus névalkotó. Valóban nemes anyag, hiszen a századforduló műemlékekben gazdag építészeti kincsei között ugyancsak bőséges számban vannak jelen a Zsolnay kerámiákkal készült alkotások. A pirogránit savállósága által jól viseli a városi gázokkal szennyezett levegő károsító hatásait is. A szívós pirogránit felületét sokféle módon lehet kialakítani. A legegyszerűbb sómázas hatású kiviteltől kezdve az egyszínű mázas, a stuffolt, a festett, aranyozott dekorációtól a legreprezentatívabb megjelenést biztosító eosin mázig számtalan megoldás létezik. Az eosin technológia a Zsolnay másik különleges, a világon egyedülálló eljárása, ami hozzájárult a márka világhíréhez. Bár az elemek fagyállósága a kerámia magas hőfokú égetéséből adódóan biztosított, a mázbevonatos pirogránit elemek még tartósabbak, dekoratív megjelenésük növeli az építmények értékét, értékállóságát.

Pirogránitból számtalan, szebbnél szebb tető, pártafal és homlokzat készült az elmúlt évszázadban. Ezek közül a leghíresebbek a Mátyás templom tetőcserepe, az Iparművészeti Múzeum látványos tetődíszei, a monumentális lanterna torony, a Földtani Intézet jellegzetes kék, díszes tetőborítása, a Budapesti Műszaki Egyetem épületeinek teteje, de említhetjük a Magyar Államkincstár Hold utcai épületének pártafalát, a Kecskeméti Cifra Palota tető- és homlokzatdíszítő elemeit, valamint a Pécsi Zsolnay negyed nemrég felújított épületeinek tető- és homlokzat díszeit.

A környező országok is büszkélkedhetnek méltán híres Zsolnay díszekkel, mint a Szabadkai Zsinagóga, a Raichle Palota, a Nagyváradi Fekete Sas Palota, a Kassai Dóm, a Marosvásárhelyi Kultúrpalota, és még hosszan sorolhatnánk a páratlan nevezetességet.

A mai építészetben is cél, hogy az épületek kiemelkedjenek a hasonlóan jól sikerült projektek közül. Ezért az épületeken kívül és belül is gyakran megjelennek pirogránit díszítő elemek. Ezek egyedi kialakítású díszburkolatok, ablakkeretezők, tagozatok, erkélykorlátok, feliratok, dísztáblák, címerek, oszlopburkolatok, domborművek lehetnek és még számos megjelenési formája van a pirogránit elemeknek a homlokzatokon.

A pirogránit alkotások elhelyezésére is érvényesek az általános építési szabályok.  Ennek megfelelően nem szükséges itt különleges építéstechnológiai megállapításokat tenni. A pirogránit alkalmas arra, hogy a jól ismert építészeti kerámia termékeken felül, akár szobrászati alkotások is készüljenek belőle. Az ennek megfelelő formagazdagságban megformált termékek esetében alkalmazni kell a kültéri műalkotásokra vonatkozó általános téliesítési megoldásokat.

A Zsolnay vállalja a műemlék-felújításokat és új egyedi finomkerámia alkotások létrehozatalát is. A Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. egyik erőssége, hogy nagy volumenű egyedi igényeket is képes kiszolgálni.

 

Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.
www.zsolnay.hu



Homlokzatok felújítása, időtálló színezése

Az építőanyag gyártás sokszínűsége egyre több lehetőséget biztosít a felhasználóknak. Ma már szerencsére megoldás van az olyan falak felújítására is, mint ami az alábbi képen látható:

 
Grassalkovich kastély felújítás előtt
 
 


Grassalkovich kastély felújítás után


Régi épületek esetén gyakran találkozunk azzal a problémával, hogy a vízszigetelés elöregedett, vagy teljesen hiányzik. Az ilyen falazatokba a talajvíz, a csapadékból származó víz könnyen felszívódik (kapillaritás), magával viszi a talajból kioldott sókat, majd próbál elpárologni a vakolat felületén. Ahol a víz el tud párologni, ott rakódnak ki a sók, azaz a száraz-nedves zóna határán. Megjelennek a fehér színű „sószakállak”. Eleinte ez a sómennyiség csak kis felületeken jelenik meg, majd az idő múlásával a só egyre nagyobb károkat okoz, idővel még a vakolatot is le tudja feszíteni a falról.

Vannak helyzetek, amikor nem megoldható a falak utólagos szigetelése (falátvágás, injektálás stb.), de nem is mindig feltétlenül szükséges. Hiszen ha nem olyan jelentős egy fal nedvességtartalma, akkor más lehetőség is van arra, hogy tartósan és esztétikusan felújítsunk egy ilyen falazatot.

A felújító, illetve szárító vakolatok úgy oldják meg a problémát, hogy a nedvességet engedik elpárologni, ugyanakkor a sók nem jelennek meg a falfelületen. Ezek a vakolatok (Baumit Sanova Rendszerek) erősen légpórusosak, így a párolgás már a vakolat belsejében elkezdődik (a száraz-nedves zóna határa nem a vakolat felülete), a sók is a vakolat belsejében, azaz a légpórusokban rakódnak ki. Annál több sót tud tárolni egy ilyen vakolat, minél vastagabban alakítjuk ki a sótároló – azaz puffer – réteget.

A felújító vakolatok felületét kizárólag jó páraáteresztő-képességű festékekkel vagy színes vékonyvakolatokkal szabad színezni, hiszen az a cél, hogy a párát kiengedjük a falból. Páraáteresztő képességűek a Baumit Silikat és Nanopor termékek, melyek szilikát- és mikroszilikát kötőanyaggal készülnek. Utóbbi használatának esetében beszélhetünk ún. öregedésgátló vagy öntisztuló homlokzatkialakításról. Ezen tulajdonságoknak főként nagyvárosi környezetben, forgalmas utak vagy ipari üzemek közelében megvalósuló épületek homlokzatképzésénél van jelentősége, ahol a homlokzati felület elkoszolódásának idejét jócskán meghosszabbíthatjuk.

A Baumit NanoporTop vakolat egyesíti a tiszta szilikátvakolat tulajdonságait, mint pl. a nyílt pórusú szerkezetet és a jó páraáteresztő képességet, a nanotechnológia legújabb eredményeivel. A Baumit NanoporTop vakolat felülete mikroszkopikusan sima, nem töltődik fel elektrosztatikusan, így a szennyező részecskék – akár szervesek, akár szervetlenek – csak nehezen telepedhetnek meg a felületen. A természeti erők, pl. az UV-sugárzás, a szél, az eső és a hó, valamint a hőmérséklet ingadozásai utólagos „mállást"  okoznak a nanokristályos felületen. Ezáltal a kevés, még megtapadó szennyeződés is elveszíti a kapcsolatot az anyaggal, és természetes módon leválik. A NanoporTop vakolat főként a Baumit Vakolatrendszerekhez és a Baumit Hőszigetelő Rendszerekhez alkalmazható. Ideálisan alkalmazható a Felújító vakolatrendszerekhez.

A Baumit termékpalettájában a végső felületképző rétegek, így a homlokzati festékek és a színezővakolatok 2012-től már 888 színben elérhetők. Az új színrendszer neve LIFE, melyhez kapcsolódó tervezői támogatások, színtervező és színbeillesztő szoftverek a www.baumitlife.com oldalon elérhetők. A választék nagyságrendje lehetőséget teremt arra, hogy a lehető legpontosabban visszaállítsuk az eredeti homlokzatok színeit.

 

Baumit Kft. – www.baumit.hu


 


Sókivirágzásos fal szigetelése



 
PROMATECT-MC (MASTERCLIMA) multifunkciós szigetelő lap


A PROMATECT-MC (MASTERCLIMA) lapokat elsődlegesen a nedves falak kiszárítására, a penészesedés megszüntetésére fejlesztették ki, a falak és födémek belső felületén történő alkalmazásra. A kb. 85 %-ban mikrokapilláris szerkezetű, cellulóz-erősítésű kálcium-szilikát lap hatásmechanizmusa a következő:

  1. A felületre ragasztva kapilláris szívóhatásának köszönhetően elszívja a felületről a nedvességet, amely a kapilláris szerkezetébe bejutva elpárolog, és a lap az erős kipárologtató hatása miatt pára alakjában bocsátja ki azt a környezetébe.
  2. A kipárologtatott pára eltávolítása érdekében a szellőztetést biztosítani kell.
  3. A lapok csak abban az esetben tudják a falakat megfelelően és gyorsan kiszárítani, ha a fal nedvességtartalma nem haladja meg az 50%-ot.
  4. A lapok kipárologtató képessége a belső tér kb. 60%-os relatív páratartalmáig rendkívül erős, afelett meredeken csökken.
  5. Amennyiben időszakosan nagyobb nedvességterhelés éri a lapot, akkor a kapilláris szerkezetében kicsepegés és a felületének nedvesedése nélkül a 25 mm vastag lap max. 21 l vizet tud betárolni.  Amennyiben a lap vízzel teljesen telítődött, és a magas belső relatív páratartalom miatt nem tudja kipárologtatni magából azt, akkor a továbbiakban nem látja el a funkcióját. Azonban, ha a kipárologtatási feltételeket biztosítjuk, a lap rövid időn belül kiszárad és újra ellátja funkcióját. Élettartama elvileg végtelen (kivéve, ha a falban talajvízben oldott sók is találhatóak!)
  6. A penészesedést kétféleképpen is gátolja: a lapon a nedvesség csak pára alakjában halad át (kivéve, ha teljesen eláztatjuk) és ezáltal a felülete mindig száraz marad (a penészgombák köztudottan csak a 4-5 napig folyamatosan nedves felületeken tudnak megtelepedni).  Anyaga kálcium-szilikát (mészkő), pH értéke kb. 10-12, azaz erősen lúgos kémhatású (köztudott, hogy a penészgombák a lúgos környezetben elpusztulnak).
  7. A továbbfejlesztett PROMATECT-MC plus elsődlegesen a talajvíz okozta problémák, a sókiválás (köznyelven salétromosodás) kezelésére kiváló. Működési elve hasonló a lélegző-pórusos vakolatokéhoz, de 85%-os kapilláris tartalma miatt jóval nagyobb a sóbetároló képessége és ezáltal az élettartama is. A penészesedés problémáját ez a lap is megoldja. Alkalmazása a már korábban említett max. 50%-os nedvességtartalom és max. 2 tömeg % vízben oldott sótartalom esetén javasolt. Ezen peremfeltételek teljesülése esetén a Bécsi Műszaki Egyetem által végzett gyorsított vizsgálatok alapján a 25 mm vastag lap élettartama min. 20-25 évre tehető, amíg a kapilláris rendszere telítődik a talajvízből kiváló sókkal.
  8. A PROMATECT-MC lap nedvesség elszívó tulajdonsága és jó hővezetési tényezője miatt kiválóan alkalmazható belső oldali hőszigetelésként is. Hővezetési tényező: λ = 0,053 W/m,K. 
A falszerkezetek nedvesedésének néhány oka:
  • Nem megfelelő a fal hőszigetelése;
  • Hőhidas szerkezet;
  • Beázás;
  • Nagy relatív légnedvesség a belső térben;
  • Rossz vagy elöregedett talajvíz elleni szigetelésen keresztül a falazatba felszívódó talajnedvesség, stb.
Belső oldali hőszigetelés esetén a fal hidegebb lesz, emiatt növekszik a kondenzáció esélye. Az így lecsapódott párát a hagyományos hőszigetelő anyagok nem tudják „feldolgozni”, ezáltal a falak átnedvesednek, a nedvesedés hatására tovább romlik a hőszigetelő képességük, amely következtében még több nedvesség tud kicsapódni. Ez a folyamat öngerjesztő! Emiatt nem javasolt a hagyományos hőszigetelő anyagokkal a belső oldali hőszigetelés.

FONTOS: egy épületszerkezeten épületfizikai szempontokból a jól méretezett és szakszerűen kivitelezett külső oldali hőszigetelés előnyösebb. Belső hőszigetelés akkor jöhet szóba, ha
  • a külső felület struktúrája nem engedi meg a külső hőszigetelés elhelyezését,
  • a homlokzat műemlékvédelem alatt áll,
  • a lakóközösség nem minden tagja járul hozzá a külső hőszigeteléshez, stb…   
A belső hőszigetelés akkor marad tartósan jó, ha a falakba nem jut oldott sókat tartalmazó nedvesség (főleg talajvíz), mert akkor a kapilláris szerkezete nem telítődik el, mint a talajvízből kiváló sók esetén. A telítődéssel arányosan a hőszigetelő képesség folyamatosan csökken!

A beépítés során mind a ragasztó, mind a glettelő mind a felületképző anyag (festék, esetleg tapéta) kizárólag páraáteresztő tulajdonságú lehet!

Európa-szerte már több millió m² beépítés történt az elmúlt 20 évben probléma nélkül, Magyarországon pedig 2003 vége óta kb. 25.000 m². A PROMATECT-MC rendszer magyarországi rendszergazdája és forgalmazója az ERAMIS Kft.

 

ERAMIS Energetikai és Szigeteléstechnikai
MÉRNÖKIRODA Kft.

www.eramis.hu
06-30-950-9833



Komplex kapumegoldások ipari célú felhasználásra

Ipari épületek esetében különösen fontos, hogy ne csak kapuban gondolkozzunk, hanem a megrendelő számára a legmegfelelőbb megoldást dolgozzuk ki, figyelembe véve a különleges igényeket, elvárásokat a tervezés és gyártás folyamatában (helyigény, logisztika, homlokzati képbe való beillesztés, energiatakarékosság, költséghatékonyság, üzemeltetés biztonsága). Igény szerint tudunk ajánlani szekcionált kapukat, gyorskapukat külső- és belső felhasználásra egyaránt, de homlokzatba illeszthető komplett dokkoló egységet is, amely ipari kapuból, rámpakiegyenlítőből, kapuszigetelőből és kerékmegvezetőből áll. A dokkoló egységek a homlokzat elé (akár utólagosan is) épített és ahhoz csatlakozó könnyűszerkezetes ISO-Házba is beépíthetők, ezzel még a kamionok helytakarékosabb, ferde beállása is elérhető.
 


Dokkoló egységek építés alatt


Ipari kapuinkat a minőség mellett a változatosság és az egyéniség jellemzi, egészen a legapróbb részletekig. A CH Tor kapuk beépíthetők a különböző vállalkozások épületeitől a garázsokon és ipari létesítményeken keresztül a logisztikai bázisokig. Nem csak az épület külső megjelenését javítják, hanem energiatakarékos és alacsony karbantartási igényű megoldást biztosítanak. Variálhatók különböző ablaktípusokkal, személyajtóval, szellőzőrácsokkal is. Hőszigetelésük kiváló, egy 30 cm-es téglafallal egyenértékű, ezért ideális homlokzati kapuk.

A szekcionált ipari kapuk függőlegesen felfelé nyílnak, nem foglalnak el hasznos teret sem az üzemcsarnok előtt, sem azon belül. Nyitott állapotban a kapulap a mennyezet alatt helyezkedik el. A sínvezetési megoldások sokfélesége - a rendelkezésre álló hely függvényében - optimális térkihasználást tesz lehetővé. Mivel a szekcionált kapu a nyílás mögött, a belső falsíkon helyezkedik el, az áthaladás a szabad nyílás teljes terjedelmében akadálytalanul történik, ezért a rongálódás veszélye csekély.

Mozgatása történhet kézi lánccal vagy motoros mozgatással, felszereltségtől függően épülnek be a biztonsági elemek, pl. rugótörés elleni védelem, zuhanásgátló, optoszenzoros alsó élvédelem (mely érzékeli a záródó kapu alatti akadályt és automatikusan visszanyitja a kaput). Felszerelhető különböző típusú távirányításokkal, pl. húzókapcsoló, mozgásérzékelő radar, indukciós hurok.

A Promstahl és Inkema típusú rámpakiegyenlítők a rakodó kamion platója és a rakodórámpa közötti szintkülönbség áthidalására illetve a rakodás feltételeinek biztosítására szolgálnak. Legelterjedtebbek a rámpatestbe épített, nagy teherbírású (ált. 6 to) és esztétikus hidraulikus rámpakiegyenlítők. Felhasználási és beépítési módjuk szerint változó méretben készülnek, lehetnek kitoló és billenő ékesek. Beépíthetők szabadon (a szekcionált kapu rázár) vagy hőszigetelt kivitelben, ilyenkor alulról pótlólagos szendvicspaneles hőszigetelést építünk be és a szekcionált kapu eléje zár. Szintén el van látva biztonsági funkciókkal: zuhanásgátló, lábbecsípődés elleni védelem, a vezérlés biztonsági reteszelése a rakodókapu által (a rámpakiegyenlítő csak a kapu nyitott állapotában tud mozogni).

A Promstahl és Inkema típusú kapuszigetelők arra hivatottak, hogy rakodás közben megvédjék az árut esőtől, széltől, esetleges más szennyeződésektől azáltal, hogy lezárják a teret az épület homlokzata és a nyitottan álló, rakodó kamion között. A kamion betolat a flexibilis szárnyak közé, így a rakodó nyílás 3 oldalról védve van minden külső behatástól. A kerékmegvezető csőidomok a kamion központozott beállását segítik elő.



Beépített ISO-Ház és Dynaco gyorskapu

Szintén a rakodás biztonságát szolgálja a Calematic kerékrögzítő rendszer, mely a rakodáshoz beállt kamion kerekeit tőle függetlenül rögzíti egy pneumatikusan mozgatott éksor segítségével. Így a kamion rakodás közben akkor sem mozdulhat el, ha a saját légfékrendszere hibás! Telepítése a járószint alá süllyesztett kisméretű vasbeton aknába történik, beépíthető a kamion egyik vagy mindkét hátsó keréksora alá. Saját vízelvezetése van, nem fagyérzékeny. A vezérlését úgy kötjük be, hogy csak a kamion rögzítése után engedi nyitni a rakodókaput és a rámpakiegyenlítőt.

A Dynaco ipari gyorskapuk alkalmazása zömét a beltéri térelhatárolások, illetve a rakodókapuk kiegészítő funkciója teszi ki. Hőszigetelése elmarad a szekcionált kapuétól, viszont zsilipszerűen mögé építve rengeteg energiát takarít meg (főleg fűtött raktárakban, csarnokokban), mert a rakodókapu rakodás alatt állandóan nyitott 9-16 m²-nyi felületével szemben ugyanezt a felületet csak 20-30 másodpercre, a targonca áthaladási idejére nyitja meg! Ugyanez igaz beltéri alkalmazásnál is (pl. eltérő hőfokú raktárak, eladótér), nagysebességű mozgása miatt. Biztonsági rendszere fénysorompó és alsó élvédelem, vagyis véd a rácsukódástól, ha kapu alatt álló vagy oda érkező tárgy van. Felszerelhető különböző típusú távirányításokkal, pl. húzókapcsoló, mozgásérzékelő radar, indukciós hurok, stb. Rendelkezik önjavító funkcióval: a kapulap „zipzár-szerűen” csatlakozik a vezetősínhez, amely lehetővé teszi, hogy zárt állapotú ütközés esetén onnan kiszakadjon, és egy „nyitás/zárás” ciklust követően magát újra befűzze, szerelő beavatkozása nélkül tovább működjön. A kapulapban törékeny, eldeformálódó anyag nem található, így ütközés során az említett zipzár rendszernek köszönhetően a kapulap anyagában sérülést nem okoz.

A Continental Handel Kft. számára teljesen nyilvánvaló, hogy a berendezések vásárlásakor az ár az egyik meghatározó tényező. Az ár azonban nem mehet a minőség rovására. Ezért arra törekszünk, hogy általunk a minőségi termékek a legversenyképesebb áron kerüljenek forgalomba. Emellett saját képzett szakembereink garantálják a berendezések szakszerű beépítését és az egész országot lefedően biztosítjuk a berendezések karbantartását és szakszerű javítását.

 

Continental Handel Kft.
www.continentalhandel.hu


 

Cor-Ten időjárásálló acél falburkolat

 
COR-TEN BURKOLAT A NÉGYES METRÓ ÁLLOMÁSAIN…

Míg a külső szemlélők számára szinte megállt az idő a metróépítéssel érintett közterületeken, azért a mélyben nagy változások zajlottak. Lassacskán elkészülnek a térszín alatti és feletti építmények, no és az új szerelvények is próbaköreiket futják. A projekt keretében készült el az ALUKONSTRUKT KFT. kivitelezésében a Fővám és a Gellért tér állomások Cor-Ten anyagú fal- és álmennyezet burkolata.

A Cor-Ten időjárásálló acélok lényegesen jobban ellenállnak a légköri korróziónak, mint a hagyományos szerkezeti acélok. Ez a tulajdonság az ötvözőelemek hatására a felületen kialakuló tömör oxidrétegen (nemes rozsdán) alapszik, amely az acél felületén szinte áthatolhatatlan falat képez az oxidációval szemben. Átlagos időjárási körülményeknél a patinaréteg kb. 18-36 hónap alatt alakul ki, attól függően, hogy mennyire nedves/száraz a felület. A patina eleinte vörösesbarna színű, de az idő előrehaladtával sötétebb árnyalatúvá válik, reagálva a környezeti hatásokra. A technológiai acélszerkezetekben történő felhasználás után az anyag világszerte elterjedt építészeti alkalmazásokban is.

Az említett állomásokon nagy mennyiségben került felhasználásra RUUKKI Cor-Ten acél a Sporaarchitects építészei által meghatározott felületeken és kialakításban. Az ALUKONSTRUKT SYSTEM tálcás burkolati rendszer projektre adaptált változata a Hilti MQ szerelősín rendszer elemeiből építkező másodlagos tartószerkezetre került megépítésre, mely Hilti vagy egyedi acél konzolokkal kapcsolódik a változó távolságban elhelyezkedő vasbeton teherhordó szerkezetekhez. A korrózióvédelmi és esztétikai követelményeknek megfelelően a tálcák rögzítésére szolgáló elsődleges sínezés Cor-Ten anyagú, hidegen hajlított U-profilokból áll. A 3-4 mm vastag síklemez tálcák peremezésén kialakított alakos kimarások kapaszkodnak a sínekben elhelyezett, 8 mm átmérőjű rozsdamentes acél csapokra. A tálcák elmozdulását rejtett csavarozás akadályozza meg. A rögzítéstechnológia miatt a burkolat kötött szerelési irányú. A tálcák között 10 mm-es nyitott fugák láthatók, amelyek az utasforgalom által elérhető pozíciókban - a sérülések elkerülése miatt - hátsó oldali toldólemezzel kerültek elfedésre. Az általános megoldás mellett az üzemeltetési szempontból szükséges felületeken látszó csavarozású, ezáltal bontható, illetve nyitható elemek kerültek kialakításra. A bonyolult geometria miatt a gyártmánytervezés és helyszíni szereléshez szükséges geodéziai kitűzések 3D-s számítógépes tervezés alkalmazásával zajlottak.



 
  Általános homlokzati felhasználás esetén a patinaréteg kialakulása a meteorológiai hatások következtében megy végbe, ám a metróalagút belső tereiben ez nem volt járható út. Azokon a területeken, amelyeket közvetlenül nem érnek időjárási behatások, a patina kialakulása nem olyan egyenletes, mint azokon a részeken, ahol száraz-nedves behatások érik az anyagot. Enyhébb színkülönbségek kialakulhatnak olyan részeken is, amelyek jelentősebb hőmérsékletingadozásnak vannak kitéve. Ezért mesterséges módon, az elkészült felületek kezelésével értük el a kívánt felületi megjelenést. Annak érdekében, hogy a patinaréteg egyenletes színét biztosítsuk, az acélfelületet az összes szennyeződéstől meg kellett tisztítani. A nem kívánatos felületi oxidációkat szintén el lehet távolítani szemcseszórás, illetve pácolás útján is, ami a patinaréteg kialakulását is meggyorsítja. Az időjárásálló acélnál - a patina kialakulását megkönnyítendő - megengedhető, hogy a lemez nedves/száraz környezetbe kerüljön, vagy megfelelő savazásos eljárás is alkalmazható.

Az ismertetett homlokzatburkolási rendszer „ALUKONSTRUKT SYSTEM” néven 1999-ben Construma nagydíjat nyert, és flexibilitását kihasználva több, igen eltérő építészeti formavilágú épületen (West End városközpont, Center Point I. és II. irodaházak, Aréna Plaza és Allee bevásárlóközpont, Ferihegy Skycourt, stb.) is sikerrel alkalmaztuk. A tág határok között változtatható raszter méretek, a fugák zárt/nyitott megoldása és a tálcák élképzésének lágy/hajlított vagy éles/vágott kialakítása mellett lehetőség van párkányok, pilaszterek, zsalus vagy üvegezett mezők elhelyezésére is.

 

ALUKONSTRUKT KFT.
www.alukonstrukt.hu





Ami a burkolat mögött van

A Hilti Hungária Kft. a „Négyes metró” építésének kezdetétől kiemelt figyelmet fordított a projekt követésére: a beruházó - tervező - kivitelező háromszög kulcsszereplőinek megismerésére, a Hilti számára releváns termékek bemutatására és a magas színvonalú műszaki megoldások keresésére ezen termékek alkalmazásával.

Az építés során tenderről tenderre haladva egyre több és szebb feladattal találkoztunk, az alagútépítés, a kocsiszín, a pályaépítés, vágányok rögzítése és az állomások építése, belső kialakítása során.

Így kerültünk kapcsolatba a Palatium Stúdióval, ahol már kezdetben felmerült a Szent Gellért tér és a Fővám tér állomásainak tervezett Cor-ten burkolata. A tervező Spora Architects fiatal és elhivatott építészei szinte azonnal el- és befogadták azt a javaslatunkat, hogy a lemezburkolat háttérszerkezete egy sokoldalú, modulárisan felépített rendszerből alkotható meg.  A konzultációk során lépésről lépésre előrehaladva tárultak fel a követelmények:
  • minőségi, számítással méretezhető rögzítőrendszer a beton oldalfalakon és födémeken (dűbelezés);
  • ugyanígy méretezhető, az adott terhelési kívánalmaknak megfelelő és a burkolólemezek síkbeli beállítását egyszerűen és megbízhatóan biztosító háttérszerkezet, amely lehetővé teszi a pontos beállítást, a lemezek rejtett és egyszerű rögzítését és a kívánt helyeken történő bontását;
  • természetesen az anyagminőség és a korrózióállóság kiemelkedő szempontok voltak.
Ezeknek a kívánalmaknak a Hilti MQ szerelősín rendszere és a rendszerhez tartozó kapcsolóelemek alkalmazása szinte maradéktalanul megfelel. Bár elsődlegesen épületgépészeti feladatok megoldására fejlesztették ki, azonban sok más alkalmazása is lehetséges, pl. csarnokokban födémszerű rácsrendszerként, vagy homlokzatburkolatok elkészítésénél másodlagos tartószerkezetként.

A rendszer alapját különböző magasságú, egy oldalon nyitott (21, 31, 41, 52, 72 mm), illetve dupla (kettőzött, 21D, 41D, 52-72D, 124 CX) sínek és tartókonzolok képezik. Ezt a sínrendszert kapcsoló- és rögzítőelemek széles választéka egészíti ki. A sínek visszahajló szárai belül fogazottak, így a sínre rögzített különböző elemek a csavar megfelelő nyomatékkal történő meghúzása után nem tudnak elmozdulni. A különböző sínprofilok lehetővé teszik egy adott feladat esetén (terhelés nagysága, eloszlása, fesztáv, lehajlás) történő méretezést és a legoptimálisabb profilkiválasztást.  Az MQ rendszer a kiváló anyagminőség mellett korrózióvédelmi szempontból is több lehetőséget kínál: a sínek mángorolt sendzimírhorganyzással, tűzihorganyzással, illetve A4 rozsda- és savállóanyagból készülnek, a kapcsolóelemek galvanikus horganyzással, tűzihorganyzással, illetve szintén A4 minőségű anyagból.  Erre a feladatra a sendzimírhorganyzású síneket/konzolokat és tűzihorganyzású kapcsolóelemeket választottuk ki.

Mérnöktanácsadóink a burkolat terveinek, a terhek, fesztávok ismeretében méretezték és kiválasztották a szükséges profilokat, figyelembe véve, hogy a metro üzemeltetése következtében rezgések léphetnek föl.

A Hilti oktatótermében elkészített mintafalon tovább modelleztük a részleteket. A kivitelező Alukonstrukt tervezői a Hilti Hungária mérnöktanácsadóival közösen készítették el a részletterveket az MQ rendszer elemeinek, valamint az Alukonstrukt System burkolati rendszerének felhasználásával.

A burkolat háttérszerkezetének építéséhez felhasznált Hilti MQ rendszer legfontosabb elemei: MQ41, MQ41-3 (3 mm falvastagság), MQ 41D sínek, MQP 82 síntalp, MQP-FG és MQP-G állítható billenőelemek, MQW és MQV kapcsoló-, illetve sarokelemek.
 

A kapcsoló-, rögzítőelemek falhoz, padlóhoz, födémhez való rögzítését Hilti HST M10, illetve M12 rögzítőcsavarokkal oldottuk meg. Ezek ETA bevizsgálással rendelkeznek, amely tartalmazza a 120 perces tűzállósági határértéket, valamint a termék alkalmazhatóságát beton húzott övében és dinamikus terhelésre is. A HST rögzítőcsavarokkal a Szent Gellért téri állomáson kihúzópróbákat is végeztünk.

A Hilti MQ rendszert és a rendszerhez kapcsolódó egyéb termékeket, mint alapvetően ipari felhasználású termékeket, a Hilti a legnagyobb épületgépészeti projekteken is sikerrel forgalmazza. Az MQ Grid (rács) System több autógyárban került beépítésre, míg hazai környezetben a legnagyobb referenciái a Mercedes, Audi, Opel autógyárak, az épülő LEGO gyár, P&G pelenkagyár, Hankook, Bridgestone gumigyárak, stb.

Örömünkre szolgál, és büszkék vagyunk, hogy ezt a kiváló termékcsaládunkat egy egészen más, újszerű alkalmazási területen is sikerrel alkalmaztuk.
 


Hilti Hungária Kft.

www.hilti.hu



Sikával az alapoktól a tetőig
Víz elleni szigetelések, homlokzati tömítések


A Sika® Csoport egy világméretekben aktív, különleges vegyi anyagokat gyártó és forgalmazó vállalkozás. Termékeit mind a magas- és mélyépítésben, mind a járműiparban használják. Az építőipar a tömítés, a ragasztás, a szigetelés, a teherhordó szerkezetek javítása, megerősítése és védelme, a betontechnológia, az acélszerkezetek tűz- és korrózió elleni védelme, az ipari padlók és bevonatok, valamint a tető- és vízszigetelő rendszerek anyagait alkalmazza.

Vízzáró beton- és vasbeton szerkezetek

A homlokzat síkja az alapoknál kezdődik. A mélyépítési vízzáró szerkezeteket a tervezési követelmények és előírások szempontjából négy csoportba sorolhatjuk:
  • Az I. fokozat az alapkövetelmény (BASIC), amikor nedves felületek, foltok és átszivárgások elvétve megengedhetők (min. 150 mm falvastagság).
  • A II. fokozat a közepes követelményt (MEDIUM) jelenti, és ekkor már vízbehatolás, átszivárgás nem engedhető meg, de nyirkosabb és magasabb páratartalmú környezet még kialakulhat (min. 200 mm).
  • A III. fokozat esetén magas követelményről beszélünk (HIGH), és ez jelenti az élhető, száraz környezetet, ahol a terek szellőztetettek (min. 300 mm).
  • A IV. fokozat különleges követelményt (SPECIAL) takar, és ebbe a körbe csak a teljesen száraz szerkezetek és páramentes helyiségek tartoznak (min. 300 mm).
 
A vízzáró beton normál körülmények között egy tömör beton. A beton tömörségét a cementkő pórustérfogata határozza meg, amelyet a víz-cement tényező, a tömörítés mértéke és a hidratáció foka befolyásol. A Sika® ViscoCrete® technológia segítségével a beton vízigényét csökkenteni, bedolgozhatóságát pedig javítani tudjuk. A Sika® Antisol® termékcsalád alkalmazása jelenti a korszerű utókezelést, amellyel meg tudjuk akadályozni a hidratációhoz szükséges nedvesség kipárolgását.

A vízzáró vasbeton szerkezetek hézagtömítéseit három különböző elv szerint, és különféle hézagtömítési anyagokkal tudjuk biztosítani:
  1. Alapesetben a szerkezeten kívül, felületi elhelyezéssel akadályozható meg a víz bejutása. Erre a célra alkalmazhatók a Sika® Fugaszalagok egyik családja és a Sikadur®-Combiflex® SG rendszer.
  2. A második lehetőség az, hogy a víz bejutását a szerkezeten belül gátoljuk meg. Erre a célra alkalmazhatók a Sika® Fugaszalagok egy másik családja, a SikaSwell® víz hatására duzzadó profilcsalád és kinyomó pisztolyból bedolgozható S-2 anyag, valamint a SikaFuko® víz hatására duzzadó és injektálható tömlő.
  3. A harmadik lehetőségre akkor van szükség, ha meglévő szerkezethez kell kapcsolódni, vagy utólag kell a víz bejutását megakadályozni. Ezt a feladatot a Sikadur®-Combiflex® SG rendszer tudja megoldani.
Homlokzati tömítések és ragasztások

A homlokzatoknál igen fontos a különféle burkolatok és nyílászárók között kialakuló hézagok szakszerű, tartós, időjárásálló (hőmérséklet-, csapadék-, szél- és UV) lezárása. Az egységes megjelenést lehetővé teszi a Sika® i-Cure technológia, amely egyesíti az egykomponensű poliuretánok jól ismert, kiváló mechanikai tulajdonságait a szilikonok időjárás-állóságával és bedolgozhatóságával. Tökéletesen tapadnak porózus és tömör felületeken is. A Sika® i-Cure technológia legújabb eredménye a SikaHyflex® tömítőanyag család.


A hőszigetelő üvegezések elsődleges és másodlagos tömítései mechanikai rögzítést és időjárással szembeni tömítést is biztosítanak. A Sikasil® IG szilikon tömítőanyagokat speciálisan a hőszigetelő üvegezés követelményeinek megfelelően fejlesztették ki.

A strukturális üvegezésben a csomópontok tervezésénél össze kell kapcsolni a formát a funkcionalitással. Az egy- és kétkomponensű ragasztók közötti választást a felhordási és felhasználási követelmények alapján lehet eldönteni. A Sikasil® SG 550 magas modulusú strukturális ragasztóanyag ezen fejlesztési irány része.

Lemezes és kenhető tetőszigetelések

Az épület „lelke” a tető, ezért nagyon fontos, hogy óvjuk és rendeltetésszerűen használjuk. Lemezes szigeteléseket főként lapostetőkön alkalmaznak, ahol ellen kell állniuk a téli és nyári hőmérsékletnek, a csapadéknak és az UV sugárzásnak. A minősített szigetelési szakvállalkozók által elkészített Sika Sarnafil® tetőszigetelési rendszerre akár 25 év garancia is lehetséges.


Az innovatív, kenhető SikaRoof® MTC tetőszigetelési rendszerekkel a különféle lejtős és bonyolult geometriájú tetők is szigetelhetők. Kivitelezésük egyszerű és gyors csomóponti kialakítást tesz lehetővé. Alkalmasak komplett felújításokhoz, fém tetőkhöz, zöldtetőkhöz, bádogos szerkezetekhez, vápák szigetelésére, akár műemléki környezetben is.

 

Sika Hungária Kft. - www.sika.hu
A cégcsoport honlapja: www.sika.com


 


CE Glass gyártó- és logisztikai csarnok, Szatymaz – XM panel gyári PVC lemezzel


X-Dek – Lapostető egyszerűen


Lapostető tervezésekor a tervező az alábbiakkal szembesül a szerkezet kiválasztásakor:
  • Milyen minősített teherbírással, hőszigeteléssel, tűzállósággal rendelkezzen a tetőszerkezet?
  • Mennyire vízzáró?
  • Vannak-e speciális részelemek? Hogyan kell összeszerelni?
  • Mi lesz, ha nem úgy építik, ahogy meg lett tervezve?
A Kingspan az X-Dek tetőpanellel kompromisszumoktól mentes, biztonságos és egyszerű megoldást kínál a fenti kérdésekre, tervezőknek, beruházóknak, kivitelezőknek egyaránt.

Mi az X-Dek?
Ez egy szendvicspanel, mely magasbordás trapézlemez teherhordó rétegből, hozzá ragasztott FIREsafe IPN habból és egy felső vízszigetelésből áll. Ez utóbbit a helyszínen kell elhelyezni, vagy már gyárilag rajta van.

Négyféle X-Dek típus létezik:
  • XD, acél felső lemezzel - ha a teherbírás és tűzállóság igényli,
  • XG, üvegfátyol szövettel - helyszíni ragasztott vízszigetelésekhez,
  • XB, bitumennel impregnált - bitumenes vízszigetelésekhez,
  • XM, gyári PVC lemezzel - ha kompakt megoldás az igény.

Szerkezeti kialakítás
Az X-Dek könnyű, de nagy teherbírású a magasbordás trapézlemez miatt. Akár 7m fesztávot is képes önhordó szerkezetként áthidalni, megfelelve az Eurocode szerinti terheknek, másodlagos tartószerkezet igénye nélkül. A panelt acél, fa vagy vasbeton fogadószerkezethez egyaránt lehet rögzíteni.



XM, gyári PVC lemezzel - ha kompakt megoldás az igény


A maximális gyártási hossza 15 méter, ami felgyorsítja a beépítést. Gyári panelvég visszavágással készül, amivel akár 600mm-es átlapolásokat is meg lehet oldani.

A panelek rögzítése csavarokkal történik. Acél tartószerkezethez speciális rögzítőelemek lettek kifejlesztve, mint az X-Plate alátét vagy az Opticore csavar. Ezekkel lehetővé válik az X-Dek hibáktól mentes, gyors elhelyezése. Beton vázszerkezet esetén komplett rögzítési megoldást állítottunk össze az előfúrástól a rögzítésig.

Tűz, levegő, víz
Ezek az ősi elemek már régóta kompromisszumokra késztetik a tervezőket, gyártókat, kivitelezőket. Az X-Dek ezekre kínál megoldást anélkül, hogy bármelyik szempont lényeges hátrányt szenvedne.

Tűzvédelem tekintetében az OTSZ-ként ismert, a cikk írásakor legújabb 28/2011. BM rendeletnek megfelelően a panel akár B REI30 tűzállósággal rendelkezik, figyelembe véve az Eurocode szerinti rendkívüli tűzterhet is. Egy tető térelhatároló szerkezet esetében fontos paraméter, hogy az adott tűzállósághoz mekkora maximális teherbírás, illetve fesztáv tartozik. Kompakt termék lévén nem merül fel olyan probléma, mint a helyszínen szerelt rétegrendnél, hogy a megfelelő rendszerelemek kerültek-e beépítésre.

Hőszigetelés
Hőtechnikai minősítésére jelenleg a 7/2006-os rendelet irányadó, de az uniós törekvéseknek (EPBD 2010) megfelelően sokkal szigorúbb előírásokat kell egy épületnek 2020-ig teljesíteni. Ez a szigetelőképesség vagy a szigetelés vastagságának növelésével érhető el. Szerelt tetőknél, ha a tűzvédelmet is be kell tartani, a népszerű hőszigetelések - mint az ásványgyapot vagy a polisztirol - vastagságát vagy arányát lehet változtatni, viszont ekkor robosztusabb, ezáltal drágább lesz a tetőnk, vagy csökken a tűzállósága.

Egy 10cm vastagságú X-Dek tetőpanel 0,19W/m²K U-értékkel rendelkezik, mely THERMALsafe  nano IPN hab alkalmazásával tovább csökkenthető.

Amikor hőszigetelésről beszélünk, többnyire az U-érték merül fel. Ez a hővezető képességgel összefüggő tényező. Ha egy hőszigetelés meglehetősen „szellős”, mint a szálas anyagok általában, akkor érdemes a hőáramlást, hősugárzást, valamint az áramló levegő, sőt a nedvesség hatását is figyelembe venni. Ez mind rontja a megfelelően megtervezett és beépített szerkezet energetikai hatékonyságát. Ha egy ásványgyapot szigetelés nedvességtartalma csak 1%-kal növekszik, akkor hőszigetelő képessége akár 85%-kal is romolhat.

A víz hatása tehát különösen káros, ha a vízszigetelés hiányos, sérült vagy rosszul kivitelezett, a hőszigetelésben felgyűlő víz és pára utat talál az épület belsejébe.  Az X-Dek esetében ettől nem kell tartani, hiszen a gyári zártcellás hőszigetelő hab 100%-ban kitölti a rendelkezésre álló teret, nem roskad, nincsenek kivitelezésből származó hézagok és nem vesz fel nedvességet. Az X-Dek esetében nincsenek ilyen „rejtett”, teljesítményt csökkentő tényezők

Gyorsan, jól, egyszerűen
„Gyorsan, jól és olcsón. Ebből mi kettőt garantálunk!” – tartja a mondás. Az X-Dek esetében a gyors és egyszerű a kompakt kialakításból adódik. Ehhez a költséghatékonyságot és biztonságot érdemes párosítani, ami hosszú távon teszi olcsóbbá a megoldást az energiamegtakarítások és alacsony karbantartási igény révén.

Lapostető = X-Dek
Az X-Dek korszerű, kizárólag a Kingspan által gyártott, védjeggyel ellátott termék. Rendkívül leegyszerűsíti a tervezés és a kivitelezés fázisait, hiszen a hozzá tartozó szolgáltatásokkal problémáktól mentessé válik az épület kialakítása. Igazolja ezt az a sok elkészült épület, mely az X-Dek 3 évvel ezelőtti bevezetése óta Magyarországon megépült. A Kingspan elkötelezett piacvezető gyártóként igyekszik egyszerű és megvalósítható utat biztosítani az energiatakarékos épületekhez.


KINGSPAN
www.kingspan.hu



Leesni vagy nem leesni, ez itt a kérdés!

Sisak, megkülönböztető mellény, acélbetétes bakancs, füldugó, szemüveg, stb. ismerős felszerelések egy kivitelezés során, ahogyan előre gondolunk a tűzvédelemre vagy az alpinista kikötési pontokra is!

De mi a helyzet a kivitelezés végeztével, mikor javítunk, bővítünk, karbantartunk vagy fenntartunk? A leesés elleni védelmet biztosítani kell akkor is, mikor az építők már levonultak és nincs állandó jelenlét a tetőn!

2013. január 31-én türelmi idő nélkül lépett hatályba az EN 795/2012 kikötési pontokra és zuhanásgátló rendszerekre vonatkozó európai szabvány, mely az alábbi országos rendelkezésekkel kiegészülve szabályozza a magasban végzett munkakörnyezet biztonságos feltételeit:

1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről
III. fejezet
Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményei, 28. § (1):

Az olyan munkahelyen, ahol be- vagy leesési veszély van, vagy a munkavállalót és a munkavégzés hatókörében tartózkodókat leeső tárgyak veszélyeztetik, elkerítéssel, lefedéssel vagy más alkalmas módon kell a védelemről gondoskodni.

Leesés elleni rendszer alkalmazását írja elő a
4/2002. (II.20.) SzCsM-EüM együttes rendelet 4. számú mellékletének
III. Építési munkahelyek helyiségeken kívül
bekezdésének 5. alpontja.

Eszerint a magasból leesést meg kell akadályozni, a munkát végző részére a magasból való lezuhanás megelőzésére kialakított védőeszközt kell biztosítani. Ekként leesés elleni védelmet kell biztosítani azokban az esetekben, amikor
  • a munkavégzés magassága meghaladja a 2,00 m-t;
  • födémek, tetők, mennyezetek, felülvilágítók, aknák megnyitásakor vagy építésekor;
  • a 2,00 m magasságot meghaladó tetőn végzendő munkáknál és a hozzá vezető utakon, valamint
  • a lapos és alacsony hajlású (20º alatti) tetők esetében, amennyiben a munkavégzés helyszíne a szintkülönbség szélétől 2,00 m-nél közelebb van.
A tervezők műszaki leírásában gyakran szerepel a hivatkozás a leesés elleni védelem szükségességére, de gyakorlati megvalósulása rendkívül ritka. Pedig ma már lapos és ferde tetőkre is egyaránt található megbízható, naprakész megoldás!

A felelősségi lánc részeseként a tervezőket is érintheti egy-egy baleset vizsgálata, annak ellenére, hogy a felelősség elsősorban az épület tulajdonosát vagy üzemeltetőjét terheli! Ezért is ajánlott legkevesebb a 4/2002. SzCsM-EüM együttes rendelet vonatkozó bekezdését szerepeltetni az üzemeltetésre, biztonságra vonatkozó munkarészben az építészek, kertépítészek, szigetelőmérnökök stb. számára!

Számos megoldás létezik a biztonságos munkakörnyezet biztosításához, ezeket a rögzítés módja szerint két nagy csoportba sorolhatjuk:
  • Mechanikai rögzítésű rendszerek,
  • Leterheléssel rögzített rendszerek.
A mechanikai rögzítéssel működő rendszerek lapos, kis hajlású és ferde tetőn is alkalmazhatók, igazodnak az alatta lévő födémszerkezethez (beton, fém vagy fa), minden esetben áttörik a víz- és hőszigetelést, pontszerű hő-hidakat képezve a szerkezetben.

A leterheléssel rögzített leesés elleni rendszerek lapos- és kishajlású tetőkön (max 5º) alkalmazhatók bármilyen födémszerkezeten, amely a rendszernek megfelelő felületi terhelést bírja. Felépítésükből adódóan sem a hőszigetelést, sem a vízszigetelést nem károsítják. A leterhelő anyag lehet kavics, zúzalék, betonelemek vagy akár zöldtető is!

DÖNTÉS-ELŐKÉSZÍTÉST SEGÍTŐ MÁTRIX

Ahhoz, hogy a tervezés során biztonságos és gazdaságos döntést hozhasson a tervező, ismerni kell a hatályos szabványokat, törvényeket és rendelkezéseket, valamint az eltérő használati intenzitáshoz illeszkedő rendszereket. A cél minden esetben a balesetek elkerülése, oly módon, hogy a minimális ráfordítás mellett a szükséges biztonsági feltételeket garantáljuk az eltérő képzettségű és tudású szakembereknek és felhasználóknak. Ennek érdekében az értelmezési eltérések kiküszöbölésére a D.A.CH.S.¹  munkacsoport irányelvében a kockázatelemzés eszközével egy döntés-elősegítő mátrixot alakított ki, amely Ausztriában már szabványi szintre emelkedett (ÖNORM B 3417). (¹mozaikszó a munkacsoportra: D- Németország. A- Ausztria, CH- Svájc, S- Dél-Tirol, mely németnyelvű területek témában érintett biztosító és tanúsító intézeteit egyesíti)

A mátrix a tetőn megjelenő célcsoportok és a használat intenzitásának függvényében eltérő kategóriákra osztja a minimálisan szükséges felszereltségi szintet.

A munkacsoport által meghatározott célcsoportok:
  • Felhasználók (közterületeken és magánterületeken)
  • Biztonságtechnikai rendszerek használatára nem kiképzett szakemberek (karbantartók, helyreállító személyek, stb.)
  • Biztonságtechnikai rendszerek használatára kiképzett szakemberek (kertfenntartók, kéményseprők, karbantartók stb.)
  • Biztonságtechnikai rendszerek telepítői és képzett szakemberek (tetőfedő, bádogos, szerkezetépítő stb.)
A használati intenzitás a következő csoportokra osztható:
  • Ritka, 5 évnél ritkább munkavégzés (nincs hó eltakarítás, nincs esti vagy rossz időben végzett beavatkozás)
  • Csekély, 2-5 évenkénti munkavégzés (esetenkénti hó eltávolítás, nincs éjszakai vagy rossz időben végzett beavatkozás)
  • Közepes, 2 évnél gyakoribb munkavégzés (várható hó eltakarítás, éjszakai és rossz időben folyó beavatkozás)
  • Gyakori, rövid időközönkénti munkavégzés (van hó eltakarítás, éjszakai és rossz időben folyó beavatkozás)
I.    KATEGÓRIA
  • Javasolt rendszer felszereltség: szoliter kikötési pontok
  • 5,00 m feletti tetőfelületen fix külső vagy belső megközelítéssel (alatta lehet ideiglenes megközelítés, pl.: létra)
  • Egyszerűen és gyorsan elvégezhető feladatok elvégzéséhez alkalmazható mobil kikötési pont
II.    KATEGÓRIA
  • Javasolt rendszer felszereltség: sorolt kikötési rendszerek szoliter kikötési pontokkal kiegészítve
  • 5,00 m feletti tetőfelületen fix külső vagy belső megközelítéssel (alatta lehet ideiglenes megközelítés, pl.: létra)
  • Betörésbiztos felülvilágító kupolák
III.    KATEGÓRIA
  • Javasolt rendszer felszereltség: sorolt kikötési rendszerek szoliter kikötési pontokkal kiegészítve
  • A be- és feljárók szerszámokkal is biztonságosan megközelíthetők kell, hogy legyenek
  • Rendelkezzen a tető világítással
  •  Legyen a tetőn áramvételi hely
IV.    KATEGÓRIA
  • Javasolt rendszer felszereltség: korlátrendszer
  • A be- és feljárók szerszámokkal is biztonságosan megközelíthetők kell, hogy legyenek
  • Rendelkezzen a tető világítással
  • Legyen a tetőn áramvételi hely

(www.bauforumplus.eu/absturz)

Biztonságtechnikai eszközök:

  • Mobil kikötési pontok (leterheléssel): ideiglenesen felállítható rendszerek az eseti rövidtávú munkafolyamatok elvégzéséhez
  • Szoliter kikötési pontok (leterheléssel vagy mechanikai rögzítéssel): pontszerű kikötési helyek adott mozgási sugárral
  • Sorolt kikötési rendszerek (leterheléssel vagy mechanikai rögzítéssel): adott vonal mentén alkalmazható rendszer
  • Korlátrendszerek (leterheléssel vagy mechanikai rögzítéssel): felhasználástól függő kivitelű lehatároló elemek
ÚJ DIADEM DIASAFE® TERMÉKCSALÁD
DiaSafe®-Single-System "Solo"/"Duo" Szoliter kikötési pont

Leterheléssel rögzített leesés elleni és visszatartó rendszer egy („Solo”) vagy két („Duo”) felhasználó általi használatra DIN EN795:2012 („Solo”) és CEN/TS 16415:2012 („Duo”) normák alapján vizsgálva.


Az „A” osztályba sorolt, vízszigetelés áttörése nélkül rögzíthető rendszer 5° lejtést nem meghaladó, megfelelő teherbírású tetőszerkezetre tervezhető.

A DS-amőba ellenszán és a merevítő kúp üvegszál erősítésű, melyek integrálva vannak egy biztonsági szőnyegbe. A kúpon, melyben beépített DS-Single tartóoszlop és energia-abszorpciós elem is van, rétegvastagság jelző gyűrűk vannak.

Az oszlop tetejére rögzített gyűrűhöz csatlakoztatható a személyi védőfelszerelés. Standard (3x3 m) szőnyegméret mellett a leterhelő réteg felületsúlya száraz állapotban „Solo” esetén min. 80 kg/m², „Duo” esetén min. 200 kg/m², (kiegészítve min. 5x6 m-es FGT-180 biztonsági szőnyeggel a leterhelősúly 30 kg/m² is lehet), mindig teljes felületen leterhelve.

DiaSafe®-Line-System "Multi" Sorolt kikötési pont

Leterheléssel rögzített leesés elleni és visszatartó rendszer, a rendszerhossztól függően korlátlan számú felhasználó általi használatra alkalmas, DIN EN795:2012 norma alapján vizsgálva.

A „C” osztályba sorolt, vízszigetelés áttörése nélkül rögzíthető rendszer 5º lejtést nem meghaladó, megfelelő teherbírású tetőszerkezetre tervezhető.

A DS-amőba ellenszán és a merevítő kúp üvegszál erősítésű, melyek integrálva vannak egy biztonsági szőnyegbe. A kúpon, melyben beépített DS-Line tartóoszlop és energia-abszorpciós elem is van, rétegvastagság jelző gyűrűk vannak.


Az oszlop speciális fejével rögzítjük a 8 mm-es nemesacél sodronyt, melyhez csatlakoztatható a személyi védőfelszerelés.

Standard (3x3 m) szőnyegméret mellett a leterhelő réteg felületsúlya száraz állapotban min. 80 kg/m², (kiegészítve min. 5x6 m-es FGT-180 biztonsági szőnyeggel a leterhelősúly 30 kg/m² is lehet), mindig teljes felületen leterhelve.

 

APP Kft. – DIADEM® zöldtető rendszerek
www.zoldteto.hu



PhoneStar „Csendlap” hangszigetelés


Kül- és beltéri hangszigetelési problémák utólagos megoldására kiváló segítség a nedvességálló PhoneStar „Csendlap”. Ez a hazánkban, német szabadalom alapján készülő hanggátló anyag 2005 óta van jelen a piacon. Sikere a hangszigetelésben bejárta Európát és már több kontinensen ismerik és elismerik! Termékünk ebben az évben már a CE minősítést is megszerezte.

Vékony és hatékony
A PhoneStar „Csendlap” egy 10 és 15 mm vastagságú, 1200*800 és 1250*625 mm méretű hanggátló lap. A hangszigetelő keretanyag egy többrétegű cellulózból álló szerkezet. A magas hangszigetelési tényezőt különleges szemcsézetű szárazhomok biztosítja.

Egyszerű beépítésű hangszigetelés
A PhoneStar „Csendlap” a piacon elérhető lehető legvékonyabb magas hanggátlási értékkel rendelkező hangszigetelő szerkezet. Hasonlóan kedvező értékeket csak lényegesen vastagabban és bonyolultabb hangszigetelő rétegrenddel lehet elérni.

Rögzítése lehetőleg fémcsavar-mentesen, a hangszigetelési technológiának megfelelő üvegszálas rögzítőelemekkel történik. Ezzel a technológiával egy réteg 27 mm lehet, ami a hangszigetelési módszerek között különösen vékonynak számít. Az üvegszálas rögzítés (dűbelezés) esetén a léghaggátlás várható javulása 7-12 dB, fa- vagy fém vázra szerelés esetén egy réteggel 15-20 dB, rugalmas csatlakozásokkal, acélvázra szerelve két rétegben akár 25-30 dB is lehet. Kétoldali alkalmazás esetén ezek az értékek tovább nőnek. Megfelelő rétegrendek beépítése esetén önálló falként 100-120 mm falvastagsággal 58-64 dB léghangszigetelés is elérhető! 

Födémek hangszigetelése
Vasbeton födémre fektetve a lépéshangszigetelés javítás 34 dB körüli, míg a fafödémek kisebb szerkezeti merevsége és önsúlya miatt kisebb lesz a hangszigetelés javulás értéke. A cégünk által kifejlesztett technológiával a „Csendlap” mennyezeten alkalmazva, a javulás várható értéke 8-12 dB lesz, a rögzítési-függesztési és a többi kiegészítő rétegtől függően.

Burkolatok a PhoneStar „Csendlap” hangszigetelő rétegeken
A nagy terhelhetőségű (65t/m²) PhoneStar „Csendlap” hangszigetelő lapokra padlón és falon is közvetlenül lehet burkolatot ragasztani. A Csendlapra csavarozással és ragasztással rögzíthető lambéria, gipszkarton, hajópadló, és még sokféle anyag. Padlóra közvetlenül szárazon is lerakható, burkolható járólappal, parkettával, padlószőnyeggel.

A PhoneStar „Csendlap” nedvességálló tulajdonsága miatt közvetlenül vakolható, de ez esetben teljes felületen üvegszövet-hálós erősítést igényel. Közvetlen tapétázási igény esetén szintén szükséges a vékony (2-3 mm) glettrétegbe ágyazott üvegszövetes erősítés alkalmazása. Burkolás előtt mindig kérje szaktanácsainkat!

Extrém hangszigetelő felhasználhatóság
Kimagasló hatékonysággal használható fel kültérben is, pl. autópályák mentén a lakóövezetek hangvédő falaként, ipari gépek, kültéri hűtőberendezések hangszigetelésére és nedvességállóságának köszönhetően fürdőszobákban vagy háztetőn, közvetlenül a tetőcserepek alatt.

Fő műszaki paraméterek (15 mm-es PhoneStar „Csendlap” hangszigetelő elem):

Hossz 
1200 mm
Szélesség
800 mm
Testsűrűség (m³) 
1250 – 1300 kg / m³
Testsűrűség (m²) 19 – 20 kg / m²
Terhelhetőség
65 tonna / m²
Léghanggátlás javulás 
36 dB-ig
Lépéshanggátlás javulás 65 dB-ig
Tűzállósági osztály 
B2 osztály
Hővezetési tényező 1,7 W /(m²K)
Hajlási kapacitás (hosszirányban) 2107 N
Hajlási kapacitás (keresztirányban) 2123 N
Szakítószilárdság (hosszirányban) 17,5 N/mm²
Szakítószilárdság (keresztirányban) 17,6 N/mm²
Felhasználhatóság
Padló, fal, plafon, födém, kültér (nedvességálló)
   
Bővebb információ és szaktanácsadás:

Hang és Tűz Kft.  -  www.hangestuz.hu

 

 


Lejtős telken az elemekből épített, dísznövényekkel beültetett támfal a homlokzat részévé válik 

 
PIRAMISKŐ támfal- és kertépítő rendszer

Az erősen lejtős terep esetenként nagy kihívást, de egyben óriási lehetőséget is jelent az építészek, kertépítészek számára. Az épület elhelyezéséhez át kell alakítani a természetes környezetet, bevágással, feltöltéssel vízszintes felületet kell teremteni alatta és körülötte. Előfordulhat, hogy a garázst be kell süllyeszteni a terepszint alá, valahogy meg kell támasztani a szomszéd telek felől kialakult földfalat, el kell takarni a magas lábazatot, vagy a megépült terasz, kerti fürdőmedence körül csatlakozni kell az eredeti terepszinthez. Erre a célra, az épített környezet és az eredeti terep összehangolására alkalmazható az esztétikus, növényzettel beültetett, ugyanakkor azonban nagy helyigényű rézsű. Kialakítására elsősorban nagyobb telkek esetén van mód, a keskeny, kisméretű telkeken többnyire nincs hely a rézsű számára.

  Ilyen esetben nem csak a vasbeton - vagy más tömör szerkezetű - támfal lehet a megoldás, hanem az elemekből épített fal is, amely „helytakarékosan” megfogja a földet, hézagait pedig dísznövényekkel ültethetjük be (jellegük miatt a kis vízigényű sziklakerti virágok, cserjék évelők telepítése, kiültetése javasolható). Szép és érdekes lehet, ha a statikailag szükséges vasbeton támfalat részben vagy egészben egy másik, növényhézagos támfallal takarjuk el – kialakítva a helyet a virágoknak, a futó-kúszó növényeknek. Az elemekből akár „függőkertet” is építhetünk.

A tereplépcsők növényhézagos fallal történő megépítése tovább növeli a kertfelületet. A támfalba haszonnövények is ültethetők (eper, bab, borsó stb.) de ezek a sziklakerti jelleg miatt több locsolást igényelnek (víztakarékossági szempontból célszerű megfelelő öntözőrendszert használni).
 
A növényfal építéséhez többféle formájú elem is kapható, azonban a PIRAMISKŐ olyan, amely rendszert alkot.




Az épület magas lábazatát növényfal takarja


A PIRAMISKŐ mosott felületű díszbeton elemekből álló rendszer felépítése:

  • A támfal és kertépítő rendszer szárazon összeépíthető növényhézagos és zárt támfalak, díszkertek, lépcsők építésére, földművek, teraszok rézsűvédelmére használható, kerítés mező- és pillérfedlap, járdalap, fűrács és tipegő kiegészítő elemekkel. Három alapelemével 72 fokos, rézsűelemeivel 45 fokos dőlésszögben építhető össze. Lépcsőelemeiből 15/27,5 cm-es lépcső építhető.
  • Az utcabútor és parképítő rendszer azonos formavilággal tervezett – virágvályú, poller, sorolható pihenő pad, pihenő szék, szemétgyűjtő, virágkorlát, kerékpár támasz- elemekből áll.


L4, L9 lépcsőlapok, R2, R3 rézsűelemek, S3 jelű fal- vagy lépcsőelem,
T1 sorzáró elem, T2 falelem, T3 falelem

A rendszert számtalan összeépítési lehetőség, lépcsős- és függőleges véglezárás jellemzi. Az elemek felülete lehet natúr betonszürke, illetve mosott kavics vagy mészkő. A kivitelezés gyorsan, gazdaságosan bonyolítható le.



Egységes felülettel építhetők meg a támfalak, a kerti lépcsők
vagy a ház körüli és a kerti járda – szegéllyel együtt. 4. kép: A statikailag szükséges helyeken zárt összeépítéssel, betonba rakva, vasalva súlytámfalként is megépíthető
 

Az elemek a TERC adatbázisában megtalálhatóak, de cégünk elemszükséglet számítást is vállal.

Építőipari műszaki engedély száma: A-71/1997.


 
GL-Design Építőipari Szolgáltató és Kereskedelmi Bt.
www.piramisko.hu



ISOPRO és ISOMAXX -
Hőhíd nélküli erkélykialakítások

Az energiatakarékossági igények, a különböző épületfizikai előírások és követelmények betartása fontos az új épületek tervezése és kivitelezése szempontjából. Ennek elérése a megfelelő hőszigetelés kialakításával lehetséges, melynek minőségi, mennyiségi növelésével érhetjük el az energia-csökkentést.

Ennek köszönhetően megnőtt az igény az ezt támogató szerkezeti elemek használatára. A konzolos épületrészeknél (pl.: erkély) erre a problémára nyújtanak megoldást a H-Bau Isopro és Isomaxx termékei.

Ezek az elemek hőtechnikailag elválasztják a külső és belső épületrészeket egymástól és emellett tartószerkezeti funkciót is ellátnak. A H-Bau Isopro és Isomaxx hőszigetelő tartóelemek hatékony megoldást biztosítanak a beton épületelemekhez.
 

ISOPRO  a H-BAU-tól

Az Isopro 80 mm-es, az Isomaxx 120 mm-es hőszigetelés vastagsággal garantálja a konzolos szerkezetek hőtechnikai elválasztását.

A hőhidaknak két csoportja létezik, a geometriai és a szerkezeti hőhíd. A geometriai hőhidat úgy kerülhetjük el, hogy nem tervezünk kinyúló épületrészeket, azonban ez nem tűnik jó megoldásnak: a tulajdonos számára fontos az erkély kialakítása, egyrészt a lakótér növelése, másrészt az árnyékoló funkció miatt. Meg tudjuk szüntetni a fűtött és lehűlő felületek arányának különbségét hőtechnikai elválasztással, amikor is az erkély és a fal vonalába hőszigetelő Isopro vagy Isomax teherhordó elemet építünk be, vagyis nincs geometriai hőhíd. Így kevesebb fűtési energia szükséges.

A szerkezeti hőhidak esetében a különböző hővezetésű anyagok kapcsolata miatt lesznek problémák.

Hagyományos megoldás az erkély vonalában kialakuló hőhíd ellen az erkélylemez körbeszigetelése, ez azonban nem nyújt megfelelő védelmet. Hőtechnikai számítások alapján, itt továbbra sem megfelelő ez a technológia, mivel az épület körül lévő hőszigetelő burok leggyengébb része ez a csomópont.

Erre a problémára nyújt megoldást, ha az erkélyt - vagy más kinyúló szerkezeti elemet - elválasztjuk a szerkezettől:
  • Kevesebb fűtési energiára van szükség, mivel ezáltal nem kell fűtenünk az erkély vasbeton lemezét;
  • A lehűlő falfelületek is megszűnnek, így elkerülhető a páralecsapódás és a penészesedés;
  • Esztétikailag is kedvezőbb kialakítású, vékonyabb erkélylemezek alakíthatók ki, mivel a hőszigetelés láthatatlan marad.
Az Isopro és Isomaxx funkciója kettős: hőszigetel és az erkélylemezt statikailag tartja.

A termék felépítése:
  • 8 és 12 cm vastag Neopor hőszigetelés,
  • nyomólapok, melyek speciális nagyszilárdságú betonkockák,
  • a vasalás az átmenő résznél rozsdamentes, a hővezetés és a korrózió miatt,
  • a vasalás kialakítás az adott igénybevételeknek megfelelően,
  • a NEOPOR hővezetési tényezője: λ = 0,031W/mK.
A hővezetési tényező segítségével számolhatjuk az U értéket, azaz a hőátbocsátási tényezőt (míg a hővezetési tényező adott építőanyagra vonatkozik, a hőátbocsátási tényező egy adott vastagsággal rendelkező, akár több rétegből összetett szerkezetre jellemző. Mértékegysége a W/m²K).

A típusválasztékot tekintve létezik konzolos, alátámasztott, beugró, sarki erkélyhez stb. Egyedi típusokat is lehet használni, például szinteltolásos kialakításoknál. Létezik még attikákhoz, mellvédekhez is.

Beépítéssel és tervezéssel kapcsolatos információk a Pfeifer-Garant Kft. honlapján elérhetők, www.pfeifer-garant.hu.

Méretezési program a www.h-bau.de   honlapról tölthető le térítésmentesen.

 

PFEIFER-GARANT Kft.
www.pfeifer-garant.hu



PFEIFER kötél- és rúdrendszerek

Kötél- és rúdszerkezeteket a mai modern épületek építéséhez éppúgy használnak, mint a régi épületek felújításához vagy a már meglévő tartószerkezet megerősítéséhez.

A PFEIFER sok éve erre a területre is specializálódott, széleskörű termékpalettája minden alkalmazási területhez és terhelési tartományhoz esztétikus, gazdaságos megoldást kínál. Minden PFEIFER feszítőszerkezet megfelel a legmagasabb és jelen pillanatban érvényes műszaki követelményeknek, illetve Európában ennek megfelelő minősítéssel rendelkezik. A termékrendszer teljesíti a jó minőségű, gazdaságos építkezés követelményeit. Felhasználási területe sokrétű: sportlétesítmények, homlokzatok, tetőszerkezetek, hidak, állattani és botanikus kertek.
 
A rendszer elemei:
  • ZSS Rúdrendszer,
  • PE Spirálkötél – rozsdamentes,
  • PG Spirálkötél – horganyzott,
  • PV Zárt huzalos kötél – horganyzott.
                          

Rúdrendszerek

A PFEIFER 860-as feszítőrúd-rendszere feszítőrúdból, villásfejből és ezek komponenseiből áll. A feszítőrúd anyaga S460N nagyszilárdságú acél (folyáshatára min. 460 N/mm², 30%-kal magasabb, mint a szokásos S355-ös anyagé). Így azonos terhekhez kisebb átmérőket lehet használni - a vékony feszítőrúd gazdaságosabb.

A csomóponti kialakítások anyaga S355. Ezek geometriai méretei biztosítják a teljes teherbírást a táblázatokban lévő határ húzóerők (NR,d) vonatkozásában. Ha a csomó- és kapcsolódási pontok S 235-ös anyagból készülnek, akkor a méretezésnél a lecsökkentett határ húzóerőt (NR,d,red) kell megadni.

A feszítőrúd rendszer leggyengébb része a rúd. Mivel ezek a leggyengébb részek, így a villásfej, a csapok és a karmantyúk nagyobb terhelésre vannak kalibrálva, azért, hogy ezek a komponensek ne károsodjanak.

Korrózióvédelem
A Pfeifer rúdrendszer 860-as minden eleme tűzi horganyzott kivitelben készül (DIN EN ISO 1461) vagy szórt horganyzással (DIN EN 22063).



Erzbahn-Schwinge, Bochum, Németország

AWD Arena Hannover   

 

 

 

Kötélszerkezetek

A PFEIFER a 16. század óta foglalkozik kötelekkel, melyeket a hajózásban, halászatban, az élet különböző területein használtak. A PFEIFER, folytatva hagyományait, korábbi tevékenységét kibővítve ma már építészeti kötélszerkezetekkel is foglalkozik.

A Pfeifer kötelek nagyszilárdságú feszítőként vannak besorolva, nagyszilárdságú acél felhasználásával készülnek.

Az építőiparban a legelterjedtebb a spirálkötél és a zárt szerkezetű kötél, egyedi esetekre a pászmás kötél.

Spirálkötelek alkalmazása:

  • antennák merevítéséhez,
  • tartókötél könnyű szerkezetekhez,
  • függesztőkötél hidaknál, aláfeszítőkötél fa- és acéltartóknál,
  • korlátkötél lépcső-, erkély-, hídkorlátoknál.

Zárt szerkezetű kötelek alkalmazása: merevítő kötél, tartókötél.

Előnyök:

  • nagyobb rugalmassági modulus,
  • körbe zárt felület, így jobb a korrózió védelem,
  • megakadályozza, hogy idegen anyagok bekerüljenek a kötél belsejébe.

 

 

A kötélszerkezeteknél az egyes elemeknél lévő építési tolerancia és méret eltérések állítására általában nincs lehetőség. Minden kötelet - kivéve, ha más megállapodás nem történt - a kötélnyúlás mértékének Ek=0,35‰-kel rövidebbre gyártanak, mivel a kötélnyúlás adott idő és terhelés alatt megjelenik. Így szereléskor a kötél beépítéséhez egy nagyobb erő szükséges, mivel ebben az időszakban a kötélnyúlás még nem zárul le.

Korrózióvédelem

  • építésnél szerkezeti eljárások,
  • sodronyok korrózió védelme,
  • kötélbelsők védelme, pl. kiöntéssel,
  • kötél külső felületének lezárása.
Tűzvédelem

A legtöbb esetben megfelelő építési eljárásokkal lehet az acélköteleket és azok kiegészítőit tűzvédelmi szempontból helyesen beépíteni, mivel a kötél maga nem növeli a tűzterhelést, és azt szabályosan távol kell tartani a tűzfészektől. Kérdéses eseteknél tűzvédelmi szakvélemény dönt ennek szükségéről.

A rendszer ETA minősítéssel rendelkezik.


 

PFEIFER-GARANT Kft.
www.pfeifer-garant.hu, www.pfeifer.de


 


Aereco szellőzési rendszer kialakítása


Szellőzés a belső levegőminőség javításáért
 

Miért higroszabályozás?

A belső légszennyezés több forrásból származhat, például függ az életviteltől, az emberi szervezet működésétől, vagy pára szabadulhat fel az alkalmazott építési anyagokból is. Akár folyékony, akár vízgőz formájában, a víz az elsődleges problémaforrás az építőiparban. Már kis mennyiségű vízgőz is elegendő ahhoz, hogy közvetlenül vagy közvetve hatással legyen a használók egészségére és az épület szerkezeti elemeire. A jó hőszigetelésű új- vagy utólag szigetelt régi épületekben a szigetelés és a nyílászárók fokozott légzárása együttesen okozhatnak komoly pára gondokat: a leghidegebb felületeken víz kondenzációját, a párazáró rétegnél nedvesedést, a fal hőszigetelő képességének leépülését. Fentiekből adódik, hogy hatékony szellőzéssel szükséges a páratartalom szabályozása az otthonokban, amely optimális szinten beállítja és stabilizálja a belső relatív páratartalmat, így biztosítva a megfelelő komfortot és az egészséges lakókörnyezetet.


Azáltal, hogy az Aereco szabályozott szellőztetési rendszer a mindenkori szükségletek szerint szellőztet, nagyban hozzájárul a belső levegőminőség javításához. Az Aereco szabályozott szellőzési rendszer azzal, hogy a bent lévők szükségleteihez igazítja a szellőzőlevegő mennyiségét, minimalizálja a szellőzési hőveszteséget, optimálissá teszi a légcserét, megelőzi a páralecsapódásokat és azok káros következményeit.

Fontos, hogy a légbevezetés megoldásával a fokozott légzárású mai nyílászárók okozta szellőzetlenség kiküszöbölhető, valamint a gázkészülékek légellátása is biztosítható.

Rendszer kialakítás

Az Aereco szellőzési rendszer kialakítása esetén légbevezetőket kell elhelyeznünk a lakószobákba, így a lakásba friss levegőt juttatunk. A friss levegő beáramoltatására ablakba építhető, valamint falátvezetéses légbevezető elemeket alkalmazunk. A komfort tér szellőztetésnél nagyon fontos, hogy a levegő bevezetés a lakók igénye szerint, valamint a belső légállapot szerint történjen, éppen ezért az elhelyezett szellőző elemek páraszabályozott kivitelűek legyenek.

 
EHA² Higroszabályozású akusztikus légbevezető

A hatékony szellőzés elérésének érdekében légelvezető elemeket, elszívó rácsokat kell elhelyeznünk a vizes helyiségekben (fürdő, WC, konyha), amelyek légcsatornán keresztül elszívó ventilátorhoz vagy gravitációs szellőzőkürtőhöz csatlakoznak. Ezek biztosítják a szennyezett levegő eltávolítását, de a frisslevegő is csak akkor tud beáramlani a lakószobákba, ha levegőt szívunk el a kiszolgáló helyiségekből. A rendszer alapvető működésének érdekében fontos, hogy a levegő szabad áramlását a lakásban bezárt belső ajtók esetén is biztosítsuk, megfelelő ajtó alatti résekkel, átszellőző rácsokkal.

A megfelelő rendszer működés csakis szabályozott légcserével oldható meg, mellyel a szellőzés alacsony energiafelhasználású lesz, valamint nem okoz felesleges hőveszteséget sem.

Ha nem elégszünk meg a páraszabályozott, energiatakarékosan működő szellőzőrendszerrel, megvalósíthatunk nagyhatásfokú hővisszanyerős szellőző rendszert is, ahol az elszívott levegő hőtartalmával a friss befújt levegőt tudjuk előmelegíteni. Ennek a rendszernek a kialakítása alapvető követelmény a passzívházaknál.

Néhány közvetlen előny

Jobb légcsere, nagyobb komfort
Amint egy helyiségben személyek tartózkodnak, nő a relatív páratartalom, ekkor a páraérzékelős szellőzőelemek zsalui nyílnak, megnő a légforgalom. A kiszolgáló helyiségekben (konyha, fürdő, WC) folytatott tevékenységek fokozott szag-, illetve párakibocsátással járnak. Ezek következtében az itt elhelyezett légelvezetők a páraérzékelő vagy mozgásérzékelő, esetleg kézikapcsoló hatására nyitnak, ezáltal fokozva az elszívott levegő mennyiségét és felgyorsítva a szennyezett levegő eltávolítását, így a légcserét.

A páralecsapódások elkerülése
Az emberi kipárologtatás és a szokásos tevékenységeink (főzés, zuhanyozás, mosás) következtében felszabaduló nedvesség páralecsapódásokat okozhat, melyek gombásodást, penészesedési folyamatokat indíthatnak el. Ahogy növekszik a páratartalom, és ezzel a kondenzáció veszélye, a higroszabályozású szellőzőelemek nyitnak, a fokozódó szellőzés csökkenti a páratartalmat, így megszűnik a kondenzáció veszélye.

A fűtési költségek kézben tartása
A lakásokban gyakran a szellőztetésnek tulajdonítják a hőveszteség egy jelentős részét (akár 50%-ot is).  Ez igaz is a hagyományos szellőzési eljárások többségére nézve (állandó levegős szellőzés, ablaknyitás), viszont az Aereco higroszabályozású rendszerrel jelentős energiamegtakarítás érhető el. A légcsere a szükségletek szerint optimális lesz, így a szellőzési hőveszteség minimálisra redukálható.

Gázkészülékek légellátása
A nem zárható és növelt minimum hozamú légbevezetők szakszerű kiválasztásával és elhelyezésével a nyílt égésterű gázkészülékek égési és szellőző levegőjének utánpótlása biztosítható. Ezáltal ezek a berendezések biztonságosan üzemeltethetőek.


 

Aereco Légtechnika Kft.
www.aereco.hu


 

Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások