Tanfolyamok > Kül- és beltéri 2014 > Kül- és beltéri 2014 - I. > Kül- és beltéri épületfelújítás 2014 - I.

Kül- és beltéri épületfelújítás
Távoktatási anyag 2014

 

Homlokzati hőszigetelések új generációja

A homlokzati hőszigetelést célszerű minden esetben - illetve bizonyos épület típusok esetén kötelező – tanúsítvánnyal rendelkező „hőszigetelő rendszerként” elkészíteni. A Multipor Homlokzati Hőszigetelő Rendszer több szempontból is ideális választás lehet. Kiemelten előnyös tulajdonsága a tűzvédelmi osztályba és alosztályba sorolása: A2-s1, d0, amely által egy esetleges tűz esetén a homlokzati hőszigetelés nem kapcsolódik be az égési folyamatba, ezáltal nem „olvad” le a homlokzatról, nem fejleszt mérgező gázokat vagy füstöt. Ez a fajta biztonság, élet- és értékvédelem nagyon fontos, különösen középmagas- vagy magas épületek esetén, de családi ház esetén is szem előtt kell tartani.

A hőszigetelő lapok „Környezetbarát” tanúsítvánnyal rendelkeznek, tehát az elkészített hőszigetelés az épület energiafogyasztásának és a káros anyag (CO2) kibocsátásának csökkentésen túlmenően is hozzájárul a környezetünk védelméhez.

További előny, hogy a tömör ásványi hőszigetelő lapok egyszerű, gyors, pontos munkavégzést biztosítanak, az üvegszövet erősítésű ágyazó réteg anyagtakarékosan, felületi egyenetlenség nélkül kialakítható.

Rendszerösszetevők
  • Multipor ásványi hőszigetelő lap
  • Multifix ragasztó- és ágyazóhabarcs
  • Üvegszövet háló: Tolnatext 40-044, 145 g/m²
  • Vakolatalapozó: Lb-Knauf – Putzgrund
  • Dörzsölt vakolat: Lb-Knauf – Edelputz Extra
  • Dübelek: beütő vagy becsavaró szeges tárcsás dübelek
  • Lábazati indítóprofil, hálós élvédők, sarok- és egyéb fém profilok
 

 

Hőszigetelő rendszer felépítése

  1. Homlokzati fal
  2. Multifix ragasztóhabarcs
  3. Multipor hőszigetelő lap
  4. Beütő vagy becsavaró szeges tárcsás dübel
  5.  Multifix ragasztóhabarcs ágyazó réteg
  6. Üvegszövet háló
  7. Multifix ragasztóhabarcs fedőréteg
  8. Homlokzati ásványi vakolat (alapozó réteggel)
  9. Hálós élvédő profil
  10. Lábazati indító profil
  11. Vízorr profil
  12. Ablakpárkány
  13. Multipor kávaelem
  14. Légzárást biztosító profil
  15. Nyílászáró
A rendszerösszetevők alkalmazásával garantált, hogy a hőszigetelő rendszer megfelelő minőségben készülhessen el, és teljesítmény értékei – különösen a tűzvédelmi osztályba sorolása – a vizsgálati jegyzőkönyvekben leírtaknak megfelelő legyen. A Multipor homlokzati hőszigetelő rendszer független tanúsító szervezet (ÉMI) által bevizsgálásra került, a kiállított tanúsítvány igazolja a rendszer megfelelőségét (ÉME szám: A-38/2012).

Alkalmazástechnikai útmutató

1. Felület előkészítése
Az alapfelület legyen kellő szilárdságú, laza részektől és portól mentes. A felületi síkeltérés maximum 5 mm lehet. Amennyiben szükséges, a felületre kiegyenlítő vakolatot kell felhordani. Az első sor hőszigetelést indító profilról kell indítani.

2. Habarcs keverése
A Multifix habarcsot fúrógépbe fogott keverőszárral, az előírt vízmennyiség hozzáadásával csomómentesre és egyenletes sűrűségűre kell keverni.

3. Habarcs használat
A habarcsot a hőszigetelő lapok teljes felületére 10 mm fogazatú glettvassal hordjuk fel.
Ügyeljünk, hogy a lapok csatlakozó éleire ne kerüljön habarcs.

4. A Multipor lap elhelyezése
A hőszigetelő lapot a felülethez történő nyomással és oldalirányban történő kb. 2 cm eltolással kell a végleges pozícióba csúsztatni, mely lehetővé teszi a habarcsbordák elterülését, a teljes felületű tapadást.

5. A Multipor lap rögzítése
A teljes felület elkészítése után, illetve a habarcsréteg megszilárdulását követően a felületet szélszívástól függően, de minimum táblánként 1 db, táblaközépen elhelyezett dübellel meg kell erősíteni.

6. Felületképzés: Habarcs felhordása
Az esetleges egyenetlenségek kézi csiszolólappal korrigálhatóak, majd a Multipor hőszigetelésre fogazott glettvassal kb. 6-8mm vastagságú Multifix ragasztóhabarcsot kell felhordani, amelybe üvegszövet hálót kell besimítani. 

7. Felületképzés: Háló elhelyezése, beglettelés
A háló elhelyezése után újabb, kb. 3mm Multifix habarcs fedőréteget kell felhordani, amit műanyag simítóval el kell simítani. Így biztosítható, hogy a háló a habarcsrétegben a megfelelő helyre kerüljön. 

8. Felületképzés: Színezés
Az alapozó réteg felhordása után a fedővakolást az egyéb hőszigetelő rendszerekkel megegyező módon, a gyártói útmutatások szerint kell elvégezni.

 

Xella Magyarország Kft.
www.xella.hu



Knauf Insulation hő- és hangszigetelő termékek
Mindig az adott célra kifejlesztett anyagot alkalmazzuk!


A Knauf Insulation széles termékválasztéka a legkülönfélébb hő- és hangszigetelési feladatokra nyújt megoldást. Ezek közül a pince- és padlásfödém hőszigetelése éppen úgy a leggyakoribb felhasználási területek közé tartozik, mint a válaszfalak hangszigetelése vagy a magas épületek homlokzati hőszigetelése.

Nem éghető, időálló Heraklith pincefödém-szigetelés

A Knauf Insulation több terméke is alkalmas az alulról hűlő födémek hő-, hang- vagy tűzzel szembeni szigetelésére, melyek közül a leggyakoribb feladat a hőszigetelés. Korábban, megfelelő anyagok hiányában ez egyáltalán nem volt szokás (pl. a panelépületek földszinti lakásai alatt), de a mai korszerű szigetelőanyagok már lehetővé teszik.

Az alulról hűlő födémszigeteléseket kezdetben nem érintette annyi előírás, mint manapság. Napjainkban például a tűzvédelem lett az egyik fő választási szempont. Menekülési útvonalakon pedig általában csak A1-es termék építhető be. Ezt a feltételt több, különböző alapanyagú (habüveg, ásványi szálas) szigetelésünk is képes teljesíteni, azonban az ártényező jelentősen leszűkíti a valóban beépítésre kerülő anyagok körét.
 

Egy már elkészült korszerű új pincefödém (Hegyvidék bevásárlóközpont, Budapest)
 

Cégünk kőzetgyapot vagy üveggyapot termékei tökéletesen megfelelnek mind a tűzvédelmi, mind a hőtechnikai elvárásoknak, de csak a megfelelő termék választása esetén képesek ezt a funkciót hosszú távon is ellátni. Ma viszont a megrendelői árnyomás egyik hátrányos velejárója a legolcsóbb, ám nem pontosan az adott célra kifejlesztett anyag beépítése.

Ezeken a szerkezeteken a külső hatások, mint pl. a gépjárművek kipufogógázának kormos levegője, a vandálok ténykedése vagy a nagy légmozgás jelentős károsodásokat okozhatnak, ezért a mostanában előszeretettel alkalmazott üvegfátyol kasíros termékek nagyon kis százaléka javasolható erre a célra. Ezek az átszellőztetett homlokzatok megfelelő szigetelőanyagai, míg az alulról hűlő födémekhez mindenképpen kellően masszív, mechanikailag nagyon jól ellenálló, időálló és emellett esztétikus felületű hőszigetelő réteget kell ajánlanunk.

Pontosan ilyen kedvező (hőtechnikai, akusztikai, tűzvédelmi, esztétikai és időállósági) tulajdonságokkal rendelkeznek Heraklith márkájú fagyapot szigetelőink, melyek az idei évtől már A2-es tűzvédelmi előírásnak felelnek meg és az esztétikai igényesség mellett tökéletes védelmet biztosítanak a hőszigetelő magnak, tehát széles körben helyes megoldást kínálnak az alulról hűlő födémek szigeteléséhez.

Korszerű szigetelés került a kétszáz éves kastélyba

Új generációs ásványgyapot termékünk, a FactPlus® is szerepet kapott az 1800-as évek legelején épült Semsey-kastély teljes körű felújítása során: a kivitelező 15 cm vtg FactPlus® FCB 039 típusú ásványgyapot hőszigetelést terített el 1500 m²-en, a padlásfödém hőszigetelésére.

 

A FactPlus® ásványgyapot kevésbé terheli a födémet, felhasználóbarát és csak természetes anyagot tartalmaz
 

A FactPlus® előnyei az eddig alkalmazott könnyű kőzetgyapot lemezzel szemben:
  • a helyszínen (tetőtér) kitömörödéssel éri el végleges térfogatát,
  • kevésbé terheli a födémet,
  • a kivitelezés során is felhasználóbarát, kevésbé szúr, kiporzása minimális,
  • csak természetes anyagot tartalmaz (Ecose technológia).

 

Gipszkarton válaszfalak szigetelése: a valódi cél a hanggátlás
 

Az épületeken belüli elválasztó falak a mai kor igényei alapján anyaguk szerint általában tégla-, beton-, gipsz- vagy könnyűszerkezetűek lehetnek. A gipszkarton falakban alkalmazandó szigetelések célja a beltéri helyiségek hanghatásainak csökkentése, a szomszédos helyiségbe átjutó zaj mérséklése - azaz a hanggátlás.

10cm vastag válaszfalak hangszigetelési értékei, alapanyaguktól függően:

Porotherm tégla fal kétoldali vakolattal
40 dB
Ytong pórusbeton fal kétoldali vakolattal
41 dB
Ytong Silka mészhomok-tégla fal
43 dB
2x1rtg gipszkarton fal, 7,5cm Ekoboard üregkitöltés
45 dB

Családi házak hangszigetelt falaiba az Ekoboard szigetelés a megfelelő termék:

 

  •     hidrofóbizált, ellenáll a párás körülményeknek,
  •     kiváló tűzállóságú, A1 tűzvédelmi osztályú,
  •     ECOSE kötőanyagú, nem tartalmaz káros vegyi anyagokat,
  •     nem roskad össze a falszerkezetben,
  •     van áramlási ellenállási vizsgálata (AFr=5 kPa s/m²),
  •     mérettartományában minden karton-típushoz igazodik.

A hangszigetelést nem a testsűrűség, hanem a vastagság növelésével lehet javítani, így minél vastagabb falat építünk teljes keresztmetszetében kitöltve, annál jobb lesz a fal hangszigetelése.

Nobasil FKD-S ásványgyapot szigetelés 50 méter magas épületen

A 2013 évi panel-felújítások során adták át a csepeli magasház megújult homlokzatát. Az alkalmazott Nobasil FKD-S/FKD kőzetgyapot lemez a legszigorúbb követelményeknek is megfelelt, melyeket ebben az építménykategóriában a szabvány megkövetel.

Az építőanyagok és épületszerkezetek tűzvédelmi követelményeit szabályozó 28/2011. (IX. 6.) BM rendelet részletesen leírja az alkalmazható szigetelőanyagok minősítéseit. Az épület magasépületként az  I. tűzállósági fokozatba tartozik, így a homlokzat szigetelésére csak A1 - nem éghető - tűzvédelmi osztályba sorolt szigetelőanyag használható, amely megfelel az RE 180 perces tűzállósági teljesítménynek.

A felújításnál mindezeken felül külön kiemelt figyelem irányult az állványozásra (a teljes épületmagasság több mint 50 m!) és a dübelezésre is (30m felett 12 db/m² a sarkoknál).

A képen is látható, hogy az épület nem csak energetikailag újult meg, de az építésziroda által készített színterv eredményeképpen városképileg is üdítő színfoltja lett Csepelnek. A Nobasil FKD S ásványgyapottal az épületek hőszigetelése mellett a hangszigetelés is lényegesen javul, így a 80 mm vtg szigeteléssel a ház lakói - hála a szigorú tűzvédelmi előírásoknak - tulajdonképpen ingyen kapták a hangszigetelést is. A külső felületképzés a Graytherm MW rendszer öntisztuló, UV álló szilikon vakolata, ami páratechnikailag is jól alkalmazkodik az ásványgyapothoz, ezzel is biztosítva a „lélegző” homlokzat kialakítását.
 

 

KNAUF INSULATION Kft.
www.knaufinsulation.hu
 


 


Testo 885 hőkamera

 
Termográfia - Hőkamerák a gyakorlatban
   
A hőkamerák az elmúlt 20 évben hatalmas fejlődésen estek át. A méréstechnikai alapelv nem változott, de a hőkamerák ma már kompakt kézi műszer formájában is elérhetők. A testo 885 hőkamera megjelenése CamCorder alapra épül, viszont a kijelző mellett már a markolat is 90°-ban elforgatható, biztosítva a rugalmasságot a nehezen megközelíthető helyeken is. A már megszokott joystick-os vezérlés érintőképernyős kezeléssel egészült ki. A hőképek elkészítésében a kiváló minőségű robusztus alumínium tokozású objektív nyújt segítséget. Újdonságként a kézi fókuszálás mellett az autofókusz funkció is elérhető, ezáltal a hőképek elkészítése egyszerűbb, gyorsabb.
   
A detektor felbontása 320x240 pixel, ami az új SuperResolution funkcióval megduplázható. A továbbfejlesztett elektronikának és a kiváló minőségű objektívnek köszönhetően a termikus érzékenységet sikerült <30 mK alá szorítani. Magas hőmérséklettel járó folyamatok vizsgálata egy speciális szűrőlencsével akár +1200°C-ig biztosított. Természetesen a PowerLed-ekkel kiegészített, beépített digitális fényképezőgéppel készült valós képeket automatikusan a hőkép mellé illeszti, megkönnyítve az utólagos dokumentálást.
   
Nehezen megközelíthető, nagy kiterjedésű felületek, több emeletes épületek komplex vizsgálatához új funkció a panorámakép varázsló: a felületről részletenként elkészített hőképeket a szoftver automatikusan összefűzi, így az változatlan részletességgel jelenik meg a panorámaképen. Ipari területeken, kifejezetten a megelőző karbantartási munkálatok megkönnyítésére egyedi megoldás a SiteRecognition, vagyis a mérőhely azonosítás funkció. Az IRSoft számítógépes szoftveren keresztül az időről időre vizsgált mérőhelyek egy adatbázisba rendezhetők és egyedi „vonalkód” jelölésekkel láthatók el. Így a hőkamera automatikus mérőhely felismerő funkciójával azonnal a megadott mérési rutin szerint menthetők a hőképek, megkönnyítve az utólagos rendszerezést és feldolgozást.

Innovatív fejlesztések

A detektor méretétől függ a hőkép pixelszáma, ami minél magasabb, annál részletgazdagabb és könnyebben kiértékelhető kép készíthető. A hőkamera geometrikus felbontása természetesen függ a használt objektívtől és a mért felület távolságától is. A detektor pixelszámának növelése javítja a geometrikus felbontást, így távolabbi objektumok is nagyobb részletességgel vizsgálhatók. A gyakorlatban legelterjedtebb a 160x120 és a 320x240 pixel felbontás. A detektor fizikai méretének növelésével növelhető a felbontás, viszont a Testo legújabb fejlesztésével a felbontás meg is duplázható. A SuperResolution technológia az emberi kéz természetes mozgását kihasználva a kép készítésekor egymásután több hőképet is készít, melyekből egy speciális algoritmus alapján hozza létre a végleges képet. Ezáltal a képminőség egy osztállyal javítható, azaz négyszer több pixel és 40%-kal nagyobb geometriai felbontás érhető el, például 160x120 pixelből 320x240, 320x240 pixelből 640x480 pixel lesz. A SuperResolution technológia egy szoftveres frissítéssel aktiválható, így nemcsak az új, hanem a már megvásárolt hőkamerákra is rátölthető.

Az épületek beltéri vizsgálata során sokszor a penészesedés okainak feltérképezése a cél. A penészképződés kialakulása sok tényezőtől függhet: szivárgás esetén a falba került nedvességtől, a felület pH értékétől, a levegő oxigén vagy kémiai anyag tartalmától, de legnagyobb mértékben a levegő hőmérsékletétől, a páratartalmától és a felület hőmérsékletétől. A gyakorlatban legtöbbször hőhíd, szerkezeti hiba vagy a nem megfelelő szellőztetés a penészképződés fő oka. A Testo hőkamerák legújabb fejlesztésével a problémás felületek még a penész megjelenése előtt feltérképezhetők. A hőkamera a környezeti paraméterek alapján közvetlenül a relatív felületi nedvességet számítja, így azonnal láthatóvá válnak a veszélyeztetett területek. A környezeti hőmérséklet és páratartalom manuális megváltoztatásával szimulálhatóak a kritikus, de még lehetséges szituációk, és vizsgálható a felületi nedvesség. Egyes típusoknál pedig egy rádiófrekvenciás érzékelővel lehetséges az online hőmérséklet és páratartalom mérés, így a nedvességeloszlás kép a tényleges paraméterek alapján vizsgálható.

Épületek termográfiás vizsgálata

A hőkamerával végzett mérés és az elkészített jegyzőkönyv rendkívül sok hasznos információval szolgál a szakemberek számára.

Alkalmazási területek:
  • A hőképeket kiértékelve meghatározható az épület teljes felületének hőeloszlása, ami alapja lehet az energetikai számításoknak, a fajlagos hőveszteségi tényező (W/m³K) és a fűtési energia szükséglet meghatározásának;
  • Az épület(rész) hőhídjainak, hőszigetelési hiányosságainak feltérképezése;
  • A gépészeti hibafeltárás és szivárgáskeresés fűtési rendszerekben, valamint a beázási károk vizsgálata külön szakma a termográfia területén.
Az épületek energetikai tanúsításánál tehát egyértelműen a számszerűsített adatok a legfontosabbak, így a hőkamerával végzett méréseknél is figyelni kell a precizitásra és az infra méréstechnika megfelelő alkalmazására. A diagnosztikai vizsgálatoknál viszont nem a számszerűsített hőmérsékleti adatok a mérvadók, hanem a probléma (hőhíd, szigetelés) feltárása, dokumentálása.

 

TESTO Kft.
www.testo.hu


 


REHAU GENEO
Ideális műanyag ablakok energiatudatos épületekhez
 

Energiatakarékos házakkal szemben állított elsődleges műszaki, szerkezeti követelmény a teljes épületburok kellő hőszigetelése által minimálisra csökkentett hőveszteség. Fentiekből következik, hogy ez az elvárás a nyílászárókkal kapcsolatban is igaz, s ennek kapcsán három fontos szerkezeti elem érintett képességeit kell vizsgálni: az alkalmazott üvegezését, az alkalmazott ablakkeretét, s nem utolsósorban a falcsatlakozásnál kialakított beépítési fugáét.
 
A különböző épületszerkezetek hőszigetelő képességének objektív és egységes jellemzésére használatos a hőátbocsátási tényező, mely megadja az adott szerkezet egységnyi felületén, egységnyi idő alatt, egységnyi hőmérsékletkülönbség mellett áthaladó hőáram mennyiségét. Jele: U, mértékegysége: W/m²K.

Nyílászáróknál használatos adatok: Uf a keret-, Ug az üveg hőátbocsátási tényezője, az Uw pedig a komplett ablakra vonatkoztatott hőátbocsátási tényező. Utóbbit döntően a két előbbi értéke befolyásolja, felületarányuk függvényében.

Passzívházak esetén a darmstadti Passzívház Intézet (PHI Darmstadt, Dr. Feist) a „passzívházhoz alkalmas komponens”-ként bevizsgált műanyag profilrendszernél a következő hármas követelményrendszert fogalmazza meg:
  1. a vizsgált profilkombináció (ablakkeret) hőátbocsátási tényezője Uf ≤ 0,8 W/m²K,
  2. az 1230 x 1480 mm méretű ablak hőátbocsátási tényezője Uw ≤ 0,8 W/m²K (Ug = 0,7 W/m²K, deklarált Ψg),
  3. a fent leírt ablak hőátbocsátási tényezője beépítve Uw, beép. ≤ 0,85 W/m²K.
ÜVEGEZÉS
Mint az ablakszerkezet felületének nagyobb részét kitevő szerkezeti elem, a hőszigetelő üvegezés, illetve a bejárati ajtóknál esetleg használt tömör panel nagymértékben befolyásolja a nyílászáró hőszigetelő képességét. Háromrétegű hőszigetelő üvegezéssel – felépítéstől függően – az üvegfelületen jelentkező hőveszteség jelentősen csökkenthető (Ug = 0,5 W/m²K). Ajtópanelek esetén a hőátbocsátási tényező akár az Up ≈ 0,3 W/m²K értéket is megközelítheti.

Az üvegtábla kerülete mentén körbefutó, alumíniumból készülő ún. távtartó, illetve az ablakszerkezet tagoltsága, osztózása pedig az üveg kerületének növekedése miatt drasztikusan rontja a szerkezet Uw hőátbocsátási tényezőjét. Hőtechnikailag mindenképpen a nagy, tagolatlan, polimer távtartóval gyártott üvegfelületek kialakítása a kedvező megoldás.  Energetikai méretezésénél az üvegezés hőszigetelő képessége mellett szempont az üvegfelépítés g-értékének, azaz az összenergia-áteresztő képességének megfelelő megválasztása a szoláris nyereség szintjének meghatározásához.
 


Budapest XV. kerület, Zsókavár u. 2. szám alatti 14 emeletes, iparosított technológiával épült lakóépület energetikai korszerűsítése, egyesített szárnyú fa ablakok cseréje REHAU GENEO profilból készült, háromrétegű üvegezésű bukó-nyíló ablakokra, párazáró beépítő fólia alkalmazásával
 

ABLAKKERET - REHAU GENEO
Az alacsony energiafelhasználású épületeknél alkalmazható műanyag profilrendszerek főbb jellemzői:
  • jelentősen megnövelt beépítési mélység (80-90 mm), emellé párosuló
  • legalább 6 légkamra (ablakfelületre merőlegesen számolt üregek rétegszáma),
  • a merevítő kamra ablaksíkkal párhuzamos határoló falaihoz kis felületen hozzáérő acélmerevítés,
  • 3 körbefutó tömítési síkkal ellátott, ún. középtömítéses kialakítás,
  • háromrétegű üvegezés fogadására alkalmas falmélység.
A profilok hőátbocsátási értéke a passzívházak igényszintjéig javítható bizonyos méretekig az üvegezés szárnyba történő beragasztásával, mely a hőszigetelő képességet negatívan befolyásoló acélmerevítést hivatott kiváltani. A profil hőszigetelése tovább javítható a keresztmetszet célszerűen megválasztott kamrájába vagy kamráiba behúzott hőszigetelő betétekkel.

Az acélmerevítés nélküli rendszereknél feltétlenül figyelembe kell venni, hogy az alkalmazott háromrétegű üvegezésből adódó jelentősen megnövekvő (másfélszeres) üvegsúly miatt a mozgó szárnyak méretkorlátozása csak kisebb szárnyméretek megvalósítását teszik lehetővé. Bár a passzívházaknál gyakoribb, hogy nem nyithatóak az ablakszerkezetek, a nagy üvegfelületek kapcsán igényként jelentkezhet nagyméretű szárnyak kialakítása. Ezen igénybevételek felvételére nyújt megoldást a műanyag profilok pvc anyagának „manipulálása”.  A járműgyártásban (autó- és repülőgépgyártás) más régóta bevált technológiát felhasználva, a profilkeresztmetszet döntő része szálerősítésű high-tech alapanyagból készül, pvc anyagú látszó felületi bevonattal. A keresztmetszetükben merevített profilok alkalmazásával – a hagyományos pvc anyagúakkal ellentétben – a profil a statikai méretezésnél acélmerevítés nélkül is figyelembe vehető, s üvegberagasztás nélkül, háromrétegű üvegezéssel is megvalósítható a járatos szerkezetméretek döntő része. A speciális anyaghasználatú profilkombináció mindemellett merevítetlenül is pozitívan befolyásolja a belőle készített ablakok hanggátlását. Szintén merevítetlen profilkialakítással kiemelkedő szabványos betöréssel szembeni ellenállóság -WK2/2 ellenállósági osztály- biztosítható.

A profilfelületek színezhetők lakkozással, fóliakasírozással, illetve külső felületük porfestett alumínium borítással burkolható.

BEÉPÍTÉS
A beépítési fuga kialakításánál alapvető elvárás az ún. RAL-beépítés alkalmazása, ami leegyszerűsítve a beépítési fuga 3 tartományra tagolását jelenti. A külső oldali réteg UV-álló, vízzáró, de páraáteresztő, a belső légzáró, és párazáróbb, mint a külső (a beépítési fuga belső lezárása legyen párazáróbb, mint a külső). A két fugalezáró réteg közé kerül a hő- és hangszigetelő üregkitöltés.
                                

GYÁRTÓI REFERENCIA:


 

 

CONFECTOR ABLAK – CONFECTOR KFT.
www.confector.hu



A Vízszigetelő habarcs, amely kijavítja önmagát

A megbízható és tartós vízszigetelés elkészítése komoly kihívás. A víz nincs tekintettel arra, hogy a legnagyobb igyekezettel látunk hozzá ehhez a munkához. A legkisebb hiba, hajszálrepedés elég ahhoz, hogy bejusson oda, amit szárazon szeretnénk látni. Segítségünkre van ebben a küzdelemben a CR 90 Kristályképző, egykomponensű, vízzáró cementhabarcs, ami egyszerűen felhordható, ellenáll a pozitív- és negatív oldali víznyomásnak, és a legérdekesebb tulajdonsága az, hogy a kialakuló hajszálrepedéseket automatikusan megszünteti.

Alkalmas a szilárd, nem deformálódó ásványi felületek (hézagmentesen kifugázott téglafalazat, beton- és
vasbeton felületek, cementes vakolat stb.) vízszigetelésére és nedvesség elleni védelmére. Két fázisban működik: vízzáró réteget képez a felületen, illetve a benne lévő és vízzel oldhatatlan sók a pórusokba hatolva kikristályosodnak. Ezek a kristályok a kapillárisokat teljesen lezárják, így megakadályozva a víz bejutását mindkét oldalról. Ez a kristályosodási képesség kiegészítő védelmet nyújt a sérült felületeken („öngyógyítás”).

A Henkel termékfejlesztői egy hagyományos vízszigetelő habarcsot hasonlítottak össze a CR 90 Kristályképzővel. A kísérlet során beton kútgyűrűk külső palástját vonták be az említett habarcsokkal, majd az így kialakított tartályokat feltöltötték vízzel.

Két hét elteltével világosan látszott a két szigetelőanyag „teljesítményének” különbsége. A CR 90-nel bevont betontartály alig mutatott szivárgást, szemben a hagyományos szigetelő anyaggal, ahol a vízszivárgás rövid idő elteltével nagymértékben beindult. Azokat a hajszálrepedéseket, melyeken keresztül a nagyobb víznyomás következtében mégis megjelent a nedvesség, a CR 90 kristályai később „behegesztették”.

 

1. kép: Hagyományos vízszigetelő habarccsal 2 hét elteltével
2. kép: CR 90-nel 2 hét elteltével

 

A CR 90 „öngyógyító” képessége
 

A Ceresit CR 90 megvédi az épületszerkezetek talajjal érintkező vízszintes és függőleges felületeit (pl. alap és falazat) talajpára, szivárgó víz, valamint nyomás nélküli és nyomással rendelkező talajvíz ellen. A vízoszlop nagysága a pozitív oldalon max. 15 m lehet, míg a negatív oldalon elérheti az 5 métert is. Alkalmazható  monolit beton ivó- és esővíz víztartályok víz elleni szigetelésére (max. 15 m vízmélységig), valamint kisméretű, monolit beton úszómedencék védelmére max. 20 m³-ig), továbbá erkély, terasz és fürdőszoba víz elleni szigetelésére a kerámiaburkolat fektetése előtt, vízszintes és függőleges felületen, kombinálva Ceresit sarokerősítő szalaggal, rugalmas szigetelőgallérral vagy rugalmas sarokelemekkel.

A kivitelezés nagyon egyszerű:
 

1. kép: A megfelelően előkészített felületet benedvesítjük, majd az előírásnak megfelelően felhígított habarcsot célszerűen kefével felhordjuk.
2. kép: Mielőtt ez az alapozás teljesen megszáradna, glettvassal elkészítjük a befejező réteget a vízterhelésnek megfelelő rétegvastagságban.

 
Esettanulmányként álljon itt egy kivitelezés rövid leírása:

Egy rosszul sikerült szivattyú akna belső szigetelését kellett megoldani, mert idővel, különösen tartósan csapadékos időjárást követően, az akna alján víztócsa jelent meg. A CR 90 felhordását úgy kellett időzíteni, hogy a kivitelezés száraz időszakra essen. A munkát elvégző vállalkozó tisztában volt azzal, hogy a habarcsot száraz felületre kell felhordani. (Csak az alapozásként szolgáló nedvesítés megengedett.)

A sikeres kivitelezés érdekében ugyanis figyelembe kell venni, hogy vizes, „gyöngyöző” felületen a termék nem használható, mivel a nyomással rendelkező víz - a még kötésben lévő habarcsrétegen áthaladva
- olyan méretű kapillárisokat képez, melyeken később is áthatolhat.
 

Az aljzat és a függőleges felület találkozásánál a Ceresit CX 5 Gyorskötésű javító- és szerelőhabarcs alkalmazásával 4 cm sugarú ívet alakítottak ki.

A felhordott CR 90 Kristályképző vízzáró cementhabarcs a szivattyú aknában a következő csapadékos időszakban teljesen száraz felületet biztosított.

Nemcsak ilyen kisméretű vasbeton műtárgyak esetében érhető el tökéletes vízszigetelés, hanem akár nedvesedő, nyirkos pincék esetében is.

A CR 90 bedolgozási tulajdonságai kényelmes kivitelezést tesznek lehetővé. A bekevert habarcs kb. 3 órán át felhordható, egyszerre nagyobb felület szigetelése is megoldható. A bevont felületre kb. 2 nap elteltével rá lehet lépni, szükség esetén kb. 3 nap elteltével burkolható.

 
Alkalmazását nemcsak gyakorlott szakemberek részére ajánljuk, hanem vállalkozó kedvű magánfelhasználók is sikeresen megoldhatják vízszigetelési problémáikat.
 
Szükség esetén a 0630-919-2926-os telefonszámon készséggel válaszolunk a kivitelezést érintő kérdéseikre!

A tűzgátló nyílászárókkal szemben támasztott általános és alapvető követelmények


A tűzgátló nyílászárókkal szemben a jogszabályok három követelményt definiálnak:
  • tűzvédelmi osztályba sorolás,
  • tűzállósági határérték,
  • önzáródás.
Tűzvédelmi osztályba sorolás:

A tűzvédelmi osztályba sorolást a gyártás során felhasznált anyagok és azok éghetősége határozza meg. Megkülönböztetünk A1, A2, B, C, D, E, F osztályokat, továbbá egyes osztályoknak alosztályai is vannak.

Tűzállósági határérték:

Tűzállósági határérték szempontjából három alapvető feltételnek kell megfelelni. Az előírt tűzgátlási
határértékig:
  • a szerkezetnek be kell tölteni funkcióját, a helyén kell maradnia, nem nyílhat ki, nem eshet ki a falból,
  • a deformációja nem lehet akkora, hogy lángáttörés következzék be,
  • ezen kívül a megfelelő vizsgálati pontokon mért hőmérsékletemelkedésre vannak előírások.
Amennyiben a szerkezet biztosítja a fenti követelményeket, tűzgátlás szempontjából alkalmas lehet a felhasználásra, beépítésre. Azonban ne felejtsük el, hogy eddig a szabályozás, engedély rendelkezett egy használati feltételeket tartalmazó résszel, amely nagyjából a következőket tartalmazta:
  • milyen térben építhetők be (belső, külső) és milyen klimatikus követelmények mellett,
  • fogadó falszerkezet kialakításával, anyagával kapcsolatos követelmények,
  • mely méretkorlátok közt alkalmazhatók (minimális és maximális méretek, illetve maximális felület),
  • üvegezés lehetőségei, méretkorlátai.
Ebben a fejezetben találhattunk előírást a küszöb alkalmazásának feltételeiről. Fontos kiemelni - mivel gyakran felmerül - azt, hogy az általános tűzgátlási követelményeket az ajtók küszöb nélküli kivitelben is teljesítik, normál, néhány mm méretű réssel az ajtólapok alatt.

Önzáródás:

A tűzgátló nyílászáróknak önműködően és akadálytalanul be kell csukódniuk. A csukódás területét, vonalát semmilyen tárgy nem akadályozhatja. Az automatikus záródást biztosíthatja az egyes típusokon alkalmazott rugós pánt szerkezet, vagy amennyiben szabályozott csukási igény merül fel, célszerű hidraulikus ajtócsukó használata.

További fontos elvárások a funkció maradéktalan ellátása érdekében:

Amennyiben állandóan vagy rendszeresen nyitott állapotban kell tartani az ajtót, akkor azt tűzjelző rendszerbe kötött, nyitva tartó mágnessel oldhatjuk meg. A tűzjelzés érkezhet kiépített tűzjelző rendszer központjából, de helyi füstérzékelőtől is. Ezen jelre az ajtónak önműködően be kell csukódnia.

Kétszárnyú ajtók esetében az ajtószárnyak fordított sorrendű becsukódását is ki kell zárni. Ezt az úgynevezett csukássorrend szabályozó alkalmazásával oldhatjuk meg.

A megfelelőség tanúsítása

Az új szabályozás szerint a termékek teljesítményének állandóságát kell igazolni. Az alapvető tulajdonságokról pedig Teljesítmény nyilatkozatban kell a gyártóknak nyilatkozniuk. A tervezők feladata, hogy az adott szituációra a megfelelő teljesítmény követelményeket meghatározzák.

A tűzgátló nyílászárókra még nincsen hatályos harmonizált szabvány (viszont előszabvány, prEN már
igen!), ezért kötelező érvényűen ez a szabályozás csak a harmonizált szabvány megjelenése után egy évvel lép életbe. Addig az érvényes ÉME-vel és Megfelelőségi tanúsítvánnyal a termék megfelelősége igazolható. Viszont 2013. július 1-től már új ÉME nem adható ki (ÉME kibővítés sem)! A tanúsításra az NMÉ (Nemzeti Műszaki Értékelés) és a Termékteljesítmény Állandósági Tanúsítvány szolgál. Ezeket akkreditált vizsgálóintézet adhatja ki. Ezek (ÉME, NMÉ, Termékteljesítmény Állandósági Tanúsítvány) alapján adhatja ki a gyártó a Teljesítmény nyilatkozatot.

Az új dokumentumok, tanúsítványok nem tartalmazzák a konkrét termék használati feltételeit, felhasználási, beépítési követelményeit. Ennek egyértelmű rendezése még nem megoldott. Pillanatnyilag két dolgot lehet elképzelni:
  • felértékelődhet a TMI (Tűzvédelmi Megfelelőségi Igazolás), amely tartalmazza majd ezeket,
  • a gyártók nyilatkoznak a részletekről és hivatkoznak erre a Teljesítmény nyilatkozatukban.
2014. március

 

 
Optima Forma Kft.
www.optimaforma.hu
 






Polifoam hő- és hangszigetelő termékek

 
A megfelelő hő- és hangszigetelés kiválasztása

Kezdjük azzal, hogy nem létezik „rossz” szigetelőanyag, csupán az adott feladat ellátására nem alkalmas, nem gazdaságos vagy nem kellőképpen megfelelő szigetelőanyag. A piaci kínálat igen széles, éppen ezért alapos elemzéssel kell kiválasztani az adott célnak leginkább megfelelő terméket.

Az alkalmas szigetelőanyagok kiválasztása nemcsak a tervezők és rendszerüzemeltetők egyértelmű érdeke, hanem a kivitelezőké is, mivel a garancia és javíthatóság kérdései egyre hangsúlyosabban jelentkeznek.

Fontossá válik a hosszú távú gazdaságosság, az élettartam, a karbantartási igények szerepe.

A fűtés, vízellátás és légtechnika terén a szigetelőanyagok kiválasztása meglehetősen egyszerű feladatnak tűnik. Talán éppen ezért merül fel oly sok hiba a gyakorlatban.

Hagyományosan a szigetelőanyagokat a hőszigetelő képességük, hideg közegek szállítása esetén a párazáró képességük, valamint az éghetőség szempontjai alapján választjuk ki. Egy korszerű rendszer szigetelésénél azonban számos más szempont is felmerül, melyek erősen befolyásolják annak gazdaságos és környezettudatos működését. Ilyen szempontok:
  • az anyagjellemzők időbeni állandóságának elemzése,
  • méretezési ellenőrzés a szélsőséges körülményekre,
  • az élettartam hatása a költségekre, a gazdaságosságra,
  • hangszigetelési, akusztikai elvárások,
  • anyagpárosítások esetleges hatása,
  • egészség- és környezetvédelem, munkavédelem szempontjai,
  • kivitelezési költségek, technológia elemzése.
A szigetelőanyag jellemzőknél mérlegelni kell:
  • várható-e öregedési jelenség,
  • a hőszigetelési képesség csökken-e az idő folyamán,
  • milyen a nedvesség hatása a hőszigetelő képességre,
  • párazáró képesség és ennek változása az idő folyamán,
  • vegyi összetétel és annak hatásai,
  • kezelhetőség, szerelhetőség.
 

A POLIFOAM termékek tartósak: az első fotó 1985-ben készült, a második 2003-ban

A POLIFOAM termékek eredményei:
  • nem öregszik (minimum 23 év beltérben, mért érték),
  • időtálló habszerkezet, nagy stabilitással, terhelhetőséggel kémiai térhálósítás miatt,
  • stabil hőszigetelő képesség (minimum 23 év beltérben, mért érték),
  • páradiffúziós ellenállás (μ érték) kiviteltől függően akár 64.000-ig,
  • környezetre ártalmas anyagokat nem tartalmaz (klórmentes, formaldehid mentes, stb.),
  • baktérium-, gomba- és penészálló.

POLIFOAM extrák:
  • kiváló hangszigetelő tulajdonságok komplex anyagok esetén (Trocellen Aplomb, Isolmass, IsoSound, Airsilent),
  • komplett szigetelési rendszerek kínálata (Trocellen Duct, Iso-hanger, Isocompact).



Polifoam Kft.
  www.polifoam.hu - www.trocellen.com
 



Hangszigetelés mesterfokon

A Trocellen hangszigetelő termékei optimális akusztikai komfortérzetet garantálnak:

Úsztatott aljzatok hangszigetelése
 
TROSIL TECH

Tulajdonságok:
  • Lépéshang szigetelő képesség:    DLw = 33 dB
  • Dinamikai merevség: s’ = 9 MN/m³
  • Hővezetési tényező 0ºC-on:     0,0344 W/mK

Úsztatott aljzatok hangszigetelésére kifejlesztett speciális akusztikai anyag a TROSIL TECH. Az alkalmazott lágy, térhálósított polietilén (PE) hab kiváló hangszigetelő és mechanikai ellenálló képességgel rendelkezik, a hozzá párosított nem szőtt poliészter textília pedig az akusztikai hatásfokot javítja. Az anyagpárosítás teljes vastagsága 10 mm. A lépéshang szigetelő képesség és a dinamikai merevség kedvező értékeivel a termék a legalkalmasabb hangszigetelő anyagok egyike, mivel minél alacsonyabb egy anyag dinamikai merevségének értéke, annál jobb hangszigetelő tulajdonsággal rendelkezik. A TROSIL TECH hőszigetelő képessége is jó, így az akusztikai szigetelés mellett egyben az úsztatott aljzatok hőkomfort-érzetét is növeli. Fektetéskor a TROSIL TECH anyagot a poliészter textíliával borított oldalával a födém felé, lefelé kell elhelyezni. A hanghidak kialakulásának megelőzésére a szigetelő lemezek széleit egymásra átfedéssel fektessük, öntapadós ragasztószalag rögzítéssel rögzítsük, valamint a falfelületekkel való találkozásnál a 10-15 cm szélfelhajtáson felül a végleges szint fölött 2-3 cm-rel vágjuk le.

Előtétfalak építése: utólagos fal-hangszigetelés

APLOMB 22

Tulajdonságok:
  • Megakadályozza az alacsony frekvenciás hangok áthallását
  • Nagy mechanikai terhelhetőségű
  • Kiváló párazáró
  • Rw = 24,5 dB

 Az APLOMB 22 nevű termék szinte valamennyi alkalmazási területre, így a falak és födémek építéskori és utólagos hangszigetelésére, gipszkarton falazatok és álmennyezetek, előtét falak építésénél ajánlott. Jellemzője a kis anyagvastagság, a nagy mechanikai terhelhetőség, valamint a párazáró képesség. Felépítésében a középen elhelyezkedő nehézlemezt mindkét oldalról zártcellás, térhálósított polietilén (PE) hab borítja. Teljes vastagsága 7mm.

Parketta-alátétek

  • OPTISOUND PREMIUM: Parketta-padló alá ajánlott különleges termék, a legigényesebbeknek.
  • POLIFOAM PROFESSIONAL: Furnér, laminált és parketta padlók alá egyaránt javasolt, 90 kg/m³ sűrűségű.
  • POLIFOAM OPTIMUM: (ld. a képen) Furnér, laminált és parketta padlók alá egyaránt javasolt, 30 kg/m³ sűrűségű.

A lépéshang-szigetelő lemez kiválasztása előtt el kell döntenünk: csak a szomszédos helyiségek felé irányuló lépéshangot szeretnénk csökkenteni, vagy egyidejűleg célunk a helyiségben érzékelhető, járáskor létrehozott, léghangként visszaverődő járási hang minimalizálása is. 

Az úsztatva lerakott melegpadlók esetén lényegében parketta, furnér és laminált padlókat különböztethetünk meg. Nem minden lépéshang-szigetelő lemez alkalmas minden padlótípushoz, különösen, ha a helyiségben érzékelhető, zavaró járási hang csökkentése is a feladatunk:
  1. A lépéshang-szigetelés javítására a relatíve könnyű és puha, térhálós szerkezetű polietilén habanyagok szolgálnak, 30 kg/m³ térfogatsűrűséggel, 2 mm vastagsággal.
  2. A járási hang minimalizálás és a lépéshang-szigetelés javítás együttes igénye esetén a padlóburkolat anyagának függvényében kell a hangszigetelő lemezt kiválasztanunk. Mivel a könnyű és puha habosított anyagok csak kismértékben csökkentik a szobában fellépő hang erősségét, ezért a járási hang csökkentésére a nehezebb, egyrétegű lemezekből  ≥90 kg/m³ térfogatsűrűségű és ≥1,5 mm vastagságú térhálós szerkezetű polietilén hablemezek alkalmasak. A padló hajlási rezgéseinek és a keresztirányú rezgések tompítására a nehéz-réteggel kombinált, speciális habosított anyagból készülő lemezek szolgálnak, pl. az optisound premium. Ezek elsősorban a ≥ 12 mm vastagságú parketta padlók esetén javasoltak.
Az aljzatokat ellenőrizni kell a visszamaradó nedvességtartalom vonatkozásában. Az összes optisound lemez vízpárazáró réteggel kombinált változatban is kapható.
 

 

Polifoam Kft. 
  www.polifoam.hu - www.trocellen.com
 



MEVACO perforált és expandált lemezek
A siker kulcsa: Ötlet és technológiai megvalósíthatóság összhangja


A MEVACO Európa egyik vezető expandált- és perforált lemez gyártója, termékkínálatát színesítik a hullám- és ponthegesztett rácsok, illetve a feldolgozást segítő profilok és sarokelemek.



Nürnberg Sonnenesplanade (expandált lemez 115x48x18 utólag tűzihorganyzott acél) 
 

A MEVACO termékei mind standard (1000x2000mm, 1250x2500mm, 1500x3000mm), mind egyedi méretben már 1 db-tól is rendelhetők nemcsak telefonon, de a nap 24 órájában online
(www.mevaco.hu) is. 

Onlineshopunk termékkeresője segít, hogy már a tervezési fázisban gyorsan és egyszerűen ki tudja választani, össze tudja hasonlítani az Önnek tetsző termékeket és ezekhez akár árat is nézzen. A termékek mellett található .pdf ábrák 1:1 arányban mutatják a terméket, expandált lemezek esetében több irányból is, a különböző optikai hatások érzékeltetése érdekében.

Ahhoz, hogy a termékeink közötti gyors tájékozódást segítsük, az alábbiakban röviden összefoglaljuk a MEVACO saját gyártású termékeinek, a perforált és az expandált lemezeknek főbb jellemzőit.

A perforált lemezek egymástól azonos távolságra elhelyezkedő, azonos méretű és formájú lyukakkal rendelkező fémlemezek. A lemezek lyukasztástól függően eltérően engedik át a fényt, a levegőt, a cseppfolyós és szilárd halmazállapotú anyagokat. A perforált lemezek ugyanúgy tovább feldolgozhatók, mint a telilemezek, hasonló stabilitásuk mellett azonban lényegesen könnyebbek.

A perforált lemezek kitűnően alkalmazhatók homlokzatokhoz, árnyékolókhoz, bútorelemekhez, rostákhoz/szűrőkhöz, vásár- és üzletkialakításokban, szellőzőrácsokhoz.

Lehetséges lyukformák: kör-(Rv), négyzet-(Qq), hatszög-(Hv), hossz-(Lv), valamint kreatív lyukasztások. Rendelkezésre álló alapanyagok: acél, horganyzott acél, nemesacél, alumínium, vörösréz és titáncink. A lemezek méretei 125 x 300 mm és maximum 1500 x 4000 mm között lehetnek. Gyártható formák: téglalap, paralelogramma, trapéz. Íves kontúrok nem lehetségesek. A lyukmező kezdések kialakítása lyukasztási képtől függően lehet nagy és kis kezdés, sarokban lyukkal vagy anélkül, kezdő és végszegély nélkül vagy körben szegélyek nélkül, míg a sarokkialakítás lehet 90°-os, kicsípés, levágás vagy lekerekítés.

Az acélból készült lemezek korrózióvédelme perforálás utáni tűzihorganyzással biztosítható. Amennyiben a tűzihorganyzás megelőzi a perforálási eljárást, a lyukak élei nem rendelkeznek megfelelő korrózióvédelemmel. Horganyzott termékeink nagy része előre horganyzott alapanyagból készül, ezek horganyzása és/vagy utólagos pórszórása javasolt. Alumíniumlemezek lyukasztásakor a lemez felületén megmaradhatnak a megmunkálás nyomai, ezért ajánlatos az alumíniumlemezek utólagos felületkezelése vagy fóliás lemez lyukasztása.

Az expandált lemezek szabályos távolságokban vágott, majd húzott lemezek. A gyártás során a szemek kiemelkednek a síkból. Különlegességük a látószögtől függően eltérő, háromdimenziós optikai hatás. Lég- és fényáteresztő képességük ellenére az expandált lemezek nagyon stabilak. Kitűnően alkalmasak árnyékolásra, lépcső-, korlát- vagy kerítésbetétként, válaszfalként, hidak, stégek kialakításához, burkolatként vagy dekorációs elemként.


Lehetséges szemfomák: rombusz, hatszög. Rendelkezésre álló alapanyagok: acél, horganyzott acél, nemesacél, alumínium. A lemezméretek 300x300 mm és maximum 1500x3000 mm között lehetnek. Az expandált lemezek szemformától és -mérettől függően vághatók csomópontban, szimmetrikusan vagy tetszés szerint.

Mivel a lemezszélek nagyon élesek lehetnek, továbbfeldolgozáskor ajánlatos a kesztyű használata. Vágásra alkalmas a plazmavágó, a flex és a körfűrész, esetleg a dekopír fűrész és a lemezolló. Az expandált lemezek keretbe foglalásához a legnagyobb stabilitás érdekében a két szögacélba történő befoglalást ajánljuk. A legcélszerűbb egy nagyobb külső és egy kisebb belső keret használata, mely a befoglalás után optikai egységet alkot az expandált lemezzel. Az expandált lemezek utólagos tűzihorganyzása csak 20 x 10 mm-es szemmérettől javasolható. A porszórás a felületet „lágyabbá” teszi és csökkenti a sérülés veszélyét.

 

MEVACO Kft.
www.mevaco.hu



A Helopal ablakpárkány szerepe az épület szigetelésében

A rossz minőségű, vagy helytelenül beépített ablakpárkány könnyen semmissé teheti azokat az erőfeszítéseket, amelyeket az épület vízszigetelése és hőszigetelése terén végeztünk. A nem megfelelően illeszkedő párkány bevezetheti a nedvességet, és beázást okozhat. Egyúttal a hőszigetelést is tönkreteheti, mert hőhidat alkot. Bár az ablakpárkány az épület egészéhez képest kicsiny elemnek tűnik, mégis fontos szerepe van műszaki, esztétikai szempontból egyaránt.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni a párkányok pontos, egyedi felmérését, hiszen nincs két egyformán kialakított káva, minden párkányról egyesével, külön-külön szükséges méretet venni. A szakszerű felméréssel és beépítéssel kapcsolatban a gyár ügyfélszolgálata készséggel ad szaktanácsadást.

További fontos kívánalom, hogy a beépítés a gyári előírásoknak megfelelően, szakszerűen legyen elvégezve. Jó tudni, hogy a Helopal öntöttmárvány ablakpárkányok mérete helyszíni megmunkálással általában könnyen hozzáigazítható a többi elemhez.

 

Helopal Classic kültéri ablakkönyöklő
 

Mivel a párkány anyaga nem vehet fel nedvességet, a Helopal gyártása során is ez az egyik alapvető szempont. A gyártás során úgy alakítják ki a Helopal anyagát, hogy az felvehesse a versenyt a legpazarabb természetes kövekkel, a gránittal és a márvánnyal is, kinézetre és tartósságra egyaránt.

Leginkább egy dologra vigyáznak az öntési technológia során, hogy a terméken ne legyenek olyan apró,
szemmel szinte nem is érzékelhető repedések, mint amilyeneket a természetes köveken mindig megtalálhatunk. Az öntöttmárvány egynemű, tömör, pórusmentes felületű anyag. Így a nedvesség nem juthat be a párkány anyagába és nem tehet kárt benne. A Helopal tehát egy speciálisan feldolgozott természetes kő, amelyet aztán tetszés szerinti mintázattal, színnel lehet ellátni, és végső formája is pontosan szabályozható.

A termék időtállósága, strapabíró képessége alkalmassá teszi a kültéri felhasználásra extrém időjárási körülmények között is. A Helopal Exclusív párkány profilos kialakítású, így eleve megoldott a vízelvezetése. A profil nélküli Classic termékek kültéri felhasználás esetén vízorr-bemarást kapnak.

A Helopal termékek egyedi előnye, hogy bár speciális természetes kőként kezelhetjük őket, műszaki szempontból egységes rendszerként működnek. A helyesen felmért és gondosan beépített, saját műanyag élzárójával ellátott Helopal rendszert alkot.

 

Helopal Classic beltéri íves ablakkönyöklő
 

Ugyanakkor esztétikai erényei miatt a beltéri felhasználása is indokolt. Napjainkra a nemzetközi trend felülírta azt a korábbi gyakorlatot, amely szerint a beltéri könyöklő színének meg kell egyeznie a nyílászáró színével. Hiszen éppen az eltérő színek és árnyalatok adják meg a belső dizájn egyedi dinamikáját, amelyben az ablak ismét fontos szerepet kaphat a lakóterület összképének kialakításában. Erre a célra szolgálnak a gazdag színválasztékban gyártott korszerű Helopal termékek.

A napjainkban egyre népszerűbb minimál stílus kihívásainak is megfelelnek a Helopal termékek. A Puritamo könyöklők tökéletesen igazodnak a stílus követelményeihez. Forma- és színviláguk egyaránt alkalmassá teszi őket, hogy egy minimál lakás hasznos elemei lehessenek. Akik pedig jobban kedvelik a fa alapanyagú könyöklőket, választhatnak a gyár Helolit és Trend márkanevű, profilos kialakítású termékei közül.

Szintén meg kell említeni a kültérbe szánt Helotop tüzihorganyzott és műanyaggal felülkezelt, majd lakkozott acél ablakpárkányt, amely kiegészítőivel együtt tökéletes rendszert alkot, és szintén megfelel
valamennyi hazai és nemzetközi előírásnak.

Végül a leggyakoribb hibák, amik miatt veszélybe kerülhet az épület víz- és hőszigetelése:
  • Felmérési hanyagságok, helytelenül felvett gyártási méretek
  • Nem a gyári előírásoknak megfelelő beépítés
  • Túl kevés kilógás a homlokzattól
  • A műanyag élzárók hiánya
  • Rossz rögzítés a kávákhoz és a nyílászáróhoz
  • A párkányfogadó profil használatának mellőzése
  • Nem megfelelő dőlésszögbe állított párkány
  • Az anyag hőtágulásának figyelmen kívül hagyása
A Helopal fizikai tulajdonságai:
  • Nyomószilárdság: 104 N/mm²
  • Hajlítószilárdság: 2,25 N/mm²
  • Hőmérséklettűrés: -40 °C-tól +80 °C-ig
  • Hővezetési tényező: 0,373 W/mK
  • Vízfelvevő képesség: 0,2 súlyszázalék alatt
  • Sűrűség: 2018 kg/m³
 

Marmorit Öntöttmárványgyártó Kft.
www.helopal.hu




 
Új fűtéstechnikai kihívások - amit egy kéménynek tudnia kell:


1. A béléscső legyen kiégésbiztos.

Hőmérsékletváltozással szembeni ellenállás
A kéményeket folyamatos hőmérséklet ingadozás éri: kívülről hideg levegő, belülről meleg égéstermékgázok teszik próbára. Az olcsó anyagból készült kémények gyorsan megrepedeznek, a kémény nem marad füst tömör. Ez komoly veszélyt jelent a ház és lakói számára.

2. Az egész konstrukció tömített legyen.

Nedvességtűrés és korrózióállóság
A korszerű, alacsony égéstermékgáz-hőmérsékletű fűtőkazánoknál intenzív kondenzátum-képződés tapasztalható. A kéményben nemcsak nedvesség, hanem maró hatású savak is keletkezhetnek a kondenzáció során. A maró hatásnak tartósan csak a kerámiából készült cső képes ellenállni.

3. A kémény legyen alkalmas bármilyen tüzelőberendezéshez és bármilyen tüzelőanyaghoz.

Univerzális alkalmazhatóság
A kémény feleljen meg mind a hagyományos, mind a modern fűtési technikák kihívásainak. Bármikor lehetőség legyen a tüzelőberendezések közötti váltásra (pl. kazáncsere, kandalló vagy cserépkályha beépítés stb.).

4. A kéményrendszer feleljen meg a hőcserélő-elvnek.

Előmelegített égési levegő
Ellenáramú kéményműködés esetén a hideg égési levegő a szabadból a meleg cső körül áramlik be a házba, így a füstgázban lévő hő egy része átadódik a belépő levegőnek. A speciális, bordás felületű kerámiacső megnövelt felületén melegíti az égési levegőt, a hőszigetelt kialakítás megakadályozza a hőveszteséget.

5. Levegőkürtős kivitelben készüljön, azért, hogy biztosítsa a fűtéshez szükséges égési levegőt a kandallók vagy a cserépkályhák számára.

Szellőzőkürtő
A szellőztető berendezések, páraelszívók és klímaberendezések vákuumot hoznak létre a házban. Ilyen esetben a kandallók biztonságos üzemelése érdekében az égéshez szükséges levegőt külön vezetéken kell betáplálni.
A szellőzőkürtős kivitelben gyártott kémény-köpenytéglák a helyiség levegőjétől független és biztonságos módon garantálják, hogy a kandalló mindig elegendő égési levegőt kapjon.

6. Szerelőakna: egyszerűen és gyorsan

Multifunkciós kürtő
A házat akkor készítjük fel optimális módon a jövőbeli fejlesztésekre, ha a kétkürtős kéményt még egy külön multifunkciós kürtővel is ellátjuk. Az egyik kürtőre csatlakoztatható a központi fűtés, a másikra a kandalló vagy a cserépkályha. A harmadik, multifunkciós kürtőben pedig költségkímélő és kevés karbantartást igénylő módon lehet bevezetni az épületbe a környezetkímélő technológiák csöveit és vezetékeit, mint például napkollektor vagy napelem, illetve akár a műholdvevő kábeleit is, akár utólag is.

Az ADVANCE kéményrendszer

A fogyó és egyre dráguló energia megköveteli annak leghatékonyabb felhasználását. Energiahatékonyságot azonban csak a legjobb feltételeket biztosító kéményrendszer és a precízen dolgozó tüzelőberendezés tökéletes együttműködésével érhetünk el.

Az univerzális Schiedel ADVANCE kéményrendszer minden tüzelőanyaghoz és bármely tüzelőberendezéshez alkalmas. Elősegíti a tüzelőberendezés energiahatékony működését, és ezzel fűtési költséget takarít meg.

Lehetővé teszi a környezettudatos életvitelt és a biztonságos működés révén óvja a ház lakóinak életét és értékeit.
 
A KERASTAR kéményrendszer

Akár felújításról, akár át- vagy hozzáépítésről van szó, előtérbe kerül az optimális fűtési rendszer kérdése. A gáz mellett az utóbbi időben újra felfedeztük a fatüzelést, és tért nyertek a pellet tüzelésű kályhák is. A KERASTAR kéményrendszer lelke a W3G minősített bordás kerámiacső. Az utólagos kandalló beépítéshez különösen ajánljuk. Kistömegű és nem szükséges körbefalazni, ideális a családi házak fűtés korszerűsítésekor. A KERASTAR építésekor elég 5 cm biztonsági távolságot hagyni az éghető épületszerkezetektől és elemektől.

A KERASTAR építészetileg is markáns és esztétikus épületelem.

 
 
Schiedel Kéménygyár Kft.
www.schiedel.hu


 


Galaxy – Sirius II játszótéri berendezés


Játszótéri berendezések – Egyedi szín- és formavilág

A KOMPAN 1970 óta gyárt játszótéri berendezéseket.  A kiindulási pont az volt, hogy a gyermekek számára érdekes teret hozzon létre a városi környezetben. Ennek megalapozására létrejött a Kompan Játék Intézet, mely gyakorló játékpedagógus és -pszichológus munkatársai révén a különböző gyermeki korosztályok lelki- és fizikai fejlettségi szintjének megfelelő játszóberendezéseket tervez. Minden új játszószer-sorozat ennek tükrében készül.

Mára a Kompan vezető szakértővé vált a minden korosztály számára kínált játszótéri megoldások terén és világszerte jelen van. A megalakulás óta környezettudatos gyártás folyik: fát, mint alapanyagot csak államilag ellenőrzött erdőgazdaságból fogad be, FSC-minősítéssel. A felhasznált műanyagok (PA-, PE) újrahasznosíthatóak.

A KOMPAN Képviselet 1991 óta van jelen a hazai piacon. Célunk, hogy az igények és lehetőségek figyelembevételével olyan játszótereket hozzunk létre közterületeken, gyermekintézményekben és magánkertekben egyaránt, melyek a biztonságos használat és a kiemelt eszközminőség mellett maximálisan megfelelnek a gyermekek játékigényének, aktivitásának, fantáziájának és kreativitásának, valamint a környezetvédelmi szempontoknak - hosszútávon is.

Jelenleg a Kompan 3 cégének termékeit forgalmazzuk kizárólagos joggal Magyarországon:
  • A színes, hagyományos, valamint modern játszótéri berendezéseket és sportpályákat gyártó dán KOMPAN A/S;
  • A térhálókat és kötélpiramisokat gyártó német COROCORD cég;
  • A gördeszka- és görkorcsolyaelemeket gyártó belga RHINO SKATEPARK SYSTEMS.
Megrendelőink számára teljes körű szolgáltatást nyújtunk a szaktanácsadás, területfelmérés, tervezés, 2D és 3D látványtervek, környezetbe illesztett kihelyezés, valamint a karbantartás terén. A legjobb minőségű anyagok, formatervezés és sokéves tapasztalat biztosítja berendezéseink tartósságát, melyekre egyedülállóan hosszú, 5, illetve 10 év garanciaidőt adunk.

Termékeink változatos formavilága és megbízhatóan magas minősége tette lehetővé, hogy játszóeszközeink, játszótereink ma már az ország teljes területén megtalálhatóak. Elmondhatjuk, hogy ügyfeleink elégedettsége és cégünkbe vetett bizalma megalapozott, s ennek köszönhetően hosszú távú üzleti kapcsolatot tudunk kialakítani.

KOMPAN GALAXY termékek

 


Galaxy – Adara II játszótéri berendezés

A KOMPAN GALAXY berendezéseknél alkalmazott anyagok 
Oszlopok és csövek: tüzihorganyzott acél, TPE gumi oszlopzáró kupakokkal és keménygumi (PP) csatlakozógömbökkel; Játszóelemek: gumibevonatú (TPE) polietilén, porszórt poliuretán bevonatú acélkerettel; Kötelek és hálók: acélerősítésű poliamid; Állófelületek: igen magas kopásállóságú, HDPE panelok, csúszásmentes felületi kiképzéssel; Műanyag kiegészítők: UV stabilizált, környezetbarát műanyagok; Zárt, önbeálló csapágyak; Mászófalak és egyéb műanyag elemek: magas kopásállóságú, vandálbiztos HDPE panelok.

A GALAXY termékeken is látszik, hogy a KOMPAN „halad a korral”: már nem csak a megszokott kék színben rendelhetőek, hanem a fiatalok által is kedvelt, divatos zöld és szürke (lime&grey) változatban is. A közkedvelt SUPERNOVA az új „lime&grey” stíluson kívül kapható egy limitált variációban is. Ezekkel az egyedi színekkel egy új designt, látványt teremtettek a játékoknak.

 

SUPERNOVA
 

Mesék Hans Christian Andersentől

Olvass, Hallgass, és Játszva tanulj

2014-ben megérkeznek a KOMPAN 21. századi játszóvárai, melynek témái a gyerekek és felnőttek által is jól ismert, és kedvelt Andersen mesék, köztük a Kis Hableány, A Tűzszerszám és A Rút kiskacsa. Ezek a játszóvárak rengeteg kiegészítővel teszik varázslatossá a gyerekek játékélményét, melyek megfelelő fizikai kihívásokat nyújtanak az 1-8 éves korosztály számára.

 

A KOMPAN Hans Christian Andersen Mese koncepció
egy forradalmi újítást jelent a 21. században
 

Miért is 21. századi játszótér? Az elbűvölő téma egyúttal virtuális játékélményt is nyújt, ehhez csak annyit kell tennünk, hogy magunkkal visszük okostelefonunkat vagy táblagépünket a játszótérre, melyre letölthetünk egy alkalmazást. Ennek segítségével a készülék felismeri a játszóeszközön lévő QR kód alapján, hogy melyik meséről van szó.

Használatával a gyerekek kedvük szerint választhatnak a meseolvasás, a hangos felolvasás, és a digitális játékok közül, ezen alkalmazásokkal akár a helyszínen, otthon vagy akár az iskolában is megismerkedhetnek a mesével. 16 különböző nyelven hallgathatjuk, olvashatjuk a történeteket, így erős nyelvi alapot is adhatnak a gyermekek számára. Ez az egyedi fejlesztés a híres Dán pedagógiai intézet közreműködésével jött létre.

Ily módon a gyerekek és a felnőttek egyaránt megoszthatják a játék, a tanulás és a kulturális élményeket.

 

KOMPAN Képviselet
www.kompankepviselet.hu


 


Vízsugaras vágás, kőmegmunkálás, kőmarás
 
Kőintarziák korszerű technológiával
 
A kő díszítőelemként való használata, nemes megjelenése révén, évezredek óta művészeket ihlet alkotásra - annak ellenére, hogy megmunkálása nehéz és fáradságos feladat. Míg régen a megmunkált kő a gazdagság egyfajta szimbóluma volt, mára mindennapi életterünk részévé vált. Sokszor azonban csak praktikus felhasználhatósága miatt alkalmazzuk, és kevésbé fontos számunkra díszítő szerepe. Pedig mind a vízsugaras vágás, mind pedig a CNC kőmarás ma már lehetővé teszi, hogy egyedi formákkal, mintákkal díszítsük azokat a színtereket, ahol mindennapjainkat töltjük.

Az építészeti megoldások sok esetben kívánnak különleges, nagy pontosságú megmunkálást. A vízsugaras vágással és a kőmarással olyan időtálló, kemény anyagokból, mint például a gránit vagy a márvány, kül- és beltérben olyan rozettákat, intarziákat, precíz méretillesztésű egyedi megoldásokat készíthetünk, amelyek a múltban, kézi munkával csak irreálisan nagy ráfordítással valósulhattak volna meg.

A vízsugaras vágás nemcsak a kő és a fém esetében használható technológia, hanem különféle egyéb területeken is. Üvegből, műanyagokból, bizonyos korlátokkal akár fából is lehet vele formákat kivágni, és azokat díszítésre vagy más funkcióra felhasználni.  Nemcsak újdonságokat valósíthatunk meg,  de helyreállíthatunk, újraértelmezhetünk régi művészeti alkotásokat is.

A vízsugár erejének hasznosítása

A természetben a víz romboló ereje az erózió kapcsán már évmilliók óta ismert tény. Azok a vízmosások, folyóvölgyek, melyek ma látványukkal gyönyörködtetnek, tulajdonképpen a víz pusztító erejének a termékei.  A vízsugár előbb említett tulajdonságának vágási, darabolási eljárásokban történő hasznosítása több évtizedre nyúlik vissza. A múlt század 30-as éveitől kezdődően a technológia folyamatosan fejlődött. A korábbi vágási eljárásokat túlhaladva a vízsugaras vágás lehetővé tette olyan műszaki tulajdonságokkal rendelkező anyagok megmunkálását, amelyek különösen érzékenyen reagálnak a magas hőmérsékletű, illetve a nagy mechanikai igénybevételű beavatkozásokra.


A vízsugaras vágás előnyei más eljárásokkal szemben

A vízsugaras vágás legnagyobb előnye más technológiákkal szemben az, hogy hidegvágási eljárás, így gyakorlatilag minden anyag vágására alkalmas. Olyan esetekben is jó megoldást jelent, ahol más eljárások, bár használhatóak, de gyenge eredményt produkálnak. A hőbeviteli eljárások a vágási felület mentén megégést, beolvadást okoznak. A lézer- és plazmavágás során előfordul, hogy az anyagban túl nagy a feszültség, hajszálrepedés jöhet létre, vagy ötvözeteknél sérülhet az anyagkapcsolat. Mérgező gázok is keletkezhetnek, melyeket hatástalanítani kell.

Ezzel szemben a vízsugaras vágásnál a felület nem edződik, nem púposodik fel, nem képződik salakanyag, nincs beolvadás, és nem keletkezik semmiféle gáz. Egyes anyagok vágására szinte ez az egyetlen alkalmazható módszer.

Elvárások a vágási eljárásokkal szemben

Az ipari vágással kapcsolatos igények egyre inkább a jobb termelékenység és a nagyobb vágási sebesség irányába mutatnak, de ugyanígy elvárás a bonyolult formák pontos, jó minőségű vágott felületet eredményező vágása is. A nagy méretpontosságú vízsugaras vágással ilyen, további megmunkálást már nem igénylő felületet lehet létrehozni, jelentősen lerövidítve ezzel az adott munkadarab elkészítési idejét is. Bonyolult alakzatok vágására a vízsugaras vágás különösen hatékony, hiszen így minden alakzat kivágható. Rugalmasan kezelhetőek az apró méretváltozások, illetve az egyedi minták is. Az a lehetőség, hogy egy vágást az anyagban bárhol el lehet kezdeni, valamint a minimális vágórés lehetőséget ad a minél tökéletesebb anyagkihasználásra, kevés tehát a hulladék. 

A vízsugaras vágási technológia alapja, hogy egy nagynyomású pumpa 3600 bar víznyomást produkál, majd a vízsugár egy speciális (zafír) tűn halad át nagy sebességgel. Az így keletkező energia alkalmas szinte minden anyag nagy pontosságú, gazdaságos és gyors vágására. Inputként alapvetően .dxf fájlt használunk, de bármilyen más PC formátumú fájlt tudunk kezelni, amely lemezen vagy interneten érkezik. Műszaki rajz alapján vállaljuk a számítógépes tervezési munkát is.


Vízsugaras vágógépeink technikai paraméterei:
  • Teljesítmény: 2x30 kW, 1x30 kW
  • Vágóasztal mérete: 2000x6000 mm, 2000x4000 mm
  • Vágási pontosság: ±0,05 mm
  • Pozícionálási pontosság: ±0,01 mm

Vízsugaras vágás – kőmarás kombinálásával kialakított munkadarabok

Az általunk kínált technológiai háttérrel a tervezők számtalan lehetőséget kapnak fantáziájuk kiteljesítésére, az épületek díszítésére, különleges kül- és beltéri padlóburkolatok, intarziák, rozetták, feliratok, dekorációk, logók, különböző minták előállítására.
 
Woldem Kft.
www.woldem.hu


 


Magániskola Grabo Acoustic 7 padlóburkolata, Dubai


A Graboplast közületi padló kínálata


A Graboplast Zrt. a vinil padlók gyártása terén szerzett több mint 40 éves tapasztalatának birtokában innovatív megoldásokat kínál a különféle intézményi szektorban jelentkező műszaki és dizájn jellegű igényekre.
 
Cégünk heterogén szerkezetű, tekercses kiszerelésű műanyag padlóburkolókat gyárt széles választékban. Ezek a burkoló anyagok a speciális felhasználói elvárásokat kielégítő, különböző összetételű rétegekből épülnek fel. Valamennyi rétegnek funkcionális és/vagy esztétikai funkciója van, így ezek a termékek az adott felhasználási területhez optimálisan tervezettek és magas használati értéket nyújtanak.
 
A heterogén vinil padlóburkolóink koptatórétege tiszta transzparens PVC-ből készül töltőanyagok alkalmazása nélkül, amely a legmagasabb, T kopásállóságot garantálja. A padlók szerkezetébe beépített üvegvlies kiváló méretstabilitást eredményez. Termékeink kielégítik az európai szabványok követelményeit. Gyártástechnológiánkból adódóan a szín- és mintaválaszték rendkívül változatos, természethű és fantázia mintákra egyaránt lehetőség van. A termékek hajlékonyak, így könnyen lefektethetők, leragasztásukhoz vizes bázisú diszperziós és nyomás érzékeny ragasztókat ajánlunk. A padlók illesztésénél a tökéletes vízzárást hideg- és meleg hegesztéses eljárással biztosíthatjuk. A padlóink gyártásánál kizárólag környezetbarát alapanyagokat alkalmazunk, a burkolóanyagaink rugalmasságát biztosító lágyítószer ftalátmentes. Termékeink alacsony beltéri emissziós tulajdonságát több független európai és amerikai intézet tanúsítja. Rendszerszerűen működtetjük az ISO 9001 és ISO 14001 minőség és környezetirányítási rendszereket.

Kiváló burkolatmegoldásokat kínálunk az egészségügyi épületek (kórházak, klinikák, rendelők), az oktatási létesítmények (iskolák, egyetemek, óvodák), irodák, kiskereskedelmi egységek, könyvtárak, szociális ellátó intézetek és egyéb középületek számára.


TERMÉKCSOPORTOK

1. SILVER KNIGHT

A TECH Surface nevű, szabadalmaztatott technológiánk alkalmazásával kifejlesztettük a Grabo Silver Knight padlóburkoló termékcsaládot, amely nagymértékben hozzájárul a kórházakban és egyéb egészségügyi intézményekben terjedő fertőzések megakadályozásához.
 


A Szegedi Klinika Grabo Silver Knight burkolata
 

A Grabo Silver Knight sokkal több, mint egy közönséges padlóburkoló, hiszen ez a világon az első fotokatalitikus önfertőtlenítő felületű, tekercses PVC padló, amely a felületére jutott legveszélyesebb baktériumokat is elpusztítja és eloxidálja. A Silver Knight padlók felülete könnyen tisztítható és emellett légtisztító hatással is rendelkezik. Magyarországon kiemelt referenciahelyeink a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház és a Szegedi Klinika új épülete.

2. A Grabo DIAMOND termékcsalád valamennyi tagja 2,0 mm vastag, tömör szerkezetű padló, 0,7 mm vastag, nagy kopásállóságú koptatóréteggel, kiváló ár/érték aránnyal rendelkezik. Elsősorban iskolák, irodák, boltok, butikok számára ajánljuk. A termékcsalád egyes tagjai a szín- és mintavilágban, szélességben és felület kialakításban különböznek.
  • A Diamond Standart Forte linóleum mintázatban készül, a Diamond Standart Metal enyhén csillogó, ezüstös felülettel különféle színekben, 2 és 4m szélességben.
  • A Grabo Diamond Tech extrém magas kopásállóságú, kitűnő vegyszerállóságú, nagyon hosszú élettartamú termék. Gazdag szín- és mintaválasztékban áll rendelkezésre, 2m széles tekercsekben. A legnagyobb forgalmú közintézmények számára ideális burkolat.
  • A Diamond Standart Plaza egy vidám, színes csipsszel szórt felületű termék, óvodák, bölcsődék, kiskereskedelmi egységek számára.
  • A Diamond Standart Evolution nagyon könnyen tisztítható poliuretán felülettel, modern mintázatokkal került kialakításra, irodák és oktatási intézmények számára ajánljuk.
3. Hangszigetelő padlók       

A Grabo ACOUSTIC padlóburkolatokat olyan intézményekbe ajánljuk, ahol a magas kopásállóság mellett a zajcsökkentés, a csendes beltéri környezet és a kiváló járáskomfort biztosítása együttesen fontos szempontok. Ilyen létesítmények lehetnek például a könyvtárak, előadótermek, hangstúdiók, kollégiumok, öregek otthona, irodák.
  • A Grabo Acoustic 7 (3.2mm vastag, 0.7mm koptatóréteggel) termékcsalád rendkívül széles dizájn választékot kínál magas technikai jellemzők megléte mellett professzionális környezetben is. A speciális zárt cellás hab hátoldal 17 dB hangszigetelési értéket biztosít.
  • A Grabo Acoustic 5 termékek (3.2mm vastag, 0.55mm koptatóréteggel) 19 dB akusztikai értékkel rendelkeznek.
  • A Grabo Acoustic Standart 2.5mm vastag termék hangszigetelő képessége 14 dB, és a szokásos 2m szélesség mellett 4m szélességben is kínáljuk.
4. Csúszásmentes padlók

Vannak olyan speciális területek, ahol kiemelten fontos az elcsúszásos balesetek elleni védelem biztosítása. A biztonságos padló burkolat alkalmazása kiemelt szerepet kap olyan területeken, ahol fokozott a csúszásveszély, például üzemi konyhák, élelmiszeripari munkahelyek, nedves helyiségek, rámpák.
  • A Grabo Safety csúszásmentes termékcsaládunk tagjai teljesítik a közületi padlókkal szembeni általános műszaki elvárásokat és emellett csúszásmentes tulajdonsággal is rendelkeznek. A csúszásmentességet a padló felületébe beépített különféle ásványi szemcsék, a speciális felső réteg és a barkázat együttesen biztosítják. Mivel ezek a padlók érdes felületűek, tisztításukhoz elsősorban gépi módszert ajánlunk.
  • A Grabo 20JSK termékünk szilícium karbiddal és kerámiával szórt felületű 2 mm vastag padló, amely a 0,9 mm koptatórétegnek köszönhetően a különösen tartós igénybevételnek is ellenáll. A nemszőtt textil hátoldal a padlóburkolat hajlékonyságát megnöveli, így a lefektetését könnyíti meg.
  • A Grabo Safedecor egy rendkívül magas karc- és kopásállóságú, 2 mm vastag, kiemelkedően tartós csúszásmentes padlóburkolat. Különlegessége, hogy a megszokott biztonsági padlóktól eltérően a termék famintás és all-over nyomott mintázatban áll rendelkezésre.
  • A Grabo Ecosafe gazdaságos biztonsági padlóburkoló 2 mm vastag, 0,7 mm koptatórétegű, szilícium karbiddal és kerámiával szórt felületű termék, amelyet széles színválasztékban kínálunk.
A termékeinkkel kapcsolatos részletes információk megtalálhatók honlapunkon.

Graboplast Zrt.
www.graboplast.com


 


Toilette-Nett® bidé funkciós wc-ülőke


Toilette-Nett®
 
A Toilette-Nett® bidé funkciós wc-ülőke egy integrált műszaki megoldás, mely kompromisszumok nélkül egyesíti a WC és a bidé funkciókat egyetlen WC kerámián. A berendezés lényege tulajdonképpen egy speciálisan kialakított WC-ülőke és egy keverő csap fúziója.

A Toilette-Nett előnyei a hagyományos bidével szemben:
  • Bárhova beépíthető, akár utólag is! A Toilette-Nett® közkedvelt a panel lakásokban is, ahová egy hagyományos bidé elhelyezése lehetetlen.
  • Nincs plusz helyigénye (egy hagyományos bidé körülbelül 1,5 négyzetmétert elfoglal a lakás alapterületéből).
  • Könnyebb a használata. WC használat után nem kell „átköltözni” egy másik kerámiára, hanem kényelmesen, ülve elvégezhető a tisztálkodás. Idősek, mozgáskorlátozottak számára is kényelmesen használható.
Beépítés feltételei:

A Toilette-Nett® az excenteres felerősítésének köszönhetően gyakorlatilag bármilyen WC-kerámiára felszerelhető, amelyekre a hagyományos, univerzális WC-ülőkék is.  Speciálisan formatervezett kerámiák esetében a kompatibilitást előzetesen ellenőrizni kell! A Toilette-Nett® különböző típusainak méretezett rajza megtekinthető a forgalmazó honlapján: www.interex.hu. 

Szükséges a hideg- és meleg víz kiállás kialakítása. Javasoljuk sarokszelepek használatát, a rendszerből való kizárhatóság biztosítása végett.

A Toilette-Nett® 3/8”-os bekötőcsonkkal rendelkezik. Bekötése történhet flexibilis csővel vagy krómozott rézcsővel. A hideg- és meleg víz kiállás helye függ a helyszín adottságaitól, valamint a WC-kerámia típusától (hagyományos, monoblokkos, fali) is. A műszaki megfelelőség mellett fő alapelv a tervezés során az esztétika kell legyen.

Beépítés/tervezés:

Hagyományos WC-kerámia esetén: 
A Toilette-Nett® hagyományos és fali kerámiákra való típusait ajánljuk (120K, 120S, 320T). A hideg- és a meleg víz kiállást, sarokszelepekkel, a WC-kerámia mögé kell elhelyezni. A bekötés történhet flexibilis csővel, ez esetben a WC-kagylóval szemben állva a bekötés vezetékeit nem látjuk.


Fali WC-kerámia esetén:
Szintén a Toilette-Nett® 120K, 120S vagy 320T típust ajánljuk. A bekötés történhet úgy, hogy a sarokszelepek a kerámia mellett két oldalt, a Toilette-Nett® bekötő csonkjainak magasságában kerülnek elhelyezésre. Ennél a megoldásnál csak két rövid cső szakasz fog látszani, de ha ezek krómozott rézcsövek vagy rozsdamentes, kézzel hajlítható, bordázott acélcsövek, akkor esztétikus látványt nyújtanak és könnyen tisztíthatóak.

Fali kerámia esetén még esztétikusabb, ha a sarokszelepeket is és az ezekből a Toilette-Nett®-hez menő vezetékeket is a falban rejtjük el. Ennek a megoldásnak a lényege, hogy a sarokszelepek egy mágneses csempeajtóval kerülnek eltakarásra, a hideg- és meleg víz vezetéke pedig a fali WC-kerámia középvonalában, közvetlenül a kerámia felett lép ki a falból, ott, ahol a Toilette-Nett® bekötő csonkjai helyezkednek el. Ennél a megoldásnál szinte nem is látszik a bekötés, sem a sarokszelepek. (Ezt a megoldást gipszkarton rendszerű falszerkezet, valamint olyan falba épített WC-tartály esetén ajánljuk, amelynek a tartály alatti része nyitott, tehát a WC-kerámia fölé akadálytalanul elvezethetőek a hideg és a meleg víz vezetékei.)

Monoblokkos kerámia esetén:
Monoblokkos kerámia esetén a Toilette-Nett® monoblokkos kerámiákra való típusait ajánljuk (420L, 520T). A sarokszelepeket itt is - akárcsak a hagyományos kerámiák esetén -, a WC mögé kell elhelyezni. A bekötés történhet flexibilis csővel vagy krómozott rézcsővel.

A Toilette-Nett® műszaki adatai:
  • Anyaga: a 120K, 120S és 420L típusok poliészter, a 320T és 520T típusok pedig antibakteriális duroplaszt műanyagból készülnek.
  • Csatlakozás: minden típus egységesen 3/8’’-os hideg- és meleg víz csatlakozással rendelkezik.
  • Max. üzemi nyomás: 10 bar
  • Max. üzemi hőmérséklet: 80 °C
  • ÉME engedély száma: A-1147/1995


Interex Kft.
www.interex.hu
 



Materiál termékek épületfelújításokhoz

Épületfelújításoknál jelentősen csökkenti a költségeket, az építési időt és a törmelék mennyiségét, ha a meglévő szerkezetek, burkolatok bontás nélkül is felújíthatóak:

 
BINDER®  tapadóhíd; AKROPENTA® lábazat-, betoncserép- és palafesték
 

BINDER® TAPADÓHÍD

Speciális, vizes bázisú, ásványi anyaggal dúsított, gyorsan száradó diszperziós előbevonat, amely rendkívül erős tapadást biztosítva hordozórétegként szolgál a bekent felületen. Felhasználható kül- és beltérben hideg burkolás, vakolás, aljzat kiegyenlítés előtti alapozásra, ha a további munkához jól, erősen tapadó, érdes felület szükséges. Alkalmazható mind nedvszívó, mind nem szívó felületeken (csempe, járólap, OSB lemez, öntött beton, cementesztrich). Nem használható fémre és műanyagra. A tapadóhíddal kezelt felületre az új burkolat a szokásos ragasztókkal könnyen felvihető, tehát nem szükséges a régi burkolat elbontása.

Csempét a csempére: a felújítandó felület legyen stabil, hordképes (a kotyogó, laza lapokat el kell távolítani és helyüket betonnal, aljzatkiegyenlítővel vagy csemperagasztóval síkba kell hozni), tiszta, portól, zsírtól, mosószer maradványtól mentes. A letisztított felületre fel kell vinni a BINDER® tapadóhidat, majd a megszáradt felületre a szokásos módon felragasztható az új csempe/járólap. A térvesztéssel számolni kell: a burkolat síkja burkolóanyagtól függően kb. 10 mm-el beljebb kerül, tehát ellenőrizni kell a szerelvények, a beépített bútorok, ajtók, elektromos csatlakozók és minden egyéb falsíkba vagy padlósíkba épített tárgy visszahelyezhetőségét.

Régi, vízszintes betonfelületek felújítása során a régi és az "új" betonfelületek nem kötnek össze, ezért az "új" betonfelület ,,kotyoghat" és idővel megreped, töredezik. A tapadóhíd beereszkedik egyrészről a régi betonfelületbe, másrészről a friss betonba, erős kötést létrehozva a két felület között. Előnye, hogy az új betonréteg tartósabb lesz és vékonyabb réteg is elegendő ugyanazon rendeltetés eléréséhez. A régi, javítandó beton felületét meg kell tisztítani a szennyeződésektől, majd a laza leváló részek eltávolítása után portalanítani, vízzel nedvesíteni szükséges. Ezt követően a felületet egyenletesen be kell kenni a tapadóhíddal. Az "új" betonréteget "Friss a Frissre" technológiával, azaz a tapadóhíd teljes száradása előtt visszük fel.


AKROPENTA® LÁBAZAT-, BETONCSERÉP- ÉS PALAFESTÉK
Pala (eternit), beton, betoncserép, Betonyp és vakolt felületek védő- és díszítő bevonására kifejlesztett vizes diszperziós festék, amely a felvitel, majd a víz elpárolgása után rugalmas, kiváló tapadású filmet képez. A kialakult festékbevonat matt, fény- és időjárásálló, jó lég- és páraáteresztő.

 
Színválaszték: oxidsárga P20, világossárga P21, fehér P10, szürke P30, szürke P31, világoszöld P40, króm zöld P41, sötétbarna P50, középbarna P51, vörös P60, élénkvörös P61, beige P70, kék P80
 
A bevonandó felületekről a laza, málló, pergő rétegeket el kell távolítani, a vakolathibákat ki kell javítani és szükség esetén mélyalapozást kell alkalmazni. Felvitel előtt a felület légszáraz, tiszta és pormentes legyen. Elöregedett, felszálkásodott, szivacsosodott, mohásodott pala esetén különös gondossággal kell eljárni a felület előkészítésénél, mert a nem megfelelően letisztított felületről a festék a pala első rétegével együtt leválhat. Javasolt felépítés: 1 réteg 1:1 arányban vízzel higított festék vagy Akropenta penészgátló alapozó; 1 réteg max. 20 %-os arányban vízzel higított festék; 1 réteg kb. 10-20 %-os arányban vízzel higított festék.

TOVÁBBI TÖMÍTŐ, RAGASZTÓ TERMÉKEINK ÉPÍTŐIPARI ALKALMAZÁSRA:

 
  • F.BS® egykomponensű, paszta konzisztenciájú szilikonragasztó és tömítő - a levegő nedvességének hatására fokozatosan gumiszerű tulajdonságokat vesz fel. Rugalmasságát tartósan, széles hőmérséklettartományban megtartja. 100% szilikon, jobb tapadás, minimális zsugorodás, jobban tisztítható, extra ragasztó erő. Alkalmas például hézagok, repedések vízálló, légzáró tömítésére, épületgépészeti berendezések, elektromos szerelvények tömítésére.
  • Fugaszil®B szilikongumivá vulkanizálódó, tömítő paszta transzparens, fehér, fekete, barna, szürke színben. Alkalmas például: fürdőszobai szerelvények, fürdőkád-fal, mosdó-fal illesztések; csőcsatlakozások víz- és gázálló tömítése; vízszerelvények higiénikus tömítése, szigetelése; műanyag és fém tetőszerkezetek illesztéseinek vízzáró tömítése; nyílászáró szerkezetek záró felületeinek légmentes szigetelése.
  • Fugaszil® BN - szilikon bázison felépített tömítő paszta, mely a levegő nedvességtartalmának hatására szilikon gumivá vulkanizálódik. Nem korrozív tulajdonságú. Színválaszték: transzparens. Kiválóan használható épületelemek dilatációs hézagainak tömítésére, üveg építőelemek, mellvédlapok, ablakpárkányok, padló- és falcsatlakozások, lépcsők és egyéb építészeti csatlakozások tömítőanyaga. Bádogos munkákhoz, mészkőhöz, műkőhöz.
  • A Gumiám® paszta egykomponensű, speciális szilikonpolimerekből, erősítő anyagokból és egyéb adalékokból felépített, paszta konzisztenciájú univerzális tömítő és ragasztóanyag, eredményesen használható különböző hézagok, repedések vízálló és légzáró tömítésére. Jól tapad fémekre, üvegre, kerámiára, fára, zománcozott felületekre, bakelitre, kemény PVC-re, nem tapad viszont polietilénre, polipropilénre, polisztirolra, zsíros, olajos vagy poros felületekre. Igen jó hő- és hidegálló (-50 ºC - +180 ºC -ig), valamint kedvező elektromos szigetelő hatású.

 

MATERIÁL Vegyipari Szövetkezet
www.material.hu
 



RECORD automata ajtók

Az automata ajtók beépítésére legtöbb esetben menekülési útvonali-, füstelvezetési-, speciális biztonsági- vagy beléptetési igények esetén kerül sor. Alkalmazásuk sokszor kifizetődőbb a speciális felszereltségű kézi megoldásoknál. Használhatóak kis- és nagy forgalmú bejáratként, belső tereket elválasztó átjárókban, kórházakban folyosói elválasztó- és műtőajtókhoz, hűtőterekhez - és még számos olyan helyen, ahol problémás az ajtók kézi használata, az elegancia vagy éppen a higiénia lényeges szempont, vagy bármiért kiemelt jelentőséggel bír, hogy az ajtók - az emberek áthaladása után - mindenképpen visszazáródjanak.

 

A RECORD automata ajtók elegáns megjelenést biztosítanak az épületnek
 

Nyitásmódok a RECORD zsargonjában szereplő jelölésekkel:
  • Hagyományos tolóajtók/teleszkópos tolóajtók – STA/TSA: Egy- és két irányba mozgó, 2 vagy 4 szárnyú, rendkívül csendes, megbízható tolóajtók. A hagyományos ajtók maximális nyitásszélessége 3000mm, a teleszkóposoké 4000 mm.
  • Harmonika ajtó – FTA: folyosókra, vagy kétszárnyú automata nyitó automatikák alternatívájaként, illetve akár szegmens ívbe is helyezhető. Minimális helyigényű, speciális mozgató mechanizmusának köszönhetően extrém nagy teherbírású automata ajtó. Maximális mérete 2000x2500mm.
  • Íves-, félköríves-, körajtók RST, BST, IBST ABST: kiemelkedően elegáns megjelenést kölcsönöznek az épületnek. Minden pozitívummal rendelkeznek, mellyel a hagyományos tolóajtó, maximális nyitási szélesség 3000mm.
  • Szögben záródó tolóajtók – PST: speciális, 90-270º-os szöget bezáró kialakítási lehetőségükkel akár az épületek sarkaira is elhelyezhetők, egy(!) automatikával. Kis méretben felettébb praktikus, nagy méretben lenyűgöző megjelenésűek.
  • Ajtónyitó automatika – DFA: hagyományos felnyíló ajtókra (akár tűzgátlóra is) szerelhető nyitó automatika, 600-1400mm széles, akár 600kg(!) súlyú ajtószárnyaknál. Hang- és olaj(!) nélkül működik, van csúszó sínes- (automatika a nyitási oldalon) és toló karos megoldása. A DFA INVERS típus menekülési útvonalakra is használható. Az elektromosság megszűnésekor vagy tűzjelre a Full Power (FP) típus becsuk és úgy marad, míg az Invers (IN) kinyit és úgy marad.
  • Biztonsági ajtók: speciális profilrendszerű és üvegszerkezetű hagyományos tolóajtók. A behatolni készülők dolgát a profilrendszerbe épített függőleges rúdzárak nehezítik meg. Padlósínnel és „B” fokozatú biztonsági üveggel szinte áthatolhatatlanok. Méreteik az STA típussal megegyezők.
  • Füstgátló automata ajtók: speciális, kicsit robosztusabb szerkezetek. Erősebb profilrendszerük, megnövelt biztonsági fokú dupla motoros automatikájuk és speciális, alul-felül gumizárást nyújtó kialakításuk miatt tudják útját állni a füstnek. Maximális méretük 2000 x 2500mm.
  • Blue Motion technika: a RECORD vadonatúj profilrendszere már hőhídmentes, amely az energiamegtakarítás 7-8%-áért felel. a maradék 83-85% a speciális, láthatatlan - motoros záródású gumi- és speciális automata küszöbös – kialakításnak köszönhető.  Így a füstgátló ajtóhoz hasonlóan, de kedvezőbb áron képes biztosítani az ajtó zárt állapotában a maximális hőszigetelést és légzárást, mely értékei már erősen megközelítik a körülötte lévő portálszerkezetét! E technológia miatt 90-93%-os légzárás biztosítható, mely az automata szerkezeteknél eddig ismeretlen és kivitelezhetetlen fogalom volt.
Rögzítés, beépítés
A minőségi automata szerkezetek általában önhordók. A beépítésnél  a legfontosabb az ajtó mozgató automatikájának rögzítése. Ha az automatika nyílás fölé kerül, úgy e falszerkezet viseli az automatika- és az ajtólapok súlyát. Egy átlagos méretű, 1500x2100mm ajtó megtartásához egy vastagabb gipszkarton szerkezet is elég. Ennél nagyobb ajtóknál vagy dupla kartonszerkezet vagy komolyabb teherbírású falazat szükséges. A harmonika ajtónál – a tolóajtótól eltérően – annak függőleges profiljai viselik a terhet, így e típusnál még a falszerkezet minősége sem igazán lényeges. Ha nyílásba építjük az ajtót, az automatika magassága még levonódik a nyíláséból (típustól függően 108-150-200mm, harmonika esetén 180mm). Ebben az esetben a teherhordás az automatika jobb és bal oldalán, a nyílás belsejében valósul meg.

Beépítés szempontjából kiemelt fontosságú, hogy a padló a teljes mozgási szélességben sík legyen és - amennyiben az ajtólapok fal elé csúsznak el – a falszerkezeten ne legyen semmilyen kiálló elem.

Vezérlési lehetőségek: Az ajtók energiaellátás szempontjából egyformák. 230V váltóáram szükséges
működtetésükhöz, általában 2-2,5A lomha biztosítékok használata mellett.

Egy modern, jól használható, gazdaságosan üzemeltethető épület ma már elképzelhetetlen az alacsony fenntartási költségű és rendkívül hosszú élettartamú automata nyílászárók nélkül. A RECORD Kft. mind az előkészítéskor, mind az utánkövetés ideje alatt nagyfokú rugalmassággal,  szakmai tanácsadással segíti a tervezők, kivitelezők munkáját.

 

RECORD AJTÓ Kft.
www.record.hu


 

Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások