Tanfolyamok > Épület I. > Belsőépítészet > Belsőépítészet, komfortnövelés


Belsőépítészet, komfortnövelés



Bona Create

Bona Create színezőrendszerrel kezelt fapadló


Bona Create - Színezőrendszer fapadlókra
 
A  fapadló  élettartama  során  előbb-utóbb  sor  kerül a felújítására. A padlófelújítás kedvező  alkalom lehet arra, hogy egy új, modern színárnyalat alkalmazásával a belső térnek teljesen új, egyéni megjelenést adjunk. A meglévő padló színe a Bona Create  színezőrendszer alkalmazásával a helyiség  többi  felületével összehangolható - anélkül, hogy új padló beépítésére lenne szükség. A színezőrendszer természetesen nemcsak padlófelújításra, hanem bármilyen natúr, felületkezelés nélküli új parketta színezésére is használható.

Bona Create - egy megbízható rendszer része
A Bona Rendszer a  fapadló  teljes élettartamát átfogó termékskálát kínál  -  a Bona Create ennek a rendszernek a részét képezi. Ez azt jelenti, hogy a Create színezők teljes mértékben kompatíbilisek a Bona lakkokkal és olajakkal.

Előnyök
A Bona Create olaj bázisú színezőrendszer, használata szép, egyenletes színt biztosít a fafelületnek. Könnyen felhordható, nem kell tartani az átfedéstől. A hosszú nyitott  időnek köszönhetően kényelmes munkavégzést tesz lehetővé. Használati aránya kitűnő (30-40 m²/liter). A fenntarthatóságot szem előtt tartva fejlesztették ki: kobaltmentes és alacsony (kevesebb mint 10% ) oldószertartalmú összetétele  garantálja a biztonságos munkavégzést és hozzájárul a környezetvédelemhez, az egészséges beltéri környezethez.

Széleskörű színválaszték
A Bona Create 9 különböző  színárnyalatban kapható (Föld, Láva, Szén, Víz, Zöld, Kő, Jég, Borostyán, Natúr), így lehetőség van a megfelelő árnyalat kiválasztására, függetlenül attól,  hogy  a padlót  testes,  sötét árnyalatokban vagy világos színekben kívánjuk  felújítani. Friss, üde színek a helyiséget dekoratívvá teszik. Régi, kifakult  tölgyfapadlók  felújíthatók akár vöröses, kék vagy zöld színárnyalatokban is. A Bona Create színezőkkel kezelt padlók  természetes hatást nyújtanak, a padló színezése a természet közelségét idézi. A színek keverhetők is egymással, csak ügyelni kell arra, hogy egyszerre annyi anyagot keverjünk össze, amely a teljes felület színezéséhez elegendő.

Néhány további szempont a termék alkalmazásához:
  • A kezelni kívánt felületnek egyenesnek (pl. nem antikolt vagy hasonló), alaposan csiszoltnak, száraznak, és csiszolóportól, olajtól, viasztól vagy egyéb szennyeződéstől mentesnek kell lennie.
  • Javasolt a színezés előtt a hézagok kitöltése, (pl. Bona Mix&Fill segítségével), hogy elkerüljük az esetleges visszaszivárgást.
  • A felhordás után azonnal vagy 15 percen belül el kell távolítani az összes fölösleges anyagot. A fölösleges anyagok el nem távolítása gyenge tapadást eredményezhet a lakkozás során.
  • Mélyebb színhatás elérése érdekében a padlót kissé benedvesíthetjük még a színezés előtt. Vigyünk fel egy kevés vizet vékonyan a padlóra egy rongy vagy egy henger segítségével és hagyjuk megszáradni. Ezután kezdjük el a színezést.
  • A legszebb esztétikai eredmény érdekében a Bona Create “fehér”változata esetén a Bona Traffic, Flow, Resident vagy Novia lakk használata javasolt.
  • A Bona Create szinte bármilyen fatípuson használható, de az olajosabb, gyantásabb fatípusok mint az Ipé, Wenge, Kambala stb. esetén, felléphetnek tapadási problémák.
  • A csiszolás és a fa tulajdonságai befolyásolhatják a végső színárnyalatot. Az elért színárnyalatot a legutolsó fedőréteg felvitele utáni eredmény mutatja meg.

Felületkezelés
A színezést követően lakkozott, valamint olajozott fafelületek egyaránt létrehozhatók (Bona lakkok, Bona Naturale vagy a Bona Olaj 45 alkalmazásával). A  Bona  vízbázisú  lakkok  alkalmazása  kiváló  és hosszantartó védelmet nyújt  a fapadlónak és magas igénybevétel esetén is biztosítja tartósságát. Alternatívaként széles skálából választhatók a Bona olajak is. A hosszantartó kifogástalan  fafelület megőrzésére a Bona különböző karbantartási és ápoló termékek választékát kínálja.

A Bona egy 1919-ben alapított  vállalkozás.  Innovatív szemléletmódjának  köszönhetően  jelenleg  világvezető a  fapadló  felületkezeléséhez szükséges termékek egyedi rendszere terén.  A  fapadlóért  való  hosszútávú  elkötelezettségünk  és szenvedélyünk eredménye, hogy tartós és egyénre szabott megoldást  kínálunk szakembereknek és fapadló tulajdonosoknak egyaránt.

 

 Bona
Bona Magyarország Kft.
www.bona.com

Frissítés 2014. 12. 19-én:

A svéd Bona cég (parkettalakkok, ragasztók, segédanyagok, tisztítószerek, padlócsiszoló gépek) magyarországi vezérképviselete az
M.L.S. Magyarország Kft. lett.

http://mls.hu/bona



Profilplast

Kemény PVC csempeélvédő profil végzáró elemmel


Minőségi hidegburkolás kiegészítő profilokkal
 
 
Cégünk, a PROFILPLAST® Műanyagtermék Gyártó Kft. 1989-ben alakult meg, mint a német BOLTA GmbH 100%-os tulajdonú leányvállalata. Építőipari és ipari célokra gyártunk extrudálással műanyag profilokat és forgalmazunk fémprofilokat. Építőipari termékpalettánkat PVC és fém hideg- és melegburkolati kiegészítők alkotják:
  • Melegburkolati kiegészítők
  • PVC hidegburkolati kiegészítők
  • Fém hidegburkolati kiegészítők
  • Lépcsőélvédő profilok
  • Fém összekötő áthidaló profilok
  • Sarokprofilok
  • Egyéb termékek

Az igényes hidegburkolási munkához saját gyártású termékeinkből, illetve forgalmazott fém élvédőinkből számos kiegészítő profil áll rendelkezésre:
  • Kemény és lágy PVC alapanyagú élvédőink: csempeélvédő profilok, fürdőkád szegőlécek, belső kemény- és lágy sarokprofilok, dekorcsík, dilatációs fugaprofil
  • Fém élvédők: íves és szögletes élvédők natúr alumínium és eloxált kivitelben, rozsdamentes élvédők, burkolatváltó profilok, „T” profilok, dilatációs profil, valamint vízelvető profil

PVC csempeélvédő profil:

Hidegburkolati kiegészítőink közül belső terekben a csempeélvédő profil 6, 8 és 10 mm-es csempék széleinek esztétikus lezárására, valamint sarkoknál a két csempe találkozásához biztosít formatervezett, dekoratív beépítést. Konyhákban, fürdőszobákban, zuhanyzókban egyaránt alkalmazható vízszintes és függőleges élek lezárásához. Előnye, hogy könnyen tisztítható, fertőtleníthető sima felület, amely nem tartalmaz mérgező anyagot.
  • Anyaga: ólommentes kemény PVC
  • Tűzveszélyességi fokozat: „D” Mérsékelten tűzveszélyes
  • Szálhossz: 2,78 m/szál
  • ÉMI engedélyszám: A-287/2006

A csempeélvédő profil a forgalmazott csemperagasztókkal ragasztható. A felkent csemperagasztóba nyomjuk a profilt, majd a kinyomódott ragasztót elsimítjuk. Az utolsó sor csempe ragasztásánál, csúsztatással igazítjuk csempeélvédőt a csempéhez. 90°-os találkozásoknál a tartozékként megvásárolható 3 pontos végzáróval zárjuk le. A sarokelem profiljánál fogva három él találkozásához is kiválóan alkalmazható.

A csempeélvédő profilok felületén éles, kemény eszközök maradandó károsodást okozhatnak, az ilyen hatásokat a beépítést követően is kerülni kell. A termékek tisztítását puha szivacs vagy rongy segítségével a háztartásban használatos enyhe mosószeres oldattal kell végezni, súrolószerek valamint oldószerek használata nélkül.

Fém hidegburkolati kiegészítők:

Alumínium és sárgaréz alapanyagú hidegburkolati kiegészítő profiljaink elsősorban magasabb esztétikai igénnyel bíró felhasználók számára ajánlottak. Szögletes és íves élvédőink számos eloxált felülettel és méretben állnak partnereink rendelkezésére. Burkolatváltó profiljaink közül különösen kedveltek „T” profiljaink, amelyek egyszerű beépíthetőséggel szintén dekoratív módon biztosítják két azonos, illetve eltérő padlóburkolat találkozását. Natúr alumínium és sárgaréz alapanyagú burkolatváltó profiljaink arra az esetre is megoldást nyújtanak, ha a kapcsolódó burkolatok szintje között kisebb eltérés mutatkozik. Dilatációs és vízelvezető profiljaink technikai funkciójukkal könnyítik meg a burkoló szakemberek munkáját.


PROFILPLAST® - minden, ami PROFIL
 
Profilplast
 
Profilplast Műanyagtermék Gyártó Kft.
www.profilplast.hu
 




Thorn

distributor


A fény az élet


A fény az élet, e nélkül nem tudunk élni. Az emberi élettan/fiziológia alapja a fény, és a teljes földi élet a fényre van berendezkedve. Mivel műszakilag fejlődtünk, ezt tovább is tudtuk fejleszteni, a sötétből a fénybe jutottunk, a tűz használatától az elektromos áramig. Az elektromos áram modern társadalmunk alapja, sötétség helyett fénnyel árasztjuk el az áruházakat, irodákat, munkahelyeket, sportpályákat, éjszaka a városi utcákat, szabadidős területeket. A társadalmi élet a fényre van berendezkedve.

A világítástechnológia fejlődésével a fény használata is fejlődött. Megtanultuk, hogy adjunk a fénynek jelentést, átváltoztatva helyeket fényes légtérré, gyönyörűvé varázsolva az élettereket a fénnyel. A világítás tervezésénél a legfőbb szempont a megfelelő lámpák alkalmazása. A tervezők számára egy egyszerű aranyszabály: megtalálni a megfelelő lámpát a megfelelő helyre a megfelelő időben.  Ez a szabály minden olyan helyre vonatkozik, ahol az emberek hatékony és kényelmes munkavégzését segíti a világítás. Az emberek és helyek megvilágításának követelményei sajátságosan függnek a helytől, tevékenységtől és a résztvevőktől. A vizuális feladatok függnek a karaktertől, az elhelyezkedéstől, a mérettől, a színtől, az időtartamtól, a dinamikától és az ergonómiától. A teljes tervezési fázis kulcs elemei a
  • vizuális funkció,
  • vizuális biztonság,
  • építészeti integráció,
  • energia hatékonyság,
  • kiépítési költség és
  • karbantartás.

Az egyes elemek nem bírnak egyenlő súllyal, de mindegyiket külön kell átgondolni, és egymással kombinálni. Nagyon fontos felmérni ezeket a paramétereket és megalkotni a helyes világítás tervezését az adott megvilágítandó területen. Amennyiben a feladat analízis megtörtént és összegzésre került, kiválasztásra került a design, akkor elkészíthető a kívánt világításterv, és végül elkezdődhet a kivitelezés.

Bizonyított, hogy a jó világítás alapvető az egyéneknek, e nélkül az emberi aktivitás komolyan romlik, és értékes energia és erőforrás vész el. Azt is fontos felismerni, hogy a világítás nem csak a feladatot világítja meg, hanem az emberek vizuális környezetének és kényelmének minőségén javít. A fény használata azonban állandó kihívások elé is állít bennünket. Folyamatosan fejlődnek a fényforrások, ezáltal a lámpatestek is, egyre újabb eddig nem ismert lehetőségek nyílnak meg előttünk. Napjainkban például a LED fényforrások forradalma nyújt új kihívást a világítás technikusoknak és a lámpatest tervezőknek. Az építészekkel karöltve kötelességünk a LED lámpatestek közül is a legjobb műszaki tartalommal rendelkező termékeket használni, mert így alakítható ki az optimális világítás, ez adja a design egyéniségét, sajátságos karakterét. Nem elég többé a feladat jól-láthatósága, vagy a kényelmes környezet, és még az sem elég, hogy létrehozzunk egy olyan környezetet, ahol jól érezzük magunkat.

A vizuális hatékonyság elérése, követelmények és célok találkozása. Az ismert számokkal mérhető: világítás, megvilágítás, káprázási együttható, színvisszaadás és egyenletesség. Ezért a legszigorúbb szabályok a termék kivitelezésére, használatára és a hulladékkezelésre vonatkoznak. Minimalizálni kell a termék vagy a berendezés szén-lábnyomát, és így tudjuk elérni, hogy a környezetet a legkisebb mértékben károsítsuk. A THORN lámpatestek mindezek figyelembevételével készülnek, hogy értékrendünk és környezetünk is folyamatosan fejlődhessen.

A tervező a munkája során sok információval rendelkezik és tudja, hogyan alkothat adott esetben jobb fényviszonyokat magasabb hatékonysággal, és hogyan alakíthat ki kedvezőbb környezetet. Ez az a pont, ahol a mérnök és a művész úgy dolgozik össze, hogy a legmegfelelőbb világítást hozzák létre.

Cégünk a világítástechnika teljes választékát átfogó THORN márkanevű termékek forgalmazójaként műszaki és világítástechnikai tervezésben nyújt segítséget partnereinek, magas színvonalú munkák kivitelezéséhez.

T-Lighting Kft.

www.t-lighting.hu


Kera

Nedves aljzatra fektetett, felpúposodott parketta.
Hozzáértéssel az ilyen hibák is megelőzhetők


Az esztrich

Írásomban szeretnék az esztrichekkel kapcsolatos tévhiteket eloszlatni. Kezdjük mindjárt a fogalommal. Mi az esztrich?

Az ezzel kapcsolatos meghatározást szó szerint idézem az MSZ EN 13318 számú harmonizált EU szabványból:

Olyan egy vagy több rétegű esztrichhabarcs, amelyet építéshelyszínen dolgoznak be, közvetlenül a fogadó felületre, vagy egy közbenső rétegre, vagy szigetelőrétegre, hogy az alábbi célok valamelyikét elérjék:
  • meghatározott padlószint,
  • fogadórétegként szolgáljon a padlóburkolathoz,
  • kopórétegként szolgáljon.

Anyagát tekintve öt fajtát különböztetünk meg belőle (MSZ EN 13813):
  • CT jelű = cementesztrich (amelyet az anyagra jellemző sajátosságok miatt nyugodtan nevezhetünk aljzatbetonnak is!)
  • CA jelű = kalciumszulfát, más néven anhidritesztrich
  • MA jelű = magnéziumesztrich
  • AS jelű = öntött aszfalt esztrich
  • SR jelű = műgyantaesztrich

Mint a felsorolásból látszik, az esztrich többféle anyagból készülhet. Ez indokolja azt, hogy ezekre a különböző anyagú, de azonos funkciójú szerkezeti elemekre egy gyűjtőfogalmat használjunk. Ez a gyűjtőfogalom a magyar szakmai nyelvben az "esztrich". A magyar szaknyelv a németből vette át, jóllehet, a szó nem német eredetű. Elképzelhető, hogy a szó őse az ógörög "ostrakon" szó ami cserép anyagú asztalkát, cserépmozaik padlót jelent, de nem kizárható a latin "astracum" sem, amelynek a jelentése útburkolat, flaszter.
Az elnevezés nemzetközileg sem egységes, mert a német nyelvterületen, és nálunk is elterjedt esztrichhel szemben, például angolul screed, vagy floor pavement, franciául chap, románul sapa, olaszul masetto az elnevezése.

Magyarországon az esztrichek döntő többsége cementesztrich. Az utóbbi néhány évben elterjedőben van ugyan a kalciumszulfát/anhidritesztrich, de a cementesztrichekkel szemben a mennyisége még mindig igen kevés. Valószínűleg ezért terjedt el a szakmai köztudatban az, hogy az esztrich az nem beton, mert nálunk gyakorlatilag egyenlőségjelet lehet tenni a szakmai közgondolkodásban az esztrich és a cementesztrich közé. Sokszor hallottam már, hogy "mi nem esztrichezünk, mi aljzatbetont készítünk", vagy "mi gyári betonból készítünk aljzatot, nem esztrichet csinálunk". Nos, az aljzatbeton, amelyet funkciójának megfelelő speciális összetevőkból, vagyis CEM I, vagy CEM II minőségű cementből, 0/8 mm szemcseméret-tartományú, meghatározott szemcseszerkezetű homokos kavicsból, vízből, és esetleg valamilyen adalékszerből kevernek, majd 3-8 cm rétegvastagság között lefektetnek, az bizony a szabványos fogalommeghatározás szerint esztrich, még szabványosabban cementesztrich, de hétköznapi értelemben nyugodtan nevezhető aljzatbetonnak is, hiszen az anyaga beton!

A cementesztrich nagy felületű, vékony betonlemez. Anyagának megfelelő sajátosságokkal rendelkezik. Túl hirtelen száradáskor "megég", repedezik, deformálódik. Ezért nem szabad a cementesztrichet a készítéskor és az első napokban huzatnak kitenni. A huzat túl hirtelen kiszárítja a felszínét, amitől károsodik.

A kiszáradás egyébként is a legkritikusabb időszak a cementesztrich "életében". A benne lévő fölös nedvesség általában csak fölfelé tud távozni, ebből pedig több hiba is keletkezhet. A száradás közbeni zsugorodás mértékének különbözősége okozza például a táblaszélek felhajlását, amit tálasodásnak is szoktak nevezni. Oka, hogy a felszínközeli rétegek gyorsabban kiszáradnak, mint az alsók és erőteljesebben zsugorodnak. Az alsó rétegek még nedvesebbek, ezért kevésbe zsugorodnak.

A fentiekben vázolt problémák megelőzésére és a cementesztrichek egyébként kiszámíthatatlan időtartamú kiszáradásának lerövidítésére és pontos beállíthatóságára nyújtanak lehetőséget a Contopp márkanevű adalékszer család tagjai. Egy 5 cm rétegvastagságú cementesztrich kiszáradása beállítható 2 és 26 nap közé, 4 időtartamra.

Ha készítéskor CONTOPP® adalékszert keverünk az esztrichbe, az biztosítja
  • a gyors kiszáradást, 
  • a repedés-és deformációgátlást a szálerősítés révén,
  • a visszanedvesedés elleni védelmet,
  • a zsugorodás csökkenését

A cementesztrichekre jellemző problémák, különösen a száradási idő kiszámíthatatlansága miatt, célszerű már minden esztrich tervezésekor a megelőzésre koncentrálni. A Knopp Contopp adalékszerek alkalmazásával ezek teljeskörűen kezelhetők, tehát a problémamentes, szabványos, hibátlan esztrich készítése érdekében célszerű már a tervben előírni az adott követelményekhez legmegfelelőbb szert, vagy kombinációt.

A tervező felelősségi körébe tartozik a beépítésre kerülő esztrich mechanikai ellenállóképességére utaló (nyomószilárdság, hajlító-húzószilárdság, felületi tapadószilárdság, adott esetben kopásállóság) teljesítőképességi jellemzőinek, a szabadon maradó (burkolat nélküli) padozati anyag éghetőségi besorolásának és az elkészített padozattal szemben támasztott követelményeknek (szerkezeti felépítés, vastagság, geometriai jellemzők, kiszáradási idő) a meghatározása.

Példa:

Az esztrichhel szemben terv szerint támasztott követelmények:
  • úsztatott esztrich, legyen alkalmas ragasztott parkettaburkolat fogadására, legfeljebb 30 nappal az esztrich készítése után

Ehhez szükséges műszaki feltételek:
  • C30 nyomószilárdság
  • F5 hajlító-húzószilárdság
  • B1,2 tapadószilárdsági kapcsolati készség
  • 30 napon belül kiszáradó
  • repedés-és deformációkompenzált
  • EQ3 síkgeometriai besorolás

Ennek megfelelő szabványos tervezői kiírás (a megfelelő szöveges részen túl):
  • MSZ EN 13813 CT-C20-F5-B1,2-EQ3-Contopp® Fasercompound Pro HU1C adalékszerrel

A cementesztrichekkel kapcsolatos problémakör és a megoldások leírása sajnos nem lehetséges ilyen rövid terjedelemben, ezért arra kérek minden olvasót, aki érdeklődik a téma iránt, keressen meg.

Frank Ferenc
 

Kera_logo

KERA Bt.
www.kera.hu




grabo_SMART

A grabo SMART System burkolati rendszer felépítése



Hatékony izületvédelem sportolás közben
 
 
A szárazföldön végzett sporttevékenységek egyik legfontosabb „eszköze” maga a játéktér, függetlenül attól, hogy versenysportról vagy kedvtelésből űzött mozgásformáról van-e szó. Nem véletlen tehát, hogy manapság a sportcipők mellett a sportburkolatok területén találkozunk a legtöbb újdonsággal.

A beltéri sportpadlók fejlődésének legutóbbi szakaszában egyértelműen a sportolók egészségének védelme került előtérbe. Mégpedig a hosszú távú védelem, vagyis az a törekvés, hogy több éves, évtizedes sportolás se idézzen elő káros elváltozásokat a sportoló vázrendszerében.

Mindezt a burkolatok fejlődésének korábbi eredményeit – az azonos esélyt nyújtó, egyenletes játéktér, a színvonalas sportteljesítményt elősegítő, de a sérülések előfordulását, vagy jelentőségét redukáló felépítés, stb. – megtartva, azokat lehetőség szerint továbbfejlesztve kell elérni.

Egyetlen egy burkolat önmagában nem tud teljes mértékben eleget tenni e komplex követelményeknek. Ezért jelennek meg újabb és újabb burkolati rendszerek a piacon, melyek célszerűen megválasztott rétegekből épülnek fel, és elsősorban a hosszú távú egészségvédelem területén nyújtanak többet a korábbiaknál.

Hogyan tudunk eligazodni az egyre szélesebb kínálatban?
Hogyan válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbb burkolati rendszert?

Néhány szempont, amely segítségünkre lehet e kérdések megválaszolásában:

A beltéri sport burkolatok európai szabványa (EN14904) még viszonylag új, de – rendeltetésének megfelelően – egyre inkább szorítja ki a nemzeti szabványokat a köztudatból. Az ebben leírt kritériumokat (csúszósúrlódás, függőleges deformáció, erőleépülés, labda visszapattanás, fényesség, kopásállóság, gördülő teherellenállás, stb.) feltétlenül vegyük tekintetbe, amikor egy új játéktér kialakítását tervezzük.

Nagyon fontos azonban, hogy kik és milyen célra veszik majd igénybe a sporttermet. Ebből fakadóan vannak-e olyan szempontok, amelyeket a szabvány követelményei közül hangsúlyosabban kell értékelnünk, esetleg vannak-e olyan kritériumok, melyek a szabványban nem jelennek meg, de számunkra fontosak lehetnek.

Ez utóbbira példa a teknőképződés, amely a német sport szabványnak (DIN 18032) fontos része volt, de az új európai szabványban (még) nincs benne. Pedig a sportoló talajra érkezésekor keletkező deformációs teknő - több okból is - érdekes kiválasztási szempont lehet számunkra.

Az első ilyen a vibráció. Leegyszerűsítve, minél nagyobb a deformációs teknő, annál nagyobb mértékű a burkolat csillapodó rezgése az erőhatás után. Ez a vibráció káros lehet a sportoló talajhoz közeli testrészei (pl. sípcsont) számára.

A deformációs teknőt abból a szempontból is érdekes megvizsgálni, hogy ez az a felület, amelyet a sportoló mozgásba hoz, pl. azáltal, hogy felugrásból a talajra érkezik. Amennyiben a sport burkolati rendszer felületegységnyi tömege nagy, és nagy a deformációs felület is, a sportolónak viszonylag nagy tömeget kell megmozgatnia annak érdekében, hogy a rendszer energiaelnyelő funkciói működésbe lépjenek. Ezt a tömeget (együtt ható tömeg) adott esetben egy felnőtt mozgásba tudja hozni, de egy gyermek számára ezek a védőfunkciók nem állnak rendelkezésre. Ugyanez a helyzet koordinálatlan mozgáskor vagy eleséskor, amikor az erőhatás felületre merőleges komponense kisebb annál, hogy az ilyen rendszer védőfunkciói működésbe lépjenek. Mindezt sportolás közben, kemény felületre történő esésnek érzékeljük, amely kevésbé problémás a kidolgozott izomzatú és az esésben is gyakorlottabb, versenyszerűen sportolók számára, de gondot jelenthet a kevésbé gyakorlott, gyengébb vázrendszerű, alkalomszerűen sporttevékenységet űzőknél. Összefoglalva, nehéz és nagy deformációs teknőjű rendszerek nem nyújtanak védelmet eleséskor valamint kis testsúlyú sportolók esetén.

Egy másik fontos kiválasztási szempont a sportburkolati rendszer védőfunkcióinak gyorsasága lehet. A közvélekedés szerint, a sportburkolatok védelmi hatékonyságát kizárólag az erőleépülés hivatott jellemezni. Ez a százalékban kifejezett érték azt mutatja meg, hogy az adott padlóburkolat a közölt energia hányad részét tudja elnyelni, átalakítani. Minél nagyobb ez a szám, annál kevésbé „üt vissza” a burkolat. Természetesen, az erőleépülés önmagában kevés ahhoz, hogy egy rendszert jellemezzünk, pl. sohasem lehet elválasztani ezt az értéket a függőleges deformációtól, ha értékelni kívánunk egy burkolatot. Legalább ilyen hasznos, az energiaelnyelés időbeli lefolyását megvizsgálni, amely ugyan nem része a jelenlegi európai szabályozásnak, de több éve tárgya a sporttudományi kutatásoknak. A sportmozgások biomechanikája szerint a talajra érkező sportoló az első 30-40 századmásodpercben teljesen védtelen az őt ért hatásokkal szemben. Ennyi idő szükséges ahhoz, hogy az emberi test védőmechanizmusa működésbe lépjen, azaz ez idő alatt a burkolat védőfunkcióira vagyunk utalva. Tehát, a jó burkolat ismérve, hogy energiaelnyelésének maximumát 40 századmásodpercnél hamarabb éri el. Kicsit leegyszerűsítve, két, számértékben azonos erőleépülésű rendszer közül az egyszerűbb felépítésű, gyorsabb energiaelnyelésű nyújt hatékonyabb védelmet. Kimondhatjuk azt is, az erőleépülés számértéke önmagában kevés információt hordoz a védelmi funkcióról, hiszen egy 40 századmásodpercen túli reakcióidejű rendszer valójában nem biztosít hatékony izület- és porcvédelmet, akármilyen magas is a számszerű erőleépülés értéke.
A fenti szempontokat figyelembe véve fejlesztette ki a Graboplast zRt. a grabo SMART System sportpadló rendszert. Célunk egy mindenki számára elérhető, hatékony sport burkolati megoldás kidolgozása volt. Az EN 14904 előírásain túlmenően, az alábbi 5 pontot fogalmaztunk meg követelményként saját magunk számára:
  1. A megfelelő időben működésbe lépő, valódi izület- és porcvédelem - Ennek érdekében a grabo SMART System energiaelnyelése 20 és 30 századmásodperc között éri el a maximumát.
  2. Azonos sport- és védelmi teljesítmény a játéktér minden pontján - Ezt a rendszer egyszerű felépítése garantálja: egy energiaelnyelésért és egy optimális deformációért felelős rétegből, valamint a felső sportpadló burkolatból álló rendszerünk azonos rétegrendű a pálya minden pontján. 
  3. Valódi védelem kisebb tömegű sportolók és gyerekek számára is - A grabo SMART System deformációs teknője 50 cm-nél kisebb átmérőjű, négyzetméter tömege bármely sport felsőburkolat alkalmazása esetén is 10 kg alatti. Ezáltal már kis tömegű sportolók impulzusa is képes működésbe hozni védelmi funkcióit.
  4. Egyedi igényekre is kínáljon megoldást - A rendszer felső burkolataként bármely Graboplast sportpadló választható. Ezáltal más-más ajánlatot tudunk adni a különböző igényekre. Így pl. a főleg labdás sportokra, vagy leginkább iskolai testnevelésre, továbbá nem sport jellegű eseményekre, esetleg időközönként kerekes székes sportra, vagy speciális célra, pl. fallabdára használt sporttermek esetén.
  5. Legyen gyorsan és könnyen fektethető - Egy 1000 m2-es csarnok installálása, amely a szokásos melegburkolási technikák alkalmazásával végezhető, 1 hetet vesz igénybe.

A grabo SMART System több országban, és számos magyarországi referenciahelyen is visszaigazolta már azt a gondos tervezést és kiválasztást, melynek révén mellette döntöttek. A visszajelzések egyértelműen pozitívak, és egyre szélesebb körben tapasztaljuk, hogy a tervezők és döntéshozók a vonatkozó szabványokon túl gondot fordítanak a beruházás tárgyát képező burkolati rendszer valódi tulajdonságainak megismerésére.

Ezért ajánljuk minden érintett szakmabeli figyelmébe a fent felsorolt szempontokat, amelyek talán segítenek az alternatívák közötti döntésben is, de biztosan hozzájárulnak az elégedett megrendelői és felhasználói kör kialakításához.


Herczig Péter
Grapoplast_logo
 
Graboplast zRt.
www.graboplast.hu





 GraboSilverKnight


Világújdonság az egészségügyi padlók terén
 
 
A Graboplast Padlógyártó zRt. stratégiai törekvéseiben kiemelt szerepet játszik a speciális igényeket szolgáló padlóburkolók fejlesztése, ennek érdekében éves árbevételének közel 2%-át fordítja új termékek, technológiák kutatására. Ezen kutatások eredményeként jött létre a TECHSurface nevű, szabadalmaztatott technológiánk, amely lehetőséget nyújt nanokompozitok alkalmazására. A nanotechnológiáról egyre többet hallunk napjainkban, hiszen évről-évre rohamosan nő azon termékek száma, amelyek előállítása során valamilyen nanotechnológiai eljárást alkalmaztak. Említhetnénk például a kozmetikai- és textilipart, az autógyártást, az információs technológiát valamint az elektronikát, az élelmiszeripart, az egészségügyet, de megjelent az építőipar területén is karcálló lakkok, antibakteriális festékek, öntisztuló üveg, légtisztító beton és szigetelőanyagok gyártásával.

A nanotechnológia alkalmazásával a Graboplast kifejlesztette a Grabo Silver Knight rugalmas padlóburkolót, amely megoldást nyújt az egészségügy legsürgetőbb problémájára, a kórházakban terjedő fertőzésekre.

A kórházi fertőzéseket vírusok, gombák és baktériumok okozzák, s ezek közül a „szuperbaktériumoknak” nevezett kórokozók a legveszélyesebbek.  Hogy miért? Mára a kórokozó baktériumoknak olyan törzsei fejlődtek ki, melyek szinte minden használatban lévő antibiotikummal szemben ellenállóak (rezisztensek). Különösen aggasztóak azok az ún. Gram-pozitív baktériumok (mint például a staphylococcusok vagy enterococcusok), amelyek tüdőgyulladásért és más, sokszor halálos kimenetelű betegségekért felelősek. A legveszélyeztetettebbek az idős vagy legyengült immunrendszerű, intenzív és rehabilitációs osztályokon fekvő betegek. Ezek multirezisztens kórokozók, tehát a gyógyszertári forgalomban kapható antibiotikumok többségére nem reagálnak. Csak néhány, nagyon drága gyógyszerre érzékenyek, így az általuk előidézett betegségek kezelése hosszadalmas, nehézkes és rendkívül költséges. A szuperbaktériumok jelentette fenyegetés hatására az egészségügyben már megjelentek az antibakteriális orvosi műszerek, gyógyászati segédeszközök illetve egyéb berendezési tárgyak pl. falburkolók, kilincsek. Ebben a harcban hatékony fegyver lehet a Graboplast új padlóburkolója, amely 2010-ben a Chicago-ban megrendezett Neocon szakkiállításon nagydíjat nyert termék-innováció témakörben.
 
A Grabo Silver Knight egyedülálló önfertőtlenítő felülettel rendelkezik, amelyet nanoezüst és nanotitándioxid részecskék alkotta kettős védelmi rendszer biztosít. Az ezüst antibakteriális tulajdonsága már több mint 3000 éve ismert, melyre jó példa az ezüst evőeszközök és edények használata. Az orvosok a 19. század vége óta fertőtlenítő-szerként is használják az ezüstöt. Az antibakteriális hatás tehát mindenféle vegyszer használata nélkül érhető el, hiszen az ezüstionok blokkolják a sejtcella-osztódást, és megszakítják az enzimek anyagcseréjét. Az első védelmi vonal, azaz a nanoezüst alkalmazásával a baktériumok ugyan elpusztulnak, de a felületen maradva ezek egy „biofilmet” képezhetnek, mely viszont táptalaja lehet új baktériumok növekedésének.

Ezt akadályozza meg a második védelmi vonal, a nanotitán-dioxid, amely fotokatalitikus, azaz fénnyel történő aktiválás révén fejti ki hatását, vagyis hasonló elven működik, mint a növények klorofilja.  A Titán-dioxid hatására lejátszódó kémiai oxidációs folyamat a kórokozókat valamint a szerves szennyeződéseket ártalmatlan összetevőikre bontja. Ennek eredményeként a felületről eltűnnek, eloxidálódnak a kórokozók, és nem csak a kórokozók, hanem a szerves szennyeződések is. Tehát a Grabo Silver Knight nagy előnye, hogy nem csak a baktériumokat semmisíti meg, hanem „öntisztuló” felületet is képez.

A fotokatalitikus öntisztuló felületek viszonylag új jelenségnek számítanak, amelyek felülmúlják az „easy-to-clean” / könnyen takarítható tulajdonságot. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a padlóburkolót egyáltalán nem kell takarítani, megfelelő karbantartás, tisztítás továbbra is szükséges, viszont könnyebbé válik a felület tisztán tartása. Elegendő fény hatására ugyanis a nanoméretű TiO2 megnöveli a felületi feszültséget, így a felszín hidrofil tulajdonságúvá válik. Más szóval a burkolat nem taszítja a vizet, így az nem cseppformában jelenik meg, hanem szétterül rajta, ezáltal a felületen a szennyeződések kevésbé tapadnak meg, könnyebben eltávolíthatók. A folyamathoz mindössze normál nappali fényre, oxigénre és a levegőben lévő páratartalomra van szükség. Az öntisztuló felület a fentiek alapján a következőket jelenti:
  • jelentősen könnyebb tisztítás
  • kevesebb tisztítószer használata
  • a környezeti egyensúly fokozása
  • meghosszabbodott tisztítási időintervallum
  • a legmagasabb fokú tisztaság a termék környezetében.

A Grabo Silver Knight öntisztuló tulajdonsága következtében az egészségügyi intézmények takarítási ciklusai jelentősen meghosszabbodnak, kevesebb tisztítószer használata mellett a padlóburkolatok is kevésbé használódnak el.

A nano Titán-dioxid használata további pozitív tulajdonsággal ruházza fel a Grabo Silver Knight-ot, lehetővé teszi ugyanis a levegő minőségének javítását is, hiszen a fotokatalízis segítségével a kellemetlen szagok, vagy pl. a nikotin és a formaldehid is semlegesíthetők.

A Grabo Silver Knight speciális padló teljesen új utat nyit az egészségügy területén, hatékonyságát laboratóriumi vizsgálatok sora bizonyította. Kórházi eredetű baktériumok, vírusok és gombák következtében évente közel százezer ember hal meg szerte a világon. A Grabo Silver Knight padlóburkoló alkalmazásával kevesebb betegekre fordítandó költség mellett, rövidebb kórházi tartózkodással, alacsonyabb kórházi halálozási kockázatot, vagyis biztonságosabb kórházi környezetet tudunk teremteni.


 
Graboplast_logo
Graboplast zRt.
www.graboplast.hu


Tropusifa


Az ALI parkettagyár csaphornyos, tömör fa parkettája
kiváló hővezetése mellett gyors hőleadású - Trópusifa Stúdió



Padlófűtésre alkalmas parketták
 

A padlófűtés elterjedésével a fa szerelmeseinek hosszú évtizedeken át le kellett mondaniuk az igazi faburkolatról, és be kellett érniük a hidegburkolattal, hiszen a hagyományos parketták nem voltak alkalmasak erre a célra.

Ma azonban már nem kell kompromisszumot kötnie annak, aki korszerű, energiatakarékos padlófűtést terveztet, és ennek ellenére parkettát szeretne az otthonába! Bármilyen nehezen hihető – ez a vetemedésre hajlamos, kényes burkolat, amelyet ráadásul pontosan hőszigetelő tulajdonságai miatt szeretünk, megfelelő szakértelemmel gyártva és kivitelezve gond nélkül lerakható padlófűtésre is! 

Parkettatervezés padlófűtésre

Nagyon fontos már az építkezés elején eldönteni azt, hogy a padlófűtésre parketta kerül. Ebben az esetben a fűtéscsöveket mindig a teljes felületen egyenletesen kell fektetni, egymástól egyenlő távolságra. A csövek felett legalább 3 cm legyen a beton vastagsága, ami biztosítja az egyenletes hőelosztást.

A parketta fektetése

A parketta fektetése előtt az aljzatnak teljesen száraznak kell lennie. A beton nedvességtartalma CM (cementestrich) esetén nem haladhatja meg az 1,8 %-ot. A beton felületi egyenetlensége 2 méteren belül maximum 2 mm lehet. A parkettát a hűtött vagy fűtött felületre csak azután szabad leragasztani, ha a hűtő/fűtő rendszer már stabilan működik és a lerakó felszín hőmérséklete 20ºC körül van. A folyamatot fokozatosan végezzük, célszerű naponta 5ºC-kal emelni az előremenő víz hőmérsékletét.

Fontos betartani, hogy fűtés során a beton hőmérséklete maximum 29ºC fok legyen. Ezt követően – normál működés esetén – a parketta hőmérséklete nem haladhatja meg a 25-27ºC -ot és nem lehet 15-17ºC alatt.  Mindig biztosítani kell a levegő 45-60% közötti relatív páratartalmát.

A parketta ragasztása

A parkettát minden esetben kiegyenlített, száraz aljzatra ragasszuk, a gyár által ajánlott kétkomponensű PU ragasztóval. A ragasztó felvitele előtt fontos az aljzat megtisztítása, a por, zsír, szennyeződés, stb. eltávolítása, annak érdekében, hogy minden, a ragasztó tapadását akadályozó anyagtól mentes legyen. A felhasznált minimális ragasztóanyag mennyisége 1,3 kg/m², amit egyenletesen, fogazott glettvas segítségével kell a lerakó felszínre felvinni. A fapadló elemek oldalait alkotó hosszú széleken ne használjunk ragasztót, akár hagyományos, akár felületkezelt parkettáról van szó. A felületkezelt parketták lerakása esetén fontos, hogy a felső részre ne kerüljön ragasztó. Amennyiben ez bekövetkezne, a felszínt azonnal meg kell tisztítani. Fektetéskor figyeljünk arra, hogy a padló elemek ne érjenek sem a falhoz, sem más padlóhoz. Mindig maradjon elegendő hely a fa - főleg haránt irányú - mozgására.

Nem minden fafajta alkalmas padlófűtésre

Padlófűtés igénye esetén kerüljük a juharfából vagy bükkből készült parkettákat, mert instabilitásuk miatt kimondottan használhatatlanok ehhez a fűtési rendszerhez. Padlófűtésre a  stabil és kemény fafajták betervezése ajánlott!
 
A padlófűtésre fektetett parkettánál három paramétert feltétlenül figyelembe kell venni:
  • a fa parketta keménységét

Minél keményebb a fa, annál sűrűbb a szerkezete, annál jobban vezeti a hőt (Hővezetés: az időegység alatt egységnyi keresztmetszeten 1ºC hőmérséklet-változás hatására, 1 m hosszan átvezetett hőmennyiség. Mértékegysége kcal/mh°C);
  • a parketta vastagságát

A 10 mm-es tömörfa parketta  fáziskésleltetése minimális, de a padlófűtéshez maximum 14 mm vastag parkettát ajánlunk (Fáziskésleltetés: azaz a fűtési rendszer által leadott hő impulzus a parketta aljától, hány perc múlva jelentkezik a parketta tetején. Mértékegysége: óra);
 
  • a fa stabilitását

A fafajták közül a teak, merbau, doussie és az iroko névre hallgató fajták nem csak gyönyörűek, de stabilitásuk miatt leginkább ezek ajánlhatók a padlófűtésre.

Az ALI parkettagyár felületkezelt, csaphornyos, tömör fa parkettája azért jó választás a padlófűtésre, mert vékony és a lehető legkeményebb, legsűrűbb szerkezetű fából készül, amely kiváló hővezetése mellett gyors hőleadású.

Számos ok szól az ALI parketta választása mellett
  • Ez a parketta 10 mm vastag, így a hővezetési ellenállása rendkívül alacsony, 0,048 m²K/W
Az alábbi táblázat mutatja összehasonlításként más parketta típusok hővezetési ellenállását:

Parketta típusának megnevezése Parketta felépítése   Vastagság Hővezetési ellenállás
(m²K/W)
Mozaikparkettateljes felületen ragasztva tömörfa 8 mm 0,038
Csaphornyos parkettateljes felületen ragasztva tömörfa 10 mm 0,048
Svédpadló tömörfa 22 mm 0,105
Többrétegű parketta ragasztással kétrétegű 10 mm 0,048-0,065
Többrétegű parketta úsztatva kétrétegű 15 mm 0,11
Szalagparketta polifoamra lerakva 3 rétegű  parketta 15 mm 0,225
Szalagparketta aljzatbetonra lerakva 15 mm 0,141
Szalagparketta padlópapírra lerakva 15 mm 0,155
Szalagparketta
3 mm-es habosított műanyagra
15 mm 0,219
Furnérozott burkolat polifoamra lerakva 3 rétegű furnérozott burkolat   7 mm 0,17
Furnérozott burkolat betonaljzatra lerakva  7 mm 0,06-0,07
Furnérozott burkolat padlópapírra lerakva  7 mm 0,08
Furnérozott burkolat
3mm-es habosított műanyagra
 7 mm 0,16

  • Szinte mindegyik ALI parketta kemény trópusi fából készül, sűrű szerkezetű fafajokból. Ezért jó a hővezetése, és persze a kedvező mérete miatt jobban átengedi a hőt. Fázis késleltetése minimális: a padlófűtés  bekapcsolását követően szinte azonnal érezhető a meleg a parkettán keresztül.
  • Mind a négy oldala lakkozott (a nem látszó élei is a csaphoronynál), később már nem mozog, nem tud nedvességet felvenni, mindig stabil marad.
  • Gazdaságos kialakításának köszönhetően sokkal tartósabb, többször csiszolható, hosszabb életű, mint egy többrétegű parketta. A parketta teljes vastagsága 10 mm, ebből a csap felett 5 mm található - ez a csiszolható rész.
  • 100% tömör fa -  nincsenek benne ragasztórétegek, így soha nem kell attól félni, hogy az egymásra ragasztott rétegek elválnak egymástól.
  • Gyárilag felületkezelt, a frissen festett falakra nem száll mikropor.
  • Négy oldalán csaphornyos csatlakozású, a padló felszíne tökéletesen egyenletes.
  • A gyárban négy osztályba sorolják a parkettákat: elit-, első-, másod-, rusztikus osztályok. Így többféle, a lakberendezési stílushoz leginkább illő, homogén vagy rusztikusabb felület közül választhatunk.
  • Természetes színű és nem festett – ha a felújítás során le kell majd csiszolni,  utána ugyanolyan szép marad, megőrzi erezetét, mintáját.  Díszítésül a gyár intarziás elemeket, különböző mintázatban előre gyártott bordűröket kínál.
  • Hatféle felület közül lehet választani: natúr, készre csiszolt, selyemfényű-, matt-, illetve (erősen igénybevett felületekre) kemény lakkozott, valamint kefélt, matt lakkozott felülettel.


Trópusifa Stúdió
www.tropusifaparketta.hu


Dekor_Stein

Tardosi vörös márvány konyhapult


Tardosi vörös márvány

Már az elején szükséges tisztázni, hogy a Tardosi kő geológiailag mészkő, csupán a kereskedelmi forgalomban nevezzük márványnak - hasonlóan a nemzetközi gyakorlathoz, ahol a jól fényezhető mészköveket szintén márványként emlegetik.

Évszázadok óta hasznosítják építő, épületszobrászati célú díszítőkőként, a régészeti ásatások szerint a római Pannónia jelentősebb településein is megjelent. A középkori vár- és templomépítkezéseken - a kőnek már statikai szerepet is adva - gyakran művészien megmunkálva hasznosították.

A török hódoltság korában kb. 200 évig a bányászat szünetelt. A 18. század elején indult újra, majd a kiegyezés után Budapest világvárossá fejlődésével élte virágkorát (lábazatok, tömblépcsők, gangplatnik stb.). A bányák az Esztergomi Érsekség tulajdonában voltak, és a történelem folyamán különböző cégek, vállalkozók bérelték egészen 1945-ig. A második világháború után a kőbányák államosításra kerültek, majd több tulajdonos váltást követően a Dekor-Stein Kft. vásárolta meg a tardosi bányahegyen elhelyezkedő kőbányákat.

A bányában három jelentős színelőfordulás van:
  • a bánya legfelső 8-10 m-e sötét barnásvörös színű, ez a DANUBIA
  • ez alatt helyezkedik el a közismert vörös színű tardosi, a HUNGÁRIA, ez cca. 30-35 m vastag,
  • majd ezt követi mélységben a sárgás PANNONIA fantázia nevű réteg, cca. 5-6 m vastagságban.

Ez alatt a szint alatt pedig a megkutatott mélységig, ami plusz cca. 150 m, szürkés-fehér Dachsteini mészkő (mészégetésre jó) alkotja a tardosi bányahegyet.

A tardosi vörös kő igen kedvelt a hazai és a külföldi kőpiacon. Ezt annak köszönheti, hogy összehasonlítva más, a piacon beszerezhető hasonló vörös mészkő anyagokkal, sokkal jobb kőzetfizikai tulajdonságokkal bír, mint pl. a Rosso Veron, az Asiago vagy a Rojo Alicante stb. márványok. A tardosi vörös tömött mészkő nyomószilárdsága 150 N/mm² feletti, testsűrűsége 2650-2750 kg/m³ közötti értékű, vízfelvétele 0,15 % alatti, 50 ciklusos vizsgálattal ellenőrizve fagyálló, kopási vesztesége (száraz) Böhme-vizsgálattal 16 cm³/50cm² alatti.

A kőzet egyik legfőbb erőssége az, hogy úgy belső, mint külső térben egyaránt beépíthető. Nem kell tömíteni, jól megmunkálható, sokféleképpen felhasználható, rendkívül tetszetős burkolatokat lehet belőle kialakítani.

A beépítés során figyelembe kell venni, hogy külső térben a fényét és intenzív színét fokozatosan elveszíti. Az egyes bányarészekből más-más színárnyalatú kőanyag kerülhet ki, ezért az egyszerre látható burkolatszakaszokon célszerű erre ügyelni, a nagyobb felületeken az árnyalatok tudatos keverése ajánlott.

A díszítő tömbkövek feldolgozása a Dunaalmási lapüzemben történik, ahol a megrendelők igénye szerint gyártjuk le a termékeket. Beltéri használatra a padlólapok 2 cm vtg 30x30,  40x40, 30 és 40 cm soros illetve 30,5x30,5x1 cm, vagy egyedi méretben készülhetnek és flexibilis ragasztóval kerülnek  beépítésre. Fal- vagy pillérburkoló elemeket, oszlopdongákat, lépcsőket stb. az építészek által megrajzolt méret szerint egyedileg gyártunk le.

Márványok esetében nem javasoljuk fényezett felület betervezését a nagyobb igénybevételnek kitett padlófelületeknél, mivel a fő mozgásirányokban a használat következtében a magas fény lekopik. Belső térben inkább a finoman csiszolt, kefés antik illetve gépi antikolt felületeket részesítik elönyben megrendelőink,  azonban mindig a vásárló ízlése, a ház jellege az, ami mérvadó a felületek kiválasztásánál. A csúszásmentes, finoman stokkolt vagy homokfúvott felület egy belső medencetérben szerencsés választás. Ha az előbbi felületeket kefével átdolgozzuk, akkor pedig egy rusztikus antik felületet kapunk, amelyet bármilyen belső térben lehet alkalmazni. A tardosi mészkő megfelelő felületkezeléssel konyha- illetve fürdőszobai pultlapnak is kiválóan alkalmas. Klasszikus kőfaragómunkák is készülnek a kőből, főleg kandallók, teherhordó oszlopok, baluszterek, díszkutak stb.

Külső térbe 3 cm vagy annál vastagabb kőzet beépítése javasolt. A felületi megmunkálást, a kiválasztandó méretet és az alkalmazandó vastagságot a beépítés helye, illetve a helyezés módja határozza meg.

Czechner Cecília
Dekor_Stein_logo
 
Dekor-Stein Kőbánya Kft.
www.dekor-stein.hu

 

AGC

Lakkozott üveg falburkolat


Belsőépítészeti üvegek
 

Az üveg felhasználása a belsőépítészetben egyre népszerűbb. Az utóbbi időben számos olyan projekt valósult meg, ahol az épületek belső terében több üveget használtak, mint a homlokzati részen. A modern belsőépítészetet a letisztult formák jellemzik. Ezt tükrözi az üveg felhasználása, mely nemcsak színtelen vagy matt üveget jelent. A hazai piacon leginkább ismert beltéren használatos síküvegek (színtelen float üveg, anyagában színezett üveg, homokfúvott üveg, savmart üveg, katedrál üveg, tükör, stb.) palettája 2008-ban kibővült és újfajta beltéri üvegek jelentek meg:
  • lakkozott beltéri üveg - Lacobel - 42 különböző színben,
  • savmart lakkozott beltéri üveg - Matelac - 12 különböző színben,
  • antibakteriális üveg - AB Glass,
  • harmadik generációs (3G) tükör - Mirox 3G. –led free (ólom mentes)

Lakkozott beltéri üveg 

Színtiszta float üveg alapra felvitt kiváló minőségű lakkréteget jelent, az üveg így fényes megjelenést kap. Ez a lakkréteg ellenáll a karcokkal szemben. Felhasználásakor a lakkozott oldal nem látható. A gyártáshoz használt festék környezetbarát – nem tartalmaz nehézfémeket vagy kémiai összetevőket, melyek a környezetet károsíthatják.

Savmart lakkozott beltéri üveg

A színtiszta float üveg egyik oldalát savmarják, míg a másik oldalára kerül a kiváló minőségű lakkréteg, ezáltal az üveg selymes, matt megjelenésűvé válik. A lakkozott oldal beépítés után nem látható. Mindkét oldala karcálló. A környezettel érintkező matt oldalon gyakran jelentkező ujjlenyomat bármely általános üvegtisztítószerrel könnyedén eltávolítható.

Az üveg törékeny, ezért minden esetben biztonsági fólia (polypropylene filmréteg) alkalmazását ajánljuk, mert törés esetén a fólia megtartja az üvegszilánkokat, így elkerülhető a sérülés.

A lakkozott üvegek felhasználhatók:
 
  • falburkolatként: fürdőszobában és konyhában csempe helyett. Dekorációs megoldásként bármely falfelületre, illetve akár már meglévő bútorlapra is felhelyezhető. Ragasztható csemperagasztóval, szilikonnal, ragasztószalaggal (mindenképpen érdeklődjük meg, hogy a gyártó mely termékeket ajánlotta). FONTOS! Falburkolásnál pontos méretezés szükséges (konnektorok, kapcsolók, csapok helyzete), mert a helyszínen az üveg már nem vágható, alakítható;
  • bútorlapként: tolóajtóban, asztallapnál, polcelemként, konyhaszekrény ajtóban.
 
Előnyei:
  • könnyen tisztítható,
  • könnyen megmunkálható (vágható, csiszolható, stb.)
  • falburkolatként nagyobb méretek felhasználhatók (akár 255x321cm méretben), kevesebb az illesztés, fürdőszobai alkalmazás esetén előnye, hogy a lakkréteg nedvesség és páraálló,
  • esztétikus, higiénikus megjelenésű, nem kell átfesteni, mint a falat,
  • az üvegre felvitt lakkréteg környezetbarát és nem káros az egészségre.

Magánlakásokban, éttermekben, szállodákban egyedivé varázsolja a falfelületeket, illetve bútorokat, kombinálva az eddig ismert beltéri üvegekkel, tükrökkel.

ÚJDONSÁG!

A múlt évben jelent meg az antibakteriális üveg. Alapja float üveg, aminek a felső rétegeibe ezüst ionokat égettek, melyek az üveg felszínére kerülő baktériumok 99,9%-át megölik, és megakadályozzák a gombásodást. A higiénikus környezet iránti megnövekedett igény tette szükségessé az antibakteriális üveg kifejlesztését, tehát az antibakteriális üveg felhasználását olyan helyekre ajánljuk, ahol előírás és követelmény a fokozott tisztaság (pl. kórházak, magánklinikák, hotelek fürdőszobái, éttermek, konyhák, patikák).

Idén már kapható lesz a harmadik generációs tükör (3G), mely megjelenésében nem különbözik az eddig ismert „hagyományos” tükörtől. A foncsor összetétele változott, nagyobb hangsúlyt fektetve a minőségre valamint környezetünk és egészségünk megóvására. A harmadik generációs tükör az új összetételnek köszönhetően háromszor jobban ellenáll a karcoknak és tízszer jobban a rozsdásodásnak, mint a hagyományos tükör. Ennek az új összetételnek az előnye, hogy a tükör ellenállóbb a tisztítószerek által okozott vegyi folyamatokkal szemben. Nem tartalmaz rezet és formaldehyde-ot, továbbá csökkentették az ólomtartalmát. Számos ragasztóval felragasztható a falfelületre. Biztonsági fóliával ellátható, tehát töréskor a szilánkok nem okoznak sérülést. A harmadik generációs tükör is rendelhető antibakteriális változatban.


AGC Flat Glass Hungary Kft.
www.yourglass.com



Optima_Forma

 Tűz- és füstgátló ajtók - Optima Forma Kft.


Tűzgátló ajtók acélból, fa vagy egyéb dekorációs felülettel
 
A szigorodó tűzvédelmi előírásoknak megfelelően épülő épületekben egyre több tűzgátló ajtószerkezeten kell áthaladnunk. A megrendelők jellemző igénye a magas műszaki és esztétikai érték mellett alacsony árfekvésű megoldás, aminek teljesítése többnyire nehéz feladat. Általában a belső ajtók kiviteléhez legjobban igazodó tűzgátló ajtók beépítését szeretnénk. A tervezők, illetve a hatályos jogszabályok nem éghető kategóriájú (A1-A2) tűzgátló vagy füstgátló nyílászárót írhatnak elő.

Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat 5. sz. melléklete hozta be a jogszabályok közé a nyílászárók füstgátló igényét a korábbi tűzgátló kritérium mellett. A füstgátló kritérium értelmezhető önmagában, de tűzgátlási igény mellett is. Ebben az esetben a tűzgátló ajtóval szemben állított követelményeken felül az ajtónak meghatározott hőmérsékleten és nyomás mellett meg kell tudnia akadályozni a füst átterjedést a védett oldalra.

A tűzgátló ajtóval szemben támasztott követelmények:
  • tűz esetén a szerkezetnek meghatározott ideig be kell töltenie a funkcióját, tehát nyílászáróként kell viselkednie, nem nyílhat ki, rajta láng áttörésére alkalmas méretű résnek nem szabad keletkeznie (állékonyság)
  • a tűzzel ellentétes oldali ajtó felületen mérhető hőmérséklet változása egy előírt értéket nem haladhat meg
  • az ajtónak önzáródónak kell lennie (ez megoldható hidraulikus ajtócsukó alkalmazásával, de a legtöbb tűzgátló ajtó un. rugós pántolással rendelkezik)

A füstgátló ajtóknak önzárónak kell lenniük, valamint mind a négy oldalon tömítéssel kell rendelkezniük. Alul ez küszöb használatával is megoldható, de célszerűbb és praktikusabb automata küszöböt használni. Ez az ajtólapra szerelt szerkezet, ami az ajtó becsukásával ereszkedik le és zárja le az ajtólap alatt lévő rést.

A tűzgátló ajtók egy-egy gyártónál rendszerint két típusban készülnek. Az egyik típus egy egyszerűbb, korlátozottabb egyedi igényekkel rendelhető kivitel, a másik egy nagyobb mérettartományban gyártható ajtó, komolyabb tokszerkezettel, amely általában több profilból választható ki a beépítési igénynek megfelelően. Az egyszerűbb kivitelű ajtókat sorozatgyártásban is gyártják több szabvány méretben, amelynek köszönhetően ezekhez igen gazdaságos árfekvésben, raktárkészletről hozzá lehet jutni.

Az acél ajtók egy egyedi, új nyomtatási technológiával (NDD-Ninz Digital Decor®) akár fa megjelenésűvé is tehetők. Ez érvényes a tűzgátló, füstgátló kivitelekre, vagy akár az egyszerűbb, hőszigetelt betétszerkezettel ellátott ajtókra is. A szabadon választott mintázat komoly gyártói színkatalógusból választható ki, de lehetőség van a többi ajtó színe és mintája alapján egyedi színárnyalat megrendelésére is. Ezt a gyakorlatban az elküldött minta alapján elkészített, acéllemezre felhordott több színmintából választhatja ki a megrendelő.

A fa utánzatokon kívül egyéb lehetőségek is megtalálhatók a palettán:
  • anyagok: kő, márvány, textil, stb. mintázatának megjelenítése
  • fantázia: már elkészített kínálatból választható vagy egyéni ötletek alapján is megvalósítható
  • művészi: akár egy festmény vagy egy nonfiguratív minta
  • ötlet: az életből vett képek természetről, sportról, stb.
  • logó: egy cég logója megjeleníthető, tevékenységére kép, grafika utalhat
  • piktogram: az adott nyílászáróval elhatárolt helyiség rendeltetésének szemléletessé tételére
  • extrémebb elképzelések is megvalósíthatók, akár digitális formában elküldött képek is megjeleníthetők!

Az egyedi szélességi és magassági igényeken felül teljes körű egyedi kívánságok is kielégíthetők:
  • pánikzáras, pánikrudas kivitel
  • rozsdamentes acél kilincsgarnitúra és egyéb vasalat igény
  • hidraulikus ajtócsukó
  • egyéb tűzvédelmi rendszerbe illeszkedő kiegészítők
  • üvegezési igények
  • egyedi szín porszórt kivitelben (RAL színválasztékból)

Összességében a fent leírt innovatív megoldások újdonságot jelentenek a hazai acél tűzgátló/füstgátló ajtószerkezetek piacán. A lehetőségeknek csak a fantázia szab határt!
 

Optima_Forma_Logo 

Optima Forma Kft.
www.optimaforma.hu

 

SPDinam

A MERO álpadló esztétikus és praktikus megoldás az elektromos vezetékek
elrejtésére és a későbbi átszerelésre


MERO álpadló rendszerek
 
 
Napjainkban egyre nagyobb az elvárás igényes belső terek kialakítására, ami nem lehetséges, ha az elektronikai berendezéseket ellátó rengeteg vezeték a padlón kígyózik.

Rendkívül esztétikus és praktikus megoldást nyújt erre az álpadló, amelynek használatával az elektromos vezetékek láthatatlanul juthatnak el a gépekhez, de mégis hozzáférhetőek maradnak, lehetővé téve a vezetékek átszerelését, újabbak behúzását…stb.

Sokszor az egyes irodákban lévő számítógépek egymással történő összekötését számítógépközponton keresztül oldják meg; ezekben a szerverhelyiségekben fokozottan jelentkezik ez a probléma, hiszen itt kábelkötegek elhelyezését kell megoldani.

Az S.P.DINÁM Építőipari és Kereskedelmi Kft. 16 éve az álpadlókat gyártó németországi MERO-TSK International GmbH & Co.KG termékeinek magyarországi forgalmazója és márkakivitelezője. Az eltelt években nagy tapasztalatot szereztünk az álpadlós szerkezetek szerelésében.

Az álpadlóval készült helyiségekben a horganyzott acéllábakon támaszkodó 600/600 mm-es álpadlólapok adják a járófelületet. A lapok alatti tér magassága 4 cm-től akár 2 m-es magasságig is terjedhet. A leggyakrabban előforduló álpadlómagasság irodaterületeken: 10-20 cm, szerver helyiségekben 20-60 cm.

Magasabb álpadlóra általában elektromos kapcsolóterekben, vezénylőkben van igény. Célszerű itt az álpadlóhoz ún. Typ 2 alátámasztó szerkezetet használni, amivel lehetőség nyílik a nagy tömegű kapcsolószekrények tartókereteinek kialakítására oly módon, hogy ezek a keretek szervesen kapcsolódnak az álpadló szerkezetéhez.

Az álpadlólapok bármelyike szívókorongos emelővel felszedhető, így a vezetékekhez való hozzáférés biztosítható.

Az álpadlólapok vastagsága 22-38 mm, anyaga nagytömörségű faforgács (Typ 5), vagy kálcium-szulfát (Typ 6). Az OTSZ változása és ezzel a tűzrendészeti követelmények módosulása a kálcium-szulfát álpadlólapok irányába tolta az igényt. Ma már a Typ 6 álpadlók dominálnak az értékesítésben.

Az álpadlólapok burkolat nélküli, vagy gyárilag applikált felülettel készülnek. A burkolat nélküli álpadlóra modul szőnyegpadló kerülhet, a gyárilag applikált lapok PVC, gumi, linóleum, v. parketta felületet kaphatnak. A burkolatok a helyiség funkciójának megfelelően választhatók vezetőképes, antisztatikus ill. szigetelő kivitelben is. A korszerű burkolatragasztási technológiának köszönhetően az álpadlók a burkolat paraméterének megfelelő felületi levezetési ellenállással rendelkeznek.

Az álpadló alatti tér nemcsak az elektromos vezetékek elhelyezésére ad megoldást, hanem a légtechnika számára is kihasználható teret ad. A 600/600 mm méretű álpadlólapok egymáshoz légmentesen csatlakoznak, ezért igénybe vehető az álpadló alatti tér légbefúvás céljára, az álpadlóba elhelyezhető speciális szellőzőelemek biztosítják a levegő kívánt helyre történő kivezetését.

A szerverekben keletkező jelentős hő a berendezések környezetében szükségessé teheti álpadlólap méretű perforált elemek elhelyezését. Ezek az acél szellőzőlapok nagy teherbírásúak, és az álpadlókkal azonos burkolatokkal láthatók el.

Cégünk az álpadlókon túl az álmennyezeti rendszereket és világítótesteket gyártó németországi DURLUM GmbH álmennyezeti rendszereinek forgalmazását és szerelését is vállalja.

Magas esztétikai követelmény igénye esetén ajánlott ezeknek az álmennyezeteknek a használata, vagy abban az esetben, ha fontos a tisztíthatóság, illetve a hangelnyelés.

A DURLUM álmennyezetek fém kazettás, hosszútáblás, lamella- vagy raszteres rendszerűek, melyek egyedi kivitelben is készíthetők.

SPDinam-Logo
S.P. DINÁM Építőipari és Kereskedelmi Kft.
www.spdinam.hu



 Alfoldi

Easyplus tartósan ellenálló mázfelület szaniterekre - Alföldi


Alföldi termékek az innováció jegyében
 
A VILLEROY & BOCH Magyarország Kft. elődje, az Alföldi Porcelángyár alapkövét 1965-ben tették le Hódmezővásárhelyen. Cégünk 1992 óta tartozik Európa egyik legnagyobb, több mint 260 éves múltra visszatekintő kerámiagyártójához, a Villeroy & Boch konszernhez. Ez a változás a gyártókapacitás jelentős bővítésén túl együtt járt az európai minőségi követelményekhez történő alkalmazkodással is. Mára az Alföldi, amellett, hogy megőrizte vezető helyét a magyar finomkerámia-iparban, Európában is jegyzett gyártóvá lépett elő. Az ALFÖLDI bővülő termékválasztékával továbbra is mindent elkövet, hogy teljesítse a megalakulásakor felvállalt küldetését: hozzájárulni az otthonok esztétikumához.

EASYPLUS

Az Easyplus egy speciális fejlesztésű mázfelület a szanitertermékeinken. Az Easyplus sima, tömör és karcmentes felületet képez a szanitereken, amely tartósan ellenáll a háztartásokban használatos savakkal és lúgokkal szemben. Az Easyplus-szal nemesített felületen a víz cseppekké áll össze, melyek egyszerűen legördülnek a felületről. Az összeálló vízgyöngyökkel együtt a szennyeződés is távozik.

Ha valamilyen szennyeződés mégis megtapad a felületen, az egy nedves ruha segítségével könnyedén eltávolítható. Az Easyplus a könnyű tisztíthatósága révén hozzájárul a környezetbarát háztartáshoz, mivel a szennyeződést taszító felület szinte teljesen feleslegessé teszi a környezetet terhelő tisztítószerek használatát. Az Alföldi legtöbb terméke elérhető Easyplus réteggel.

SOFT CLOSING

A Liner családban található WC-ülőkénk SoftClosing funkcióval rendelkezik. Ez az újítás megakadályozza azt, hogy a WC-ülőke teteje lecsukáskor hangosan lecsapódjon, helyette fokozatosan záródik le a tetőrész az ülőkére.

3/6 l VÍZTAKARÉKOS WC-K

Az Alföldi minden WC-je csupán 3 vagy 6 litert használ az egyes öblítések folyamán. Az Alföldi monoblokk WC-k tartálya többségében eleve úgy van kialakítva, hogy 2 nyomógomb található rajta: külön-külön 3 és egy 6 literes öblítéshez. A lábon álló WC-k beépítése során is lehet takarékoskodni, ugyanis kialakításuk révén szintén alkalmasak 3 és 6 literes öblítésre.

COLORIC, A SZÍNES CSAPTELEPCSALÁD

A Coloric csaptelepek a Villeroy & Boch csoport svédországi gyárában készülnek, ahol közel 100 éve foglalkoznak csaptelepek gyártásával. A gyár a hosszú évtizedek folyamán számos innovációs elismerést kapott a környezettudatos megoldások és a környezetet kevésbé terhelő gyártási folyamatok megvalósításáért. Ennek a folyamatnak egy újabb terméke a Coloric család, amely szemben a hagyományos rézből készült csaptelepekkel, préselt alumíniumból készül, nem tartalmaz ólmot, így újrahasznosítható.

A színek (ezüst, kék, piros, pezsgő, fekete) nem utólagos festéssel, hanem galvanizálással kerülnek a termékek felületére, ezáltal garantálva a tartósságot. Tesztek alapján elmondható, hogy az alumínium felület ugyanannyira ellenálló az átlagos felhasználásból eredő sérüléseknek, mint krómozott társaik. A színes felületek is ellenállnak a korróziónak és a legtöbb tisztítószernek, kivételt képeznek a klórtartalmúak, így erre fokozottan kell ügyelni a Coloric csaptelepek tisztításakor.

A Coloric csaptelepek - a zuhany- és kádcsaptelep kivételével - Eco-effect víztakarékos betéttel rendelkeznek, amelynek segítségével egyik legnagyobb kincsünk, a víz felhasználását tehetjük tudatosabbá.

A Coloric csaptelepek csak a saját, a termékekkel együtt szállított újrahasznosított anyagokból készült New Soft Pex flexibilis csővel szerelhetőek, ugyanis ezek vízcsatlakozó része speciális anyagból készül.
 
Alfoldi-Logo

Villeroy & Boch Magyarország Kft.
www.alfoldi.hu


Villeroy_GreenGain


Omnia architectura GreenGain víztakarékos fali WC


Villeroy & Boch márka


A mettlachi (Németország) székhelyű Villeroy & Boch 24 termelőüzemmel rendelkezik Európa 12 országában – köztük hazánkban is - , Mexikóban és Thaiföldön. A termékválaszték három nagy csoportra osztható: fürdőszobai és wellness termékek, asztali kultúra, burkolóanyagok. 260 éves múltra visszatekintő, 125 országban működő Villeroy & Boch mára Európa és Magyarország egyik meghatározó márkájává vált.

Ceramicplus - több mint tíz éve az igazán tiszta fürdőszobáért

A különleges kerámiafelületet, a CeramicPlus-t az 1999-es ISH kiállításon mutatta be először a szakma nemzetközi képviselőinek a Villeroy & Boch. Az eljárás keretében a kerámiafelületen lévő mikroszkópikus pórusok „eltűnnek”, aminek következtében a por, vízkő és a baktériumok minden létező tapadási pontja megszűnik.

A felület tisztításához így elegendő csak vizet vagy gyenge tisztítószereket használni, az agresszív tisztító anyagok alkalmazása azonban fölöslegessé válik. Ez a környezet kímélése mellett jelentősen megkönnyíti a kerámiatermékek ápolását, és csökkenti a tisztításra fordított időt és pénzt.

Omnia GreeGain és proDetect – az ökológiai fenntarthatóság mellett

2009-ben, az ISH 50. évfordulójának évében a kiállítás fő témája a haladó szellemű fürdőszoba-tervezés, valamint a jelentős ökológiai előnyöket kínáló termékfejlesztés volt. A Villeroy & Boch ismét számos innovatív terméket mutatott be az ISH „Kék Felelősség” kampányának jegyében. A kampány célja a felelős vízhasználat elősegítése a 21. században

A bemutatott Omnia architectura GreenGain, valamint a radartechnológiát alkalmazó proDetect elnevezésű termékújdonságaival a Villeroy & Boch további jelentős lépéseket tett nélkülözhetetlen természeti erőforrásunk, a víz megőrzéséért. Az Omnia architectura GreenGain a Villeroy & Boch első olyan fali-WC-je, amely öblítésenként csupán 3,5 liter (a korábbi szokásos 3/6 l-es öblítéshez képest, amely 40 százalékkal kevesebb) vizet használ. A WC belsejében és a csatlakozó csőrendszerben kialakított speciális vízelosztó rendszer tökéletes öblítést biztosít jelentősen kevesebb víz felhasználása mellett.

A piszoároknál alkalmazott, egyedülálló proDetect rendszer rejtett, radartechnológián alapuló érzékelőjével felismeri a használat végét, ezzel lehetővé téve a felesleges vízöblítés elkerülését. A rendszer különlegessége, hogy kívülről láthatatlan, így az esetleges rongálások esélye jelentősen csökken, továbbá figyeli az elmúlt 30 nap használati szokásait és ezek alapján állítja be a szükséges vízmennyiséget, melyet egyébként manuálisan is állíthatunk akár a rendkívül takarékos 0,8 literes fokozatra is.

A környezettudatos, modern felhasználó számára fontos, hogy fenntartsuk a megfelelő egyensúlyt a víz gazdaságos fogyasztása, valamint a tökéletes higiénia iránti igénye között.
 
 
Villeroy-Logo
 
Villeroy & Boch Magyarország Kft.
www.alfoldi.hu , www.villeroy-boch.com


Interex_Kep


Toilette-Nett® bidé funkciós wc-ülőke


Toilette-Nett®
 

A Toilette-Nett® bidé funkciós wc-ülőke egy integrált műszaki megoldás, mely kompromisszumok nélkül egyesíti a WC és a bidé funkciókat egyetlen WC kerámián. A berendezés lényege tulajdonképpen egy speciálisan kialakított WC-ülőke és egy keverő csap fúziója.

A Toilette-Nett előnyei a hagyományos bidével szemben:
  • Nincs plusz helyigénye. (Egy hagyományos bidé körülbelül 2 négyzetmétert elfoglal a lakás alapterületéből.)
  • Könnyebb a használata. WC használat után nem kell „átköltözni” egy másik kerámiára, hanem kényelmesen, ülve elvégezhető a tisztálkodás. Idősek, mozgáskorlátozottak számára is kényelmesen használható.
  • Bárhova beépíthető, akár utólag is. A Toilette-Nett® közkedvelt a panel lakásokban is, ahová egy hagyományos bidé elhelyezése lehetetlen.

Beépítés feltételei:

A Toilette-Nett® az excenteres felerősítésének köszönhetően gyakorlatilag bármilyen WC-kerámiára felszerelhető, amelyekre a hagyományos, univerzális WC-ülőkék is.  Speciálisan formatervezett kerámiák esetében a kompatibilitást előzetesen ellenőrizni kell! A Toilette-Nett® különböző típusainak méretezett rajza megtekinthető a forgalmazó honlapján: www.interex.hu  

Szükséges a hideg és meleg víz kiállás kialakítása. Javasoljuk sarokszelepek használatát, a rendszerből való kizárhatóság biztosítása végett.

A Toilette-Nett® 3/8”-os bekötőcsonkkal rendelkezik. Bekötése történhet flexibilis csővel, vagy krómozott rézcsővel. A hideg és meleg víz kiállás helye függ a helyszín adottságaitól, valamint a WC-kerámia típusától (hagyományos, monoblokkos, fali) is. A műszaki megfelelőség mellett fő alapelv a tervezés során az esztétika kell legyen.

Beépítés/tervezés:

Hagyományos WC-kerámia esetén: 

A Toilette-Nett® hagyományos és fali kerámiákra való típusait ajánljuk (120K, 120S, 320T). A hideg és a meleg víz kiállást, sarokszelepekkel, a WC-kerámia mögé kell elhelyezni. A bekötés történhet felxibilis csővel, ez esetben a WC-kagylóval szemben állva, a bekötés vezetékeit nem látjuk.
 
Fali WC-kerámia esetén:

Szintén a Toilette-Nett® 120K, 120S vagy 320T típust ajánljuk. A bekötés történhet úgy, hogy a sarokszelepek a kerámia mellett két oldalt, a Toilette-Nett® bekötő csonkjainak magasságában kerülnek elhelyezésre. Ennél a megoldásnál csak két rövid cső szakasz fog látszani, de ha ezek krómozott réz csövek, akkor esztétikus látványt nyújtanak és könnyen tisztíthatóak.

Fali kerámia esetén még esztétikusabb, ha a sarokszelepeket is és az ezekből a Toilette-Nett®-hez menő vezetékeket is a falban rejtjük el. Ennek a megoldásnak a lényege, hogy a sarokszelepek egy mágneses csempeajtóval kerülnek eltakarásra, a hideg és meleg víz vezetéke pedig a fali WC-kerámia középvonalában, közvetlenül a kerámia felett lép ki a falból, ott ahol a Toilette-Nett® bekötő csonkjai helyezkednek el. Ennél a megoldásnál szinte nem is látszik a bekötés, sem a sarok szelepek. (Ezt a megoldást gipszkarton rendszerű falszerkezet, valamint olyan falba épített WC-tartály esetén ajánljuk, amelynek a tartály alatti része nyitott, tehát a WC-kerámia fölé akadálytalanul elvezethetőek a hideg és a meleg víz vezetékei.)

Monoblokkos kerámia esetén:

Monoblokkos kerámia esetén a Toilette-Nett® monoblokkos kerámiákra való típusait ajánljuk (420L, 520T). A sarokszelepeket itt is - akárcsak a hagyományos kerámiák esetén -, a WC mögé kell elhelyezni. A bekötés történhet flexibilis csővel, vagy krómozott réz csővel.

A Toilette-Nett® műszaki adatai:
  • Anyaga: A 120K, 120S és 420L típusok poliészter, a 320T és 520T típusok pedig antibakteriális duroplaszt műanyagból készülnek.
  • Csatlakozás: Minden típus egységesen 3/8’’-os hideg és meleg víz csatlakozással rendelkezik.
  • Max üzemi nyomás: 10 bar
  • Max üzemi hőmérséklet: 80 °C
  • ÉME engedély száma: A-1147/1995
  •  

Interexlogo
 
Interex Kft.
www.interex.hu


Thermo_Kep

A Roth ClimaComfort száraztechnológiás felületfűtési, -hűtési rendszer igény szerint szerelhető
 falra, padlóra vagy mennyezetre


Roth ClimaComfort felületfűtési, -hűtési rendszer

A Roth ClimaComfort száraztechnológiás jellegű felületfűtési, -hűtési rendszer, amely falra, mennyezetre és padlóra egyaránt felszerelhető. A rendszer alacsony előremenő hőmérsékletek mellett is magas hőleadási teljesítményt ér el, mivel alacsony fűtésvíz-hőmérsékletű hőtermelőkre méretezték (pl. hőszivattyúk, kondenzációs kazánok). Fali- és mennyezeti alkalmazásnál a rendszerpaneleket a megszokott száraztechnológiás műanyagsínes felépítéssel lehet szerelni, padlófűtés esetén pedig gipsz rost lapokkal fedhetők le. További előny, hogy a rendszer hűtésre is alkalmazható – egy harmatpont érzékelő a környezeti viszonyok függvényében korlátozza a hűtésteljesítményt.

A sugárzó hő minden szobában levő tárgyat egyenletesen melegít. Így a radiátoros szobáéhoz hasonló hőérzetet a Roth ClimaComfort Panel rendszer 2°C-kal alacsonyabb átlagos szobahőmérséklet mellett tudja biztosítani. A falszegélyek mentén az egyenletes hőleadásról a grafithálós temperáló köpeny gondoskodik. A temperáló köpeny beviszi a hőt olyan problémás helyekre is, amelyek minden más fűtési rendszernél hidegek maradnak (sarkok, ablakmélyedések). Kiváló komfortérzetet biztosít, a penészedést pedig teljesen kizárja. Sőt, a temperáló köpeny szilikagél réteggel is megrendelhető, ami úgy teszi lehetővé a falfűtés mögé épített belsőoldali hőszigetelést, hogy a külső fal lehűlő felületéig semmi pára nem jut el.

Vannak esetek, ahol az utólagos külső oldali hőszigetelés nem oldható meg: a műemléki környezet, ahol a külső homlokzatot eredeti formájában kell megőrizni, vagy a magas épületek, ahol gazdaságilag ésszerűtlen a külső hőszigetelés. Mivel a ClimaComfort Panel rendszerrel kiküszöbölhető a belső oldali szigeteléseknél föllépő penészveszély, így felújítás esetén egyszerre jelent megoldást a hőszigetelésre illetve a megújuló energiák fogadásához szükséges nagy hőleadó felületre. Falfűtés mögé tett belső oldali hőszigetelésnek szálas üveg- vagy ásványgyapotot javaslunk. Az optimális hatékonyság elérése érdekében a szerelést az Alu-fém bevonatos Roth ClimaCor S5 fűtéscsövekkel ajánljuk.

A Roth ClimaComfort Panel használatának további előnyei:
  • Egy rendszerrel oldható meg a hőszigetelés, a fűtés illetve a hűtés
  • Gyorsan, egyszerűen szerelhető
  • Nem kell vakolni, gipszkartonnal burkolható
  • Használatával akár 50% energia megtakarítás is elérhető
  • Optimális megoldás a lakás, iroda hűtésre: nem mozog a levegő, nem keveri a port, nincs legionella fertőzés, stb.
  • Az 5 rétegű csőben két O2-záró réteg is van: kívül hővezető alumíniumos réteg, középen EVOH műanyag a rendszer korróziója ellen
  • A külső Alu-fém réteg biztosítja, hogy a cső ne mozogjon (ne dilatáljon), miután betették a hőszigetelésben lévő alumíniumlemez hornyába

A ClimaComfort rendszer alkalmazása esetén a külső határoló falra előírt U érték külső oldali szigetelés esetén: 0,24W/m²K,  belső (helyiség) oldali szigetelés esetén 0,35 W/m²K.

A rendszer betervezésekor igazolni kell, hogy a padlóra, falra és mennyezetre szerelés statikai feltételei teljesülnek-e.

A ClimaComfort Panel kis hőtehetetlenségű, nagyon gyorsan felfűthető hőleadó. A fűtésrendszer bekapcsolását követően 20 perc alatt eléri teljesítménye 95%-át. Egyesíti magában a sugárzó és a gyorsreagálású (radiátor, fan-coil) hőleadók előnyeit. Fűtésüzemben 35/31°C, hűtésüzemben pedig 18/22°C-os hőlépcsőre optimalizált. Ez a sugárzó hő mellett a kis hőmérséklet-emelés/ -csökkentés miatt további energia-megtakarítást eredményez. A panelek vastagsága 25 mm, a mögötte lévő hőszigetelés vastagsága méretezéstől ill. a helyiség adottságaitól függően alakítható ki.

A falfűtés vagy -hűtés felületének a tervezésekor figyelembe kell venni, hogy mely falfelületekre kerülnek berendezési tárgyak illetve falburkolatok, mert ezek gátolnák az energia meleg-, hideg sugárzását. (A lehetséges rögzítési/fúrási pontokat rá kell rajzolni a tervekre).

A mennyezetfűtés/hűtés előnye, hogy a mennyezeti felületen lehet elérni a legmagasabb hűtésteljesítményt, ugyanakkor fűtés céljára is alkalmas. Így lehetővé válik a padló és falfelületek szabad belsőépítészeti kialakítása, illetve a helyiségek átrendezése, vagy használati mód megváltozása sem okoz problémát.
 
Thermo-Logo
 
THERMO Kft.
www.geosolar.hu


 Architechnik_Kep

Domintell épületautomatizálási rendszer - Architechnik Kft.


Domintell, a kézzelfogható kényelem


A folyamatos fejlődés útját járja hazánkban az épületautomatizálás, mely szemben a nagyobb épületfelügyeleti rendszerekkel, elsősorban a megrendelő kényelmi igényeit hivatott kielégíteni. A legkülönfélébb megoldásokkal találkozhat az épületautomatizálás iránt érdeklődő, mind a rendszerek kiépítésével, mind azok műszaki tartalmával kapcsolatban. A Domintell rendszer funkciói, lehetőségei a magánépítkezések piaca számára kínálnak kedvező megoldást.

A legtöbb épületautomatizálási rendszer a kényelmi alapfunkciók megvalósítására épít, kiegészítve egyéb extrákkal. A leggyakrabban világítások időzített, ciklikus, illetve környezeti feltételektől függő vezérlését, fényerő szabályozást, fényállapotok tárolását/előhívását, redőnyök, reluxák és egyéb motoros árnyékolók automatizált vezérlését tartalmazzák.

A cél: minél praktikusabban kialakítani a rendszert annak érdekében, hogy a használó a lehető legkevesebb beavatkozással elérhesse a kívánt állapotot. Mennyivel egyszerűbb, ha nem kell a folyosón kapcsolgatnunk a világítást, hanem az ízléses szerelvénykeretbe illesztett mozgásérzékelő vagy a riasztó rendszer mozgásérzékelője megteszi helyettünk! Adott esetben napszaktól függően más-más fényerő állítható be, így éjszaka nem kell hunyorognunk, ha ki szeretnénk menni a mosdóba. A lágy 15%-os fényerő pont elegendő, és még a villanykapcsoló után sem kell tapogatóznunk. Számtalan lehetőség nyílik már egyszerűbb rendszerek kiépítése esetén is. A Domintell moduláris megoldást kínál. Erre nagy szükség is van, mert a vevői igények elég nagy szórást mutatnak. A moduláris felépítésnek köszönhetően szinte egymástól függetlenül lehet a funkciókat beépíteni a rendszerbe. Így optimális ár/érték arány mellett biztosítható, hogy a vevő pontosan azt kapja, amire szüksége van.

A Domintell rendszer 2006 őszével került magyarországi forgalomba. Az egyik legjelentősebb vezérlés a fűtés-, illetve klímavezérlés. Jellemzően ezek használják fel a fogyasztott energia legnagyobb részét, így fontos, hogy megfelelő rugalmassággal rendelkezzenek.

A Domintell rendszer rendkívül flexibilis megoldást ad a fűtés és a klímatizálás összehangolt működtetésére. A helyiséghőmérséklet mérésére a digitális termosztáton kívül egy hőmérő szonda is felhasználható, ha nem szükséges a kívánt hőmérsékletet helyileg beállítani. A falba süllyeszthető érintőképernyős egységről elérhető mindkét eszköztípus az összes beállítási lehetőséggel együtt. Fontos, hogy ezek a Domintell buszvezetékével vannak csak kapcsolatban, így nem igényelnek külső áramforrást. A mért hőmérsékletet digitális adattávirat formájában megkapja a központi egység, ami a programja alapján dönt a szükséges beavatkozásról. Ez sokkal rugalmasabb megoldás, mint egy hagyományos termosztát. Ha kombinált fűtést használunk (pl.: padló- és falfűtés), könnyedén elérhető az optimális energiafelhasználás és hőérzet, mivel a különböző típusú fűtőköröket külön-külön, illetve együtt is üzemeltetheti a rendszer. Lehetőség van az egyre inkább elterjedőben levő Fan-Coil rendszerű klímák vezérlésére is.

Amennyiben feljebb szeretnénk lépni a komfortlétrán, egy iPhone modul beillesztésével akár iPhone vagy iPad készülékünkön keresztül szabályozhatjuk a fűtést télen, ha előbb érkezünk meg otthonunkba, eltérően a szokásos napi ritmustól.

Ha elmegyünk otthonról, egyetlen gombnyomással „távolléti” módba tehetjük a rendszert. Nem szükséges az egyes termosztátokat külön-külön átállítani, ezzel időt és energiát spórolunk meg, mivel véletlenül se marad bekapcsolva a fűtés egyetlen helyiségben sem feleslegesen.

Ha az egész rendszert távvezérelni is szeretnénk, számos eszköz közül válogathatunk. Egy magasabb minőségi kategóriát képviselnek a multifunkciós, rádiós és infravörös átvitellel rendelkező érintőképernyős távvezérlők. Segítségükkel a házban bárhonnan elérhető a rendszer összes funkciója kiegészítve a mulimédiás eszközök vezérlésével. Egyetlen gombnyomás, és a Domintell rendszer előhívja a filmnézéshez beállított hangulatvilágítást, leengedi a nappali redőnyeit, valamint a távvezérlő bekapcsolja a TV-t és elindítja a DVD-lejátszást.

A komfortfunkciók sorát folytatva, egy grafikus interfészen keresztül a rendszerhez csatlakoztatott PC vizualizációs programja megjelenítheti a ház alaprajzát szintenkénti bontásban, így a rajta megjelenő ikonokkal működtethetjük a fogyasztókat és követhetjük azok állapotát. Amennyiben igény van rá, a funkció interneten keresztül is elérhető.

E rövid áttekintés csupán ízelítő a rendszer lehetőségekről, természetesen minden esetben a megrendelő igénye az elsődleges. A moduláris felépítésnek köszönhetően maximálisan személyre, illetve családra szabható a rendszer. A jövő már itt van, mindössze egy gombnyomásnyira!
     
Architechnik-Logo
Architechnik Kft.
www.domintell.hu


otis_700

GeN2 gépháznélküli felvonó                                   ReGen (visszatápláló) hajtás



A 21. század felvonórendszere

Az OTIS Elevator Company fejlesztette ki és forgalmazza a felvonóipar 150 éves történetének egyik legnagyobb áttörését jelentő GeN2 felvonórendszert, amely egyesíti az 21. század technológiáit a 21. század céljaival: energia-megtakarítás, környezetvédelem, biztonság és hosszú élettartam.

     Laposkötél – hosszú élettartam
     A GeN2 rendszer az első olyan felvonórendszer, mely nagy kopásállóságú és jó tapadást biztosító poliuretánba ágyazott, laposan kiterített, nagy szilárdságú acél pászmákat - más néven lapos kötelet - használ a fülke emeléséhez. Ez a gyökeres újítás, ill. a motor, a vezérlés és a hajtás hasonlóan eredeti megoldása egy tartós és gazdaságos rendszert eredményez.
     A speciálisan kialakított laposkötél szélessége 30 mm, vastagsága pedig 3 mm. A felvonó teherbírásához igazodva 3 vagy 5 kötelet alkalmaznak, amelyek egyenként 3600 kg tömegű terhet képesek megtartani. A hagyományoshoz képest 20%-kal könnyebb laposkötelek kétszer-háromszor hosszabb élettartamúak és csendes, nyugodt járást biztosítanak. A poliuretán bevonat nagyobb tapadást (vonóerőt) biztosít, ezáltal hatékonyabb energiaátvitelt tesz lehetővé.

     Helytakarékos megoldás
     A laposkötél pászmáinak kis átmérője folytán a hajtótárcsa átmérője 100 mm-re - az eddigieknek mintegy az ötödére - csökkenhetett, ezzel együtt csökkent a hajtás nyomatékigénye is. A speciálisan kialakított hajtótárcsa - hajtómű nélkül - közvetlenül a motor tengelyére került. Az új motor a korábbi hajtóműves felvonógépek által elfoglalt hely 30%-án elfér. A kis méret lehetővé tette, hogy a hajtómű az aknafejben kerüljön elhelyezésre, ezáltal nincs szükség géphelyiségre.
     A tervező emellett annyira lecsökkentette a vezérlőszekrény méreteit is, hogy az szintén elhelyezhető a felvonóakna felső részében. A géphelyiség elhagyása az építésztervezőknek nagyobb szabadságot, az üzemeltetőknek megnövekedett kihasználható teret biztosít.

     Energia-megtakarítás, környezetbarát megoldások
     A GeN2 felvonók radiális légrésű motorja 15%-kal jobb hatásfokú az axiális légrésű motoroknál és 50%-kal a hagyományos hajtóműves rendszereknél. A frekvenciaszabályzott hajtás lehetőséget ad az ún. készenléti módra az energiafelhasználás csökkentése érdekében. A beágyazott permanens mágneses szinkronmotor a hőveszteség csökkentésével további energia-megtakarítást tesz lehetővé.
     A GeN2 felvonórendszer egyedülálló, poliuretánnal bevont laposköteleinek nincs szükségük további kenőanyagokra, ezzel is hozzájárulnak környezetünk megóvásához. E környezetkímélő szemléletmód szellemében született meg az Otis ReGen hajtás, mely egy energiatakarékos és költséghatékony megoldás az alacsony és középmagas épületekben létesítendő GeN2 típusú felvonókhoz.
     Az Otis GeN2 hajtómű nélküli permanens mágneses motorjának és ReGen (visszatápláló) hajtásának köszönhetően akár 75%-kal csökkenhet felvonóink villamos energia felhasználása a hagyományos hajtóműves felvonókkal összehasonlítva. Egy nem visszatápláló hajtással rendelkező, teljes fülketerheléssel le irányban, vagy kis fülketerheléssel fel irányban közlekedő felvonók esetében a fékezéskor felszabaduló energia ellenállásokon keresztül hővé alakul. Ezzel szemben az Otis ReGen hajtás a felszabaduló mozgási energiát villamos energiává alakítja és visszatáplálja az épület villamos rendszerébe újrafelhasználásra. A ReGen hajtás a hálózati áram szinusz hullámait minimális mértékben torzítja, így a harmonikus torzítása névleges terhelés esetén 5% vagy annál kevesebb, összehasonlítva a nem visszatápláló hajtások 80%-os értékével. Így a visszatápláló hajtás jóval kisebb mértékben zavarja az épület egyéb, érzékeny villamos berendezéseit. A ReGen hajtás jelentősen csökkenti az elektromágneses és rádiófrekvenciás interferenciát. Gyakorlatilag egyáltalán nem zavarja az épület egyéb villamos berendezéseit, megfelelve ezzel a szigorú nemzetközi előírásoknak.

     Biztonság, megbízhatóság
     Az új technológia alkalmazásával megnövekedett a berendezések megbízhatósága. A GeN2 fejlett biztonságtechnikai jellemzői egyaránt védelmet nyújtanak az utasok és a karbantartó személyzet számára. A felvonóajtók, azonnal újra kinyílnak, ha a láthatatlan fényfüggöny sugarait megszakítják. Ha a fülke nem ajtózónában áll meg, a kimászást megakadályozó mechanikus reteszelés gátolja meg a fülkeajtó kinyitását. A fülkeajtó kézzel való kinyitásakor a karbantartási vezérlés automatikusan bekapcsolódik, megakadályozva ezzel az aknába esést. A legfelső állomáson, az aknaajtó-tokba beépített kezelőtablóról valamennyi ellenőrzési funkció, vészmentés, illetve az esetleges hibakód leolvasása biztosítható anélkül, hogy a szerelőnek az aknába be kelljen menni.
 
Otis-Logo

Otis Felvonó Kft.
www.otis.hu




 
 

 

Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások